postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ארגון "גישה": אסור לפגוע בהזרמת החשמל מישראל לרצועה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון "גישה": אסור לפגוע בהזרמת החשמל מישראל לרצועה

נושאים זכויות אדם, רווחה ושירותים חברתיים ב 30.04.17 0:25

לא יעלה על הדעת שעימותים פוליטיים נעשים על גבם של שני מיליון תושבי הרצועה, כאשר זכויותיהם הבסיסיות משמשות כקלף מיקוח להשגת מטרות פוליטיות 

 לפי הודעה שהפיץ ב-27 באפריל מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הרשות הפלסטינית הודיעה למתאם, אלוף יואב מרדכי, כי תפסיק מידית לשלם עבור החשמל שישראל מוכרת לרצועת עזה. ישראל מספקת לרצועה 120 מגה וואט, באמצעות עשרה קווים. עלות החשמל הזה כ-40 מיליון שקלים בחודש, אותם מקזזת ישראל ממסים שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית (בין היתר, על סחורות שקונים תושבי עזה עצמם בהיקפים של מיליארדי שקלים בשנה).

כרגע, אספקת החשמל מישראל מהווה למעלה מ-80 אחוז מהחשמל שעומד לרשות תושבי הרצועה, מאחר שתחנת הכוח הבודדת ברצועה מושבתת מאז שבת האחרונה בשל סכסוך בין ממשלת חמאס בעזה לרשות הפלסטינית ברמאללה. מוקדם יותר השבוע התרענו שכבר עכשיו המחסור בחשמל בעזה גורם למצבים מסכני-חיים: בתי חולים נאלצים להשבית שירותים חיוניים, מתקני טיהור מים אינם פועלים וחלוקת מים לבתים שובשה, כמויות ענק של ביוב לא מטופל נשפכות לים.

תושבי עזה לא יוכלו לעמוד בהפסקה של החשמל מישראל או בהקטנת היקפו; תהום של סכנה הומניטרית אורבת בטווח מידי. ישראל התחייבה בפני בית המשפט העליון כבר ב-2008 ("בג"צ אל-בסיוני") לספק לתושבי עזה את החשמל הדרוש לצרכיהם ההומניטריים.

 אסור שפגיעה בהיקף הזרמת החשמל מישראל לרצועה תעמוד על הפרק. לא יעלה על הדעת שעימותים פוליטיים נעשים על גבם של שני מיליון תושבי הרצועה, כאשר זכויותיהם הבסיסיות משמשות כקלף מיקוח להשגת מטרות פוליטיות – בין אם אלה ממשלות עזה או רמאללה, מצרים או ישראל.

 על כל הגורמים האחראים למצב התשתיות ברצועה כל הגורמים האחראים למצב ברצועה – ישראל, הרשות הפלסטינית, ממשלת חמאס, מצרים והקהילה הבינלאומית – לעבוד בשיתוף פעולה כדי לשפר לאלתר את מצבן הירוד. לשם כך יש גם לאפשר תנועת אנשים ופעילות מסחרית וכלכלית במעברים, יחד עם כל שנחוץ לקיום חיים בכבוד ולבניית חברה מודרנית מתפקדת. זאת זכותם תושבי עזה, וזה גם אינטרס של כלל תושבי האזור וזכותם לעתיד שליו ובטוח.

הודעה מאת שי גרינברג, דוברת גישה

עוד על מצוקת החשמל בעזה בכתבה זו באתר "גישה"

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. ק. טוכולסקי :

  אם כל הכבוד לארגון גישה ויש כבוד ההודעה הזאת הזויה
  יש מצב מלחמה בין מדינת ישראל ומדינת חמאס בעזה.
  לקבלה של המשך השלטון של חמאב בעזה יש מחיר כשם שלהחלפתו יהיה מחיר.
  אבל מדינת ישראל לא צריכה להיות אחראית על אספקת החשמל של יישות אויב.
  הסיבה היחידה שאנחנו מספקים להם חשמל זה כי השלטון הפחדני שלנו לא מוכן לדרוש מהחמאס או לשבת איתנו למשא ומתן על הסדר או לנתק.
  אזרחי הרצועה אינם חלושי שכל, והם כן יכולים לקחת את גורלם בידיהם או לשלם את המחיר, כמו שאנחנו משלמים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.