postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מפלגות שמאל שאינן מתביישות בעצמן יכולות להגיע להישגים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגות שמאל שאינן מתביישות בעצמן יכולות להגיע להישגים

נושאים דעות, פוליטי ב 9.05.17 23:40

מעצבי תודעה בתקשורת עושים הכל כדי למחוק את השמאל ומתייחסים רק אל ימין, ימין מרכז וימין קיצוני. תודעה זו מחלחלת בבחירות. למרות זאת, השמאל מגיע לבחירות ככוח עם פוטנציאל. שמאל שלא מתבייש בעצמו, יכול להגיע להישגים גם אם לא לניצחון

מאת: ק. טוכולסקי

הבחירה  שצריך היא בין שמאל למרכז וימין לא בין ימין, ימין קיצוני וימין מרכז

בתקופה שבה השיטה האמריקאית הרואה מרגלים קומוניסטים בכל מקום ובכל אדם שמתנגד לקיצוצי מסים מסיביים לבעלי יכולת, הפכה לרווחת. מפחידים היום ילדים לפני השינה עם שמאלנים במקום עם מפלצות. אין מפלצות והשמאל אינו מפלצת, הוא מאיים כמו בימים שלפני שהיה בכלל שמאל פוליטי משמעותי כרוח רפאים שמהלכת על אירופה, רק שעכשיו רוח הרפאים הזו, הפוטנציאל הזה מרחף על פני כל העולם. בתודעה שלנו אנחנו חושבים שהתרחקנו מימי הטירוף של המהפכה התעשייתית, אבל הם כאן, במתפרות יזע בבנגלדש, בהן תופרות חברות בגדים זולים בדם, בשביל התושבים המאושרים של חצי הכדור העשיר, שלא מבינים שזה שהם צריכים לקנות בגדים זולים, נובע בעיקר מכך שהם בעצמם הולכים ונהיים עניים.

מסביב, מעצבי דעת הקהל עושים הכול כדי להחזיר אותנו, במקרה הטוב, לתקופה הוויקטוריאנית, שבה נוכל לבחור בין הליברלים הימנים כלכלית עם קצת רחמים לבין השמרנים הליברלים מבחינה כלכלית עם מכסי המגן וחוסר הרחמים.

מעצבי התודעה בתקשורת עושים הכול כדי למחוק מהתודעה את הקיום המהותי של שמאל. מה שנראה לנו נלעג לפני כמה שנים, כשבתכניות בודדות כמו "המילה האחרונה", הביאו אנשי מרכז כמו גידי גוב ומרכז ימין כמו עירית לינור להתעמת בתור הצד השני של המטבע עם אנשי ימין מובהקים ודתיים. תופעה זו הפכה מאיזוטריה של תחנת שידור צבאית ל"בון טון" של החברה הישראלית.

ולמען האמת, תופעה זו מאפיינת באופן גובר גם את המגמה הגלובלית בנושא. ראו את האלטרנטיבות שמציעים לנו, הילרי קלינטון נגד טראמפ, אנגלה מרקל נגד מרטין שולץ, יאיר לפיד נגד ביבי, עמנואל מקרון נגד מרי לה פן, יש לנו  זכות לבחור בין ימין שנע מימין שמרני ועד פאשיזם, או ימין מרכז שנע בין ליברליזם מופרע לניאו-ליברליזם מופרע.

הבחירות שמוצגות כלגיטימיות ע"י מעצבי דעת הקהל בכלי התקשורת ההמונית וגורמים אחרים במרחב הציבורי, כראשי קהילת העסקים, מנהיגים דתיים, ראשי עמותות שחיות על נדבות של בעלי הון וגנרלים לשעבר, הן תמיד אותן בחירות בין רע לקצת יותר רע, בין "לא יפתור את הבעיות הקיומיות של מעמד בינוני שוקע ועניים שקועים" ל"יחמיר עוד יותר את המצב".

ככה זה נראה כשמגיעות בחירות, במקרה הטוב, השמאל מגיע לבחירות בשנים האחרונות ככוח עם פוטנציאל, גם אם לא ממומש. ברני סאנדרס בארצות הברית, איימן עודה בישראל, זאן לוק מלאנשון בצרפת, הראו ששמאל שלא מתבייש במה שהוא, יכול להגיע להישגים גם אם לא לניצחון. בבריטניה ובגרמניה וגם בישראל, לקראת הבחירות בשנים הקרובות, השמאל לא מתבייש להיות שמאל ואילו השמאל מרכז, שברח למרכז וכלכלית אפילו למרכז ימין קורס. כך ביוון, צרפת, ספרד, ישראל, ארצות הברית. לא קונים יותר את הסחורה המשומשת של שמאל ליברלי. זה הצליח ביוון וקרס מבפנים, זה הצליח בפורטוגל ומצליח בינתיים להתמודד עם הלחצים מבית ומחוץ, זה חי ובועט בסקנדינביה בשלטון או באופוזיציה בלי להתפוגג. הגיע הזמן להחזיר את זה.

בבחירות בבריטניה, אחרי מלחמת העולם הראשונה, הלייבור תפסו את מקומם של הליברלים כמנהיגי השמאל. בעידן שנפתח מאז שבו השמאל אינו מונהג בידי ימין קצת פחות שמרני, אלא בידי מפלגות שמאל מעמדיות, נבנתה מדינת הרווחה, חוסל הקולוניאליזם האירופאי ששלט בעולם במשך מאות שנים, קודם השוויון של נשים ומיעוטים, מהפכות נעשו. וכעת כל ההישגים עומדים בסכנה כי הימין מנסה, ובהצלחה לא מבוטלת, לגרום לבוחרים לחשוב כמו באנגליה שלפני מאה שנים שליברלים זה שמאל ושמרנים זה ימין והלייבור זה משהו קיצוני.

אנחנו צריכים שמאל ולא רק אלטרנטיבה במרכז לימין הקיצוני. שמאל מעמדי, עם תודעה מעמדית וסוציאליזם כבסיס לקידום צרכי המעמד, ולא רק אנשים, שמתוך ניסיון להציג את עצמם כאלטרנטיבה, ומבינים שמרכז יש מספיק, מוכנים לקרוא לעצמם שמאל בלי להיות שמאל. אנחנו צריכים לדבר בקול רם וברור, לא להיגרר לספינים ולסדר היום שנוח לימין ולמרכז להשתכשך בו, אנחנו צריכים לחזור ולהיות בחירה. אנחנו השמאל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.