חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרס ישראל – כבר לא, אלא פרס ההתנחלות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 19.03.17 0:55

הענקת פרס ישראל על מפעל חיים ליזם ימין קיצוני שמממש את חזון ארץ ישראל השלמה בלב האגן הקדוש לכל הדתות היא כפיית ערכי סקטור "הבית היהודי" על הממלכתיות הישראלית. כך מחבלים בממלכתיותו של פרס ישראל

מאת: דליה בלומנפלד

לאחרונה נודע כי נפתלי בנט שר החינוך החליט להעניק לדוד בארי, מנכ"ל עמותת אלע"ד (אל עיר דוד) את פרס ישראל על מפעל חיים. הפרס יוענק לו על "תרומתו למדינה ובכינון המפעל היחיד שלו שהיה למפעל לאומי – עיר דוד". הענקת פרס ליזם ייהוד ירושלים המזרחית, יוזמה שאין עליה קונצנזוס בציבור הישראלי, משמעותה השתלטות של הימין המתנחלי על פרס ישראל.

אם פרס ישראל נחשב פרס ממלכתי ומקובל, נראה כי מעתה הוא ייחשב לעוד מוסד שהימין המתנחלי השתלט עליו והוא לא ייחשב למה שהיה עד כה. כל מי שישתתף בטקס הענקת הפרס, ייראה כמי שמסכים עם הערכים העומדים מאחורי הענקתו ויהיה שותף להם בעל כורחו. כך כופה בנט את ערכיו על כלל הציבור, כפייה לא דמוקרטית. במקום לכבד את כלל דעות הציבור, ולהציג לפרס מועמד מקובל, הוא כופה את מועמדו על הכלל, והופך אותו למזוהה עם ערכי הימין הקיצוני. אי לכך, על הציבור הרואה לנגד עיניו פתרון של הסדר מדיני ופשרה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, לא לתת יד לכפייה זו.

הנימוק הפוליטי שהיה צריך למנוע הענקת הפרס הוא העיקר. מפעל ההתנחלות בלב האגן הקדוש, אינו מקובל על כלל הציבור, מחבל במאמצים להגיע להסדר מדיני עם הפלסטינים ומעמיק את הסכסוך הישראלי פלסטיני.

מלבד הנזק הפוליטי בהענקת פרס לאיש ימין קיצוני, ניתן למנות סיבות נוספות שאינן מצדיקות את הענקת הפרס: ההתנהלות הלא מוסרית של העמותה בנישול אנשים מבתיהם, בעיות משפטיות הכרוכות בנישול זה, עבירות בנייה, חוסר שקיפות תקציבית בהתנהלות העמותה, ייהוד הארכיאולוגיה של המקום והעלמת ארכיאולוגיה של דתות אחרות, כפי שמראה ארגון "עמק שווה", כל אלה הן סיבות די טובות לא להעניק את הפרס למנכ"ל העמותה.

עמותת אלע"ד היא גוף של הימין הקיצוני המתנחלי ומטרתה לממש את יעדי ימין זה. אחד מהם הוא ייהוד ירושלים המזרחית, שם קוד להקמת התנחלויות בלב יישובים ערביים, תוך נישול התושבים הערבים המתגוררים בהם.

בתי ערבים בכפר סילואן, שבשלהי המאה ה-19 התגוררו בהם יהודים, אך הם ברחו במאורעות 1936, ומאז התגוררו בהם ערבים, הועברו לבעלות העמותה באמצעות הליכים משפטיים, ספק כשרים, תוך נישול הערבים מבתיהם. העמותה פועלת לאיתור נכסי יהודים והגישה עתירות פינוי לתושבים הערבים כדי להחזירם ליהודים, היא גם רכשה נכסי נפקדים מהאפוטרופוס לנכסי נפקדים, ויישבה בהם יהודים. על חלק מהרכישות היו מחלוקות משפטיות,. ב-2010 התגוררו בנכסי עמותת אלע"ד כ-75 משפחות יהודיות.

אי הכשר משפטי מוחלט על שיטת רכישת בתי נכסי-נפקדים וכתבי אישום על בנייה לא חוקית שהגישה עיריית ירושלים נגד העמותה שבנתה ללא היתר – כל אלה מעיבים על ניקיון כפיה של התנהלות העמותה. עבירות פליליות ומחלוקות משפטיות מכתימות את כבוד פרס ישראל.

אלע"ד היא עמותה עשירה המניבה הכנסות משירותי התיירות בעיר דוד, וגם זוכה לתקציבים ולתמיכות מקרן היסוד ומהסוכנות היהודית, מרשויות המדינה: משרד החינוך ומשרד התרבות. כמו כן היא קבלה תרומות מאישי הציבור ומגופים עלומי שם הרשומים במקלטי מס. חוסר השקיפות התקציבית של העמותה מעיב על ניקיון כפיה ומעיב על יוקרתו של פרס ישראל.

לממשלות הימין חלק פעיל בקיומה של העמותה, אך היא אינה לגיטימית בעיני כלל הציבור ואינה נקיית-כפיים. הענקת פרס ישראל למנכ"ל עמותת אלע"ד פוגעת ביוקרתו של הפרס והופכת אותו מפרס ממלכתי לפרס ההתנחלות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הימין נמצא בשלטון כדי לקדם את מדיניותו לפעמים זה נעשה בכסף לפעמים בטכסים לפעמים בחקיקה.
  ככה שולטים. אם וכאשר השמאל יגיע לשלטון נקווה שהוא יהיה נקי מהממלכתיות המזויפת שמנעה ממנו במשך 29 שנים של שלטון רציף להיות שמאל ושממשלת השמאל הבאה תתעסק בחקיקה שמאלית במימון מיזמי שמאל ובסמליות שמאלית. ככה שולטים.

 2. רפי לאופרט :

  עד אנה, עד מתי?

  עוד קשקוש שמאלני טיפוסי.
  פרס-ישראל איננו פרס שניתן בתמיכת 100% הקולות הכשרים של אזרחי ישראל, ומעולם גם לא היה כזה. קיבלו את הפרס לא מעט ישראלים, שחלקים נרחבים בציבור הרימו על כך גבה או התנגדו לכך במפורש. פתאום, במשתמע מדברי הכותבת, נדרש קונצנזוס לדבר?! יש מי שמופקד על כך, קיים הליך בו מתקבלת ההחלטה ע"י הגורמים המוסמכים ודי בכך, למעט במקרה שהמקבל הוא דמות שלילית במפגיע. הטיעון המוזר במאמר משקף גם טיפשות, צביעות ורשעות גם יחד.
  מפעל ההתנחלות נחשב במשך 50 שנה, ונחשב כך גם כיום, ע"י ממשלות ישראל לדורותיהן והרכביהן, למפעל לאומי מן המעלה הראשונה – ציוני, לאומי וביטחוני כאחד. כיום, כאשר ברור יותר מאי-פעם בעבר, שלמפעל זה תהייה השכלה משמעותית על כל הסדר פוליטי (אם יקום) ועל עיצוב גבולות הביטחון של ישראל, מי שתרם לו תרומה משמעותית ראוי וזכאי בהחלט לפרס הממלכתי המכובד הזה.
  מניפולציה מילולית שקרית, טיפשית ומעוותת, שמוצאת לעצמה מקום של כבוד במאמר מוזר זה, היא "הימין הקיצוני". (…" עמותת אלע"ד היא גוף של הימין הקיצוני"…). אצל השמאל הקיצוני באמת, דוגמת כותבת המאמר הנ"ל, אין ימין בישראל: קיים רק "שמאל נאור" ו"ימין קיצוני". למעשה, המציאות הפוכה – אין שמאל בישראל, יש רק "שמאל הזוי" ו"ימין לאומי שפוי". אנא, רשמו לפניכם תיקון עובדתי חשוב זה.
  אינני מתייחס לאבסורד העוסק בסוגיית "ניקיון הכפיים" של ארגונים בישראל, מדיר ממנו את הדיון בניקיון הכפיים של השמאל ההזוי; לכך דרוש לפחות ספר שלם.
  תמהני מתי אתם מתכוונים להתעורר משנת החורף? דומה שההתחממות הגלובלית צריכה הייתה כבר להעיר אתכם מהקיפאון המחשבתי המתמשך, פרי באושים של האידאות הפוסט-מודרניות "המתקדמות" שקנו להן מקום של כבוד בתרבות המערבית המתחסדת במאה ה- 20, וקרסו בזו אחר זו בדור האחרון.

 3. דליה :

  רפי, אפשר להוריד את כל ההשמצות. לגופו של עניין, האם ממשלות ישראל כולן הסכימו עם נישול תושבים בסילואן מבתיהם והכנסת מתיישבים יהודים למקום? מה יש לך לומר על כך?

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תומר פרסיקו צייץ בטוויטר:
  באמת למה לא. המוניטין של פרס ישראל ממילא מושלך לכל רוח
  השופטת רות אור, תיק מחוזי ירושלים 1185/96, על חתן פרס ישראל. מתוך הפייס של הלל כהן. מצורף קובץ תמונה.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מפעל חיים זה מפעל חיים ואין סיבה לא לתת פרס.
  יש רשימה די מכובדת של אנשים שמפעל חייהם הוא תרומה משמעותית להרס ירושלים כעיר וכבירת ישראל.

  הבדיחה האחרונה שלא מרבים לדבר בה – עשרות אלפי משפחות מהשכונות הכי בעיר – מאוימות לסילוק מבתיהן.
  המדינה לא נוקטת אצבע.
  מדובר בשכונות כמו טלביה, ניות, גן רחביה ואחרות. וכמו בגשש, ההתפתלות בעלילה – יש לזה גם קשר למשפחת דרעי.
  http://www.haaretz.co.il/news/local/1.2978744
  הוא שאמרנו מי שגונב לגוי גונב אחר כך ליהודי חלש ולבסוף לכולם.

  שיחה עם ניסים שר המשפטים לשעבר היום בעושים צהרים בגלי צה"ל עם אילאיל שחר.

  וזה לא קטע מהגשש אלא מהחיים האמיתיים.

  נצח או לא נצח – ירושלים איננה בירת ישראל אלא רק בהזיות של אנשים שצריכים לעבור מהכורסה לספה.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מאמר של יונתן מזרחי מ"עמק שווה" על הפרס.
  https://mekomit.co.il/%D7%A4%D7%A8%D7%A1-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%93%D7%95%D7%93-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%99/

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בעת הענקת פרס ישראל לדוד בארי: חמישה זוכי עבר צעקו 'בושה' ויצאו מהאולם במחאה
  https://mekomit.co.il/stream/%D7%93%D7%95%D7%93-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%99-%D7%9E%D7%97%D7%90%D7%94-%D7%91%D7%A4%D7%A8%D7%A1-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.