מתווה הגז – מצרים תפסיק לייבא גז ולא תזדקק ליבוא גז מישראל. תועמלני הגז מתעלמים

מצרים לא תזדקק ליבוא גז מישראל. זה אינו מונע משותפויות הגז ותועמלניה להמשיך להתייחס לאפשרות שישראל תייצא גז למצרים

 מאת: אמנון פורטוגלי

[בוקסה=57017] מתווה הגז מבוסס על יצוא גז למצרים ומתעלם מהתפתחויות במצרים, שם יתחילו עד סוף השנה בהפקת גז משדה זוהר   Zohr, מה שיגרום להפסקת ייבוא הגז למצרים ב-2018.  על פי פרסום בבלומברג, שר האנרגיה המצרי טארק אל מולה אמר כי בעקבות תחילת ההפקה משדה הגז הטבעי הענק זוהר (Zohr), מצרים תפסיק לייבא גז נוזלי במהלך 2018 ולאחר מכן תתחיל לייצא גז.

ההודעה של שר האנרגיה המצרי הכניסה את שותפויות הגז למצוקה. דבריו חוללו סערה בקרב המשקיעים במניות הגז ומחיריהן ירדו בצורה חדה. שותפויות תמר ולוויתן ניסו לשדר עסקים כרגיל, ושותפות דלק קידוחים הוציאה עדכון לבורסה: "בהתייחס למידע שפורסם בתקשורת, השותפות מתכבדת להודיע כי לא חל שינוי בהערכות השותפות לגבי האפשרויות ליצוא גז טבעי מישראל למצרים, כפי שפורטו בדוחות המיידים והתקופתיים של השותפות".

שותפי הגז אינם יכולים לטעון ששר האנרגיה המצרי אינו מכיר ואינו מבין את המצב לאשורו, לטעון שהוא ממתנגדי מתווה הגז, וטענות דומות שכבר שמענו בעבר, לכן במסגרת הנסיונות של שותפויות הגז להכיל את הנזקים הם יצאו עם מסר חדש.

כך קראנו אצל אמיר פוסטר התועמלן הראשי של ‏איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראלי את המסר כי "לא השתנה בעצם כלום", שמצרים אמנם תגיע לאספקה עצמית של גז טבעי במהלך השנתיים הקרובות ויתכן ויהיו לה עודפים לייצוא גז אבל "השוק המצרי נסמך על הפקת גז ממאגרים ישנים שנמצאים בתהליך עמוק של הדלדלות. הפקת הגז מהם יורדת בחדות מדי שנה. למעשה בעוד עשור תסתיים הפקת הגז ממאגרים אלו. כך שהמצרים צריכים הרבה הרבה יותר ממאגר זור, בשביל לצאת מהמחסור הכרוני בגז."

"מצרים נמצאת בתהליך רחב של בניית תחנות כוח המונעות בגז טבעי, דבר שיגביר את הביקוש המצרי לגז.

בקיצור, המצרים עדיין לא קרובים לפיתרון של המחסור הכרוני שלהם בגז. ובטח ובטח שרחוקים מהשגת יכולת אספקה שתאפשר הפעלה סדירה של מתקני ההזנלה המצרים לאורך זמן."

כדאי וחשוב לדון בפרוט על הטיעונים של פוסטר.

פוסטר מספר לנו ש"לא השתנה בעצם כלום. שר האנרגיה המצרי חזר על דברים שכבר נאמרו כמה וכמה פעמים בעבר."  מבחינה מסויימת הוא צודק והדברים היו ידועים לכל מי שרצה להכיר את הנושא לאשורו.

הבעייה אינה החידוש בדברי השר המצרי, אלא שעד עתה, פוסטר ותועמלני הגז לא הכירו במציאות זו. עד עתה הם ספרו לנו את ההיפך, שישראל עומדת לייצא גז טבעי למצריים בכמויות גדולות.

פוסטר טוען ש"מי שהיה בודק כדי למצוא את העובדות היה מוצא ש"השוק המצרי נמצא במחסור כרוני בגז.".

אבל בדיקת העובדות, ולא צריך להיות מומחה גדול בתחום הגז הטבעי לצורך זה, מורה שלמצרים  יש עתודות גז מהגדולות בעולם, שמצריים היתה יצואנית גז עד 2011 כולל ייצור גז לישראל. שהבעיות של מצרים בתחום הגז אינן כרוניות אלא זמניות. שהן החלו ב'מהפכת האביב הערבי' במהלך 2010, והסתיימו עם עלית א-סיסי לשלטון.  בקצרה למצרים אין מחסור 'כרוני' בגז, וזו פשוט אמירה שקרית.

לעומת זאת, נראה שתועמלני הגז נמצאים במחסור כרוני בהבנת הנושא ובעודף עצום של הונאה עצמית.

פוסטר ממשיך וטוען 3 טיעונים נוספים שסיכומם הוא "המצרים עדיין לא קרובים לפיתרון של המחסור הכרוני שלהם בגז. ובטח ובטח שרחוקים מהשגת יכולת אספקה שתאפשר הפעלה סדירה של מתקני ההנזלה המצרים לאורך זמן."

אלא שיש כאן בעייה קשה, בסיסית, במסר הזה המראה יותר על הראייה המוגבלת הצרה, של פוסטר וחבר מרעיו המספרים ומעבירים את המסר וחוזרים עליו.

הבעיה טמונה בהנחה הסמויה שממשלת מצרים תשב בחיבוק ידיים ולא תעשה כלום מול המחסור בגז העומד אולי להתרחש.  הבעיה טמונה בהנחה השגויה שבמצרים לא ימשיכו לפתח את שדות הגז החדשים שהתגלו שם בשנים האחרונות, ושלא יהיו חיפושים נוספים ותגליות חדשות של שדות גז טבעי במצרים.

יתרה מכך, ניתן בקלות יחסית, באמצעות קידוחים נוספים להגדיל את תפוקת הגז משדות הגז החדשים שהתגלו בשנים האחרונות כמו שדה הגז הסופר ענק 'זוהר', בלפחות פי 2 או בכ-30 BCM  לשנה, שיענו לכל צרכי מצרים, בדומה לתוכניות להכפיל את התפוקה משדות הגז תמר ולוויתן.    

תוכנית הפיתוח המלאה של שדה זוהר כוללת קידוח של 254 בארות במשך חיי הייצור של השדה,  לעומת 6-8 בארות כיום.

The full field development plan entails the drilling of 254 wells over the field’s production life.

הגיע הזמן ששותפויות הגז יפסיקו לזרות לנו גז לעיניים ולהכיר באמת הקשה, אין למי לייצא גז טבעי בכמויות גדולות, לאורך זמן ובמחיר שאינו נמוך ממחיר הגז בארץ.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן במכון ון-ליר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply