חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עבדי-קבלן באיטליה ובישראל

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 13.04.17 9:42

שלטונות איטליה הכירו בתופעה שלניצול ושעבוד של עובדים, בעיקר בתחום החקלאות, ומנסים להיאבק בה. מה אנו יכולים ללמוד מהם?

מאת אמנון פורטוגלי

מערכת משוכללת של עבדות מודרנית – בה מעורבים למעלה מ -40,000 נשים איטלקיות, כמו גם עובדים מהגרים ועונתיים – נשארה בליבה של הכלכלה החקלאית באיטליה, במיוחד בדרום המדינה.
לאחר חודשים של חקירה, השנה עצרו השלטונות שישה אנשים, והאשימו אותם בשימוש בסוכנויות הגיוס וההובלה כדי לסחוט שכר מנשים כה עניות ומיואשות, עד שהסכימו לעבוד בתנאים קיצוניים, ולא העזו לדבר.

המעסיקים בעלי החוות שילמו למתווכים כדי לאסוף ולהסיע את הנשים העובדות. לפעמים, המתווכים לקחו לכיסם שני שליש משכר הנשים, וניכו את עלויות ההסעה. נסיעה של חמש שעות לא נספרה כזמן עבודה.
אם הנשים התלוננו, המגייס איים לא להתקשר אליהן עוד. 'אישה אחרת יכולה לתפוס את מקומך', לפי מסמך בית המשפט.
עקב המשבר הכלכלי המתמשך של איטליה והמחסור במקומות עבודתה, הנשים הפועלות קיבלו כמעט כל תנאי עבודה, ולא פנו לשלטונות אפילו כאשר המתווכים גזלו משכר עבודתן הקשה.
יתר על כן, ארגוני המאפיה נוטלים גם הם חלק בניצול העובדים, ומזינים את מה שהוגדר כ'מערכת של עבדים הפוגעת בחקלאים קטנים, מעשירה את הקמעונאים הגדולים ומעדיפה הלבנת הון'.

המחוקקים האיטלקים חוקקו חוק בשנה שעברה שמטרתו להילחם בניצול של עובדים חקלאיים. אבל לדברי מומחים, השעבוד (Virtual ensalvement) שלהם עדיין נפוץ באופן מטריד עבור מדינה הידועה במוצריה ברחבי העולם. לפי מספר פרמטרים, איטליה היא המדינה השנייה בגודלה באיחוד האירופי בהיקף השעבוד של אנשים, אחרי פולין.
החוק החדש של איטליה הגדיל את עונשי המאסר על ניצול עובדים עד שש שנים, והוא מטיל סנקציות חמורות על מעסיקים המשתמשים בעובדים המקבלים תת-שכר  underpaid labor. ניתן לתפוס סחורות, ואפילו תאגידים שלמים על ידי הרשויות, כאשר ההכנסות הולכות לקרן לטובת הקורבנות.

בארץ יש מערכת דומה במגזר בחקלאי ואצל עובדות קבלן בתחום הנקיון, בעיקר ע"י ראיסים המנצלים נשים פלסטיניות, ובתחום הסיעוד ע"י חברות קבלן 'מכובדות' המנצלות עובדות סיעוד ישראליות. בתחומים אחרים, כמו בתחום ההוראה, כולל במכללות ובאוניברסיטאות, הניצול אינו כה מחפיר, אבל הוא בדרך לשם.

אפשר גם אחרת. מפעלים גדולים כמו התעשייה האוירית, מפעלי ים המלח, ומפעלים אחרים אחראים להסעות העובדים לעבודה, ומתייחסים לעובדיהם כאל בני-אדם, ולא כאל תשומת עבודה הניתנת להחלפה בכל רגע. את תופעת עבדי הקבלן צריך לאסור ברוח החוק שעבר באיטליה.  מעניין שהאיטלקים מעדיפים את טובת העובדים על פני זכות הקניין של אלו המנצלים אותם.

תודה לאילן תלמוד

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. יפתח :

    באיזה מקום , זמן הנסיעה

    לעבודה נחשב כזמן עבודה?
    יש בלבול בין המושגים – המתווך הוא המעסיק של עובדי הקבלן. מי שהעובדים עובדים אצלו בפועל הוא מזמין השירות והוא משלם לקבלן תמורת השירות בכללותו (עבודה, הסעות, תוספות סוציאליות, ביטוחים וכו').
    השכר הוא רק חלק מעלות ההעסקה ויכול, בהחלט להסתכם רק ב-30% מעלות ההעסקה. במיוחד כשידוע שהעובדים גרים במרחק 5 שעות נסיעה ממקום העבודה. עלות הבאתם לעבודה, הביטוח היקר בארופה ועלוית התוספות הסוציאליות יכולים להגיע בקלות ל-60% מעלות ההעסקה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.