postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הבחירות להסתדרות הכללית – הבוחרים אינם יודעים מה המצע של שלי יחימוביץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות להסתדרות הכללית – הבוחרים אינם יודעים מה המצע של שלי יחימוביץ

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 26.03.17 23:26

במאי יתקיימו הבחירות. לנוכח הניסיון של ניסנקורן למנוע את הבחירות והוודאות לגבי חוסר הדמוקרטיה והשקיפות בהסתדרות בעת כהונתו, בוחרים רבים ייטו להצביע לשלי יחימוביץ, אך הם אינם יודעים מה המצע שלה. האם ההסתדרות בראשותה תהיה יותר דמוקרטית?

מאת: ק. טוכולסקי

עוד חודשים יתקיימו הבחירות להסתדרות ושוב הבוחר ניצב בפני בחירות לא משהו. לא ברור איך בתקופה בה הולך ונהיה ברור כמה חמור מצבו של מעמד העובדים בישראל, מתנהלת מערכת בחירות כל כך מנומנמת. המעמד של העובדים בישראל בשפל, מקומות מסודרים ומאוגדים כמו רשות-השידור נסגרים ויוחלפו בידי גופי מטה קטנים שיעסיקו עובדי-קבלן. הנמלים נמצאים תחת איום של נמלים חדשים ומיותרים באמצעותם מבקשת המדינה רק דבר אחד, את שבירת כוחם של החזקים שבעובדים המאורגנים והיא מוכנה לעשות זאת גם במחיר של הפסד הכנסות אדיר. העתיד הפנסיוני של העובדים נשחק והולך בעידן של ריבית אפסית ומקומות עבודה נסגרים לנוכח פתיחות הולכת וגוברת לייבוא בשביל הוזלות שוליות. ומנגד, בארגון העובדים הגדול בישראל עסקים כרגיל.

מדי שבוע אנו יכולים לראות ב"דבר ראשון" או בפייסבוק ידיעות על העברה להעסקה ישירה של עשרות עובדים פה או מאות עובדים שם שעברו להעסקה ישירה, טיפות קטנות ומשמחות בים של הפרטת מקומות העבודה. בתוך השירות הציבורי עצמו יש יותר ויותר אנשים שמועסקים דרך חברות נותנות שירותים, מיקור-חוץ, חוזים אישיים, במספרים שאף אחד לא חוגג בפומבי אבל גדולים בהיקפם ממספר העובדים שעוברים להעסקה ישירה. הזכויות שלנו נשחקות. לא רק הביטוח הפנסיוני, גם המהות של העסקה ישירה ולא דרך קבלנים. אך ההסתדרות בשלה, לא עושה יותר מדי. מצד אחד גם המעט שהיא עושה זה משהו למי שמתאגד, מצד שני זה לא מספיק. הכי גרוע, ההסתדרות היא מוסד מאובן, לא דמוקרטי בצורה קיצונית שחושב שהוא צריך לתווך בין העובדים והמעסיקים ולא לייצג את האינטרס של העובדים. זה עדין יותר טוב מההסתדרות הלאומית מטעם שמתפקדת כהסתדרות מטעם המעסיקים, אבל זה לא מספיק. העובדים בישראל הולכים ומאבדים, ביטחון תעסוקתי, תנאים ושכר, עתיד פנסיוני והכל בהסכמה וחסות של ההסתדרות הכללית שמנהלת את המשא ומתן על עתידם של עובדיה בלי לשאול אותם להסכמתם.

אי אפשר להאשים את שלי יחימוביץ, המתמודדת שקוראת תיגר על הסדר הקיים בהסתדרות, באחריות על המצב. נכון. בעבר היא תמכה ביו"ר הקודם של ההסתדרות עופר עיני, שאחראי על לא מעט שנים אבודות ומבוזבזות מבחינת מעמד העובדים. אבל היא לא הייתה שם. את הריקבון של הניסיון לקנות ביטול בחירות בכסף וג'ובים לא היא עשתה. היא גם לא אחראית על שנים על גבי שנים של התנהלות דיקטטורית מול העובדים אותם ההסתדרות אמורה לייצג, והתרפסות ונכונות לפשרה מול המעסיקים והממשלה על חשבון האינטרסים של העובדים.

