חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על מצב השמאל – מה אפשר ללמוד מהבחירות שהיו בהולנד

נושאים דעות, פוליטי ב 19.03.17 0:47

כך מתרסקת מפלגת העבודה ההולנדית שבחרה להיות שותפה בקואליציות שאינן מטפלות בבעיות חברתיות

מאת: ק.טוכולסקי

במשך שבועות ארוכים התקשורת הליברלית בעולם כולו ובישראל בפרט הקדישה זמן רב לבחירות לבית התחתון של הולנד. לאורך כל התקופה, התקשורת התעסקה באפשרות הטכנית שהמפלגה הגדולה ביותר בהולנד תהיה מפלגת החרות של חירט וילדרס, מפלגת ימין קיצוני במושגים אירופאים וימין מרכז במושגים ישראלים. לאורך כל התקופה גם בזמן שוילדרס הוביל בסקרים, לא היה שום סיכוי שמפלגתו תוכל להקים ממשלה או אפילו להיות שותפה בממשלה שתקום. בשיא גאותה בסקרים עמדה מפלגת החרות על 32 מנדטים מתוך 150 וכל מפלגות הימין מרכז-מרכז ושמאל מרכז הבטיחו לא לשבת עמה בקואליציה. בסופו של יום למרות הפרסום חינם האדיר שהוא קיבל מהתקשורת הליברלית המבוהלת שהציגה את האיום הזה על המשך שלטון המרכז הליברלי, וילדרס ומפלגתו על מצע הגזענות בן העמוד האחד שלהם (קצר קצר אבל ארוך בעמוד מזה של הליכוד) הגיעו למקום השני, בצמוד למפלגות המרכז שהגיעו למקומות 3-4 והרחק ממפלגת הימין מרכז שהגיע למקום הראשון.

בהולנד, כמו במדינות מערב אירופאיות אחרות, יש מפלגות פשיסטיות וניאו-נאציות או שמרניות, אבל הן לא מייצגות את רוב האוכלוסייה, אלא נתח של 15% עד 25% בלבד (מפלגת החרות של וילדרס קבלה כ-13.5% מהקולות בלבד), הן מאוד רעשניות. הן יודעות איך לקבל פרסום חינם מהתקשורת, אבל הן לא מהוות איום אמתי על השלטון. בניגוד למערב-אירופה במדינות קומוניסטיות לשעבר או במדינות כמו ישראל וטורקיה בפריפריה של אירופה, יש ממשלות בעלות סממנים גזעניים וסמכותיים שנשענות על רוב פרלמנטרי. אבל מדינה כמו הולנד או דנמרק, שבדיה או צרפת, גרמניה או אוסטריה לא נמצאות בסכנה מידית של עליית הפשיזם לשלטון בהן.

מה בכל זאת אנחנו כישראלים יכולים ללמוד מהבחירות בהולנד? על התרסקותה של המקבילה ההולנדית למפלגת העבודה, מפלגה שסיימה במקום השני בבחירות הקודמות, ולא עם 13.5% מהקולות כמו וילדרס, אלא עם 26% מהקולות וכמעט כפול מהמנדטים. ואילו בבחירות האלה, לאחר שבחרה להיות שותפה לקואליציה האחרונה, התרסקה וקבלה 9 מנדטים במקום 38 (המפלגה אבדה 75% מכוחה).

מפלגת העבודה ההולנדית הגיע לשפל חסר תקדים בהיסטוריה שלה ואיבדה את מעוזיה ההיסטוריים. חלק מהקולות שהיא אבדה נדדו שמאלה למפלגת השמאל המובהק הירוקה (GL), שאיחדה רסיסי מפלגות ירוקות וקומוניסטיות לחזית אחת. חלק אחר נדד למרכז ואפילו לימין הקיצוני. מכאן שמה שאנחנו יכולים ללמוד מהבחירות בהולנד זה מה שקורה למפלגת שמאל מרכז גדולה ובעלת היסטוריה מפוארת, שבוחרת להיות כינור שני לממשלת ימין ושותפה לקואליציות שלא מטפלות בבעיות חברתיות. בקונסטלציה הנוכחית יש עוד אפילו סיכוי שמפלגת העבודה ההולנדית תזחל גם לממשלה החדשה. גוש השמאל בהולנד נשאר הקטן ביותר בין שלושת הגושים, עם קצת פחות מ-30% לעומת הימין עם כ-33% והמרכז עם כ-36%. גם בממשלה הבאה לא יהיו חברות מפלגות שמאל מהותיות כמפלגה הסוציאליסטית והמפלגה הירוקה, שזכו כל אחת לכמעט 10% מהקולות.

