postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בבקעה מתנהל טיהור אתני, גזל כבשת הרש – מעשה לא יהודי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בבקעה מתנהל טיהור אתני, גזל כבשת הרש – מעשה לא יהודי

נושאים דעות, זכויות אדם ב 19.11.17 0:22

בתשובה לשאילתה של ח"כ דב חנין על פינוי בדואים שמתגוררים בצפון בקעת הירדן, אלי בן דהאן, סגן שר הביטחון השיב שהם פולשים ויש להרוס את מגוריהם. האמת שונה, הם מתגוררים שם מדורי דורות. מה שקורה בצפון הבקעה הוא לא פחות מטיהור אתני, הוא גזל כבשת הרש

מאת: מיה פאול

טיהור אתני בבקעה

בתשובה לשאילתה של ח"כ דב חנין על פינוי בדואים שישובים בצפון בקעת הירדן אמר סגן שר הביטחון שהבדואים הפלסטינים תפסו אדמות שלא ישבו עליהם, אדמות לא להם. בתגובה לשאלה אם הוא אומר שהם הגיעו ממאדים, ענה שזה יכול להיות. כך דווח בכתבה שפורסמה ב"הארץ".

האמת את רוב השבוע עברתי עם תחושה לא נעימה בקשר לנושא אבל לא ירדתי לפרטים, בשבת פתחתי גוגל-מפות וקיבלתי אישוש למה שידעתי, מדובר בבדואים שיושבים על אדמתם שנים רבות. למען האמת בתקופה שהם ישבו שם ורעו את צאנם לא היה בכל האזור שסביב כביש 578 מצפון לפלס ולו מתנחל אחד.

כשעולים מצומת מחולה ונוסעים לאורך כביש 578 במעלה השומרון, עוברים בממלכה שבה בעבר היו שלוש אוכלוסיות עיקריות,  גדוד 903 האגדי של הנחל ושלוש האחזויותיו, חמדת, משכיות ורותם, סביבם היו פזורים בדואים מהשטח שבין מחולה לרותם ועד השטח שאחרי חמדת ועד בקעות ורועי, בין לבין היו גם בסיסי אימונים של חי"ר, שריון והנדסה קרבית, פלס, חמאם אל מאליך, גדי, משפחת אדם, ארץ ספר של צבא ובדואים. מתנחלים ישבו בבקעה בשדמות מחולה ומחולה, ובגבולה הדרומי של ארץ זו שהשתרעה לה מכביש 90 בצפון ועד הג'יפתליק בדרום לאורכו של כביש 578. כן לפיוני 25 שנים היו שם מחנות צבא, האחזויות נח"ל, כפרים של בדואים ושטחי אימון, מה שלא היה שם זה לא מתנחלים ולא מאחזים.

אני זוכרת את הבדואים היטב, בכל זאת מה כבר יש לעשות בנחל רותם, בין תורנות בדיר לשמירה בש"ג, יש מספיק זמן כדי להכיר את הסביבה, את המאהלים, את רועות ורועי הצאן, מילדים עד נשים. פרק משימה משמים בשנות הגסיסה של הנח"ל, ילדים שמתגייסים לצבא ומשחקים בהגשמה, מי מאתנו אז הבין שההאחזויות שלנו הן בסך הכול שלב עוברי בדרך לעוד התנחלות. בכל מקרה אני זוכרת אותם היטב, ראינו אותם מסביב, בעיקר מצפון וממערב לנו, על הגבעות בדרך למשכיות. מאהלים חצי נודדים סביבנו, משפחות גדולות, עדרי צאן ועיזים. הם היו שם, הרבה לפני שמישהו חשב שרותם משכיות וחמדת יאוזרחו ויהפכו להתנחלויות, הרבה לפני שמישהו חשב שהדו קיום המוזר של כיבוש שבין צבא ואוכלוסייה אזרחית יהפוך לתהליך מואץ של נישול לטובת צרכים אזרחיים של בני ארץ הכובש.

הם היו עניים, בלי חשמל ומים במאהלים מרובבי אשפה, חיו על הגבעות האלה מימים ימימה, לא צנחו עליהן מהמאדים, לא תחמנו את דרכם באישור פה ואישור שם עד שהגיעו למצב של אדונים שיכולים לדרוש לפנות את השכנים מהקרקע. במשכיות הרגישו אותם יותר, שם הם היו חלק מחיי היום יום. סוחרים עם החברה בסיגריות תמורת שימורים, מזמינים להתארח, מחווים דעתם על מחלות של כבשים בדיר, כל זה היה כך לאורך שנות ה-90, לפני שהגעתי לשמונה חודשים להיאחזות. וממה שביררתי עם חברים, נמשך גם אחרי.  עכשיו על בימת הכנסת עומד סגן שר ביטחון חובש כיפה ואומר בלי למצמץ שהאנשים האלה הם פולשים שאולי הגיעו מהמאדים.

מה שקורה בצפון הבקעה הוא לא פחות מטיהור אתני, הוא גזל כבשת הרש. כמו בסיפור על גזל כבשת הרש, העבריין לא נענש. דויד אבד תינוק, לא משהו לא נפוץ באותה העת ולא משהו שהציק במיוחד למלך צמא דם שהיו לו ילדים לא מעטים וחלק מהם מתו מכוח פקודותיו. גם אנחנו לא נענשים, לא על הכיבוש, לא על גזל כבשת הרש הפלסטינית שאיבדו את רוב שטחי הארץ ולא על מעשי הגזל הקטנים והיום-יומיים שלנו בתוך הכיבוש הגדול. מפקד צבאי חותם על צו, פוליטיקאי ממפלגה, שגוזלת בתים בשביל יהודים, משקר על דוכן הפרלמנט ואנשים מאבדים את נחלתם. ככה נראה טיהור אתני והחרפה הזו לא תמחה במהרה.

מילה אחרונה לפוליטיקאים של הבית היהודי, בצלו של הדיון על מהות היהדות.  יהדות זה לא אדמה ולא לבוש, יהדות זה לא כיסויי ראש ואפילו לא מלמול תפילות. יהדות זה מוסר המתבסס על עקרונות אוניברסאליים, במיוחד אלו שנתן אלוהים בכבודו ובעצמו על הר סיני כמו "לא תגנוב" ו"לא תענה ברעך עד שקר", סגן שר ביטחון ממפלגה שמתיימרת להיות יהודית ושחובש על ראשו כיפה בזמן שהוא משקר על גניבה, יכול להיות הרבה דברים, יהודי הוא לא.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.