חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות בגרמניה – על מצב השמאל והלקח למפלגות שמאל באשר הן

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 16.09.17 23:53

בשבוע הבא יתקיימו בחירות בגרמניה. מה גרם למפלגה הסוציאל-דמוקרטית לעלות בסקרים ולרדת שוב לקראת הבחירות המתקרבות?

מאת: ק. טוכולסקי

 לקראת עוד מפלה, משבר השמאל בגרמניה צפוי להימשך

בשבוע הבא יתקיימו בחירות בגרמניה. אחרי שרבים כבר הצביעו בדואר ותכננו לעצמם יום ראשון רגיל של חופש, ילכו עשרות מיליוני גרמנים להצביע  בבחירות הכלליות. התמונה העולה מהסקרים לא מכילה יותר מדי בשורות טובות, כמו שזה נראה, השמאל נידון לעוד כישלון.

השמאל הסוציאליסטי של מפלגת הלינקה נמצא בעלייה קלה והסקרים חוזים לו בין 9% ל-11% לעומת 8.6% בבחירות הקודמות. מפלגות הירוקים והסוציאל-דמוקרטים יכולות לקוות, במקרה הטוב, לשחזור התוצאה שהשיגו בבחירות הקודמות. בבחירות הקודמות זכתה מפלגת הירוקים ב- 8.4%. כיום היא מדשדת בין 6.5% ל-8%. המפלגה והסוציאל-דמוקרטית קיבלה אז .26.5% כרגע היא אפילו לא מתקרבת לתוצאה זו. היא מקבלת בסקרים בין 22% קולות לבין ל-25%.

השמאל נמצא במגמת ירידה. אם המפלות שנחלו שתי מפלגות הלוויין בגוש הימין בבחירות הקודמות: הליברלים (4.6%) והימין הקיצוני (4.5%) הביאו למצב שלשמאל היה רוב זעום בבונדסטאג, זה לא יקרה הפעם. בשתיים מתוך שלוש מערכות הבחירות גוש השמאל זכה לרוב בפרלמנט, בשני המקרים העדיפו ראשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לא להקים ממשלת שמאל, אלא להיות שותפים זוטרים של מפלגת הימין מרכז הנוצרית-דמוקרטית.

אם לא יקרה נס במהלך השבוע הקרוב, גם את הממשלה הבאה תקים אנגלה מרקל והיא תוכל לבחור לעצמה את שותפיה. במקרה הגרוע מרקל ושותפיה המועדפים הליברלים יזכו במספיק קולות בשביל להקים ממשלת ימין מרכז ניאו-ליברלית, שתמשיך בקו של הפרטות וקיצוצים, כפי שהיה בין 2009 ל-2013. אפשרות אחרת היא ממשלה של הנוצרים-דמוקרטים עם הליברלים והירוקים שתהיה קצת פחות גרועה. והאפשרות שנראית כרגע הסבירה ביותר (מה שמלמד כמה המצב גרוע) היא של עוד ממשלת אחדות עם הסוציאל-דמוקרטים בתור שותפים זוטרים. בכל מקרה, בשורה גדולה לגרמניה ולאירופה לא תהיה מהבחירות האלה.

זה לא היה כך כל הזמן. לפני מספר חודשים התפטר ה"הרצוג" הגרמני, זיגמר גבריאל מראשות המפלגה הסוציאל-דמוקרטיתס ופינה את מקומו למועמד פופולארי יותר, מרטין שולץ. שולץ היה פופולארי משום שנתפס כמנהיג כריזמטי יותר שידאג לאדם הפשוט. ובשל היותו לא חלק מהממסד המקומי של המפלגה (הוא לא כיהן עד כה כשר בממשלות מרקל אלא כיו"ר הפרלמנט האירופאי) למשך מספר שבועות הוא נתפס כאלטרנטיבה למצב הקיים, והביא את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, לראשונה מזה 12 שנים, לעלייה של מעל 30% בסקרים. מה שמעניין הוא, שאת עיקר כוחו הוא שאב לא ממפלגתה של מרקל, אלא מהימין הקיצוני, שבמקביל לעליית המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בסקרים מ-19% עד 21% ל-30% עד 33%, הימין הקיצוני החל לרדת מ-16% ל-8 עד 9 אחוזים. בינתיים העלייה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית נבלמה והיא חזרה לרדת, אבל הימין הקיצוני נבלם ואינו צפוי לעבור את רף 10 האחוזים לפי הסקרים.

מה קרה לסוציאל-דמוקרטים?  דבר פשוט ועצוב. בזמן שהציבור זיהה את האפשרות לאלטרנטיבה, והפופולריות שלהם החלה לעלות, המועמד שלהם החליט לא להגיד שום דבר ברור. ובזמן שהיה ברור שמה שהציבור מחפש זה שינוי במדיניות הכלכלית, שולץ לא רק שלא דיבר ברור, אלא לאחר פלירטוט קצר עם השמאל חתך למרכז. הירידה של הסוציאל-דמוקרטים בסקרים החלה ברגע ששולץ אמר שהוא רוצה להיות הקנצלר בממשלת אחדות, או לעמוד בראש ממשלה שהשותפים הזוטרים בה יהיו הירוקים והליברלים.

הציבור הבין מיד ששולץ לא מציע אלטרנטיבה חברתית-כלכלית, ובאותו רגע, הפופולאריות שלו ירדה. שולץ החליט שלא לתמוך בהעלאת מסים על בעלי היכולת ולא להציג מדיניות רווחה מרחיבה, אלא סיפק הסברים מפותלים וחזון מעורפל. מיום ליום נהיה ברור שהבדל משמעותי מהמציאות בהווה אין הוא מציע. מאותו רגע החלה הירידה. משיא של 33% בסקרים, שהספיק ברוב הסקרים באותה תקופה, להקמת ממשלת שמאל עם הירוקים והלינקה, הידרדרו הסוציאל-דמוקרטים בסקרים עד לשפל הנוכחי של 22-23 אחוז.  עכשיו, כשהם מנסים בכוח להפגין שיש הבדל בינם לבין מרקל בנושאים חברתיים מובהקים כמו, חינוך והשקעה בתשתיות, זה כבר מאוחר מדי, זה לא מספיק ברור, והמומנטום חלף.

המסר מגרמניה פשוט וכואב, שמאל שלא יהיה שמאל לא ינצח בבחירות. השמאל מרכז הגרמני עומד בפני מפלה נוספת משום ששמאל שמפחד להיות שמאל לא מדבר אל הבוחרים. מי שלא מוכן להיות אלטרנטיבה מהותית, לא מסוגל להוציא בוחרים מהבית, ולא מסוגל לגרום לבוחרים לבחור בהם. באביב כשהסוציאל-דמוקרטים היו בשיא של שנים בסקרים, שולץ דיבר על הצורך בדאגה לאדם הפשוט ולא רק לאינטרסים של תאגידים וטייקונים, ברגע שהוא התחיל לגמגם, להתרחק מהשמאל, להבטיח שמסים לא יעלו, כל הכוונות הטובות המעורפלות שלו כבר לא משכו בוחרים.

הסוציאל-דמוקרטים עומדים בפני מפלה. עד שמפלגות שמאל מרכז לא יפנימו שהן צריכות להיות מפלגות שמאל מעמדיות, זה לא ישתנה, לא בגרמניה ולא בשום מקום אחר, גם לא בישראל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.