חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארכיון המדינה – השינוי במדיניות חשיפת מסמכים – צעד לא דמוקרטי

נושאים חדשות, עלו ברשת ב 5.09.17 0:24

גנז המדינה נצטווה לשנות מדיניות חשיפת מסמכים בארכיון המדינה. לא עובדי הארכיון יחשפו, אלא המשרדים שהפקידו את החומר בארכיון. להלן ההודעה ותגובת מועצת הארכיונים: מידע רב יימנע מהציבור, המחקר ישותק. צעד לא ראוי למדינה דמוקרטית

ארכיון המדינה - פרסומיו יוכפפו לצנזורה הצבאית, תמנע גישה למסמכי מקור מנייר

באתרים  "שיחה מקומית" ו"העין השביעית" פורסמו מאמרים על רפורמת הדיגיטציה המתבצעת בארכיון המדינה ועל הכפפת מסמכי הארכיון לצנזורה הצבאית. כל זאת, ללא דיון ציבורי. מסמכי ארכיון הם המקורות המשמשים את ההיסטוריון במחקריו

לקריאה נוספת

הודעת גנז המדינה בעקבות שינוי מדיניות החשיפה

24 ליולי 2017

החל מיום 23 ביולי 2017 חדל ארכיון המדינה מלבצע חשיפה על רוב החומרים שבאוספיו. ביצוע החשיפה יעבור לגופים המוסדיים שהפקידו את החומר בארכיון, וזאת בהתאם להוראה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז ניזרי, מיום 19 ביוני 2017, ומהוראת המחלקה המשפטית של משרד רה"מ לחדול מהתארגנות ולעבור לאלתר לביצוע, מיום 23 ביולי 2017.

………………

הביצוע:

במשך כל השנים נהג ארכיון המדינה לחשוף בעצמו את רוב התיקים, אלא אם נתקל בבעיה מיוחדת. תיקי משרד החוץ, חלק מתיקי משרד רה"מ ובצורה נקודתית תיקים של משרדים אחרים נחשפו על-ידי נציגים מוסמכים של המשרדים שישבו בארכיון. בשאר המקרים חשפו עובדי הארכיון את התיקים לפי מיטב הבנתם, תוך הסתייעות בייעוץ משפטי ואחר. ואולם מאז הקמת אתר האינטרנט החדש של הארכיון, והעליה התלולה בביקוש לתיקים ארכיוניים על-ידי הציבור הרחב, התחדשו הדיונים סביב התנהלות זאת. ב-19 ביוני 2017 דרש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה  עו"ד רז נזרי שנתנהל לפי ההסדר המשפטי, ומכתבו הגיע אלי ביום 2 ביולי 2017.

בארכיון המדינה מופקדים מיליוני תיקים ארכיוניים. רובם אמורים להיות אחרי בדיקה ופתיחה לציבור אולם בפועל לא נבדקו. במקרים רבים בדיקתו של תיק מתבצעת רק כאשר הוא נדרש על-ידי אזרח.

השינוי:

החל מן ה-24 ביולי 2017, תיק שטרם עבר בדיקה שיוזמן על-ידי אזרח, יישלח לבדיקה במוסד המפקיד. ארכיון המדינה יעקוב אחר השלמת ביצוע החשיפה במשרדים. תיקים שייפתחו על-ידי המוסדות המפקידים יועלו לאתר האינטרנט של ארכיון המדינה, ובכל מקרה צוות הארכיון יוציא הודעה לפונה על סיום הטיפול בבקשתו – כאשר המשרד המפקיד יסיים את הטיפול.

בברכה,

דר' יעקב לזוביק

גנז המדינה

לעיון בהודעה המלאה

תגובת מועצת הארכיונים למדיניות החדשה להלן ההודעה:

הודעת מועצת הארכיונים בעניין חשיפת תיקי הארכיון

6 באוגוסט 2017

בסוף יוני השנה הודיע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי לגנז המדינה ד"ר יעקב לזוביק, שבדיקה ופתיחה של חומר ארכיוני ייעשו על-ידי מוסד המדינה שהפקיד אותו בארכיון ולא על-ידי עובדי הארכיון. בכך דרש היועץ המשפטי לקיים את הוראת תקנת חוק הארכיונים, אף שבפועל עובדי הארכיון מבצעים את העבודה כבר שנים רבות ואין ברוב הגדול של מוסדות המדינה עובדים העוסקים בכך. המדובר בנוהג ותיק, פומבי ומוכר שעל פיו נהגו בעשרות השנים האחרונות בחשיפת רוב החומר הארכיוני.

