חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"נטו משפחה" – ביבי וכחלון הולכים על הראש של לפיד

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 19.04.17 23:52

תכנית "נטו משפחה" היא תרגיל של ביבי וכחלון שנועד לחזק את שניהם על חשבון "יש עתיד". בנק ישראל צודק בביקורתו. ממשלה אחראית לא הייתה מפחיתה מסים, אלא מפחיתה את החוב הציבורי

מאת: ק. טוכולסקי

ברגע ששר האוצר כחלון פרסם את תכנית "נטו משפחה", נפתחה סערה, רובה בתקשורת. וכרגיל, איכשהו הצליחו טובי הפרשנים להחמיץ את מה שקורה פה. לאף אחד מהם לא נראה מוזר שפחות מחצי שנה אחרי שהעביר תקציב לשנתיים, שלא כולל שום דבר ממה שהוא מבטיח עכשיו, שר האוצר מבטיח פתאום להגדיל את ההוצאה הממשלתית. הפרשנים הפוליטיים, צהובים מתמיד, מתעסקים במאבק לכאורה בין ביבי לכחלון על קרדיט שעשוי להוביל לפירוק השותפות ביניהם. לא משנה אם קראתם ביום רביעי האחרון את "ישראל היום", "מעריב", "ידיעות" או "הארץ", כל הפרשנים הניחו את אותה הנחה, ובכך במקרה הרע, שירתו את השלטון ביודעין, ובמקרה הטוב יצאו מטומטמים כרגיל. תכנית "נטו משפחה" היא ספין מבריק של ביבי וכחלון, של יו"ר הליכוד ויו"ר מפלגת הלוויין שלו ומטרתו פשוטה, לקחת בוחרים שהם הפסידו ליאיר לפיד ולהחזיר אותם הביתה, מי ל"ליכוד" ומי ל"כולנו".

שתי המפלגות איבדו כוח בסקרים, "הליכוד" מאבד קולות ל"יש עתיד" ול"בית היהודי" וכחלון מאבד קולות ל"יש עתיד". ביבי וכחלון רוצים להיות ראש הממשלה ושר האוצר הבא. שניהם אנשי ימין לאומנים, שניהם משרתי הון, שניהם מאמינים בהטבות מס לעשירים. שניהם לא בתקופה טובה ושניהם תלויים אחד בשני. שניהם גם יודעים לזהות שהקולות שהם מאבדים לא הולכים כרגע לאופוזיציה מהותית אלא ל"יש עתיד". הם מבינים שהבוחרים של "יש עתיד", עמוד השדרה של מעמד בינוני שאינו שבע רצון מהמציאות הקיימת זאת אוכלוסייה שאפשר לקנות בזול, בסבסוד לצהרונים, למשל. ושניהם מבינים שהאוכלוסייה הזו, שעדין קוראת "ידיעות אחרונות" לא תצביע שוב לביבי. אז הם יוצרים סיטואציה שמחזקת את כחלון בדיוק במגרש מול לפיד.

ההצגה כאילו יש מחלוקת בין כחלון לביבי נועדה לסייע לבוחרי "יש עתיד", שלא רוצים את ביבי, לחשוב שכחלון גם עושה משהו למענם וגם לא רוצים את ביבי לבחור בכחלון. אל תדאגו כל הפרשנים הפוליטיים יפלו בפח, מי בעיוורון מי בתמימות, מי מתוך אשליה ומי בשירותו של ביבי, יספרו לנו שהם צ'ילבות. יספרו לנו שכחלון ילך עם לפיד ו"העבודה", וליברמן נגד ביבי בדיוק כמו שהם סיפרו לנו בבחירות הקודמות. בוחרי "יש עתיד" הימנים, אותם מנדטים בודדים שמורידים את גוש הימין חרדים מתחת ל-61 מנדטים יצביעו כחלון כי הוא גם לא ביבי וגם נתן להם צהרונים. והממשלה הבאה שוב תהיה ממשלת ימין חרדים צרה עם ביבי, כחלון, בנט, ליברמן, דרעי וליצמן. ספין מבריק שאיש לא טורח להצביע עליו.

