חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שיחת ועידה של "דלק" – הטעיית הציבור

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 5.11.17 0:30

שיחת ועידה בין מנהלי קבוצת דלק, שנועדה להרגיע את המשקיעים לאחר הירידות במניות דלק ותמר פטרוליום, היא דוגמה טובה למריחת הציבור, לנרטיב על הגבול בין המותר והאסור מבית היוצר של יחצ"ני דלק והמשפטנים שלה

מאת: אמנון פורטוגלי

‏בעקבות פרסום המאמר  "איך מעבירים את כספי הציבור לטייקונים"  והמאמר ""שורט מהסרטים": תמר פטרוליום נפלה ב-20% מההנפקה, וזה לא הסוף,   ועל רקע הירידות במניות דלק ותמר פטרוליום, קיימו ב-26 לאוקטובר מנהלי קבוצת דלק שיחת ועידה כדי להרגיע את המשקיעים,..

את שיחת הועידה אפשר לשמוע באתר קבוצת דלק.  בכותרת:

Hebrew conference call with regard to Publication in the media regarding the Tamar and Leviathan project. Oct 26, 2017  4.3 MB

שיחת הועידה היא דוגמה טובה למריחת הציבור, לנרטיב על הגבול בין המותר והאסור מבית היוצר של יחצני דלק והמשפטנים שלה. יוסי אבו מספר בה חצאי אמת, או שאינו יודע על  מה הוא מדבר.

ישראל

לדברי יוסי אבו "הקיבולת הקיימת במאגר תמר איננה מאפשרת לספק את כל הצרכים של המשק הישראלי"

הצהרה זו של אבו, איך נאמר בעדינות, היא חצי אמת, ובמקרה הזה, חצי אמת היא גרועה משקר.

אבו צודק טכנית, כאשר הוא אומר שהקיבולת הקיימת בתמר לא מאפשרת לספק את כל הצרכים של המשק. אבל אמירה זו היא חצי אמת שכן אין כל בעייה מהותית להגדיל את התפוקה הנוכחית כ- 11 BCM  לשנה  של תמר, ל-20 BCM  לשנה, כך שהיא תענה גם לביקושים שיוסי אבו צופה כבר  ב- 2020.

כפי שהשקף הבא ממצגת של נובל אנרג'י מספטמבר 2014 מורה, שדה הגז תמר יכול ותוכנן להפיק כ- 20 BCM   גז טבעי לשנה כבר ב-2017, כמות שלפי תחזית הביקוש לגז טבעי בישראל של משרד האנרגיה תענה לצרכי ישראל גם ב- 2033.

אבל לא צריך ללכת לנובל, במצגת של דלק קידוחים ואבנר מלפני פחות משנה, מדצמבר 2016, לקראת גיוס אגרות חוב, בשקף 12 נכתב במפורש שניתן להרחיב את כושר הפקת הגז מתמר על ל- 20.4 BCM  לשנה.

ירדן

בשיחת הועידה נתן אבו התחזית של דלק קידוחים: "לפי הדוח של BDO המשק הישראלי כבר ב-2020 יצרוך בין 14 – 15 BCM רק במשק הישראלי…..אנחנו רואים כבר ב-2020 ביקושים בין ירדן וישראל והרשות הפלסטינית של כ-20 BCM לשנה". ובהמשך: "כאשר מסתכלים על המשק הירדני, ירדן תצרוך השנה כ-4 BCM  גז טבעי הכל מיובא ב -. LNG.  לפי הערכות שלנו ב-2020 המשק הירדני יצטרך כ-5 BCM בשנה."

במילים אחרות , אבו אומר שכל הביקוש לגז טבעי בירדן ב-2020, יסופק ע"י ישראל.

ההנחה שישראל תספק ב-2020 את כל הביקושים לגז של המשק הירדני בהיקף של כ- 5 BCM  לשנה מופרכת בברור. ואכן בהסכם הנוכחי עם חברת החשמל הירדנית NEPCO, היא מחוייבת TOP  לצריכה של 2.25 BCM  לשנה. יתרה מזאת, אבו מתעלם מהאפשרות שירדן תייבא גז ממצרים, ממחיר הגז שישראל תספק לירדן, ומהאפשרות שירדן תבחר להמשיך לייבא גז נוזלי מקטאר או מארה"ב.

