postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הורדות מסים מנפחות בועות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הורדות מסים מנפחות בועות

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 9.11.17 1:04

באוצר המדינה הצטבר "עודף" של כסף. ראשות משרד האוצר מתכוונת להשתמש  ב"עודף"  להפחתת מיסים. הפחתת מיסים גורמת לניפוח בועה שהאזרחים הם אלה שישלמו את מחירה

מאת: ק. טוכולסקי

לממשלת ישראל יש "עודף" של כסף, שנובע מזה שהיא דואגת לנו פחות בכסף שהיא לקחה מאתנו. וממשלת ישראל, שאמנם נבחרה בבחירות והרכיבה קואליציה, אינה מייצגת באמת את בוחריה, ומחריבה כל מה שהיא יכולה. וזה מה שהיא עושה כשיש לה "עודף" של כסף: מורידה מיסים לבעלי היכולת.

כן, ממשלת ישראל הייתה יכולה לצמצם את החוב הלאומי, ולהבטיח בכך שיותר כסף, בתקציבי השנים הבאות, יופנה לטובת הציבור והחוב ירד. אבל היא לא תעשה כן. זאת למרות שלהחזיר חובות זה קפיטליסטי למהדרין!

היא גם לא תשקיע את הכסף בצרכים בוערים של הציבור כמו, השקעה בתשתיות מזדקנות, או לקראת רעידת אדמה, או תוספת של תקנים לטיפות החלב, או אחיות בבתי ספר, או שעות לימוד, או השלמת המימון בביטוח סיעוד ממלכתי. מה פתאום? ממשלת ישראל תוריד מסים לעשירים.

הממשלה תשקר ותגיד שהורידו מסים לכולנו, אבל מה לעשות, בזמן שהעשירים ייהנו מהטבות מס של מאות אלפי שקלים בשנה, אנחנו נהנה מהטבות מס של מאות שקלים בשנה, ובזמן שאנחנו נרגיש טוב איך אנחנו מוציאים יותר על רפואה, בריאות וחינוך, לעשירים יהיה עוד כסף פנוי. ואז הם יעשו אתו מה שעושים עשירים עם כסף פנוי, במיוחד בעידן של ריבית נמוכה, הם ישקיעו אותו באפיקים מסוימים, נדל"ן או בורסה, חומרי גלם או כסף זר, אגרות חוב או מי יודע מה. וכך הם יתרמו כרגיל לניפוח עוד בועה.

שימו לב מתי התנפצו הבועות הגדולות של המאה האחרונה, תמיד אחרי הורדות מס והקלות על בעלי ההון. 1929, בועת הנסד"ק, 2008, כל פעם אחרי תקופה של הקלות מס וזרימה חופשית של כסף למקלטי המס של הבורסה, מגיעה המפולת. כל פעם אחרי שהמון כסף חופשי מסחרר את השווקים, מגיעה ההתרסקות.

לא רק שהכסף הזה, שנלקח מאתנו בצורה של הקלות מס חסרות הצדקה לבעלי ההון, חסר בשירותים שנמנעים מאתנו, בחגורה שאנחנו נאלצים להדק, הוא גם גורם לנו נזק נוסף. ואז, אחרי המפולת שהכסף הזה גורם, צריך לקחת עוד כסף ציבורי ולחלץ את מערכות ההימורים היקרות מהמפולת שלהן.

יש פה עסקה סיבובית רעה: הפחתת מסים, קיצוץ בהוצאות, קריסה של שוק ההימורים החופשי של הבורסה, או כל צורה אחרת של בועה כמו נדל"ן או מחירי סחורות, עוד הפחתה בהוצאה הציבורית על שירותים בשל הצורך לממן את נזקי השוק החופשי. יש כאן ספיראלה של הידרדרות, ואנחנו ההמונים משלמים את המחיר של ההנחות לבעלי הממון.

חוסר האחריות של הפחתות המסים, לא מוגבל רק למה שנמנע מאתנו בשירותים מהמדינה, בצורך של כולנו להוציא יותר מהכיס באופן פרטי, בזמן שיכולנו להוציא פחות באופן ציבורי מכוח יכולת המיקוח של המדינה, שהיא טובה בהרבה משלנו. הוא גורם גם לכך שאנחנו מפסידים מהתנפחות הבועות ומפסידים מקריסתן. צמצום עודפי ההון שמוענקים בלא שום היגיון למי שגם כך נהנים מעושר, תורם לאי היציבות הכלכלית והחברתית ולחוסר היכולת של כולנו לחיות בביטחון כלכלי וסוציאלי.

ביטול הטבות הנחות ומקלטי המס, יצמצם משמעותית את היכולת של ההון לזעזע את השווקים ולנפח בועות. בכסף הזה יכולנו להרחיב את ההשקעה בתשתיות ברווחה ובחינוך, באמצעות הכסף הזה היינו יכולים להביא לצמיחה אמתית ורווחה אמתית.

אבל השיטה לא משרתת את ה-99% את ההמונים, את המעמד, אלא מיעוט קטן נצלני ומדכא. הגיע הזמן לשנות את זה, גם לטובת היציבות הכלכלית של כולנו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    אפילו החגב לא מגיב
    אני ממש מאוכזב
    איפה הטרול החביב שלי?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.