התכנית עצמה בנויה כמו מצגת, אבל היא נשענת על כרעי תרנגולת. הבטחות בחירות. אי אפשר לקצץ במסים על בעלי ההון, בתזרים המזומנים של הממשלה ולהרחיב את ההוצאה בלי שמישהו ישלם בסוף את המחיר. ביבי וכחלון הורידו מאז כניסתם לתפקיד הכנסות אפשריות של מיליארדים בהנחות חסרות כל הצדקה לתאגידים וטייקונים. לפעמים זה במס קבוע כמו מס החברות ומס ההכנסה שירדו, לפעמים זה במבצע של רשות המסים או במתן הטבה ספציפית לטייקון או תאגיד והם מבטיחים הורדות נוספות.

בינתיים אפילו בנק ישראל מתריע שההכנסות האחרונות של המדינה, עודפי הגבייה נובעים מהכנסות חד פעמיות ולא מזרימה עודפת קבועה ואי אפשר לסמוך עליהם כבסיס להרחבת ההוצאה. זה נדיר שזה קורה אבל בנק ישראל צודק.  ממשלה אחראית לא הייתה מורידה מסים ומצ'פרת את בעלי ההון בהורדות מס, והטבות כמו "שחרור רווחים כלואים", אלא מרחיבה את ההוצאה הציבורית מההכנסות הקבועות ומפחיתה את החוב הציבורי מההכנסות החד פעמיות.

אבל ממשלות ביבי האחרונות ויתרו לטייקונים ותאגידים על הכנסות של מאות מיליארדים בשנים האחרונות, הכנסות באמצעותם אפשר היה לשקם את מדינת הרווחה, לחסל את החוב החיצוני, ולבנות במדינת ישראל מערכות תחבורה ציבורית, דיור ציבורי, חינוך ציבורי ובריאות ציבורית מודרניות שכה חסרות כאן כיום.

יש כאן תרגיל מבריק של ביבי וכחלון שנועד לחזק את שניהם על חשבון "יש עתיד" ולהציג מצג שווא של כלכלה חזקה והצלחות בזמן שאין הצלחות והכלכלה במיתון עמוק מצד אחד ותלויה בבועות מהצד השני. ביבי וכחלון רוצים שהממשלה הבאה תהיה בהרכב כמו הנוכחית כדי שהם יוכלו להמשיך לזרוק פרוטות להמונים ולתת הנחות מפליגות לבעלי הון. זאת עד שיבוא המשבר ואז המעמד הבינוני ומי שמתחתיו, העובדים והנתמכים ידרשו להדק חגורות ולוותר על הפירורים כדי שהעשירים, טייקונים ותאגידים, יוכלו להמשיך להתעשר.

פרטי התוכנית

עוד פרטים על התכנית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

21 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  אוי הבורות והדיסאינפורמציה

  טוכולסקי, כתבת "אין הצלחות והכלכלה במיתון עמוק מצד אחד ותלויה בבועות מהצד השני "

  אשמח אם תואיל בטובך להסביר לקוראי האתר על מה אתה מבסס בדיוק את קביעתך כי אנו "במיתון עמוק"?
  וגם כיצד לשיטתך מודדים "מיתון" ולהבדיל "מיתון עמוק" ?
  והאם אתה בכלל יודע מהי בועה, כיצד היא מוגדרת וכיצד ניתן לזהותה (ואם ניתן)?

  לאחר תשובתך המפורטת העתידית אשר אני בטוח כי תשמח לשתף בה את קוראי האתר נוכל לדעת האם אתה מבסס את טיעונך על הגיון סדור והנחות יסוד סבירות 🙂
  מיהו ג'ון גאלט??

 2. ק. טוכולסקי :

  אני שמח על שני דברים:
  א. שיש לי לפחות קורא אחד ואפילו אחד שמגיב.
  ב. שההנחה שלי מאוששת בכך שהקורא שתמיד נכון לסתור את עיקרי ההנחה שלי מתמקד במשהו שהוא שולי במאמר הזה.
  ג. "מיהו ג'ון גאלט" שורה ריקנית מספר פומפוזי ומוערך יתר על המידה בשלה שרות שהוא נותן להון.

 3. החגב עמד יציב :

  הגיע הזמן טוכולסקי

  להפסיק לדקלם ולהתייחס לגופו של עניין
  הואל בטובך להסביר, להדגים ולפרט את הנחות היסוד לקביעתך בדבר "מיתון".
  הנטייה לזרוק נתונים מפוברקים ו"עובדות" אשר אינך מבין עד תומן פוגמת בכלל כתיבתך ומערערת את רצינותה ותקפותה.

