פעילים נגד המאגר הביומטרי הפגינו מול ביתו של דרעי בדרישה למחוק המאגר

ההפגנה נערכה בדרישה לעצור את החקיקה המואצת ולבטל את המאגר הביומטרי

פעילים המתנגדים למאגר הביומטרי הפגינו במוצ"ש 18 בפברואר מול ביתו של שר הפנים אריה דרעי האחראי על המאגר הביומטרי. ישיבות הוועדה הביומטרית בחודש האחרון חשפו ליקויים וסכנות בקיום המאגר, למרות זאת הואץ תהליך החקיקה. המפגינים דרשו לעצור את תהליך החקיקה ולבטל את המאגר. הם נשאו שלטים וקראו קריאות בהן "עוד לא מאוחר לבטל את המאגר".

צבי דביר, מראשי המתנגדים למאגר הביומטרי אמר בהפגנה כי: "אנו נמצאים כאן כדי להראות לשר הפנים דרעי שגם בקור הירושלמי יש אנשים שמספיק חשוב להם לדרוש לבטל המאגר הביומטרי. הבעיה שהמאגר הזה מנסה לפתור לא קיימת.  המאגר מתייחס לכולנו ומסכן את הביטחון שלנו".

שחר שמש, ממארגני ההפגנה: "אנחנו קוראים לדרעי לתת לתקופת הפיילוט לפוג, למחוק את המאגר הביומטרי ולאפשר לנו סוף סוף לעבור לתעודות חכמות שלא ניתנות לזיוף למען הביטחון של כולם. המאגר הביומטרי מסוכן לפרטיות ומסוכן לדמוקרטיה מכיוון שבלי פרטיות אין דמוקרטיה ואין יכולת להביע עמדה מנוגדת לדעת הרוב. את הדבר הזה צריך לעצור ועכשיו.

בישיבת הועדה הביומטרית בכנסת, שהתקיימה ביום ב' 13 בפברואר, הודיע יו"ר הועדה ח"כ אורי מקלב כי בתום חמש שנים יימחקו טביעות האצבע מהמאגר. ח"כ מקלב אמר בדיון כי: "הגענו להסכמה שאחרי חמש שנים נמחק את טביעות האצבע מהמאגר. אנחנו נשנה את הוראת השעה ונכניס את זה לתוקף". יו"ר הועדה הוסיף בדיון: "מטבע הדברים הפקידות מרגישה שזו ארץ שתושביה מזייפים. אני לא חי באווירה שיש כל כך הרבה זיופים. אין אווירה כזו או מכת מדינה של זיופים. אני לא רואה שזו ארץ שיושביה זייפנים".

הכוונה למחוק את טביעות האצבע אחרי חמש שנים מתווספת לשני הקיצוצים במאגר הביומטרי שכבר בוצעו. על פי החוק המקורי אמורים היו להישמר שתי טביעות האצבע ותצלום הפנים במאגר מרכזי. בחוק שעולה להצבעה הוצאו טביעות האצבע, ונותרו רק צילומי הפנים; כאשר אזרח שרוצה זאת, יוכל לבקש להכליל את טביעות האצבע שלו במאגר.

עם זאת, מבהירים בתנועה לזכויות דיגיטליות כי תוקף הדרכון ותעודת הזהות יקוצר לחמש שנים כעונש על כך שלא נתן טביעות אצבע, למי שיבקש שלא להיכנס למאגר הביומטרי. עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות הוסיף כי "מדינת ישראל רוצה להעניש את מי שלא יתן לה טביעות אצבע ולטרטר אותו ללשכות כל חמש שנים במקום כל עשר, וזאת בניגוד להמלצת גורמי המקצוע במשרד ראש הממשלה. אנחנו קוראים לחברי הכנסת לא להפלות בין אזרחים שרוצים לשמור על פרטיותם לבין אלו שיתנו טביעות אצבע למדינה, ועל כן לתת לכל אזרחי ישראל תעודות זהות ודרכונים בעלי תוקף אחד".

אבי חליבה, מ"מ ראש הרשות הביומטרית אמר בישיבה כי: "עמדת שר הפנים ברורה. אנחנו מבקשים לבסס מאגר על תמונות פנים וטביעות אצבע וולונטריות. שר הפנים יצטרך לחזור אחרי חמש שנים. הרי זה ברור שאם עוד חמש שנים תתקבל או תפוג הוראת השעה, אז זה ברור שאם לא יהיו טביעות אצבע".

הוסיף יו"ר הועדה כי הוא מבקש החרגה של אנשים מבוגרים וכי יתאפשר להם לחדש תעודות זהות אחת לעשור מבלי להכניס את טביעות האצבע למאגר "בעיני רוחי אני רואה את המבוגרים נשרכים כל חמש שנים ללשכות האוכלוסין. קשה לי לראות אנשים שמעל גיל שבעים נכנסים לתפקיד, ומנסים להונות את המערכת. אני מבקש לבדוק החרגה של אנשים מבוגרים".

הודעות מאת ניר הירשמן

צילומים מההפגנה – צולם על ידי no2bio

הפגנה 1

 

 

 

הפגנה 2

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply