postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התקשורת היא של בעלי הון והם משתמשים בה למימוש האינטרסים שלהם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התקשורת היא של בעלי הון והם משתמשים בה למימוש האינטרסים שלהם

נושאים דעות, פוליטי, תקשורת ב 2.10.17 0:09

התקשורת נשלטת בידי תאגידים ובעלי הון והם משתמשים בה ככלי נוסף למימוש האינטרסים הפוליטיים שלהם. תוצאות הבחירות בגרמניה מדגימות זאת

מאת: ק. טוכולסקי

 תקשורת ההיסטריה הליברלית משרתת את ההון והפשיזם בדיוק כמו התקשורת השמרנית

בימים של משבר כאשר המיאוס מהשיטה הקיימת ומי שמייצגים אותה גובר, בעלי ההון באמצעות שליטתם בתקשורת ובשיח הציבורי שהיא יוצרת, מעדיפים לנווט את דעת הקהל להצבעת מחאה ימנית כדי למנוע את התחזקות השמאל. הבחירות שהיו בשבוע שעבר בגרמניה מדגימות את זה בצורה כואבת. בתום מערכת בחירות שבה המסרים של השמאל הוסתרו, השמאל מרכז הוצג בצורה נלעגת (בצדק מסוים ובכל זאת) ואילו הימין הכלכלי והימין הלאומני זכו בחשיפה ששרתה את מטרותיהם. גוש השמאל ספג מפלה, הימין הקיצוני והניאו ליברלים נכנסו לפרלמנט והימין מרכז נחלש. אבל רק הוא יכול להקים ממשלה. זאת בדיוק הייתה המטרה ששירתה התקשורת במפגן התעמולה האדיר שלה וגם אחרי הבחירות, כפי שניתן ללמוד, למשל, מהשער של השבועון הליבראלי דר שפיגל, הם ממשיכים באותה גישה. גישה שמבטיחה שדעת הקהל תתעסק רק במרכז ובימין.

תעצרו שנייה לחשוב, מתקיימת מערכת בחירות, וזה לא משנה כרגע אם בצרפת, בארצות-הברית, בבריטניה, בישראל, או בגרמניה. התקשורת הממוסדת שנשלטת בידי בעלי הון והתאגידים שלהם מגויסת בצורה מאוד מתוחכמת כדי לדחוק את השמאל והשיח. בבריטניה, לדוגמא, התקשורת עסקה בהגחכת השמאל וזה חזר אליה כמו בומרנג וכמעט עלה לימין שם בבחירות. בארצות-הברית התקשורת התעלמה מהשמאל, סייעה למרכז לנצח את השמאל במפלגה הדמוקרטית, ותרמה למפלתה של המפלגה הדמוקרטית בכך שהיא עסקה בהגחכת טראמפ. בגרמניה התקשורת פשוט התעלמה מהשמאל, ככל שהיא יכלה, ולעומת זאת סיקרה בהרחבה את הימין הקיצוני ואת הניאו ליברלים, שני המנצחים הגדולים שלה בחירות. היא סיקרה אותם למרות שהם לא אומרים שום דבר ברור על בעיות שהעסיקו את החברה הגרמנית. כי מה הם כבר יכולים להגיד על מפלגות שתומכות בהפרטה, קיצוצים ברווחה ופחות מסים על ההון שיגרום לבוחרים לבחור בהם?

יו"ר הליברלים החופשיים הניאו ליברלים, היאיר לפיד הגרמני התורן, לא אמר שום דבר בעל משמעות כל מערכת הבחירות. אבל התקשורת סקרה אותו באהדה. מה לעשות. התקשורת שייכת לבעלי הון פרטיים, או לתאגידים וזה משרת אותה. הסיקור המסיבי הלא פרופורציונאלי וההיסטרי של הימין הקיצוני גרם רק לעליית הימין הקיצוני. אנשים צורכים תקשורת גם כשהם לא מאמינים בה, גם כשהם בטוחים שכל העיתונאים הם מטעם. וכך הצליחה התקשורת הגרמנית לנווט את הצבעת המחאה מהשמאל לימין הקיצוני, מה שמשרת את האינטרסים של בעלי ההון ופוגע באינטרסים של הציבור הגרמני.

אם בתקשורת היו דנים ברצינות במצע הכלכלי הניאו ליברלי ההרסני של הימין הקיצוני הגרמני, ולא רק בגזענות שלהם, אולי זה היה מדיר בוחרים מהצבעה לימין הקיצוני. אבל בתקשורת דנו במה שמשרת את הימין הקיצוני: הפחד מפני גל ההגירה, הדאגה לחלוקת משאבי המדינה וכל מה שחיזק את תנועת הבוחרים ימינה כי זה משרת אותם. עיתונאי ליברלי אולי אינו מודע שהכתיבה ההיסטרית שלו משרתת את ההון, אבל העורך שלו בהחלט מבין כמה חשוב שהשמאל יהיה חלש והימין הקיצוני יעלה. את הבוחרים שקוראים איזה חינמון לא מעניינת ההצגה השלילית שבחלק מהמקרים היא לא נתפסת כשלילית. להיפך, כשהתקשורת המיינסטרים/ליברלית/שמרנית/מכובדת" מזהירה מפני משהו כסכנה ומייללת שהוא מתחזק, וכל זה מבלי להציג אלטרנטיבה אחרת להצבעת המחאה שלהם, הם נוהרים מיד לשם.

אני לא חושב שאנשי תקשורת בכל העולם תמימים כדי לא להבין מה הם עושים. אני לא חושב שרק במקרה הם מתייחסים לשמאל מרכז בביקורתיות שהם לא מעניקים למי שמשרתים הון בפוליטיקה, תוך שהם מקדמים אינטרסים של מפלגות נאו שמרניות וניאו ליברליות ואף את אלו של הימין הקיצוני.