  לגבי התגובות לפוסטים- ובכן, אני טרול אינטרנטי חביב מה עוד עלי לעשות 🙂

  לגבי "מרד הנפילים", לטעמי הספר המעמיק ומעורר החשיבה בקאנון הראנדי לטעמי הוא דווקא "כמעיין המתגבר" אני ממליץ בחום לך ולכל קוראי האתר
  מיהו ג'ון גאלט? 🙂

 4. ק. טוכולסקי :

  כשאני אכתוב על מיתון מאמר אני מבטיח להעמיק, אני חושב שכבר כתבתי פה כמה בתקופה האחרונה אתה מוזמן לעיין.
  כל הספרים של איאן ראנד הם זבל טרחני, מעוררים גיחוך בשל הילדותיות שלהם אבל זה כבר עניין של טעם.

 5. החגב עמד יציב :

  אני מעלה טענה כי אינך מעמיק שכן הידע שלך חלקי

  מלבד עניינים שמרכזם בהגות סוציאליסטית אינך בקיא כלל עד כדי בורות בסוגיות מסויימות, לתחושתי חלק מכתיבתך לוקה בחוסר הבנה בסיסי בנושאים פיננסיים וכלכליים, אני מסתמך בקביעתי על תגובותיך להערותי בנושאים כגון פנסיה, חוב, השפעת ירידת מחיר מניית טבע לאחרונה על הפנסיה בישראל ועוד מגוון נושאים.

  ספרי איאן ראנד, נו שויין, You say potato i say potato…

 6. ק. טוכולסקי :

  טענתך לגיטימית כשמדובר במאמר שזה עיקרו, כרגע עושה רושם שאתה מנסה להסיח את הדעת.
  כשאני אכתוב שוב על מיתון או פנסייה ולא אזכיר אותם ברקע של נושא המאמר אשמח להתעמת איתך בהם. אתה גם מוזמן לכתוב מאמרים משלך ואני אשמח להגיב.

 7. נטע :

  חגב
  הערותיך בנושאים שהזכרת, נו.
  סמל הדיוק בסגי נהור.

 8. ק. טוכולסקי :

  אני הפרשן היחיד בארץ שלא מקשקש על הנתק בין ביבי וכחלון ואף אחד לא מבקר או תומך בתיאוריה שלי….
  איפה גון גאלט כשצריך אותו איפה?!?

 9. לחגב היציב :

  תשובתי מתבסס על מיקרו ולא על מקרו.

  מיצון , ואם המגיב רוצה מיתון עמוק קיים אצל רבבות עובדי קבלן, שמשכורתם היא על בסיס שעתי נמות – נמוך מאד – ללא תנאים סוציאליים וביטחון תעסוקתי.

  תמצא שם את השומרים במקומות ציבוריים, קופאים וקופאיות, מורות ומורי קבלן, עובדות צהרונים, עובדי בתי מלון, עובדי סיעוד.

 10. ק. טוכולסקי :

  למגיב 9, לא רק אצלם קיים מיתון, גם אצל אלו שחושבים שהם מעמד בינוני אבל מכלים את הכנסותיהם בלי יכולת לחסוך על תשלום משכנתאות מופרזות ששוויים יעלה על ערך הדירה.
  למעט האלפיון העליון כולם סובלים ממיתון.

 11. החגב עמד יציב :

  מיניסטריון האמת- מה יהיה?

  נטע, אני עוד ממתין למענה ממך לאתגר אשר הצבתי לך: סימולציה פרי עטך לישראלי צעיר הנכנס כיום לשוק העבודה ולהיקף החיסכון הפנסיוני שלו לאורך השנים עד לגיל הפנסיה- יש לי תחושה שזה לא יקרה אני משער בגלל שאין לך את הידע והכלים לבצע זאת.

  טוכולסקי, כתבת "אני הפרשן היחיד בארץ שלא מקשקש על הנתק בין ביבי וכחלון ואף אחד לא מבקר או תומך בתיאוריה שלי…" מציע בחום לקחת את עצמך בפרופורציה הנכונה ועם גרעין צניעות אתה לא בדיוק כותב בוושינגטון טיימס You know… 🙂

  מגיב 9- אין בין מה שכתבת לבין המונח "מיתון" דבר וחצי דבר, בנוסף גם טענתך שגויה, רב העובדים בענפי השמירה, אבטחה, ניקיון ועוד עובדים תחת הסכמים קיבוציים וחקיקה פופוליסטית אשר מגמתה היא פרו עובדים מובהקת, ניתן גם לטעון כי בענפים אלה התבצעה קונסולידציה בעשור האחרון ועל כן רב העובדים מועסקים אצל מעסיקים גדולים אשר פועלים בצורה מסודרת ומקצועית הם בוודאי מקבלים תנאים סוציאליים ומה שנקבע בחוק.
  בנוסף עובדים במשרות שכר מינימום או "צווארון כחול" מסוגלים למצוא עבודה בקלות יחסית בשוק העבודה הישראלי שכן יש שפע משרות ומחסור בידיים עובדות בענפים אלה (אנחנו באבטלה נמוכה ביחס לממוצע ההיסטורי של כ 5%), הדרמה היא בקרב קבוצות אחרות

  מיהו, ג'ון גאלט!!?

