חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"עמק שווה" – פארק תיירות בחפירה ארכיאולוגית בהתנחלות חברון

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 6.05.17 23:51

התחדשו העבודות בתל רומיידה בחברון, במטרה להכשיר את החפירה הארכיאולוגית שם כפארק תיירותי

לאחרונה התחדשו החפירות ועבודות השימור בתל הארכיאולוגי רומיידה הנמצא בלב חברון. העבודות החלו אתמול (ה 3 למאי 2017) במטרה להכשיר את האתר למבקרים. כזכור האתר נחפר על ידי אוניברסיטת אריאל החל מינואר 2014 במטרה להקים בו פארק ארכיאולוגי שינוהל על ידי ועד הישוב היהודי בחברון. עתירת עמק שווה ושוברים שתיקה בשנת 2015 נגד ניהול האתר על ידי המתנחלים ביטלה את ההסכם שנחתם בין המנהל האזרחי לועד הישוב היהודי בחברון. החפירות במקום הסתיימו בקיץ 2016.

תל רומיידה היא שכונה פלסטינית בקצה המערבית של האזור הנמצא בשליטה ישראלית (H2). לצד בתי הפלסטינים ישנה בשכונה התנחלות ישראלית ובמרכז התל הארכיאולוגי. העבודות שהחלו השבוע הם בעיקר לצרכי שימור, הכשרת שבילים, והצבת שילוט. היקף החפירה יהיה קטן יחסית.

בדצמבר 2016 הודיע סגן שר הביטחון אלי בן דהן שהוא מקדם את הפיכת האתר לגן לאומי ושהוא מעוניין שהאתר ינוהל על ידי גוף ממלכתי כדוגמת רשות הטבע. להערכתנו, תהליך ההכרזה על המקום כגן לאומי בלב חברון  הוא ארוך ומורכב מאד. אנו מניחים שבשלב זה האתר יוכשר למבקרים בלי העברת הניהול לגוף מסוים. כרגע האתר מגודר והמפתחות מוחזקים בידי אנשי הוועד היהודי בחברון.

קל לנחש שבשלב הראשון קבוצות מבקרים שיגיעו עם מדריך יתאמו את הביקור עם המתנחלים שיבואו ויפתחו את השער לאתר המגודר.

כפי שציינו בעבר, מבחינת מתנחלי חברון, הפיכת תל רומיידה לפארק ארכיאולוגי זו דרך אפקטיבית לחזק את ההתנחלות שממוקמת בקצה אזור השליטה הישראלית. זאת מבלי הצורך לקדם תוכניות בניה למגורים. הפארק הארכיאולוגי יאפשר הבאת אלפי מבקרים ואת הגברת הנוכחות הישראלית בלב שכונת תל רומיידה הפלסטינית. כפי שנראה כבר עכשיו, הנרטיב שיסופר באתר הארכיאולוגי יתמקד בעיקר בקשר של עם ישראל לחברון, גם אם הממצא הארכיאולוגי לאו דווקא מאשש טענה זו. המחקרים לא הצליחו לענות על השאלה האם יהודים או אדומים חיו בחברון בתקופה הרומית הקדומה (ימי בית שני), ההנחה הרווחת היא שמדובר באזור שהיה חלק מאדום. מיותר לציין שמבחינת עמק שווה, השאלה מי חיו בעיר לפני 2,000 שנה אינה פוגעת בזכותם ההיסטורית של תושבי חברון לחיות במקום.

לקריאה נוספת: תל רומיידה – הפארק הארכיאולוגי של חברון

הודעה מאת: יונתן מזרחי, עמק שווה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.