מצד אחר, אנחנו לא יודעים בדיוק מה שלי יחימוביץ מבטיחה כי היא לא ממש מבטיחה. אנחנו גם יודעים שהחתול בשק האחרון שכבש את ההסתדרות חיים רמון ניקה אותה מכוח והשאיר אותה מושחתת. ההתנהלות שלה, הכול כך יחימוביצית של התלבטות ארוכה, חוסר נכונות לשתף בתהליך, ואז כניסה למרוץ, גם לא צריכה להפתיע אותנו. עדיין, לנוכח הניסיון של ניסנקורן למנוע את הבחירות והוודאות המוחלטת לגבי חוסר הדמוקרטיה והשקיפות בהסתדרות בתקופת כהונתו, ניסיונו למנוע את הבחירות ועמימות אמירותיו, שלא לדבר על הכישלונות של ההסתדרות בהנהגתו בהגנה על עובדי רשות השידור והנמלים, כל אלו עדיין דוחפים את הבוחר המעוניין בשינוי בהסתדרות לכיוונה של יחימוביץ. אבל בחירה שכזו דורשת מיחימוביץ לעשות כמה דברים.

ראשית אם יחימוביץ רוצה להיבחר היא צריכה להתחיל להגיד מה התכנית שלה. מה שמבליטים בדה מרקר רק עושה לה נזק. האם ההסתדרות של יחימוביץ תהיה יותר דמוקרטית? האם בהסתדרות של יחימוביץ לא יסכימו להחלפת מקומות עבודה מאורגנים בלא מאורגנים? האם בהסתדרות של יחימוביץ לא יאפשרו עבודה לא מאורגנת במקומות מאורגנים? האם ההסתדרות של יחימוביץ תהיה יותר סולידרית לעובדים חלשים? האם בהסתדרות של יחימוביץ לא יהיו יותר עובדי קבלן אלא מאבק בלתי מתפשר על העסקה ישירה? שאלות בסיסיות שאנחנו לא יודעים מה התשובה להן. לשמוע שמשפחת עיני שולטת בהסתדרות זה לא מזיק, אבל גם לא רלבנטי, במיוחד לאור העובדה שיחימוביץ תמכה בעיני.

הגיע הזמן לשמוע מה ישתנה ואיך, והבטחה לדמוקרטיזציה של הארגון והפיכתו למייצג נאמנה של האינטרסים של עובדיו. כל מה שההסתדרות אינה היום.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

9 תגובות

 1. נירית :

  המצע שלה ברור. הזלזול שלה בכל מה שקרה בשנים האחרונות, השפה המלוכלכת, הקריאה ל"ניקוי אורוות" מראים שרמון הוא ילד לידה

 2. ק. טוכולסקי :

  אין לי מושג מה היא מציעה, אין לי מושג תכלס גם מה ניסנקורן מציע. קמפיין של הכפשות שמזלזל בבוחרים.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  לק. בהתחשב במנגנון הכח ששלי ניצבת מולו בהסתדרות מוקדם מידי לדבר

  לק.
  בהתחשב במנגנון הכח ששלי ניצבת מולו בהסתדרות מוקדם מידי לדבר על הנושאים שאתה מעלה,שהם בודאי קרובים מאד לליבי.
  סדר עדיפות ראשון אמור לכבוש את ההסתדרות ולנקות אותה מחבורת המשת"פים של ההפרטה שכבשו אותה ב-1993 תחת השם של "חיים חדשים בהסתדרות".

  השמות של המשת"פים ידועים:חיים רמון ועמיר פרץ,עופר עיני וניסנקורן.

  כמו ששר ליאונרד כהן:"קודם נכבוש את מנהטן ואז נכבוש את ברלין"….

 4. ק. טוכולסקי :

  מיכאל מאיפה אנחנו לא ידועים שיש פה עוד חיים חדשים בהסתדרות? הדה מרקר שופר ההפרטה של ישראל דוחף את יחימוביץ בכל הכוח וכל מה שהיא עושה זה ללכלך על ניסנקורן (גם הוא רק מלכלך עליה).
  הגיע הזמן שחה"כ יחימוביץ תרד מהאולימפוס של הנפיחות העצמית שלה ותסביר לאנשים שהיא רוצה את קולם למה לעזאזל הם צריכים להצביע למה.
  לך תדע אולי יש לה סיבות טובות. אני לא צריך הרבה כדי לא להצביע לניסנקורן אבל יחימוביץ לא מתאמצת בכלל.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  למיטב ידיעתי לא מדובר רק בבחירות ליו"ר אלא גם למוסדות ההסתדרות.
  לכן, שאלה נוספת היא – מה מתכוונת שלי לעשות אם היא לא נבחרת.
  האם תלך לקואליציה עם ניסנקורן (שבשעתו דווקא די שיבחה אותו)?

