דב חנין: במקום הפחתת מסים הגדלת תקציב לשירותים חברתיים

הממשלה הודיעה שתשתמש בעודפי-הגבייה שהצטברו בקופת המדינה להפחתת מסים.  ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת)  מציע להשתמש בהם לצרכים חברתיים בסיעוד, ברווחה, בבריאות ובחינוך. וגם, יש מה ללמוד מהבחירות בהולנד

 אז מה עושים עם הכסף?

עכשיו כשמתברר שהצטברו מיליארדי שקלים של עודפי גבייה בקופת המדינה, ואליהם נוספים המסים הצפויים מעסקת מובילאיי – במקום עוד הפחתה של מס החברות והמסים על העשירים, צריך להשתמש בכסף למטרות חברתיות דחופות:

 1. להכליל את הביטוח הסיעודי בסל הבריאות הממלכתי. רק כך נוכל לתת פתרון אמיתי למצוקה ולהזנחה הקשה בתחום. רק כך נוכל לחסוך להמוני ישראלים את הכסף הרב שאנחנו מוציאים על ביטוחים פרטיים שקריים.
 2. להבטיח מינימום 5,000 ש״ח לקשישים ולנכים – ×›×™ × ×›×” הוא לא חצי בן אדם, וגם קשיש לא יכול להסתדר בקצבת הזקנה הבסיסית של 1,531 ש״ח.
 3. להעלות את שכר המורות, העובדות הסוציאליות, וליתר העובדות והעובדים בשכר נמוך בשירות הציבורי.
 4. לקדם מהפכת מוניות שירות בתחבורה הציבורית – להכניס את מוניות השרות לרב קו, ולקדם פריסה מהירה של קוי מוניות שרות בכל הארץ כחוליה משלימה והכרחית של התחבורה הציבורית.

שיעור בסולידריות

ולא רק השכר הנמוך מהווה בעיה עבור העובדות והעובדים במגזר הציבורי. השבוע הפגינו עובדי החינוך והרווחה סולידריות עם עובדי הבריאות, בשביתת מחאה נגד האלימות המופנית כלפיהם. זו היא אלימות בלתי נסבלת ובלתי נסלחת. אסור שנותני השירותים החשובים ביותר בחברה יהפכו לשק חבטות.

המקרה המחריד שאירע השבוע בחולון הוא ביטוי קיצוני של תופעה רחבה ומסוכנת. המשותף לכל המערכות האלה זו הדיאטה התקציבית הנוראה שנכפתה עליהן, ותוצאתה – עומסים בלתי אפשריים, עם הרבה תסכול וכעסים. זו איננה גזירת גורל – זו תוצאה של מדיניות. וכשיש כל כך הרבה כסף בקופת המדינה, אפשר גם לשנות את המדיניות הזו בקלות, אם רק רוצים: יותר תקנים בבריאות, ברווחה ובחינוך, יותר תנאים לכל עובד ועובדת, ויותר זמן ויחס לכל מטופל.

זה טוב לנותני השירות, זה טוב למקבלי השירות, זה טוב לכולנו.

שיעור משמאל

זה מה שצריך ללמוד מהבחירות בהולנד: הדרך לעצור את הימין התוקפני היא להתייצב מולו ולא להצטרף אליו. הבריחה לימין של מפלגות מרכז-שמאל מובילה רק להיחלשותן.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “דב חנין: במקום הפחתת מסים הגדלת תקציב לשירותים חברתיים”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  צודק חבר הכנסת חנין, נקווה שאם תוכל לקום ממשלה אלטרנטיבית לזו הנוכחית ישכילו חברי המשותפת להשתלב בה או לתמוך בה בתמורה לדרישות שכאלו.

 2. החגב עמד יציב הגיב:

  "להשתמש בכסף למטרות חברתיות דחופות" = ניקח באלימות המתאפשרת לנו בחסות החוק נתח נוסף מהכסף של אלה שבעצם מייצרים משהו במדינה ונעברו בצורה לא יעילה (וכמובן מבלי לתת את הדין למידת האפקטיביות של הזרמת הון זו) למגוון מטרות ורעיונות אשר בראייתנו הם צודקים.

  המילה "חברתי" בעברית המודרנית היא אחת ממכבסות המילים הבזויות המסתירה אלימות וכפייה בכסות המדינה.
  מיהו ג'ון גאלט!?

Leave a Reply