בפסגת האנרגיה השלישית של ירדן שהתקיימה בעמאן ב -2 וב-3 באפריל  2017,  נמסר שמצרים וירדן חתמו על עסקאות לאספקת גז טבעי ממצרים לירדן.  שר הנפט של מצרים, טארק אל-מולה, חתם על ארבעה עסקאות גז עם גורמים ירדניים שכללו מזכר לייבוא ויצוא גז טבעי וגז מונזל, בנוסף לעסקאות אחרות, להולכת גז טבעי ואספקתו. אל מולה, אישר במהלך הפסגה את המחויבות של מצרים לייצא גז לירדן כאשר היא תגיע לאספקה עצמית, והוא צופה כי מצרים תפסיק לייבא גז ב -2018.

להודעות ולהסכמים אלו משמעות שלילית עצומה על אפשרויות יצוא הגז מישראל. הם מורים על האפשרות שמצרים תהפוך למתחרה רב עוצמה עם יתרונות רבים מול ישראל בתחום הגז הטבעי. לדוגמה, הסכמי יצוא גז מצרי לירדן מסכנים את מימוש ההסכם ליצוא גז מלוויתן לירדן.  מצריים תוכל להתחיל לספק גז טבעי לירדן באמצעות הצינור הקיים כבר במהלך 2018, כאשר תגיע לעודף בכושר הפקת הגז שלה. כלומר, שנתיים לפני ששדה לוויתן יכנס לפעולה ויוכל לספק גז לירדן על פי ההסכם הקיים. במקרה זה ההתנגדות בירדן ליבוא גז מישראל תקבל רוח גבית, ולמלך ולממשלה יקשה מאוד לעמוד מולה.

אפשר לקרוא על כך בהרחבה במאמר 'נורוס, זוהר וחלום ייצוא הגז לירדן'.

אבו מספר כי "לא השתנה שום דבר בסטטוס של ההסכם שחתמנו לאספקת גז לחברת NEPCO  הירדנית. למעשה אנחנו מייצאים בפועל גז טבעי מתמר לירדן מתחילת השנה. עובדים בשיתוף פעולה מלא עם הירדנים ואין שום שינוי בסטטוס. להיפך הבניה של הצנרת לירדן בעיצומה ותגיע לגבול לפני שלוויתן יגיע לחוף."

איך אפשר לייצא גז לירדן ובאותו זמן גם לבנות את הצנרת שתאפשר את ייצוא גז לירדן? לאבו הפתרונים.

יוסי אבו מבלבל בכוונה או שלא בכוונה בין מכירת גז טבעי למפעלי  תעשייה בירדן בדרום ים המלח בהיקף קטן לבין מכירת גז טבעי לחברת החשמל הירדנית שמתוכננת להתחיל רק בעוד מספר שנים, שעכשיו מניחים את הצנרת עבורה.

מעניין לציין שאבו אינו אומר דבר וחצי דבר על הבניה של צנרת הגז בירדן עצמה. האם מניחים צינור גז כזה בירדן?  מתי הוא יגיע לגבול עם ישראל?

מצרים

עד שנת 2011 מצריים היתה יצואנית של גז טבעי, בכלל  זה לישראל ולירדן. ארועי 'האביב הערבי' ועלית מורסי לשלטון הביאו למשבר כלכלי חריף במצרים. עתודות מטבע הזר של המדינה הידלדלו, והממשלה לא שילמה למפיקי הנפט והגז. החובות למפיקים הגיעו להיקף של כ-7 מיליארד דולר, ובמצב זה מפיקי הנפט והגז הפסיקו את פעילותם. עליותו של א-סיסי לשלטון עם הבטחות של מדינות המפרץ וסעודיה להלוואות בהיקפים הנאמדים ב-20 עד 40 מיליארד דולר, איפשרו לממשלה המצרית להתחיל לשלם את חובותיה למפיקים. אלו מצידם חזרו לפעילות כולל חיפושי נפט וגז שהוכתרו בהצלחה רבה.

בשנת 2016, הרזרבות המוכחות של גז טבעי במצרים היו 1,800 BCM.  צריכת הגז הטבעי במצרים עמדה על 51.3 BCM, הפקת הגז הטבעי במצרים עמדה על 41.8 BCM. הפער כוסה ע"י יבוא גז נוזלי.(מקור: סקר האנרגיה בעולם של תאגיד בריטיש פטרוליום BP  מ-     BP Statistical Review of World Energy 2017.    2017

וסי אבו מספר לנו על שוק הגז הטבעי במצרים: "אנחנו רואים באופן חד במשק המצרי שיש ביקוש לגז טבעי… זוהר שהתקבלה החלטת השקעה לשלב הראשון שלו בלבד כ- 11 BCM  לשנה שצפוי להיכנס בקרוב, בחודשים הקרובים, לא נותן מענה מלא למשק המצרי בוודאי לא לייצוא למתקני הייצוא של LNG. רואים את המשק המצרי מייבאים עוד LNG  גם ב-2018, גם לאחר ההפקה מזוהר. למעשה יצאו במכרזים נוספים."

