חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות לוועידת מרצ – האם מרצ תהיה הבית של הסוציאל-דמוקרטיה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 24.10.17 23:14

מחר ב-26 באוקטובר יתקיימו הבחירות לוועידת מרצ. המתח גבוה במיוחד לאחר התפטרותה של יו"ר המפלגה זהבה גלאון. הבחירות יקבעו אם מרצ תהיה סוציאל דמוקרטית

מאת: ק. טוכולסקי

רק גילאון יחדש את מרצ ואת השמאל בישראל

בחירות הן לא תמיד מה שאנחנו חושבים, לא תמיד הן ברורות, לא תמיד, או יותר נכון בדרך כלל לא. התקשורת לא מבהירה את מהות הבחירה. אם נסתכל על הפוליטיקה העולמית נראה שבארצות הברית מוליך את השמאל יהודי אשכנזי לבן וזקן, בבריטניה מוליך את השמאל גבר לבן וזקן, בדיוק מה שמלמדים אותנו כבר שנים הם סמלי השלטון הרקוב, הם מי שמאיימים לנתצו. מה שנכון בעולם נכון גם בישראל, מוצא, מגדר, גיל, דת, צבע עור, לא היו ולא יהיו מה שחשוב בפוליטיקאי/ת, מנהיג/ה אלא מה שהם מקדמים, במה הם מאמינים ובמה הם תומכים, מה הם עושים בפועל ומה הם מבטיחים לעשות אם וכאשר יגיעו לשליטה במוקדי כוח.

בימים אלו מסתיים המאבק על איוש צירי הוועידה החדשה של מפלגת מרצ, וכמקובל במפלגות במבנה כזה, בהן המוסדות בוחרים את בעלי התפקידים במפלגה וקובעים את דרכה, לבחירה הישירה בנציגים יש משמעות עקיפה. שני מחנות מתנגשים האחד בשני ראש בראש מחנה אילן גילאון המחנה הסוציאליסטי ומחנה זהבה גלאון המחנה הליברלי. אל תתנו לסיסמאות עיתונאי חצר ותעמולה להטעות אתכם. ההכרעה הקרובה היא לא בשאלה האם במרצ יהיו פריימריז פתוחים לקביעת היו"ר או שהוועידה תבחר את היו"ר, השאלה היא גם לא רק האם בראשות מרצ תמשיך לעמוד זהבה גלאון או אם בראש יעמוד אילן גילאון. השאלה האם לשמאל המעמדי, הסוציאליסטי סוציאל-דמוקרטי, הולך להיות בית פוליטי בישראל.

הבחירות במרצ הן בחירות גורליות כי נכון להיות אם אתה לא מוכן שהקול המעמדי שלך ילך לרשימה המשותפת, שהמפלגה המעמדית שלך שותפה בה לליברלים לאומנים ערבים ואיסלמיסטים לבין מפלגת העבודה שדחתה את האלטרנטיבה הסוציאל-דמוקרטית של עמיר פרץ לטובת האלטרנטיבה הנאו-ליברלית של אבי גבאי. מרצ תקבע מחר האם היא הולכת להיות עוד מפלגה על הספקטרום הליברלי שמתחיל בכולנו ויש עתיד בימין מרכז, וממשיך דרך מפלגת העבודה ועד מרצ של היום, מרצ של זהבה גלאון, או שמרצ תהפוך להיות מפלגת מעמד, מפלגה שסוציאליסטים וסוציאל-דמוקרטים ציונים יוכלו למצוא בה את ביתם. מפלגה שבצד הדגלים החשובים של שוויון אזרחי, תניף גם את דגל השוויון הכלכלי-חברתי, ותשרת את המעמד לא רק בצרכיו הרוחניים, אלא גם בצרכיו הקיומיים. לא רק תטיף להמונים איך הם צריכים ובצדק לנהוג באחר ובשונה, אלא תדאג לצרכי ההמונים, המעמד, תוביל את המאבק המשותף של כל המקופחים, המדוכאים, הלא מטופלים של החברה הישראלית, העובדים והנתמכים, בעלי המוגבלויות, המשפחות הצעירות, קהילת הלהט"ב, נוער הקצה, עובדי הקבלן. הגיע הזמן לשאול האם לא הגיע הזמן שבשמאל תהיה מפלגה שתוכל להגיד בקול רם ברור וצלול שזכויות סוציאליות לא פחות חשובות מאזרחיות וצריך להיאבק למענן בעוצמה.

בשביל שזה יקרה, בשביל שתהיה לנו מפלגת שמאל מעמדית שתדבר לא רק לאוונגארד מסוים, שבמקרה הטוב עומד על 5-6 מנדטים, מרצ צריכה להשתנות ולא בשיטת הבחירות שלה. אמצעים טכניים הם לא תחליף למהות. פריימריז פתוחים, שידרשו משאבים וקשרים טובים עם עיתונאי חצר של ההון, לא יהוו תחליף ומענה מספק לבוחרים בקלפי, הם ירצו להבין מה השתנה במהות. מה יהפוך מפלגת אוונגרד ליברלית למפלגת מעמד סוציאליסטית. התשובה לכך פשוטה, אילן גילאון וכדי שאילן גילאון יהיה היו"ר של מרצ ויהפוך אותה לפלטפורמה מעמדית המונית, צריך לבחור באנשיו לוועידה, סניף אחר סניף, מועמד אחר מועמד.

יש אנשים טובים במרצ, שנלחמו שנים למען מטרות נעלות, אנשים כמו זהבה גלאון עצמה ומוסי רז, אבל הם נחושים שמרצ תישאר מפלגת אוונגרד טהרנית קטנה וליברלית שתלחם רק למען עקרונות חשובים כמו סיום הכיבוש ונישואים אזרחיים, רק שהמפלגה הזו לעולם לא תהיה מפלגת מעמד, היא לעולם לא תהיה מפלגת המונים, מהסיבה הפשוטה שהרעיונות האלו, צודקים ונכונים ככל שיהיו אינם מושכים בוחרים לבדם, מפלגה לא אמורה לרצות רק אוונגרד. בלי לדאוג לקיום בכבוד של האנשים, ולנושא הסוציאלי אין מה להמשיך. כי דיור ציבורי נגיש לכול, קצבאות שאפשר להתקיים מהן, התארגנות במקומות העבודה ושמירה על זכויות בטיחות וכבוד האדם העובד חייבים גם להיות שם כל הזמן ומי שנושאים את הדגלים האלה במפלגה הם אילן גילאון ואנשיו.

מרצ הולכת לבחירות וכמה שהתקשורת גורמת לנו א. לחשוב שזה זניח וב. לחשוב שהעניין כאן הוא פריימריז פתוחים כדבר טוב ובחירות במוסדות כדבר רע, זה לא כך. הבחירות הן על שאלה פשוטה, האם לשמאל המעמדי, האיגודי, הסוציאליסטי/סוציאל-דמוקרטי בישראל יהיה בית. האם אחרי שנים של שמאל נאו ליברלי וליברלי, שההמונים מתנכרים אליו, והוא מצליח פעם אחר פעם להיכשל בקרב על קולם של ההמונים, יהיה לנו שוב שמאל מעמדי, ברור, נוקב שיציע אלטרנטיבה מהותית לבוחר בישראל. ניצחון של מחנה גילאון בוועידת מרצ מחר וזה יקרה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. Elections in Meretz: What Now? | Nu Zionism :

    […] made a public good, provided free to those in need, or at least to children and the elderly-Gilon-the man proclaimed as the last hope for social democracy in Israel-is merely calling to make prescription drugs VAT free. While this may make a marginal difference […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.