חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי אינטרנשיונל למדינות העולם בקמפיין נגד 50 שנות כיבוש

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 8.06.17 0:50

ארגון זכויות האדם, אמנסטי אינטרנשיונל, קורא למדינות העולם לא להכיר ולא לסייע למצב הבלתי-חוקי שנוצר בהתנחלויות. על המדינות לאסור על ייבוא מוצרים וסחורות מההתנחלויות ולמנוע מחברות הקשורות בממשלות לפעול בהתנחלויות ולסחור עמן

אמנסטי אינטרנשיונל השיקה ב-7 ביוני קמפיין עולמי לציון 50 שנות הכיבוש של ישראל בגדה המערבית, לרבות ירושלים המזרחית, וברצועת עזה. הקמפיין קורא למדינות בכל העולם לאסור על ייבוא מוצרים וסחורות מההתנחלויות ולמנוע מחברות הקשורות בממשלות לפעול בהתנחלויות או לסחור עמן.

"במשך עשורים העולם הביט מן הצד בשעה שישראל הרסה בתי פלסטינים ובזזה את אדמותיהם ומשאביהן הטבעיים למטרות רווח. בשעה שצמיחת הכלכלה הפלסטינית נמנעת בשל 50 שנות מדיניות נצלנית, תעשייה בשווי מיליונים דולרים רבים משגשגת ומתבססת על הדיכוי השיטתי של האוכלוסייה הפלסטינית", אמר סאליל שאטי, מזכ"ל תנועת אמנסטי אינטרנשיונל.

"לאחר 50 שנה, אין להסתפק רק בגינוי הרחבת ההתנחלויות על ידי ממשלת ישראל. הגיע הזמן שמדינות העולם יפעלו באופן משמעותי בזירה הבינלאומית כדי להפסיק את מימון ההתנחלויות שהן לכשעצמן הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ומהוות פשע מלחמה", הוסיף שאטי.

מוצרים וסחורות שיוצרו בהתנחלויות הבנויות על אדמה פלסטינית כבושה מיוצאות במאות מיליוני דולרים מדי שנה, למרות העובדה שרוב מוחלט של מדינות העולם גינו באופן רשמי את ההתנחלויות והכריזו עליהן כעל בלתי חוקיות תחת החוק הבינלאומי. במהלך השנים גופים עסקיים ישראליים ובינלאומיים איפשרו את בניית ההתנחלויות ואת הרחבתן.

המדיניות הישראלית ליישב אזרחים על אדמה פלסטינית כבושה הובילה לאינספור הפרות של זכויות אדם. עשרות אלפי בתים של פלסטינים ורכושם נהרסו על ידי ישראל ומאות אלפי פלסטינים נעקרו מבתיהם; משפחות רבות גורשו מבתיהן או מאדמותיהן כדי לפנות שטחי בנייה להתנחלויות. לפחות מיליון דונם של קרקע פלסטינית נוכסו לצורכיהן הבלעדיים של ההתנחלויות.

ישראל אף השתלטה באופן בלתי חוקי על המשאבים הטבעיים של הפלסטינים, כגון מים, אדמה חקלאית, מחצבים ועוד, והסיטה את השימוש במשאבים אלו לרווחי התעשיות שבהתנחלויות, שמייצרות מוצרים חקלאיים, חומרי בניין ומוצרים אחרים, שפעמים רבות מיוצאים לחו"ל. באותה עת, ישראל הטילה מגבלות שרירותיות על הפלסטינים, ששללה מהם את הגישה למקורות מים והשימוש בהם, הגבילה את הפיתוח הכלכלי הפלסטיני ומפירה את הזכויות הכלכליות והחברתיות שלהם.

ברחבי הגדה המערבית התשתיות של ההתנחלויות, כולל הכבישים שמיועדים "למתנחלים בלבד", חילקו וביתרו את הערים הפלסטינים ואת הכפרים הפלסטינים, והגבילו משמעותית את חופש התנועה של הפלסטינים. ישראל מוסיפה לתחזק כבר כמעט עשור את המצור הבלתי חוקי על רצועת עזה, שמגביל את התנועה לרצועה מן האוויר, מן הים ומן היבשה, וכולא שני מיליון בני אדם בשטח קטן יותר ממחציתה של העיר ניו יורק.

"אחת הטרגדיות של 50 שנות הפרות בלתי פוסקות של זכויות אדם הקשורות לכיבוש, היא שהעולם התרגל לרמות מזעזעות של דיכוי והשפלה שהפלסטינים חווים ומתמודדים עימם ברמה יום-יומית בשטחים הכבושים", הוסיף מזכ"ל אמנסטי שאטי. "אבל איך מדינות יכולות להוסיף לאפשר את התמיכה הכלכלית במדיניות התנחלויות שהיא באופן אינהרנטי אכזרית, מפלה ופושעת, ומאפשרת למתנחלים לחיות על אדמות גנובות בבתיהם מוקפי  מדשאות ובריכות שחייה, בשעה שמהקהילות הפלסטיניות נשללות כל גישה למים נקיים או לחשמל במידה שתספק את הצרכים הבסיסיים ביותר?".

