postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בית המשפט העליון מערער על זכות השביתה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בית המשפט העליון מערער על זכות השביתה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 24.07.17 22:52

אבותינו קנו בדם את זכות השביתה, והנה עתה הרכב ניאו-שמרני של בית-המשפט העליון מערער על זכות השביתה ועומד לבחון את עצם מהותה. זאת בהקשר דיון בגצ בעניין שביתת העובדים בחברת-החשמל. בית המשפט יוצא להתקפה על זכויות היסוד של העובדים הישראלים

מאת: ק. טוכולסקי

לקראת המאבק על זכות השביתה

בתחילת השבוע התפרסם שהרכב של בית המשפט העליון בראשות הנשיאה העתידית של בית המשפט העליון השופטת חיות ושני הסמנים הימניים-ליברטיאנים של בית המשפט העליון סולברג ומינץ, עומד לבחון את עצם קיומה ומהותה של זכותה שביתה. האמת, אין לנו מה להיות מופתעים. ממשלת הימין הנוכחית חותכת חזק ימינה בכל החזיתות, לא בלתי סביר להניח שחלק ממה שנדרשה המיועדת לכהונת הנשיאה להבטיח כדי ששרת המשפטים תועיל בטובה להכריז על מינויה, הוא בדיוק מה שראינו אותה עושה בהכרזת הפקפוק שלה בזכות השביתה במציאות של היום.

למעלה מעשור אחרי השביתה הכללית האחרונה במשק, בזמן שהשימוש בזכות השביתה הולך ופוחת, מרגישה הממשלה שזה הזמן לתקוף את עצם הזכות של העובדים להגן על עצמם מפני שרירות ליבם של המעסיקים. כבר שנים שבית המשפט העליון הוא מעוז של ניאו-שמרנות בורגנית. כבר שנים בית-המשפט מורכב מאנשים מסודרים שרק מחכים ליום שבו יפרשו ויוכלו לעשות כמה אקסטרות משימוש כבוררים בין בעלי הון. כבר שנים שאי אפשר לצפות מבית המשפט העליון להגנה על זכויות-האדם שאינן זכויות המעביד. אבל עכשיו בחסותה של ממשלת ימין, יוצא גם בית המשפט העליון להתקפה על זכות היסוד של העבודה המאורגנת, זכות השביתה.

מבחינתנו כעובדים זה קורה בעיתוי רע. תוך חודשיים נבחרו לתפקידי יו"ר ההסתדרות ויו"ר מפלגת העבודה שני אנשים שלא צפויים לצאת למאבק ללא פשרות בהגנה על זכות השביתה. בהסתדרות אמן הפשרות, ניסנקורן, יו"ר הסתדרות שהחליף יושבי-ראש הסתדרות שמאמינים בפשרות פירורים. ובמפלגת העבודה, יש יו"ר (מנכ"ל) מנהל שבא לנהל והולך לנהל ולא הראה עד כה שום עניין מיוחד באינטרסים של העובדים המאורגנים. קשה להאמין שמשני אלו תצא הבשורה הגדולה במאבק על זכות השביתה או השימוש בנשק השביתה הכללית כדי להגן עליה לפני שזה ייאסר בחוק.

אבל זה בדיוק מה שאנחנו צריכים עכשיו, להיות מודעים לחומרת המצב, להיות מודעים לגודל השעה ולתבוע מהאנשים שאמורים להנהיג אותנו, התייחסות ברורה ומהירה. אנו זקוקים ליו"ר הסתדרות, שיכנס את בית נבחרי ההסתדרות ויודיע על סכסוך עבודה כללי במשק להגנת זכות השביתה. אני מקווה שאנשי חד"ש, העבודה ומרצ, שחברים בקואליציה שלו ובהנהגת ההסתדרות, לא מתכוונים להסתפק בג'ובים במנגנון, אלא לעשות משהו בשביל לדחוף אותו לשם.

אני מקווה שגם אם אבי גבאי לא מתעניין בנושא, פרץ ויחימוביץ יתבעו מהסיעה והנהגת המפלגה לנקוט בקו תומך ומגבה של ההסתדרות ויתייצבו בחזית הפרלמנטארית והתקשורת בשביל להגן על זכות השביתה ביחד עם אילן גילאון, איימן עודה, דב חנין ושאר חברי הכנסת של מרצ העבודה וחד"ש.

בית המשפט העליון לא מסתפק יותר בהגנה על חופש העיסוק בשביל לשרת את האינטרסים של מעסיקים לעשות כל מה שהם רוצים, לא מסתפק יותר בהגנה על הרכוש ועל ההון, הוא יוצא להתקפה על זכויות היסוד של העובדים הישראלים.

האמת היא שכבר כמה שנים שבית המשפט העליון פוגע בזכויות יסוד של העובדים, אבל היות שהוא פוגע בעובדים הזרים וההסתדרות לא יוצאת להגנתם, הגיע זמנם של כל העובדים לחטוף.

אדישותם של המוני העובדים הישראלים והארגונים שמייצגים אותם לפסיקות מערכת המשפט נגד זכויות-היסוד של עובדי סיעוד לזכות בשבוע עבודה שאינו 24/7 או הזכות ליום חופש של 36 שעות כל שבוע, היא החטא הקדמון. את העונש אנחנו עשויים לספוג כשהגרזן ייפול על זכות השביתה.

