חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם אבי ניסנקורן ימשיך לשתף פעולה בחיסול העבודה המאורגנת?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 31.05.17 23:41

הבחירות להסתדרות מאחורינו. עד כה ניסנקורן שיתף פעולה עם הממשלה בהרדמת ציבור העובדים נוכח המתקפה נגד העבודה המאורגנת. עליו להגן על העבודה המאורגנת. אם לא יעשה כן, ההסתדרות לא תישאר ארגון העובדים הגדול במדינה

מאת: ק. טוכולסקי

אחרי הבחירות להסתדרות מתחיל חיסול מעוזי העבודה המאורגנת

תמו הבחירות להסתדרות, ומיד אחריהן, הודיע שר האנרגיה על החלפת תחנת הכוח הפחמית בחדרה על עובדיה המאורגנים בחברת החשמל, בתחנות כוח פרטיות שייצרו חשמל נקי יותר מגז. בעוד המעבר מתחנות כוח פחמיות לשימוש בגז ובמקורות אחרים של אנרגיה נקייה יותר ונקייה הוא מבורך. המעבר מבעלות ממשלתית בחברה בה עובדים מאורגנים, לחברות פרטיות (יצרנים פרטיים שם הקוד המקובל במשק ללב לבייב, שרי אריסון ויצחק תשובה) לא רק שאינו מבורך, אלא שהוא טומן בחובו סכנות רבות. עלייה של מחיר החשמל כמקובל במעבר מייצור ממשלתי לפרטי, שימוש בחברות החדשות כמוקד למינוף לצורך הגדלת הדיבידנדים לטייקונים והחובות של החברות שלהם והסיכון לפנסיות שלנו.

לממשלת ישראל יש חברה ממשלתית, יעילה ומקצועית, בה מועסק כוח האדם הטוב ביותר שיש. במקום להבטיח את חוסנה של החברה הציבורית ואת המשך אספקת חשמל במחיר הוגן לציבור, מבצעת הממשלה כחלק ממדיניותה האנטי ישראלית הכוללת בדיוק את ההיפך ממה שההיגיון מורה. היא מחסלת את החברה שלה ומעבירה לבעלי הון, לקומץ טייקונים ותאגידים מקומיים וזרים, נכס לאומי מהמדרגה הראשונה, את ייצור החשמל ואת כל זה היא עושה בשביל לחסל עוד מעוז של העבודה המאורגנת.

לא בכדי הודיע שר האנרגיה את הודעתו מיד לאחר שהתברר שאבי ניסנקורן נבחר לראשות ההסתדרות וסיעת עוגנים זכתה ברוב המושבים לוועידת ההסתדרות. ניסנקורן הוא שותפה הנאמן של הממשלה בהרדמת ציבור העובדים לנוכח ההתקפה של הממשלה על העבודה המאורגנת. חיסול רשות השידור נעשה בכהונת ניסנקורן והוא שותף מלא בהקמת תאגיד השידור הציבורי שבו העבודה מופרטת לחלוטין. ניסנקורן מאפשר כבר שנים את החיסול הזוחל של כוחם של העובדים בחברת החשמל והנמלים באמצעות שיתוף פעולה עם הקמת נמלים פרטיים מיותרים והקמת תחנות כוח פרטיות ששייכים לתאגידים וטייקונים ואשר יפגעו במדינה ובאזרחיה.

עכשיו אחרי שנבחר, יש לניסנקורן 5 שנים להמשיך את מדיניות שיתוף הפעולה  שלו עם הממשלה. בהנחה שעד כינוס וועידת ההסתדרות חה"כ יחימוביץ תתפטר מרשימתה כדי לא לאבד את חברותה בכנסת, ניתן להניח שרשימתה כולה או חלקה יצטרפו לקואליציה הבאה מקיר לקיר בהסתדרות. מה שאומר שאופוזיציה בהסתדרות לא תהיה.

זה לא מצב טוב, וזאת בדיוק הסיבה שתמכתי ביחימוביץ. על כל מגרעותיה היה לי ברור שהיא לא תהיה משת"פית של ממשלת הימין ולא תיתן יד למאבק כנגד עובדים מאורגנים במעוזי העבודה המאורגנת. עכשיו חובת ההוכחה על ניסנקורן היא שגם הוא לא יהיה כזה. שלא תהיה עוד רשות שידור. ששביתה כללית במשק כאיום ובפועל תונח מחדש על השולחן ביחסים בין הממשלה והכנסת. שיחסיו הטובים עם כחלון וליברמן, עם ביבי ושטייניץ לא יפריעו לו לבצע את חובותיו כלפי העובדים. שאחרי כל הסיסמאות, הוא באמת מוכן לנקוט במעשים ולא רק לדבר דיבורים.