 12. ק. טוכולסקי :

  חגב זאת בדיוק הנקודה
  כשכתבתי במאי האחרון שהילרי תפסיד לטראמפ כולם כתבו שהיא תנצח
  כשכתבתי ב-2013 לפני הבחירות שהממשלה הבאה היא ביבי בנט לפיד ליברמן (חפש חפש הכל כאן באתר ) כל הפרשנים הפוליטיים כתבו על זה שלפיד הוא אלטרנטיבה ויחימוביץ רוצה להיות שרת התמ"ת של ביבי.
  זאת בדיוק הנקודה, בכלים של ההון, כלי התקשורת ההמונית לא תמצא פרשנות שמסבירה מה שקורה אלא מה שההון רוצה.
  אם אתה לא מבין שיש פה מיתון, אז אתה לא טרול אלא טוקבקיסט בשכר, ואם זה כבר אין איך להתמודד.

 13. החגב עמד יציב :

  אין מיתון בישראל אפריל 2017

  זו עובדה, אין פה ויכוח בכלל וכל מילה מיותרת.
  כמובן שכאשר מנסים לייצר "אפלה בצהריים" לעובדות אין משמעות…

  מיהו ג'ון גאלט?!

 14. ק. טוכולסקי :

  לא רק שיש מיתון, הוא כבר מתחיל לערער גם את האליטה הקיימת ולכן הם זורקים פירורים של הטבות למי שנפגעים מהמיתון, נקווה שאלו (הרי הם אנחנו) נדע שלא להסתפק.

 15. החגב עמד יציב :

  תתקף את מה שכתבת בבקשה

  בעובדות ונתונים שיעידו שאתה בקיא ומבין בתחומים שאתה מתיימר לכתוב עליהם אחרת זהו סתם להג חסר משמעות וחסר חשיבות.

  מיהו ג'ון גאלט?!

 16. ק. טוכולסקי :

  הנה תכנית נטו למשפחה שנועדה "להקל בנטל", היא הפירורים עליהם אני מדבר. זליגת המצביעים המתוסכלים מהמדיניות הכלכלית ומהמיתון מכולנו והליכוד ליש עתיד, אמורה להיפסק בגלל תכנית הפירורים. ההנחה של מציעי הפירורים היא שמי שהיה מספיק טפש להחליף אותם ביש עתיד ולא במשהו רציני יסתפק שוב בפירורים.

 17. החגב עמד יציב :

  מה שכתבת אינו ראוי אפילו לכינוי

  "הגיג" המחשבה שבאמצעות משפט זה נתת תוקף לטענותיך הנה מחשבה ילדותית.
  אני סבור שזה מייצג את השמאל הישראלי- מוקיונים מתלהמים בשער אשר לוקים בבורות מערכתית לגבי הנושאים אותם ברצונם לקדם.

  מיהו ג'ון גאלט?

 18. ק. טוכולסקי :

  למזלי חגב אני אמנם טורח לענות לך. אבל אם מה שכתבתי לא ראוי לכינוי הועל בטובך להמתין בסבלנות למאמר הבא שלי בנושא.
  אתה מתעקש במאמר שעוסק בדבר אחד לנדנד על דבר אחר אז אני משאיר לך את זכות המילה האחרונה בדיון הזה אם תרצה לנצל אותה.
  בהצלחה

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לחגב, כבר קיבלת תשובה, החישוב שלך מגוחך.

  פרטים נוספים תקבל אצל שאול אמסטרדמסקי.
  תמצא אותו בקלות בגוגל.

 20. סיטרין :

  מדהים

 21. החגב עמד יציב :

  אינני יודע

  אינני יודע מה יותר מדהים- בורותם הפיננסית המביכה של חלק הארי של הכותבים הקבועים באתר או היומרה נטולת הכיסוי לכתוב על נושאים כלכליים…
  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.