postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לחצי טראמפ לפתרון הסכסוך מקרבים הליכה לבחירות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לחצי טראמפ לפתרון הסכסוך מקרבים הליכה לבחירות

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 1.04.17 23:09

ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חותר להשגת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. לצורך זה הוא מכין וועידה אזורית. ממשלת נתניהו, בניגוד לטראמפ, מעוניינת בהשארת המצב על כנו. הלחצים של טראמפ לפתרון מקרבים הליכה לבחירות בישראל

מאת: יעקב בן-אפרת

זה לא התאגיד טמבל, אלו ההתנחלויות

ג'ייסון גרינבלט הוא ללא ספק אישיות מסקרנת. מתחת לכיפה השחורה שלו מסתתר נדל"ניסט ממולח היודע את מלאכת השיווק ומזהה הזדמנויות עסקיות טובות. גרינבלט חובש ומסיר את הכיפה בהתאם לקהל היעד אתו הוא נפגש. ביום רביעי, ה- 29.3 הוא השתתף כמשקיף בכינוס הליגה הערבית בצד הירדני של ים המלח, ושם כמובן הוא הסיר את הכיפה. אולם בדרכו חזרה לשדה התעופה בן גוריון, החליט גרינבלט שעליו לקבל את ברכתו של ראש ישיבת פוניבז', ולכן הכיפה השחורה שבה לכסות את ראשו.

אז מיהו ג'ייסון גרינבלט – הדיפלומט האמריקאי הבכיר במזה"ת? או יהודי דתי אוהב ישראל ותומך נלהב של נתניהו? דבר אחד בטוח, גרינבלט הוא נציגו הנאמן של דונלד טראמפ, והבוס המיידי שלו הוא ג'ארד קושנר, חתנו של טראמפ. קושנר אף הוא יהודי דתי המכיר את נתניהו, והאחראי על מחלקת החדשנות החדשה בבית הלבן. המייחד את השילוש טראמפ, קושנר וגרינבלט הוא ששלושתם נדל"ניסטים שהאינטרסים העסקיים שלהם, המשולבים גם באינטרסים פוליטיים, קודמים לכל.

נתניהו לא הצליח להסתדר עם נשיא שחור, בוגר בית הספר למשפטים של הרווארד, ועתה מוטל עליו להתנהל מול ניגודו הקוטבי – סלבריטאי תקשורת ואיש עסקים חסר מעצורים. נכון, את טראמפ ונתניהו מאחדת השנאה היוקדת כלפי איראן, אבל מסיבות שונות. נתניהו רואה באיראן סכנה לקיומה של ישראל, בעוד טראמפ רואה באיראן סכנה קיומית לממלכה הסעודית. אובמה אמנם היה מאוהב באיראן לעומת טראמפ המאוהב בסעודיה, אך לאובמה לא היה כל אינטרס עסקי באיראן, בעוד שלטראמפ ולשר החוץ שלו רקס טילרסון, ומי שהיה עד אתמול מנכ"ל ענקית הנפט אקסון-מוביל, יש גם יש!

עוד בטרם נכנס לבית הלבן, יצא טראמפ בחריפות נגד המנעותו של ממשל אובמה מהטלת וטו על החלטת מועצת הביטחון המגנה את ההתנחלויות, וצייץ קבל עם ועולם: "בכל הנוגע לאו"ם: דברים ייראו אחרת אחרי ה- 20 בינואר". אלא שכבר ב- 16 בפברואר, במסיבת העיתונים משותפת עם נתניהו בוושינגטון, שלף טראמפ את אקדחו וירה ללא אזהרה את יריית הפתיחה כאשר פנה לנתניהו כאדון לנתינו ואמר: "הייתי רוצה לראות אתכם מתרסנים קצת בנושא ההתנחלויות". פניו של נתניהו המופתע לא הסתירו את מבוכתו.

למרות שהדברים נאמרו כהערת אגב, מאז אותו יום הפשיל ג'ייסון גרינבלט את כיפתו ושרווליו, והתחיל לפעול ובמרץ כדי להשיג את המטרה, כלומר את ה"עסקה". העסקה היא פשוטה: מאחר והסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא בבסיסו נדל"ני, רק נדל"ניסטים ממולחים יכולים לפתור אותו. "מדינה אחת או שתיים, כל מה שיהיה מקובל עליכם יהיה מקובל עלי", אמר טראמפ באותה מסיבת עיתונאים ולימד את נתניהו כמה אמיתות בחיים. לכסף אין ריח, ובעסקים אין אידאולוגיה – מדינה אחת או שתיים, העיקר להגיע לפתרון.

המסגרת המסתמנת להתנעת המו"מ היא הוועידה האזורית. נוכחותו יוצאת הדופן של גרינבלט בפסגה הערבית שהתכנסה בעמאן מעידה שכוונותיו של טראמפ רציניות, והוא שלח את שליחו לעשות נפשות לרעיון. אמנם המדינות המעורבות ישירות בפתרון הסכסוך הן ירדן ומצרים, אבל ברור שגיבוי סעודי ותמיכה של העולם הערבי יכולים רק לעזור. טראמפ כבר הזמין אליו את הגנראל סיסי, ובעקבותיו יגיע גם אבו מאזן. לא מכבר ביקר אבו מאזן בקהיר במטרה לסיים את הסכסוך בין המשטר המצרי לרשות הפלסטינית, אותו סכסוך שפרץ בעקבות הדרתו של אבו מאזן מהמהלכים לכינוס ועידה אזורית בחסותו של שר החוץ הקודם ג'ון קרי. מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן, יורש העצר הסעודי והמלך הירדני כבר ביקרו בוושינגטון, וכל הפעלתנות הזאת מצביעה על הכנות לקראת המהלך הגדול.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. עודד גלעד :

    המהלך הגדול?

    הסכסוך הערבי ישראלי הוא תרנגולת שמטילה ביצי זהב עבור תעשיות הנשק והנפט של המערב.טראמפ, כמו קודמיו רוצה לעשות ועידות של אוויר חם בניחוח שלום להנצחת הסטאטוס קוו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.