מה שקרה בהולנד עשוי לחזור על עצמו גם בצרפת, כרגע מובילים בסקרים מועמדת הימין שאין לה סיכוי ממשי לתפוס את השלטון, אבל יש לה סיכוי לעלות לסיבוב השני, ומועמד השמאל מרכז הניאו ליברלי, במקום השלישי מועמד הימין, רביעי וחמישי מועמדי השמאל, שאם היו מתאחדים הם היו יכולים לתת פייט על עלייה לסיבוב שני ואולי אפילו על ניצחון.

התקשורת מנפחת את מועמדת הימין הקיצוני כי התקשורת הליברלית/ניאו-ליברלית אוהבת לילל על סכנות מימין כדי שאנשים יצביעו באחריות למרכז. אותו דבר קורה בישראל, התקשורת מנפחת את בובתו של יאיר לפיד, אדם שלא אומר שום דבר בעל משמעות ובטוח שהוא יכול להיות ראש ממשלה רק בשביל שימשיך לשרת את בעלי ההון, כמו ראש-הממשלה הנוכחי, למקרה שהוא לא יצליח שוב להיבחר. התקשורת ממצבת תמונה של בחירה בין ימין לימין מרכז כאופציה היחידה, כפי שקרה בהולנד וקורה כעת בצרפת. זה נכון שבצרפת ובישראל השמאל בפיצול שלו, במלחמות הפנימיות שלו ובחידלון הכללי שהוא מציג רק מחזק את התחושה שאין אלטרנטיבה. אבל כמו שאנחנו רואים בימים אלו בגרמניה, אפשר להיות אלטרנטיבה. צריך פשוט להגיד בקול רם וברור שהניאו-ליברליזם בשמאל תם, ואין יותר מקום לאנשי הדרך השלישית בכלכלה ולחזון הניאו-ליברלי שלהם.

שמאל צריך להיות שמאל וכשהוא יהיה שמאל, מאוחד בעל מטרות ברורות ואידיאולוגיה מעמדית, הוא גם יהיה אלטרנטיבה. שמאל שנגרר אחרי הימין הכלכלי והמרכז המדיני לא יהיה קיים. אם מפלגת העבודה הישראלית לא רוצה לגמור כמו ההולנדית עם אבדן של 75% מכוחה, היא צריכה לחתוך שמאלה ולשתף פעולה עם מי שנמצא בשמאל למען קידום אג'נדה שמאלנית מעמדית ברורה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  וכל זה - רק משל הוא.

  מישהו מזכיר בכלל שעל הפיאסקו הנוכחי – שאפילו הגשש לא יכול להתחרות בו, אחראים שני עיתונאים – עופר שלח (שקצות כל החבלים בהם קשורים חברי מפלגתו מתחברים אצלו ביד) והראש לפיד? שהתנדבו לעשות לנתניהו את העבודה המלוכלכת,
  אחרי שכבר נחתמה רפורמה עם עובדי הרשות ו- 700 איש נשלחו הביתה או היו כבר בדרך לשם?

  ומתי בוצעה העבודה המלוכלכת? בתנאי לוקסוס של מיזוג אויר בחדרי וועדות הכנסת, בעצם ימי המלחמה הקרואה צוק איתן.

  "תחת אש סגרה הכנסת את רשות השידור"
  http://on-the-left-side.org.il/%D7%AA%D7%97%D7%AA-%D7%90%D7%A9-%D7%A1%D7%92%D7%A8%D7%94-%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA-%D7%90%D7%AA-%D7%A8%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%99%D7%93%D7%95%D7%A8/

 2. החגב עמד יציב :

  לאנונימי- סגירת רשות השידור היא צעד מבורך

  הרשות מייצגת את כל הפסול ופגום בשיטה הסוציאליסטית הנהוגה בישראל- טכנאים שלא מוכנים לקלוט ציוד מודרני ועל כן צוות צילום שטח גדול במאות אחוזים לעומת צוות מקביל בערוץ מסחרי \ אתר אינטרנט …
  גבייה אלימה וכוחנית מהאזרח את האגרה, האם הייתה תמורה בעד האגרה? לטעמי 99% מאזרחי ישראל יאמרו שלא.
  "השידור הציבורי" מוצג כערך כאשר בפועל בערך 3% מהאזרחים צורכים אותו, בארה"ב נהוג לתרום לשידור הציבורי ואלה המעוניינים בקיומו מצביעים בארנקיהם, במדינה המקדשת את חירות הפרט לא ראוי לכפות על האזרח לממן שירות זה אם אינו מעוניין בכך.

  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.