בניגוד לסיפורי אבו, תאגיד  ENI קבל החלטת השקיה סופית בזוהר בפברואר 2016, התפוקה הראשונית, גז ראשון של הפרויקט צפוייה להתחיל ברבעון האחרון של 2017, להגיע לקצב של כ- 12 בי-סי-אם לשנה בסוף 2017, ולעלות בשנתיים שאח”כ לקצב הפקה של כ- 27 בי-סי-אם לשנה במהלך 2019.

בניגוד לסיפורי אבו כאילו במצריים יצאו במכרזים נוספים לייבוא LNG גם ב-2018, הרי שביולי 2017 דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי 'מצרים נמצאת במגעים עם ספקי הגז הטבעי (LNG) שלה כדי לדחות את המשלוחים שנחתמו השנה, 2017, ומטרתה לקצץ ברכישות ב -2018, שכן הזינוק בהפקת הגז המקומי דוחקת את הביקוש ליבוא גז זר יקר'.

Egypt is in talks with its liquefied natural gas (LNG) suppliers to defer contracted shipments this year and aims to cut back on purchases in 2018, as surging domestic gas production pushes back demand for costly foreign imports.

ולא מדובר רק על שדה הגז זוהר. שדה הגז נורוס Nooros שהתגלה ביולי 2015, ממשיך עם קצבי תפוקה מרשימים. נורוס הפך להיות שדה הגז המפיק הגדול ביותר במצרים עם קצב תפוקה נוכחי של כ-11 BCM  לשנה.

בניגוד לדברי אבו, כניסת זוהר ומאגרים אחרים משפרת מאוד את מצבו של משק הגז המצרי, אינה משאירה מקום משמעותי וגדול לגז טבעי מישראל,  ופותחת את האפשרות ליבוא גז מצרי לישראל.

חשוב גם לציין מה לא היה בשיחת הועידה.  מנהלי קבוצת דלק לא ענו בשיחת הועידה לטענות הספציפיות שהועלו במאמר 'איך מעבירים את כספי הציבור לטייקונים' מה- 19 לאוקטובר ולסיכום כי "שותפי תמר עומדים בפני איום ממשי לאובדן מכירות של עד כ- 5 BCM לשנה, כ-50% מהיקף המכירות כיום, ובהיקף של כ- 3.5 מיליארד שקל בשנה. מכאן שגם תמלוגי העל עלולים לרדת בהיקף דומה."

מנהלי קבוצת דלק גם לא ענו בשיחת הועידה לטענות הספציפיות שהועלו במאמר 'שורט מהסרטים', מה- 26 לאוקטובר, ולמסמך, לפי ביזפורטל,  שהופץ לאחרונה תחת הכותרת  – "האם מניות 'תמר' הן מניות הסלולר של 2010".

לא היו בדברים של אבו תשובות ענייניות עובדתיות לטענות כי תזרים המזומנים של מאגר הגז תמר עשוי לצנוח החל בשנת 2020 בכ-70%, על רקע התחרות הגוברת (כניסתם לפעילות של מאגרי כריש, תנין ולוויתן) ופתיחת החוזה מול חברת החשמל.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. דובי גריזלי :

  בגדול צודקים אם כי כנראה תמר לא הגדילו את כושר התפוקה.

  מה שרשום בשקף עד 2015 לגבי הגדלת כושר הייצור בוצע אבל כל השאר לא. לפי מה שאני מבין ״הצינור הנוסף״ הוא ביקוש אישור לשימוש בצינור הcondensate בעל הקוטר הצר הקיים כדי להזרים בו גז במקום. אני לא חושב שזה יצט לפועל בסוף. לגבי הרחבת פלטפורמת תמר לייצוא, נובל הפסיקו להזכיר את זה, כנראה ירדו מזה בנתיים.

  לכן כושר ההפקה עדיין יושב על 1100-1200 mmfcd שזה מתקרב מאוד לביקוש היום (1000 mmfcd) ולכן בהחלט צריך את ליוויתן.

 2. דובי גריזלי :

  בנוסף, לגבי השקף הנוסף מדצמבר 2016

  מדובר בשדרוג המערכת מהבארות לפלטפורמת ההפקה, לא מהפלטפורמה לאשדוד שזה צוואר הבקבוק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.