מועצת הארכיונים העליונה, גוף סטטוטורי שחבריו מונו על-ידי ראש הממשלה, מתריעה כי הנחיה זאת מסכנת באופן משמעותי את עבודת הארכיון, עלולה למנוע בפועל ממידע רב להגיע לציבור כראוי במדינה דמוקרטית ולשתק בפועל את המחקר. תוצאה כזו גם עומדת בסתירה לחוק הארכיונים עצמו. במדינה דמוקרטית ברירת המחדל צריכה להיות פתיחת החומרים לעיון, וסגירתו – החריג. כיום למעלה מ-90% מהמסמכים הבלתי-מסווגים שאמורים היו לפי גילם להיות זה מכבר פתוחים לעיון, טרם נבדקו ואינם פתוחים, ובמקום שתתרחש חשיפה מסיבית יזומה בהתאם לכמותם המצטברת והצורך הגובר, הליך החשיפה מצטמצם ברובו לתיקים שהוזמנו לעיון. העברת הבדיקה למוסדות המפקידים תאט מאוד את קצב הפתיחה ותמנע מן האזרחים לעיין בהם תוך פרק זמן סביר.

אנו סבורים כי יש למצוא פתרונות ראויים לטווח הקצר ולטווח הארוך: חוק הארכיונים אשר נחקק ב-1955 הוא חוק חשוב, המעגן את זכותו של כל אדם לעיין בחומר הארכיוני המופקד בארכיון. עם זאת, הוא זקוק – יחד עם התקנות שהותקנו מכוחו – לעדכונים מהותיים. עד שהחוק והתקנות ישונו, אנו סבורים שהגופים המפקידים יכולים, בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, להסמיך את הגנז לבצע את חשיפת החומר הארכיוני הלא-מסווג בהתאם לכללים המקצועיים הנאותים, כפי שהיה נהוג זה עשרות שנים. הגנז עומד בראש גוף מקצועי נטול פניות, המחוייב מעצם תפקידו להעמדת חומר ארכיוני לרשות הציבור.

על החתום: חברי מועצת הארכיונים (רשימת החותמים להלן)

גב' כרמלה אבנר

פרופ' גד אלגזי

אילנה אלון, ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

ד"ר תהילה אלטשולר, המכון הישראלי לדמוקרטיה

דוד אמיתי, האיגוד הישראלי לארכיונאות ומידע

יוחאי בן-גדליה, הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי

ד"ר חיים גרטנר, יד ושם

השופטת דליה דורנר, מועצת העיתונות בישראל

גב' מיכל הנקין, ארכיון העיר חיפה

אורן ויינברג, הספריה הלאומית

ד"ר יעקב לזוביק, גנז המדינה

פרופ' אריה נאור

פרופ' קרין נהון

יגאל סתרי, הארכיון הציוני המרכזי

ד"ר אהרון עזתי, ארכיון יד טבנקין

ראובן פינסקי, משרד ירושלים והמורשת

שירית קייסן, משרד התרבות והספורט

סילביה קרפיוקו, ראש ענף ארכיון המדעי, רשות העתיקות

ד"ר סילויה שנקולבסקי-קרול

ההודעות פורסמו באתר ארכיון המדינה

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  (מעריב) ח"כ ביטן: "אדרוש לקבל את שיחותיהם של אולמרט, שרון וברק"
  יו"ר הקואליציה הודיע כי ידרוש על פי חוק חופש המידע לקבל את פירוט השיחות של ראשי הממשלה לשעבר, עם המו"לים של העיתונים ידיעות אחרונות, הארץ ומעריב
  הבקשה של ביטן ורגב לקבל את תמלילי השיחות של משה רבנו על הר סיני (כדי לגלות את השפעת השמאל הקיצוני על ניסוח עשרת הדברות) נדחתה ע"י עורכי ספר שמות, על פי חוק הארכיונים החדש.
  המבקשים שוקלים עתירה לסנהדרין.

 2. נטע :

  אפשר לפנות לעורכי ספר דברים (פרק ה').

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.