חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

היחס למבקשי-המקלט בישראל מביש

נושאים זכויות אדם, כלכלת בית ב 2.07.17 23:19

במקום להעניק סעד למבקשי-המקלט, המדינה מקלה את הרדיפות אחריהם. המדינה אינה מקיימת את ערכי היהדות ביחסה לגר ואינה מקיימת את ערכי הדמוקרטיה בהתנהלותה כלפי מבקשי-המקלט

מאת: ק. טוכולסקי

בשבוע שעבר התבשרו מבקשי-מקלט בישראל שתי בשורות, האחת, שיעור ההפקדה לפיקדון ירד באחוזים בודדים. לא 20% מהשכר העלוב נטו ירדו אלא קצת פחות, גם מעסיקי מבקשי-המקלט יפקידו קצת פחות. במקביל הודיעה המדינה לבית המשפט הדן בתביעה של 20 מבקשי-מקלט שלא קיבלו תשובה בעניינם ש-20 התובעים ועוד 180 מבקשי-מקלט נוספים מחבל דרפור (הקריטריונים לא נקבעו) יקבלו מעמד של תושב ארעי.

אני קורא את הדברים האלה ותוהה איך הפכנו למדינה שאלו הן הבשורות הטובות ביותר לאוכלוסיית מבקשי-המקלט בה השנה. איך הקלה ברדיפות במקום סעד הם אוויר לנשימה. רק לאחרונה פסק בית הדין הגבוה לצדק שניתן להכניס ל"מתקן הפתוח" חולות דברים שעד כה היה אסור להכניס למתקן למשל: שמפו וסבון, אוכל ועוד דברים שאפילו לבתי כלא מותר להכניס, שלא לדבר על מתקן שאמור להיות פתוח.

בושה למדינה שמתיימרת להיות יהודית ודמוקרטית שכך היא נוהגת. אין ביחס לגר בתוכנו שום דבר יהודי, שלא לדבר על שום דבר דמוקרטי באופן שבו אנחנו, אחת המדינות שיזמו את אמנת הפליטים של האו"ם, נוהגים במבקשי-המקלט כאן. ביחסה אל החלש מתגלה החברה הישראלית במלוא כיעורה ואטימותה, בערלות ליבה ונבערותה, באדישותה ורשעותה.

קצת פחות מ-40,000 מבקשי-מקלט חיים בישראל. רובם ככולם הגיעו לכאן לפני 5 שנים ומעלה, כך שלא ניתן לטעון שישראל היא מדינת יעד למבקשי-מקלט. כן אפשר לנשום, חלכאי ונדכאי העולם יודעים שישראל היא מדינה ערלה, ואיש לא מנסה למצוא במדינתו של העם שמתיימר להיות עם סגולה ואור לגוים, מקלט. מסביב לישראל מדינות רוויות פליטים, מבקשי-מקלט, עקורים ומגורשים, מקרן אפריקה ועד גבולה של טורקיה. המזרח התיכון סוער ומיליוני אנשים מחפשים מקלט ממלחמות אזרחים, דיקטטורה, בצורת ושינוי אקלים, אבל לישראל אף אחד לא מגיע. הם יודעים למה, שמנו הרע יצא בכל העולם. לא רחמנים ולא בני רחמנים, לא אור ולא סגולה. בכל העולם נהיה יותר קשה למבקשי מקלט, אבל יש לאנשים עדיין תקווה וסיכוי לקבל מעמד, רק בישראל ארצו של ה"עם הנבחר" אין לא תקווה ולא סיכוי.

אני באמת לא יודע איך אנשים שמתעמרים יום יום באוכלוסייה קשת יום כזו של מבקשי-המקלט הולכים לישון בלילה אחרי יום עבודה. אני לא יודע איך מדינה, שמנהיגיה מתיימרים להיות הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מסוגלים לחזור פעם אחר פעם על הכזבים בנוגע למבקשי-המקלט. אני באמת לא יודע איך אנחנו אזרחי ישראל מסוגלים לעמוד ביום השואה ולשיר את "אש בעיירה" לנוכח היחס שלנו למי שמבקש עזרה מאתנו. אבל אני יודע שליחס הזה יש מחיר. את חלקו אנחנו משלמים כבר היום ואת חלקו נשלם בהמשך.

היום אנחנו משלמים את המחיר על כך שהרדיפה וההתעללות של החלשים ביותר בישראל, חסרי-המעמד, משרתת משטר שמתעלל בכולנו. במקום לתת לנו מענה לצרכים נותנים לנו שנאה. במקום לטפל בבעיות שלנו, מוכיחים לנו באותות ובמופתים שמצבנו טוב כי יש מישהו שמצבו גרוע יותר.

האזרח הישראלי הולך ושוקע, רק שיש לו תמיד מישהו מתחתיו להרגיש טוב שהוא לא בתחתית. בזמן שרובנו הולכים ונהיים עניים יותר, חשופים יותר לאלימות וזיהום ופגעים שנובעים משלטון קלוקל, אנחנו מרגישים שהכול בסדר כי הי אנחנו עדיין המעמד הבינוני, בין הטייקונים מעלינו לפלסטינים, מבקשי מקלט, עובדים זרים ומסכנים מקומיים מתחתינו. בהמשך, אם חס וחלילה נצטרך בעצמנו יום אחד עזרה, כולם יזכרו איך אנחנו נהגנו, מה אנחנו עשינו כשעל דלתנו התדפקו אומללים. וגרוע מכך, כולם יזכרו שיום אחד הם הפסיקו לנסות ולקבל פה מקלט כי נהגנו באומללים ברשעות ותוך בריחה מאחריות. יש מחיר להיותנו חלק ממדינה רעה, מחברה אטומה וחולה, ואת המחיר הזה נשלם עד הסוף המר.

מדינת ישראל ראויה לשלטון שידע להיות רחום והוגן כלפי מבקשי מקלט, שידע לקחת חלק בנטל העולמי באחריות, שידע כיצד לפעול לשילוב של מבקשי מקלט במסגרת מכסות חלוקה בנטל במדינה, בלי לפגוע במרקם החיים בה וידע כיצד לנהוג בכבוד בכל אדם באשר הוא אדם. היחס למבקשי המקלט משקף את היחס של השלטון הישראלי לכל מי שהוא רואה בהם כנתיניו והרשעות שהשלטון מתרגל ביחס כלפיהם, משמשת אותו ביחסו אל כלל התושבים והאזרחים. אנחנו ראויים להנהגה אחרת מהרבה סיבות, אבל את הכתם הזה עדיף שנסיר מאתנו בהקדם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.