ישראל כץ, פעל למתן תעדוף לתחבורה ציבורית בכבישים

משרד התחבורה הבטיח להתקין טכנולוגיה שתאפשר תעדוף של תחבורה ציבורית ורכבי הצלה ברמזורים. האם בכוונתו לקיים את ההבטחה במסגרת תכנית הנת"צים החדשה בגוש-דן? האם נזכה סוף סוף למהפכה בתחבורה הציבורית?  מכתב לשר התחבורה

מאת מנחם לוריא

נכבדי,

ביום 23.02.17 פורסמה בשם משרדך כתבה באתר Ynet  ולפיה מתעתד משרד התחבורה לפרוס רשת של נתיבי תחבורה ציבורת (נת"צ) באורך של כ- 298 ק"מ בערי גוש דן, על מנת לתת תעדוף לזרימת התחבורה הציבורית לכיוון תל אביב רבתי. בכתבה נרמז (אך לא פורט) על מתן תעדוף לתחבורה ציבורית, בנוסף לנת"צים המתוכננים, גם במערכות הרמזורים המקושרים אליהם.

באוגוסט 2005 ביצע משרדך מחקר ואיסוף מידע אודות מערכת אלקטרונית שבאמצעותה תתאפשר העדפה של אוטובוסים בפרט ותחבורה ציבורית בכלל, בעת הגעתם לצומת מרומזר, כאשר המערכת תזהה את כלי התחבורה המתקרב ובאמצעות אות אלקטרוני תבצע שינוי במתן אור ירוק ברמזור, כך שכלי התחבורה לא ייעצר כלל ברמזור. 

את הטכנולוגיה הזו ניתן להטמיע באוטובוסים הציבוריים באופן מידי, ובהמשך לשלבם בנתיבי התחבורה הציבורית (נת"צ) לכשיושלמו. יתרונות התעדוף,כבר עכשיו עוד לפני בניית הנת"צים (כאמור בפרסום שבסימוכין) נעוצים בעובדה שהאוטובוסים הציבוריים לא יצטרכו לעמוד ברמזורים ובכך תעלה מהירותם הממוצעת וגם האטרקטיביות של אמצעי התחבורה הזה בעיני הציבור.

הטמעה של מערכת התעדוף האלקטרונית במזורים בכלי הרכב של כוחות ההצלה – גם היא הכרח רצוי. גם אלה לכשיתועדפו ברמזורים יוכלו לנוע מהר יותר ולהגיע ליעדם,ולבצע משימתם מהר יותר ובפחות סכנה למשתמשים האחרים בדרך.

אבקש לדעת: האם בכוונתך לנצל את המידע והידע שכבר ניצבר במשרדך על מנת ליישם את תעדוף התחבורה הציבורית ברמזורים, בטכנולוגיה המתוארת במסמך המצורף וזאת עוד לפני שתכנית הנת"צים תצא לפועל.

כמו כן האם תורה,ביחד עם תעדוף התחבורה הציבורית כאמור,גם על התקנת אותן מערכות גם ברכבי הצלה (משטרת ישראל,מד"א ולוחמי האש).

את פנייתי זו אני שולח לאתר "עבודה שחורה" וכלשתתקבל תשובתך היא תפורסם שם עם קבלתה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

3 Responses to “ישראל ×›×¥, פעל למתן תעדוף לתחבורה ציבורית בכבישים”

 1. דליה הגיב:

  רעיון טוב. אבל האם שר התחבורה רוצה לקדם תחבורה ציבורית? לגבי תאונות דרכים, הוא לא רואה עצמו אחראי למניעתם. כך בתגובותיו לראיון עם רינה מצליח בפגוש את העיתונות במוצ"ש. הוא משקיע בתשתיות, בכבישים, לא שמענו אותו מדבר ועושה לטובת הציבור בתחבורה ציבורית איכותית.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  שר התחבורה הנוכחי שמכהן למי שלא זכור לו כבר 8 שנים רצוף, מקדם מדיניות מבוססת רכב פרטי. אם הוא היה חושב שתחבורה ציבורית זה חשוב המדינה שלנו היתה נראת היום אחרת.

 3. מנחם לוריא הגיב:

  ה"רעיון" של נתיבים יעודיים לתחבורה ציבורית הוא למען שיפור התחבורה הציבורית,אם כי אכן יתרום לזה,אלא עוד אמצעי לרשויות לגבות מס.

  לא מאמינים? הינה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4928300,00.html

  ניקח את כפר-סבא,שגם היא על מפת הנת"ציפ של השר כץ:

  ראש העיר (י.ב. חמו כרגע במעצר בית חשוד בעבירות על טוהר המידות) הכריז שב 2012 (כן לפני 5 שנים) רחוב ויצמן (הרחוב הראשי של העיר וציר המרכזי לתנועה ממזרח למערב) יהיה בן 5 נתיבים 4 לכלי רכב פרטיים ואחד נת"צ לתח"צ בתצורת BRT.

  ×–×” ×”×™×” אמור לקרות כך שהמדרכות ואי התנועה שברחוב יעלמו לטובת התיכנון החדש. דבר לא קרה ובין השאר – השאלה למה: מתבררת בהליכי חקירת משטרה.

  למה שזה יקרה ביוזמת כץ המצוטטת? פשוט כי המדינה תספק (על חשבון משלם המיסים) מצלמות.

  העיריה תשכור חברה פרטית (שתעסיק עובדים בשכר מינימום) ואלה יצלמו את בני העיר שעוולתם הייתה נסיעה/חנייה בנת"צ והינה לכם למה דווקא ה"רעיון" הזה יקרום עור וגידים עוד לפני שנבין מה עולה בגורלו של ראש העיר העצור.

  מנחם

Leave a Reply