התקשורת נשלטת בידי תאגידים ובעלי הון והם משתמשים בה ככלי נוסף למימוש האינטרסים הפוליטיים שלהם. אין שום הצגה הוגנת ושואפת לאובייקטיביות של המציאות, של עובדות, של נושאים. הכול מוסת תמיד להלל את הימין מרכז והיסטריה מפני הימין הקיצוני שבשני המקרים משרתת את מושאם. הימין מרכז מרוויח מהליטוף בידי התקשורת והימין הקיצוני מרוויח מהביקורת שלה כלפיו. האלטרנטיבות משמאל זוכות או להתעלמות, אם הן מספיק רדיקליות, או לכתישה ובוז אם הן ממורכזות יותר.

זה בדיוק מה שקרה בגרמניה. בזמן שהתקשורת איתרגה את מרקל, והביעה תקווה שהיא תמשול עם הירוקים והניאו ליברלים, השמאל מרכז, שעשה לא מעט טעויות, אבל לא יותר ממרקל, נכתש. מרקל לא אמרה שום דבר משמעותי כל מערכת הבחירות ולא ספגה ביקורת, את יריבה שולץ שאלו שאלות קשות וכתשו את תשובותיו. כתשו ובצדק, אם רק היו כותשים גם את מרקל על תשובות מעורפלות בדיוק באותה מידה. מהימין מרכז לא דרשו שום תשובות. פשוט נתנו ליאיר לפיד הגרמני להמשיך לשאוב תרומות מהמגזר העסקי ,תוך כדי שהוא חוזר על סיסמאות ריקות , את הימין הקיצוני ראיינו כל הזמן ותקפו אותו, מה שמשרת את מטרותיו. ומהשמאל התעלמו, חס וחלילה לא להפיץ את התכנית שלהם למצביעים.

כך עובדת התקשורת לעזרת הימין. השמאל במשבר לא רק בגלל התמרכזות השמאל מרכז, אלא גם כיון שבעידן שבו התקשורת הממוסדת נשלטת בידי ההון, לא מצליחים להגיע לבוחרים שמסתמכים או ניזונים מהתקשורת הממוסדת בצורה הוגנת.

צריך להתמודד עם זה וכדי שנוכל להתמודד עם זה בישראל, בגרמניה, בארצות-הברית ובכל מקום אחר, צריך להבין כמה עמוקה שליטת ההון בתקשורת ובאמצעותה בעיצוב דעת הקהל, ומה עמוק השימוש שהיא עושה בה כדי להבטיח את שימור שלטון הימין. צריך לזכור שבימי משבר בעלי ההון תמיד יעדיפו לתמרן קולות באמצעות שליטתם בדעת הקהל ימינה ולא שמאלה. כך הם תורמים היום לעליית הפשיזם כפי שעשו לפני 90 שנים באירופה. אין פה שום דבר חדש.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

8 תגובות

 1. נטע :

  רגע
  ומה עם הרשתות החברתיות, שזה כן דבר חדש?

  ברור שהימין גם כן נמצא שם
  אבל למה הוא מפיק מהם יותר תועלת?

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אותו דבר בישראל.התקשורת בידי בעלי הההון והטלביזיה בידי המשת"פים הפוליטיים הניאו-ליבראליים שלהם

  אותו דבר בישראל.התקשורת בידי בעלי ההון והטלביזיה בידי המשת"פים הפוליטיים הניאו-ליבראליים שלהם.

  והרשתות החברתיות? בעיקר אותו סיפור.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מיכאל, מה פירוש "בעיקר אותו סיפור"?

 4. ק. טוכולסקי :

  ברשתות החברתיות להושיב צבא של טרולים ומפעילי פרופיליים פיקטיביים שיגיבו וישתתפו בדיונים יכול מי שיש לו כסף.
  והם רוצים ימין, תמיד ימין.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  1. מי זה "הם רוצים ימין"?
  2. אם יש שמאל, לא צריך בהכרח טרולים וכו'.
  3. גם לא בטוח שצריך הרבה כסף.

  זה עניין של נכונות להתארגן ולהתגייס.
  בינתיים מה שאני רואה זה הרבה אתרי שמאל שמדברים עם עצמם ומתחרים אחד בשני.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  אתרי שמאל שמדברים עם עצמם

  "אתרי שמאל שמדברים עם עצמם"ץ
  שמתי שאפילו בפייסבוק של מפלגת העבודה ותומכי שלי,מעטים האנשים שנכנסים בכלל לניתוחים פוליטיים,ולהתייחסות רצינית.
  יותר מידי אנשים "עומדים על זכותם לא לדעת",ושלא "יבלבלו להם את המוח".

  אין מה לעשות.הכלי האפקטיבי ביותר נשארת הטלביזיה,וזאת הסיבה למאמץ העצום של החונטה של ביבי להשתלט על מדיום זה.

 7. ק. טוכולסקי :

  הרבה אתרים שמדברים עם עצמם לא חסר באף מקום. אבל יכולת לקדם ידיעה ברשתות החברתיות באמצעות שימוש בפרופילים מזויפים בצורה מסחרית זאת תופעה שעולה כסף והרבה. הימין עושה בזה יופי של שימוש.

 8. כלב השמירה של ההון – כשלים מובנים בתקשורת מסחרית בבעלות פרטית | עמדת תצפית :

  […] התקשורת הפרטית תקדם תמיד את הימין הכלכלי על פני השמאל. כתב על זה כותב המכונה "קורט […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.