חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ישראל – פלוטוקרטיה עשירה, המונים עניים

נושאים דעות, כלכלת בית ב 16.11.17 0:33

מאחורי מצג השווא של ההצלחות שהציג בנאומו ראש ממשלת ישראל, בדיון המיוחד בהזמנת 40 חברי-כנסת,  מוסתרת מדינה ענייה ומתפוררת, שעשירים בה בוזזים אותה, בחסות הממשלה, ומצב האזרחים בה הולך ומידרדר

מאת: ק. טוכולסקי

השבוע עשתה האופוזיציה טעות, היא זימנה את ראש ממשלת ישראל לדיון מיוחד בהזמנת 40 חברי כנסת. אם לאופוזיציה היו דוברים בעלי שיעור קומה, יכולת רטורית ושכל להטיח בו מעל דוכן הנואמים שהוא פושע מועד שמתחמק בכל דרך אפשרית מחקירותיו ניחא, אבל לאופוזיציה אין. כך זכינו לשמוע את ראש הממשלה בנאום מרשים מלא שקרים ופירוטכניקה של מילים בזמן שהאופוזיציה כרגיל התגלתה כטרחנית ומבולבלת. אלוהים אכן נתן אגוזים לאופוזיציה חסרת שיניים וראש ממשלת ישראל הצליח לתת לחוקריו עוד סיבה מוצדקת להיעדרות מחקירה, האופוזיציה זימנה אותו לחבוט בראשה.

מעל הבימה נשא ראש ממשלת ישראל נאום מלא שקרים והצגות מעוותות של המציאות. במדינה שבה כל ילד שלישי הוא עני ושיעור העוני הוא כשליש מהאוכלוסייה, חגג ראש הממשלה נתון חדש שפורסם והראה שהפערים המעמדיים בישראל מצטמצמים. הוא גם חגג את מעמדה של שיראל בעולם ואת שלטונו הארוך, בזמן שכרגיל המציאות אחרת. זה נכון שהפער בין המעמד הבינוני, ההולך ומידרדר, לבין העניים מצטמצם,  אבל בזה תמה תרומתו של ביבי לצמצום הפערים בישראל.

בשנים האחרונות שכלל ביבי את שיטת הפירורים החביבה על משרתי הפלוטוקרטיה והוא מגדיל, מצד אחד, את הנתחים של הון שהוא מגיש לצלחתם העמוסה של שועי הארץ. ומהצד השני הוא הופך את הפירורים, שנזרקים מתחת לשולחן, לפירורים בעירבון מוגבל. בזמן שההכנסות ממסים עולות על הצפי, ביבי מעניק הנחות מס מפליגות לבעלי הון והפירורים שנזרקים מתחת לשולחן נועדו למטרה אחת – לשחק עם הסטטיסטיקה.

במדינת ישראל אין מספיק כיתות לתלמידים, לא משנה אם יהודים חרדים בירושלים, או בדואים מוסלמים בנגב, אין מספיק מיטות בבתי חולים ומיכשור רפואי נדרש לא משנה אם בביה"ח שיבא במרכז הארץ או ברבקה זיו בצפת. שכר המינימום, העולה לאיטו, לא מכסה את העובדה ששכרם של שוטרות ומורים, רופאות ועובדי סיעוד הולך ונשחק. הרבה יותר קל לרהט דירה בישראל כיום מאשר בשנות ה-80, אבל הרבה יותר קשה לרכוש דירה או לשכור דירה. כל המצגות על שגשוג מסתירות הזנחה וחובות שהולכים ונצברים. קרקע מופשרת לבנייה והיא מזוהמת ברמת השרון. הקלות בפיקוח על בטיחות וגהות במפעלים, ואתרי בניה הנבנים במחיר חיי אדם של עובדים. הטבות מס קבועות בתמורה לעודפי גבייה חד פעמיים. כל זה מוסתר מאחורי מסך עשן של ספינים שנתחבים לגרונה של התקשורת ללא התנגדות מצידה והופכים למה שבאמת חשוב על סדר היום.

מאחורי מצג השווא של ההצלחה שהציג בנאומו ראש ממשלתה הכושל של ישראל, מוסתרת מדינה ענייה ומתפוררת, שהסולידריות הלאומית והחברתית בה אינן קיימות. שעשיריה בוזזים אותה, בחסות ממשלה צייתנית ואוהדת, ושאר תושביה רואים איך הכול נהיה יקר יותר ופחות נגיש.

