מחדלי ההנהגה בתחבורה ובאי תכנון תשתיות

תוך פחות מ-70 שנה הכפילה את עצמה אוכלוסיית הארץ הקטנה הזו פי שש. בשנים האחרונות נבנים במדינת ישראל, בלי שום חשיבה לטווח הארוך, עוד שכונות ועוד כבישים ומחלפים. על המנהיגות להפעיל מדיניות ראויה לצרכי האוכלוסייה בתשתיות ובתחבורה שתבטיח איכות חיים

מאת: ק. טוכולסקי

בין הירדן לים היו ב-1948 2 מיליון תושבים, כמעט 70 שנים אחרי מספרם של התושבים בין הירדן והים עומד על לפחות 13 מיליון, 8 מיליון וקצת בישראל ועוד כ-5 מיליון בגדה המערבית ורצועת עזה. תוך פחות מ-70 שנה הכפילה את עצמה אוכלוסיית הארץ הקטנה הזו פי שש, ולפי הילודה, העלייה ותקוות השיבה, היד עוד נטויה. מה שלא גדל פה בהתאמה זאת כמות השטח הפתוח או משאבי הטבע, והארץ שבין הירדן והים הולכת ומתמלאת בצורה שגם אם תוכל להכיל עוד אנשים כשהיא נשענת על יבוא מסיבי של אנרגיה ומזון המצריכים שטח פתוח, יותר מדי יערות, שמורות טבע ושטחים פתוחים לא יהיו בה.

שמלת הבטון והמלט היא כבר לא איזה אידיאל לירי, היא איום קיומי. גם חובבי החיים האורבניים רוצים מפעם לפעם לטייל בטבע, ולו יום אחד בשנה. עוד שכונות ועוד כבישים זה פתרון של מנהיגות חסרת אחריות שלא מסוגלת להישיר מבט אל אזרחיה ולומר להם, יש לנו בעיה. מדינת ישראל היא יבואנית של מזון ואנרגיה באופן שמבטיח את תלותה בעולם וגם אם נעבור לאנרגיה סולארית, כל הגגות של כל המגדלים שנצטרך להקים פה כדי לתת דיור לכל האוכלוסייה, לא יספיקו להבטיח עצמאות אנרגטית. כל הכבישים שנבנו בשנים האחרונות כדי להקל על פקקים אינם מספיקים וכל השכונות שנזרעות בשטחי החקלאות לשעבר בפאתי הערים לא יתנו מענה לצרכים הולכים וגדולים בבינוי ותחבורה של אוכלוסייה שקצב הגידול שלה גבוה.

בשנים האחרונות נבנים במדינת ישראל בלי שום חשיבה לטווח הארוך עוד ועוד שכונות ועוד ועוד כבישים ומחלפים. הכבישים מבטיחים לנו זיהום אוויר קבוע והמשך תלות ברכב פרטי, השכונות שנבנות במהירות ככל הניתן תוך אי הקפדה לא על תקני בטיחות בבנייה ולא על שום דבר אחר כגון איכות מינימלית של בנייה או בניית מסודות ציבור כמו גני ילדים וקופות חולים בשכונות החדשות, מבטיחים לנו פרוורים שאת החיסכון לכיס של דיירי המחיר למשתכן שבהם, תמלא במהירות הוצאה גוברת על הסעות וקבלת שירותים בשכונות וותיקות. זה גם יכביד על התחבורה כמובן וכך מעגל קסמים שהמרוויחים היחידים ממנו הם קבלנים שמעבר להיותם קבלני הנדה בניין ותשתית הם גם קבלני קולות של השרים שדואגים שלקבלנים שלהם יהיו עוד ועוד חוזים בכיס לעוד ועוד שכונות כבישים ופרויקטים של תשתית שמזינים את הבעיה במקום להתמודד אתה.

מדינת ישראל צריכה יותר בנייה לגובה, והגיע הזמן לדרוש מראשי הקהילות שלה חרדים להתמודד עם העובדה שהחול אשר על שפת הים צריך לגור איפשהו ולכן אי אפשר להסתפק בבניינים בני 4 קומות אלא להכיר בכך שמעלית שבת אינה חילול שבת ולאפשר מעבר לבניינים בגובה 8 קומות. הגיע הזמן להפסיק להקצות קרקע לצמודי קרקע. גם במושבים ובקיבוצים הגיע הזמן שהמבנים הנמוכים ביותר יהיו בני 2-3 קומות בוערים בני 7-8 קומות. בכל שכונה חדשה ופרויקט של פינוי בינוי (כן ירבו) צריך לדאוג למבני ציבור ושטחים פתוחים. בסביבת כל עיר צריך להבטיח את שמורות הטבע שישמרו שטחים פתוחים, יהוו ריאות ירוקות וירחיבו דעתו של אדם.

מדינת ישראל צריכה יותר תחבורה ציבורית. העלאת מסים על דלק לצריכה פרטית והורדת מסים על דלק לרכבים ציבוריים, תחבורה ציבורית 24/7, יותר בימי חול, פחות בסופי שבוע וחגים. מדינת ישראל צריכה גם יותר עידוד לכלי רכב פרטיים לא מנועיים בעיקר אופניים בערים. זה טוב במאבק נגד הזיהום וזה טוב במאבק לייעול בעבודה ולמיצוי הפנאי. אנחנו לא צריכים לזהם את האוויר מתוך קוביות מתכת במשך יותר מדי זמן מדי יום.

ממשלות ישראל לא העזו מעולם להתמודד עם בעיות מסוג זה והגיע הזמן להנהגה שיהיה לה אומץ לשנות סדרי עולם גם בתחום זה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “מחדלי ×”×”× ×”×’×” בתחבורה ובאי תכנון תשתיות”

  1. אלי הגיב:

    הטענה כאילו השימוש במעלית שבת מותר בשבת משולל המציאות. רובם המכריע של פוסקי ההלכה אוסרים את השימוש בה, וגם אלה המתירים – מתירים את השימוש רק לחולים ונכים שאינם יכולים לעלות ברגל.

  2. ק. טוכולסקי הגיב:

    תשמע גם הדתיים במיוחד אם הם לא מתכוונים להתחיל לקצץ בילודה אצלם יצטרכו למצוא פשרות עם ההלכה.

Leave a Reply