postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הפליה נגד ערבים בקאונטרי בכוכב יאיר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפליה נגד ערבים בקאונטרי בכוכב יאיר

נושאים זכויות אדם, רווחה ושירותים חברתיים ב 24.09.17 23:37

בית המשפט אישר לכוכב יאיר להדיר מהקאנטרי העירוני את תושבי טירה "לא לפגוע בתמריץ של התושבים להירשם". האגודה לזכויות האזרח תערער על פסק הדין לבית המשפט העליון

בפסק דין מיום 19.09.17 פסק השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז לוד, כי מותר לכוכב יאיר למכור את רוב המנויים לתושבי כוכב יאיר בלבד, וכי על הקאנטרי למכור 10% מהמנויים בלבד לתושבי חוץ, לרבות לתושבי טירה השכנה. כמו כן נפסק

שעל הקאנטרי לאפשר לד"ר אחמד מנסור מטירה ומשפחתו, שהגישו התביעה נגד מדיניות הקאנטרי, לרכוש מנוי. מדובר בפסק הדין הראשון שמפרש את התיקון האחרון לחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים שקבע איסור על הפליה מחמת מקום מגורים. האגודה לזכויות האזרח תערער על פסק הדין לעליון.

הקאנטרי בכוכב יאיר מופעל על ידי עמותה פרטית אך נהנה מתמיכה של הרשות המקומית. עד שנת 2010 מכר הקאנטרי מנויים לכל המעוניין, בהם מספר זניח של ערבים תושבי טירה ואולם אז שונתה המדיניות והופסקה המכירה לתושבי חוץ. בפרוטוקול המועצה עולה בבירור כי סוגיית השימוש בקאנטרי על ידי הערבים, ותלונות על כך מצד כמה מחברי המועצה, הייתה דומיננטית בקבלת ההחלטה.

בשנת 2014, לאחר שהקאנטרי נקלע למצוקה כספית ורצה להגדיל את מספר המנויים, הוחלט למכור מנויים גם לתושבי צור יצחק השכנה. כאשר במועצה עלתה השאלה האם לא יבואו תושבי חוץ אחרים ויטענו להפליה אמר ראש המועצה שימי אוליאל: "אפשר להוסיף שתושבי היישובים הנ"ל הם תלמידים שלנו" וכך היה. זמן קצר בלבד לאחר מכן כשביקש ד"ר מנסור לרכוש מנוי נאמר לו שלא מוכרים לתושבי טירה בתירוץ של עומס משתמשים.

בעקבות כך הגישו ד"ר מנסור ובני משפחתו תביעה באמצעות עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח. בעוד התביעה ממתינה לפסק הדין שונה חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים ונקבע שמי שמפעיל עסק או מקום ציבורי לא יפלה בין הלקוחות מחמת מקום מגורים. אולם הוספה הסתייגות לפיה הבחנה של רשות מקומית בין תושביה לתושבי רשויות אחרות, במידה הנדרשת למילוי תפקידיה, לא תיחשב הפליה. על בסיס זה שונתה שוב מדיניות המנויים והוחלט לבטל את המנויים של תושבי צור יצחק ולמכור רק לתושבי הישוב.

לאור שינוי המדיניות מיאן בית המשפט להכריע בשאלת ההפליה מחמת לאום וטען כי יש לה פנים לכאן ולכאן. בית המשפט אישר את מדיניותה החדשה של כוכב יאיר למכור רק לתושבי הישוב, בין היתר מהטעם שהרשות זכאית להבטיח שלא תיגרע חווית המשתמש של המנויים, תחושת הקהילתיות והשייכות ושניתן יהיה להגביר אכיפת כללי התנהגות. בית המשפט קבע עם זאת, כי כדי להגשים תכליות אלו די בכך שרוב המנויים הם תושבי הרשות וכי מספר מנויי החוץ "לא יאיים על ההגמוניה של תושבי הישוב ועל אופיו הקהילתי של הקאנטרי". לכן נפסק כי על הקאנטרי למכור לפחות 10% מהמנויים לתושבי חוץ, ללא הבחנה בין תושבי צור יצחק לתושבי טירה.

האגודה לזכויות האזרח סבורה שבית המשפט פירש באופן הפוגע במהות של התיקון האחרון לחוק איסור ההפליה בעניין "הפליה מחמת מקום מגורים" ובכוונתה להגיש ערעור לבית המשפט העליון. התיקון לחוק ביקש להרחיב הנגישות למקומות ציבוריים על ידי מי שגר בישוב "מתויג" שכן על רקע ההפרדה הברורה במגורים בין יהודים לערבים, אשכנזים ומזרחים, חילונים וחרדים, ועשירים ועניים – ההפליה על בסיס מקום מגורים הפכה לאמצעי מוסווה להפלות. כמו כן מטרת התיקון לחוק הייתה להגביר את שוויון ההזדמנויות של מי שגר בישוב מוחלש מבחינה כלכלית. במקום זאת, בית המשפט הרחיב את האפשרות של ישובים מבוססים דוגמת כוכב יאיר להתבדל ולהדיר תושבים מרשויות שכנות, והעדיף את האינטרס של תושביהם על פני הגברת שוויון ההזדמנויות בחברה, וזאת בניגוד מוחלט לתכלית התיקון לחוק.

פסק הדין ופרטים נוספים ניתן לקרוא כאן

הודעה מאת: גבי דוידוביץ' ויסברג, דוברת האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.