התשתיות קורסות. על המחלפים החדשים, ששר תחבורת קבלני הקולות יוזם, הפקקים רק מחריפים. וממחיר למשתכן מרוויחים בנקים וקבלנים ומפסידים צעירים שנכבלים למשכנתאות ענק בשביל דירות פח בשכונות ללא תשתיות ושירותים. החקלאות גוססת, האוויר, המים והאדמה הולכים ומזדהמים. שוד הגז נמשך. האיראנים עלו גדרות, הסכסוך עם הפלסטינים משומר על אש קטנה, ומפעם לפעם הממשלה מגדילה את הלהבה וארונות של בנים חוזרים הביתה. מערכות הבריאות והחינוך לא מדביקות את הפער מהעולם. מה שכן, העשירים מתעשרים, בשנים האחרונות חילקה ממשלת ישראל הנחות והטבות מס שהיו מספיקות להקטין את החוב הלאומי לו שולמו המסים ונוצלו להפחתת החוב בלמעלה ממאה מיליארד ₪. והממשלה לא מפסיקה. בזמן ששכירים ובעלי עסקים קטנים משלמים עד הפרוטה האחרונה, הממשלה מוותרת על רוב המס שהיא יכולה לגבות לקומת תאגידים וטייקונים.

אז מה עושה הממשלה ששולטת בכלי התקשורת ובעיצוב דעת הקהל, מספרת לנו שהכול טוב, שככה דברים צריכים להיות, שמעולם לא היה מצבנו טוב יותר. אז זהו שלא. המצב בקנטים והוא רק ילך ויחמיר. עבודה לא מוציאה מעוני. עבודה בפרנסה מכובדת לא מבטיחה לא עצמאות משעבוד לחובות ולא ביטחון תעסוקתי. הפנסיות שלנו הן בדיחה עצובה. השירותים מהמדינה הולכים ומתבלים והשוק הפרטי רק מציע עושק כתחליף.

אנחנו צריכים ממשלה אחרת שלא תציג לנו עוני מנוול כ"מצבנו טוב". שלא תספר לנו, באמצעות עיתונאי החצר שלה מישראל היום ועד דה מרקר, כמה טוב לנו! אנחנו צריכים שלטון שידאג לאזרחים שבוחרים אותו ולא יעסוק בשירות להון וספינים.

ישראל הפכה לפלוטוקרטיה, מוטל עלינו לשנות את זה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  טוכולסקי...פיהוק

  "מאחורי מצג השווא…מוסתרת מדינה ענייה ומתפוררת, שהסולידריות הלאומית והחברתית בה אינן קיימות. שעשיריה בוזזים אותה…"

  יש לך את זה ביותר מופרך? על מה אתה מבסס את כל "העובדות" שאתה זורק כלאחר יד למקלדת?
  כל שבוע אתה מעלה טענות כאלה ואחרות בשיחדש עם מגוון טיעונים שאתה לא טורח לתקף או להוכיח, הנייר הרי סופג הכל…
  בקיצור #שיטשקולקטיביסטיםאומרים
  וכן מיהו ג'ון גאלט?

 2. ק. טוכולסקי :

  כבר דאגתי שאתה חולה חגב, אני שמח לראות שהבראת.
  נתונים לא חסר, תוכל למצוא אותם באתר הלמ"ס, בפרסומי ה-OECD, במחקר של משרד הכלכלה או הביטוח הלאומי. באמת שלא חסרים. מה שחסר זה כלי תקשורת קצת יותר המוניים מעבודה שחורה שגם יראו את זה.

 3. החגב עמד יציב :

  תודה עבור ההתעניינות

  תודה עברו ההתעניינות בשלומי טוכולסקי, הכל בסדר, הקמתי חברה, אתה יודע קפיטליסט והכל…זמני הפנוי קטן בעשרות אחוזים כפועל יוצא מכך…
  לגופו של עניין- האר את ענינו בבקשה למקורות אשמח למשל לדעת על מה אתה מתבסס באומרך "כל המצגות על שגשוג מסתירות הזנחה וחובות שהולכים ונצברים "
  האם אתה מכחיש כי התל"ג לנפש בישראל במגמת עלייה ארוכת טווח?

  כתמיד, מיהו ג'ון גאלט?!

 4. לא חגב :

  טוכלסקי, אני לא יודע בן כמה אתה אבל אני עוד זוכר שכדי לקנות מט"ח בבנק היית צריך להציג כרטיס טיסה (או לקנות בשוק השחור),
  גובה התל"ג השתרך אי שם במקום טוב בקבוצת מדינות העולם השלישי, בהמרות כספים בדרך לסיני אני זוכר שהשקל היה שווה פחות או יותר לירה מצרית אחת (היום: שקל שווה 5 לירות מצריות),
  והחיים כאן היו קשים ויקרים לכל מי שלא היה לו פנקס אדום או קביעות באיזה ארגון הסתדרותי כזה או אחר (וגם אלו בכו על המיסים הגבוהים).
  זה לא היה כל כך מזמן …
  ותראה איפה אנחנו היום בכל מדד אובייקטיבי שהוא.
  לא ברור על איזה "הזנחה" ו"חובות" אתה מדבר, ישראל הולכת מחיל לחיל מבחינת מצב כלכלי יחסית לעולם. אני נוסע קצת מטעם העבודה, ה"הזנחה" ברוב מוחלט של ערי הארץ לא מתקרבת בכלל למה שאפשר לראות באיזורים מסויימים בלא מעט ערים במערב וזה כולל גם דרך אגב ערים במדינות סקנדינביה.
  כנראה הקפטליזם עשה כמה דברים טובים כאן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.