חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מסע ישראלי" – אינדוקטרינציה פוליטית במסווה של טיול שנתי

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 6.07.17 0:14

"מסע ישראלי", פרויקט שמיועד לתלמידי כיתות י"א, זוכה לתמיכה חסרת תקדים ממשרד החינוך ומשופע במסרים פוליטיים מבית היוצר של הימין המתנחלי . מחקר של מולד

מחקר מולד - כיצד השתלט הימין הדתי על החינוך לערכים בבתי-הספר הממלכתיים

בשנים האחרונות נכנסו עשרות עמותות המקושרות ל"בית היהודי" לבתי הספר החילוניים, בחסות ובמימון משרד החינוך, במטרה לבסס את מעמדה של הציונות הדתית כאליטה ערכית-פוליטית

לקריאה נוספת

אינדוקטרינציה פוליטית במסווה של טיול שנתי

"מסע ישראלי" הוא סיפור ההצלחה הגדול ביותר של מערך עמותות הימין הדתי עד כה. המסע מופעל על-ידי עמותת "בראשית", עמותה פרטית בעלת זיהוי פוליטי מובהק וקשרים ענפים למפלגת ה"בית היהודי". מדובר במסע חינוכי בן שישה ימים ברחבי הארץ המשלב מסלולים רגליים, אתגרים פיזיים, פעילויות קבוצתיות ומעגלי שיח אינטימיים. שיאו של המסע, המיועד לכיתות י"א, בשמירת שבת אורתודוקסית של השכבה כולה.

הודות לתמיכה כספית, ארגונית ושיווקית חסרת תקדים מצד משרד החינוך, "מסע ישראלי" הפך בעשור האחרון לאחד הטיולים הפופולאריים במערכת החינוך כולה. עד כה יצאו אליו יותר מ-100 אלף תלמידי כיתות י"א מכ-200 בתי ספר, רובם מהחינוך הממלכתי.

הפרק השלישי במחקר מולד אודות השתלטות הימין הדתי על החינוך-לערכים בחינוך הממלכתי מנתח את תוכן "מסע ישראלי" והמבנה שלו, לצד שיחות עם מדריכים לשעבר והקלטות מתוך הטיול. הממצאים מראים בבירור כי מטרת הפרויקט היא אינדוקטרינציה פוליטית של תלמידים חילונים. החל במסלולים, עבור  במערכי ההדרכה וכלה בטקסטים המחולקים לתלמידים – המסע משופע במסרים פוליטיים מבית היוצר של הימין המתנחלי.

עיקרי הממצאים:

חזות ציבורית, ארגון פרטי: הודות להקפדה על טשטוש גבולות ארגוניים, רבים אינם מודעים לכך  ש"מסע ישראלי" לא מאורגן על-ידי משרד החינוך אלא בידי עמותה פרטית בעלת זיהוי פוליטי מובהק. בין מייסדיה: הרב מוטי אלון (מבכירי הרבנים בציונות הדתית) ואבי וורצמן (איש הבית היהודי, סגן שר החינוך לשעבר). התורם הראשי שלה הוא מיליארדר אוונגליסט קנדי.

הזרמת תקציבי עתק מקופת המדינה: בין השנים 2017-2006 ממשלות ישראל השקיעו יותר מ-100 מיליון שקל בפרויקט, והעלו את שיעור הסבסוד מ-25% ל-41% לתלמיד. בזכות הזרמה מאסיבית של כספי ציבור, העמותה מסוגלת להציע את המסע לבתי הספר במחיר נמוך ביותר – ואכן, זו סיבה מרכזית להצלחתו.

"ספק יחיד" לרשויות מקומיות: המסע מוגדר על-ידי משרד החינוך כ"ספק יחיד" של טיול מסוג זה. ההגדרה מאפשרת לעמותה לקבל פטור ממכרז בהתקשרות עם רשויות מקומיות – מה שמרחיב את מעגל ההשפעה שלה ומעשיר את קוּפתה.

היעדר פלורליזם: למרות שהמסע מכונה "ישראלי", אין בו כל ייצוג לזרמים אחרים ביהדות ובראשם תפיסת העולם החילונית שמאפיינת את רוב התלמידים שיוצאים אליו. אין בו גם ייצוג של החלקים השונים בחברה הישראלית.

אינדוקטרינציה פוליטית: מארגני המסע מקפידים לשוות לו תדמית קונצנזואלית רחבה, אך למעשה הוא משופע במסרים פוליטיים מבית הימין המתנחלי. לדוגמה: המפעל הציוני, כפי שעולה מהמסרים במסע נשען בעיקר על מרכיב תיאולוגי והמדריכים משתמשים במונחים שמאפיינים את הימין הדתי; כשהתלמידים מבקרים בגוש עציון, איש לא מיידע אותם כי חצו את הקו הירוק וכי מדובר בשטח שנוי במחלוקת; הקו הירוק נמחק ממפת המסע שמחולקת לכל תלמיד, ועוד.

להורדת המחקר המלא לחצו כאן

אתר מולד

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מ- 2006? מי היו אז שרי החינוך?

  יולי תמיר •

  גדעון סער •

  שי פירון

  זה לא הבית היהודי.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  כתבה בידיעות אחרונות על הנושא: http://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4984814,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.