להוריד את גיל הפנסיה

גל חדש של דיונים בפנסיה מרמז כנראה על ניסיון נוסף להעלות את הגיל. הוספת שנות עבודה לא תעלה את סכום הפנסיה. הפנסיה שלנו במתכונתה הנוכחית גם כך אין בה שום ערובה לשום שווי, זה מנגנון שמסוגל להבטיח לבורסה הזרמות קבועות של כסף, למנהלי הקרנות תזרים מזומנים נאה, אבל אין בו שום יכולת להבטיח את עתידו של האדם החוסך

מאת: ק. טוכולסקי

הוודאות היחידה בפנסיה הצוברת היא שנישאר בלי כלום

מנגנון הפנסיה הצוברת בישראל יזין את הבורסה, יאפשר לחברות הביטוח לגזור קופונים שמנים ויותיר את ציבור החוסכים עני במקרה הטוב וחסר כל במקרה הרע. על המודל החדש שמגבש משרד האוצר בתחום הפנסיה מאת: קורט טוכולסקי

לקריאה נוספת

גל חדש של דיונים בפנסיה מרמז כנראה על ניסיון נוסף להעלות את הגיל. אילו טיעונים לא שמענו בגל הנוכחי, הנה שניים לדוגמא: מירב ארלוזורוב בדה מרקר מאשימה את זהבה גלאון שהיא לוקחת מפיותיהן של נשים אלפי שקלים בחודש כי גיל הפנסיה שלהן לא יעלה בחמש שנים. הפרשן הכלכלי של רשת ב' מדבר על כך שגיל הפנסיה נקבע לפני 145 שנים והגיע הזמן להתאימו לתוחלת החיים. ישנם עוד לא מעט הבלים ותרחישים אפוקליפטיים כדי לשכנע אותנו להסכים ומיד לוותר על עוד כמה שנות מנוחה ולהמשיך לעבוד שחוקים ועייפים, כמו גרעון אקטוארי אבל לכל ההפחדות משותף דבר אחד, אין להן שום ערך.

הפנסיה שלנו במתכונתה הנוכחית גם כך אין בה שום ערובה לשום שווי, זה מנגנון שמסוגל להבטיח לבורסה הזרמות קבועות של כסף, למנהלי הקרנות תזרים מזומנים נאה, אבל אין בו שום יכולת להבטיח את עתידו של האדם החוסך. פנסיה אמתית צריכה להיות מנוהלת בידי המדינה והיא צריכה לשלב בין העיקרון של הוודאות אותו הבטיחה הפנסיה התקציבית ( X שנים שווים Y  כסף)  והפרשה של העובד, השתתפות עצמית בביטוח עתידו. למען האמת פנסיה ממלכתית שכזו צריכה להיות חלק מהביטוח הלאומי. כמובן שאם ירצו מתחרים בשוק הפרטי להתמודד מול הממלכתית זאת צריכה להיות זכותם, אבל סביר להניח שלא הרבה יקפצו על האפשרות כי השוק הפרטי הוא שוק של הונאה. הפנסיה הצוברת הנסחרת בבורסה היא משחק פירמידה ענק ולא יותר מזה.

אם נשים תעבודנה עוד חמש שנים ,הפנסיה שלהם תגדל באלפי שקלים טוענת מרב ארלוזורוב, אז זהו שלא. מעבר לעובדה שאי אפשר להבטיח שום דבר מעבר למה שהמדינה מבטיחה בתמהיל הפנסיה (אג"ח בריבית קבועה של 4%), עוד שנתיים עד חמש לא יוסיפו אלפי שקלים לשום פנסיה. ארלוזורוב יכולה להרשות לעצמה לכתוב מה שהיא רוצה, בסך הכול זה התפקיד שלה בדה מרקר, זריית חול בעיני הציבור בכל מה שקשור לכלכלה וגם זה רק בזמן שהיא לא עסוקה בהסתה פרועה נגד העבודה המאורגנת, אבל זאת לא פנסיה תקציבית, אין בה שום ערובה לגידול משמעותי בשל עוד כמה שנות עבודה. למען האמת, מספיק משבר טוב בבורסה כדי שעוד חודש נוסף יגרע אלפי שקלים מהפנסיה ולא להיפך, ככה זה עובד ברולטה בה הפקידו את עתידנו הכלכלי.