  האם תעמוד בראש אופוזיציה פעילה?

  האם היא מתכוונת להישאר בכנסת במקרה שלא תיבחר?

  מה כולל ההסכם שלה עם ש"ס?

 6. ק. טוכולסקי :

  לפי חוקת ההסתדרות הנוכחית מוסדות ההסתדרות הם בדיחה אחת גדולה, חותמת גומי חסרת משמעות וכוח.
  גם זה משהו שהייתי שמח לשמוע עליו משלי יחימוביץ, כיצד היא תשנה את החוקה באופן שיהפוך את נבחרי ההסתדרות לבעלי כוח ואת הארגון לדמוקרטי יותר.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לק.מוסדות ההסתדרות בדיחה ועוד איך!

  אומר יותר מזה.הם מנגנון כח בשירות הקואליציה השלטונית.
  כמוך ,גם אני הייתי שמח לדעת כיצד שלי תהפוך את נבחרי ההסתדרות לבעלי הסמכות האמיתיים,ואת הארגון לדמוקראטי
  .בקיצור איגוד מקצועי אמיתי נוסח סקנדינביה ולא סידור עבודה של העסקונה הניאו-ליבראלית(ליכוד-עבודה ונגזרות) שבשלטון מזה קרוב ל-40 שנה.

  זה יהיה יום העצמאות האמיתי של העבודה המאורגנת בארץ.

  אבל העבודה המחכה לשלי תהיה כרוכה במלחמה קשה בחונטה השלטת בהסתדרות ובפטרוניהם במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר.

  על כן,בל נקדים את העגלה לסוסים.

 8. אורנה עמוס :

  מלאכתם של המבקרים

  קל לבקר קשה לפעול לשינוי. הקואליציה הארצית להעסקה ישירה היתה צריכה לעשות הרבה מאד עבודה, כדי שהשינוי שאתה מקל בו ראש במאמר, יקרה. להפוך משחתת מכוון נסיעתה זו לא עבודה פשוטה. לשכנע ציבורים גדולים ולשנות את דעת הקהל גם כן לא. בודאי לא קל להפשיע על עמדות של מקבלי החלטות בדרגים שונים בחברה ניאוליברלית. מה שמאד קל זה לעמוד מן הצד ולהקטין הישגים. זה קל מאד. ואז לטעון שאי הדמקורטיות של הארגון קשורה איכשהוא להעסקה ישירה. האם ארגון דמוקרטי אחר בישראל לעובדים קידם העסקה ישירה בעשר שנים מאז קם? כמעט לא. קבוצה קטנה של עובדי קליטת העליה, שגם הם בהסכם ההסתדרות ומאבק שלא צלח באוניברסיטאות ( שהקואליציה עכשיו מקדמת ברמה הארצית). בעיקר מה שאני רואה הוא קידום הסכמים קיבוציים לעובדי קבלן, חלקם מקבעים את מעמד העובדים עוד יותר מבלי יכולת להתנגד לדפוס העסקה לאורך שנים. נשאלת השאלה למה ארגוני העובדים בישראל לא עושים זאת מספיק? יש הרבה סיבות לכך אבל שמחה לבשר שבאמצעות יצירת גשרים וחיבורים של שחקנים חדשים מהזירה אנחנו מצליחים להניע תהליכים פוליטיים רבים בשקט יחסית אבל עם תוצאות לא רעות. כמובן שתמיד אפשר להפחית את ערכם של ההשגים הללו, בכל זאת לייצר סדק בקיר כה גדול ואכזר זה משהו שהמון אנשים בישראל הצליחו לעשות ( גם בתחומים אחרים) ?

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ההסכם בין יחימוביץ ובין איתן כבל , וחשיפת השיחה של איתן כבל בה הוא אומר, שאין לו עניין בהסתדרות , משאירים אדם כמוני במבוכה רבה .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.