העבודה המאורגנת נמצאת תחת מתקפה והוא אחראי על כך שהמתקפה הזו מתקדמת בלי מפריע. ההסתדרות צריכה להתייצב במלוא כוחה בצד עובדי הנמלים וחברת החשמל ולעצור את ההפרטה. ההסתדרות צריכה לדרוש העברה מידית של כל עובדי הקבלן בשירות הציבורי ממשלתי ומוניציפאלי להעסקה ישירה ולא להסתפק בכמה עשרות עובדים שמצטלמים עם יו"ר ההסתדרות ושר האוצר פה ושם. ההסתדרות צריכה לעמוד על זכויות גמלאיה ועובדיה ולהפסיק להתפשר עליהן, אחרת לא רחוק היום שבו העובדים יבינו שההסתדרות אינה מהווה אפילו מגן קלוש על זכויותיהם כפי שהיא היוותה בעבר.

הבחירות להסתדרות מאחורינו, סביר להניח שבקרוב תוקם שם קואליציה מקיר לקיר, הגיע הזמן שאנחנו עובדים מאורגנים במקומות העבודה, הציבור הרחב שההסתדרות אמורה לייצג אבל לא משפיע על מה שקורה בה במשך תקופה של 5 שנים פחות יום בחירות, כל פעם מחדש, נדע לתבוע את זכויותינו.

אם ההסתדרות תשקע שוב בתרדמה של 5 שנים, אם נבחרי הציבור בה ישקעו שוב בחלוקת ג'ובים פריטטית כתחליף למאבק למען העובדים, לא רחוק היום שבו וועד אחר וועד יפרשו מההסתדרות. ארגון "כוח לעובדים" הוא אלטרנטיבה ראויה ויש וועדים שיפרשו במחאה גם למלכודת של ההסתדרות הלאומית.

אם ההסתדרות לא תשנה את דרכה, תפסיק להתנהג כמתווך ניטראלי בין עובדים ומעסיקים ותתחיל לפעול למען העובדים, היא לא תישאר לנצח ארגון העובדים הגדול בישראל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. גליה :

  אוטוטו מהפכה... האמנם?

  ק. יקר,
  כבר עשור שאתה מבשר לנו על מהפכת העובדים הקרבה והעובדות בשטח הפוכות.

 2. ק. טוכולסקי :

  בעשור האחרון קרו כמה דברים
  פרץ הצליח להטות את כף המנדטים מהליכוד לפני 11 ש/נים אבל הודח מראשות מפלגת העבודה לאחר אבדן מקביל של מנדטים לקדימה ותודה לשמעון פרס.
  המחאה החברתית מוססה בידי תקשוראת שחנקה אותה באהבה והסבירה לאנשים שיאיר לפיד הוא ביטויה של המהפכה
  יחימוביץ הצליחה לשקם את העבודה בקלפי ב-2013 אבל הפסידה את רוב מה שיכול היה לחזור ללפיד, היא כשלה עוד לפני כן להשלים עם עמיר פרת והמשבר בין שניהם משפיע על הס"ד עד היום
  מרצ נפלה בידי המחנה הליברלי

  עכשיו דברים יכולים להשתנות
  אילן גלאון יכול לכבוש את מרצ ופרץ את העבודה, אולי יפסלו את הבחירות בהסתדרות ויחימוביץ תצליח לנצח בחירות הגונות
  צריך תמיד להמשיך לסנוץ
  גם אם המצב הקיים ימשך ראוי שמנהיגם הנבחר משבוע שעבר של העובדים ייצג את האינטרסים שלהם.

 3. עדן :

  השתחררה לך ההברגה

  יחימוביץ' אולי ס"ד בעיני עצמה, אבל העובדות במאמר מנותקות מהמציאות.
  במאבק על ההסתדרות יחימוביץ' בחרה להחליש אותה, ואימצה מצע ימני. בנושא הזה, היא בצד של נתניהו, ולא בצד של ההסתדרות. בעברה כבר החלישה את ההסתדרות במפלגתה שלה. ניסנן קורן התנגד לחיסול ראשות השידור, כשכל הברנז'ה התנפלה עליו – והייתה, בצד של התאגיד, הלחץ לא היה מהממשלה, אלא מהשסע בתוך הברנז'ה. סיעת עוגנים לא זכתה ברוב, מפני שזו קואליציה ולא סיעה. סיעת עוגן – נציגי ועדים, שבראשה ניסנקורן, התפשרה יותר בהסכמים, וכוחן של המפלגות בקואליציה גדל. ניסנקורן דווקא הודף את ההתקפה על העבודה המאורגנת ויש לו הישגים רבים בכך. הקשיים הקיימים היום בנמלים, הם בוודאי לא רק באשמתו, חלקם באשמת הועדים עצמם. באמצעות פשרות, השיג ניסנקורן הישגים גדולים, ותמיד אפשר להשמיץ את מי שהתפשר כמי שהיה יכול להשיג יותר. לא מדובר בעשרות עובדי קבלן, אלא באלפים

 4. לעדן :

  ההאשמות כלפי יחימוביץ הן האשמות בעלמא ודורשות הוכחה. לגבי ניסנקורן, היה עליו להיות תקיף ולהילחם כדי למנוע סגירת רשות שידור רק כדי להקים תאגיד עם עובדים בזכויות מופחתות. מה שהסכים לו ניסנקורן הוא תקדים מסוכן לכל יחסי העבודה בישראל ומסכן את העבודה המאורגנת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.