postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הזיהום בחיפה – הגדלת בתי הזיקוק מקודמת – בכל מחיר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הזיהום בחיפה – הגדלת בתי הזיקוק מקודמת – בכל מחיר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 13.02.17 0:49

 המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לקיים דיון חוזר רק בתכנית בז"ן ולא בתכנית "קרקעות הצפון". מתחם בז"ן כבר גדל כמעט למקסימום. בתכנית קרקעות הצפון מתוכננת הגדלה מסיבית. הרשויות ממשיכות לקדם תוכניות שיגדילו את הזיהום בחיפה

"קרקעות הצפון" – תעשייה פטרוכימית והתעלמות מבריאות הציבור

עיון בתוכניות המתאר [i] למפרץ חיפה מלמד על המגמה לבסס תעשייה פטרוכימית גדולה בחיפה, שתוקם לצורך הפקת מוצרי נפט שהתגלה במאגר לוויתן. תעשייה כזו, באזור מוכה תחלואה מזיהום הסביבה, מוסיפה סכנות לבריאות הציבור בחיפה וסביבותיה, אך מתעלמים ממנה. להלן פרטים על תכנית "קרקעות הצפון" מאת חנה קופרמן

לקריאה נוספת

ביום חמישי 07/02/16, התקיים דיון פנימי במועצה הארצית לתכנון ובנייה בו הוחלט לקיים דיון חוזר רק באחת מתוך שתי התכניות המיועדות להרחבת התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה –  תכנית " בז"ן" (חפאג 1200/ב( אבל לא בתכנית "קרקעות הצפון" (חפאג 1139/א) – שדה ריק הצמוד לבית הזיקוק לנפט בז"ן- על שטח של 1200 דונם.

מאז ההחלטה לעיל – התקשורת מוצפת בידיעות "ניצחון" על החזרת תכנית בז"ן לבחינה מחודשת והודעות של עיריית חיפה על בלימת ההרחבה – זאת, בזמן שקורה ההיפך המוחלט:  מתחם בז"ן כבר גדל כמעט למקסימום וההגדלה המסיבית מתוכננת ב-"קרקעות הצפון" .

"הפורום הישראלי לשמירה על החופים" בשיתוף ארגון "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות"  שלח ליו"ר המועצה מכתב המבקש דיון חוזר בתכניות בז"ן וקרקעות הצפון לאור הנסיבות החדשות. (להלן המכתב: ביטול ההגנה על הבריאות בתכניות הרחבת בזן וקרקעות הצפון- 070217 -סופי)

להלן המידע שנחשף:

א. משרד הבריאות חיבר נייר עמדה – בו המליץ לבטל את התכניות אם הן פגעו בתנאים שנועדו לשמור על בריאות הציבור. מסמך זה לא הוצג למועצה הארצית טרם אישור התכניות. (להלן: נייר עמדה- משרד הבריאות- דצמבר 2015)

ב. קיימת סתירה בין הידיעות על בלימת ההרחבה של תעשיית הנפט בבז"ן, לבין תכנית אחרת- (תמ"א 37/ח)- המחייבת זיקוק של כמויות נפט בלתי מוגבלות מסוג קונדנסט שייכנסו למפרץ חיפה (ראה את המכתב למועצה הארצית בנושא(:פנייה דחופה לעצור הקמת תשתיות מזהמות ונפיצות לנפט הקונדנסט בישראל – בתמא 37-ח 170117 1220  )).

ג. המשרד להגנת הסביבה ביטל תקנים השומרים על בריאות הציבור- כדי לאפשר את הגדלת הזיקוק – כמפורט בהודעה של רן מינרוי, פעיל מגמה ירוקה תחת הכותרת: "ההונאה של המשרד להגנת הסביבה". (ההונאה של המשרד להגנת הסביבה- רן מינרוי- מגמה ירוקה- 050217)

למרות שהוחלט לקיים דיון חוזר בתכנית בז"ן, תוצאות הדיון כבר ידועות מראש והן נסגרות בין  היו"ר, חברת בז"ן ועיריית חיפה כפי שכתוב בפרוטוקל ישיבת המועצה הארצית מיום 17.01.17 – ישיבה מס' 603 עמ' 2

לדברי יו"ר המועצה הארצית אביגדור יצחקי:

"נערכו ישיבות רבות , אני השתתפתי רק בחלקשבהן הגיעו להסכמות או כמעט להסכמות של התכנית,"

כך תוצאות הדיון נסגרות עוד לפני שהחל, בחוסר שקיפות- בלי לכלול את נושא הניטור והעמידה בתקנים המגינים על בריאות הציבור.

 קרן צור, תושבת חיפה, פעילה בארגון "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" אמרה בין השאר בדיון:

"בזן הורחבה כבר למקסימום במהלך השנים האחרונות. הדיון כעת הוא איזוטרי ובעיקר בא לאשר את מה שכבר הורחב. ההרחבה המשמעותית והקטסטרופלית של התעשייה הפטרוכימית באזור מתוכננת ב״קרקעות הצפון״. ההתעלמות מהתוכניות הללו וכן הצהרת המשרד להגנת הסביבה לבטל את החיוב בניטור רציף (!) כמו גם לבטל את תקרת הפליטות של המפעלים -המזהמים כבר כיום מעל למותר (!) – היא גזר דין מוות לאזור המפרץ וחיפה. תרועות הניצחון של הארגונים הסביבתיים מטעים ומסייעים בקיבוע הקיים הבלתי נסבל ומאפשרים למעשה את הרחבת התעשייה הפיטרוכימית ללא הפרעה".

 לדברי חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים:

"משרד הבריאות הכין שתי חוות דעת קריטיות אשר היה בהן לעצור את אישור  התכניות בז"ן וקרקעות הצפון:  א. נייר עמדה מדצמבר 2015 בנושא תחלואה במפרץ חיפה אשר פורסם רק אחרי שהתכניות אושרו,  ו- ב. חוות דעת הנושא "היבטים בריאותיים בנוגע לקונדנסט". נשאלת השאלה- מדוע חוות הדעת הנ"ל לא נמסרו לועדות התכנון טרם קבלת ההחלטות בתכניות הרלוונטיות? האם הדרג הפוליטי במשרד הבריאות מגן על התעשייה במקום על בריאות הציבור?"

הודעה מאת: חנה קופרמן – יו"ר, הפורום הישראלי לשמירה על החופים וקרן צור – "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות"

הרחבת בזן בקרקעות הצפון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. חיים וייסבלט :

  לא התרשמתי

  המידע מוצג במגמתיות פסולה.

 2. חנה :

  תגובה לחיים

  חיים שלום,
  במסמכים המצורפים- יד הרבה מיידע.
  האם תוכל להיות יותר ספציפי כדי שנוכל להגיב לטענתך באופן ענייני.
  שהרי- משפט כמו "המיידע מוצג במגמתיות פסולה"- בלי לנמק – זו הכללה מגמתית ופסולה לכשעצמה. סוג של זריקת בוץ אשר אין לה מקום בדיון על עובדות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.