על כל מדינות העולם חלה החובה הברורה להבטיח את יישום החוק ההומניטרי הבינלאומי ולכבדו. עליהן לא רק לחדול מההכרה או מהסיוע לכל מצב בלתי חוקי כגון זה שנוצר ממדיניות ההתנחלויות של ישראל, אלא, למעשה, לנצל את השפעתן כדי לעצור את ההפרות הללו.

"מדינות שממשיכות לסייע להתנחלויות לשגשג חותרות באופן בוטה תחת מחוייבויותיהן הבינלאומיות ותחת עצם המדיניות שהן מחוייבות ליישם. זו חובתה של מדינה תחת החוק הבינלאומי להבטיח שפעולותיהן ופעולות אזרחיהן לא מכירות ולא מסייעות למצבים בלתי חוקיים או לפעולות בלתי חוקיות", הוסיף שאטי. "באמצעות איסור סחר על מוצרים מההתנחלויות והצבת חוקים ותקנות שימנעו מחברות לפעול בהתנחלויות הישראליות, ממשלות ברחבי העולם יזכו להזדמנות לעשות שינוי אמיתי למען חייהם של מיליוני פלסטינים שסובלים כבר עשרות שנים מאי צדק, חוסר כבוד ואפליה".

במשך עשרות שנים החלטות רבות של האו"ם קבעו ואישררו את העובדה שההתנחלויות מפרות את החוק הבינלאומי. באחרונה החליטה מועצת הביטחון של האו"ם, בדצמבר 2016, לקרוא לישראל לעצור את כל הפעילות בהתנחלויות בשטחים הפלסטינים הכבושים. ההחלטה קראה למדינות העולם להבדיל בכל עיסוקיהן בין מדינת ישראל לבין השטחים הכבושים מאז 1967.

למרות זאת, ישראל האיצה את הרחבת ההתנחלויות ואת התמיכה בהן בחודשים האחרונים, והודיעה על תוכניות לבנייה של אלפי בתים חדשים בהתנחלויות הקיימות, וכן תוכניות לבניית אלפי בתים חדשים בשתי התנחלויות חדשות בגדה המערבית.

"ישראל הבהירה מעבר לכל ספק שבניית ההתנחלויות ותחזוקתן היא בעדיפות גבוהה יותר מבחינתה מאשר כבוד לחוק הבינלאומי. הגיע הזמן שהעולם יעביר מסר ברור שהוא לא יסבול יותר את הזלזול הבוטה של הרשויות בישראל כלפי החוק הבינלאומי", אמר שאטי.

מאז שהחל הכיבוש ב-1967, ישראל ביססה את הממשל הצבאי הדכאני שלה בשטחים הפלסטיניים הכבושים באמצעות אלפי צווים צבאיים ופקודות צבאיות, אשר רבים מהם אוסרים על פעולות בלתי אלימות ומטילות מגבלות מופרזות על הפלסטינים ומשבשות את חייהם.

הצווים הצבאיים משמשים גם כדי לכסות על ההפרה הנרחבת של זכויות האדם ושל החוק ההומניטרי הבינלאומי, כולל הפקעה וניכוס נרחבים של רכוש ומשאבים טבעיים, הריסת בתים ועסקים, מעצרים שרירותיים, מעצרים בלתי חוקיים של מאות אלפי פלסטינים וענישה קולקטיבית של מיליוני פלסטינים. כמו כן, במהלך השנים הארוכות הללו היו מקרים אינספור של הרג בלתי חוקי של פלסטינים על ידי כוחות ישראליים.

"זה מזעזע באופן העמוק ביותר שמאז שהכיבוש החל לפני 50 שנה הוחלה חסינות כמעט מוחלטת במשך עשורים על פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והפרות זכויות אדם שבוצעו בשטחים הפלסטיניים הכבושים", אמר מזכ"ל אמנסטי שאטי. "העולם נוכח לראות את המחיר הנורא של 50 שנות ההתעלמות מהפרות חמורות של זכויות אדם ושל התפשטות בלתי נלאית של התנחלויות בלתי חוקיות. זו הסיבה שכעת קריטי שמדינות ינקטו צעדים אפקטיביים כדי לעצור ולסיים את ההפרות הללו. יש להתחיל בהטלת איסור סחר בינלאומי על מוצרים מההתנחלויות, להטיל אמברגו נשק מקיף על ישראל ועל קבוצות פלסטיניות חמושות ולשים סוף לחסינות בת עשרות שנים על פשעים, לרבות חקירות אמיתיות וומקיפות  של בית הדין הפלילי הבינלאומי. אין לגזור על הפלסטינים לסבול עוד חצי מאה של דיכוי ועוולה".

הודעה מאת גיל נווה, ראש יחידת תקשורת ודוברות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

לעיון נוסף: מסמך שאלות ותשובות: קמפיין 50 שנות כיבוש- שאלות ותשובות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.