אי אפשר להיות אדישים לפגיעה בעובדים החלשים ביותר, והנה מגיע התשלום על האדישות. בג"צ כבר רגיל לחמוס עובדים. עכשיו הזמן לשביתה כללית במשק עד שתובטח זכות השביתה. למעסיקים יש כל הזכויות, בחסות בית המשפט והשלטון, יש להם זכות לנצל ולעשוק, זכות לזהם ולא להקפיד על בטיחות וגהות, יש להם זכות לחלוב את העסקים שלהם שנבנו בעמלם של העובדים עד שהם קורסים מחובות ממונפים. לעובדים יש זכויות ארגון ושביתה. אסור לאפשר פגיעה בזכות השביתה.

הגיעה עת המבחן של העבודה המאורגנת ומי שמתיימרים להיות שותפיה, בני בריתה ונציגי מעמד העובדים בכנסת. הגיע הזמן שההסתדרות הכללית תושיט יד לארגוני העובדים האמיתיים האחרים ("כוח לעובדים" ו"מען") ותכריז על שביתה כללית במשק להגנת זכות השביתה.

בית המשפט העליון תמיד נטה להגנה על האינטרסים של ההו, אבל הייתה לו עצמאות מסוימת. אין טעם לסמוך יותר על שיקול דעתם של השופטים. הם כבר לא ליברלים בסגנון הליכוד של פעם כמו שמגר, ברק, רזיאל-נאור, הם הרחיקו שוב ימינה משם. את זכות השביתה קנו אבותינו בדם, עדיף שנגן עליה היום בשביתה כללית מאשר שנצטרך לרכוש אותה מחדש בדם בעתיד.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  גם למעסיק יש זכויות

  ועל כן הגבלת "זכות" השביתה היא צעד מתבקש במערכת בה האגודה העותומנית והוועדים הגדולים משתוללים באלימות וכוחנות כנגד כלל הציבור הישראלי.
  אלה שאינם יודעים להשתמש בכוחם באחריות שלא יתפלאו אם הם מתעוררים בוקר אחד עם מגבלות כאלה ואחרות.

  מיהו ג'ון גאלט?

 2. נטע :

  מבחינת החוק הישראלי: אין חוק יסוד שמגן על חופש ההתארגנות (עניין חריד מאוד בכללים יסודיים של דמוקרטיה).

  חופש ההתארגנות של אזרחים בודדים כנגד השלטון ומוקדי הכוח – הוא תנאי יסודי בדמוקרטיה, אבל בישראל הוא לא מעוגן בחוק יסוד לעומת למשל – חופש העסוק.

  ברור שרק החזקים יכולים להבטיח לעצמם חופש התארגנות.

  חוק יסוד כבוד האדם איננו כולל סעיפים שהם תנאי יסוד לקיום דמוקרטיה, והוא מצמצם למעשה את מגלת העצמאות.

  על המילה הכללית כבוד תלה אהרון ברק "הרחבות" מתבקשות אבל הן אינן שוות ערך לחקיקה.

  אז קודם כל שתאוזן המשוואה ויוכנס חוק יסוד שמבטיח את המינימום "תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות;".

  וכן יוכנס סעיף בעניין חופש ההתארגנות והתנועה החופשית –

  אחר כך נדבר.

 3. החגב עמד יציב :

  קודם כל

  יבוטל מוסד הקביעות הבזוי והמושחת במגזר הציבורי
  לאחר מכן האגודה העותומנית תתחייב לשקיפות והפסקת האלימות שהיא מפעילה יום ביומו על כלל הציבור הישראלי, לאחר מכן ייעשה סדר ב 127 דיני העבודה אשר חוקקו במדינת ישראל, הם יצומצמו, וכך גם המגזר הציבורי המנופח, "האיש השמן" אשר רוכב על גבו של האיש הרזה.
  מדינת ישראל אשמה ב 100,000 עסקים שלא נוצרו רק בגלל הביורוקרטיה, חוסר הצדק שנהוג עם בעלי עסקים ויזמים וכן אווירה כללית של קולקטיביזם ורצון כי המדינה הכל יכולה תפקח על כל אספקט בחיי הפרט תוך הגבלת חירותו.
  אח"כ אולי נדבר
  מיהו ג'ון גאלט?!

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המצב הוא שהחגב מיצג תפיסה נעולה בתוך קופסה,ולכן קודם כל הוא חייב להכניניס כל דיון לקופסה הזאת.שמחוצה לה הוא הולך לאיבוד.

  בקופסה של החגב אין סוציאל דמוקרטיה שהיא הבסיס לשגשוג של אירופה אחרי מלחמת העולם השנייה.

  אבל החגב מכיר רק את המשטר בברה"מ ואת התאוריה הקפיטליסטית הקפואה עוד מן המאה ה- 18.
  זה מה שיש בלקסיקון של התפיסה שאותה הוא מדקלם כאן.

  כמובן שאין דרך ואין מקום לדבר עברית עם מישהו שיודע רק מילים מועטות בשפה ובהן הוא משתמש שוב ושוב.

  אפשר לקבל פטור מזה?

 5. החגב עמד יציב :

  לאנונימית

  הס"ד כפי שמוצגת באתר היא גרסה מרוככת וקלה לעיכול של הפטרנליזם, אלימות והכפייה שהיא בליבת הגותכם, מה עוד שרבים מכם כותבים על הלאמה, "חלוקת עושר" ועוד הבלים קולקטיביסטים שאבד עליהם הכלח אבל כרעיונות עדיין שובים את לבכם, לא ניתן להסתיר את הכוחנות והאלימות שהיא הבסיס של תפיסתכם, אלימות כנגד הפרט תוך שלילת חירותו הבסיסית.

  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.