גיל הפנסיה נקבע לפי 145 שנים, כן, בתקופה שבה היו המון עובדים בכל עבודה, היום יש פחות עבודה ויותר טכנולוגיה ולכן צריך להוריד את גיל הפנסיה ולקצר את מספר ימי העבודה בשנה כדי שתהיה עבודה לכולם ולא להיפך. אין סיבה שאנשים יעבדו יותר מ-25 שנים ואין סיבה שאנשים יעבדו יותר מ-30 שעות בשבוע ואין סיבה שלאנשים לא יהיו בשנה לפחות 36 ימי חופש (לא כולל חגים), כשנקבע גיל הפנסיה בכל מפעל ובכל שדה, שלא לדבר על כל מוסד נותן שירותים היו עשרות תפקידים שלא קיימים כיום, אז הגיע הזמן לקצר את שעות העבודה, ימי העבודה ושנות העבודה.

מה שמפריע לקיצור גיל הפנסיה זה הקפיטליזם, ומה שגורם לעיתונאים משרתי הון לדרוש את הארכת גיל הפנסיה זה גם הקפיטליזם. הקפיטליזם צריך לשרוד, הקפיטליזם צריך להמשיך ולאפשר גריפה של הון , דרך שורה של כלים, שאין בהם שום תועלת לאדם העובד, כמו הבורסה וקרנות הפנסיה. להעביר כסף שלנו לכיסיהם של תאגידים וטייקונים, שקונים לעצמם עיתון ועיתונאים, או קתדרה לכלכלה וכלכלנים, כדי שיגידו – תמורת השכר שהם מקבלים – מה שההון רוצה שהם יגידו.

הבחירה כרגיל בידיים שלנו, האם להמשיך לקנות את סחורת הפחד של שלטון ההון, או להפנים שיש דרך אחרת והיא דורשת מאתנו בעיקר להפסיק לפחד מתעמולה של הון. הקפיטליזם נכשל, בשמירה על הסביבה שלנו, באספקת שירותים איכותיים, בהבטחת עתידנו וגם בהבטחת ההווה שלנו. הלאמת הפנסיה והורדת גיל הפנסיה בחברה, שהאוכלוסייה בה הולכת וגדלה ומגוון מקורות העבודה בה הולך וקטן, היא צו השעה.

Tags: , , , , ,

23 Responses to “להוריד את גיל הפנסיה”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  קורט היקר,מירב א.כתבה במקרה זה על הפנסייה הותיקה שהכללים שם קצת שונים.
  זה לא בדיוק פנסיית גנבי הבורסה והטייקונים שנותנים לדור הצעיר.

  הייתי מבקש שתבדוק בכליך האם אני טועה.יש פנסייה מבוססת זכויות,ויש פנסיית גנבים-פיננסית.

 2. יועץ פנסיוני הגיב:

  לצערי כתבה זו מכילה גיבוב של מילים שאין להם שום קשר למציאות. יועץ פנסיוני

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ליועץ הפנסיוני,
  עליך לנמק דבריך. לא מספיק להשמיץ. צריך לנמק.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  מה אתם רוצים שיועץ פנסיוני יגיד שהוא משרת שקר?
  גם הוא צריך להתפרנס במציאות האורווליאנית שלנו. כל פעם שאני כותב על פנסיות יש איזה יועץ/סוכן שמתקיף את מה שאני אומר כהבל. בינתיים למרות כל ההבטחות חברות הפנסייה בעצמן טוענות שהגרעון האקטוארי נמשך וצריך או להעלות את גיל הפנסיה או להוריד את התנאים לעמיתים או גם וגם. אבל הן עצמן ממשיכות להרוויח.

 5. יועץ פנסיוני הגיב:

  זה יהיה רע מאוד אם המדינה תנהל את הפנסיה (עיין ערך קרנות הפנסיה הוותיקות שעולות למשלם המיסים הרבה מיליארדים בכל שנה).
  אין תחליף להשקעה ארוכת טווח של הקרנות בשוק ההון. כל תחליף אחר הוא נחות, או שיעלה מיליארדים לקופת המדינה. ראה קריסת מערכות הפנסיה בצרפת, ספרד יוון ועוד.
  מה שאתה צובר זה מה שתקבל. עקרון פשוט מאוד. אם נשים יעבדו יותר , הן תצבורנה יותר פנסיה, ובמקביל יצרכו אותה על פני פחות שנות פרישה. מה שהגב' מירב ארלוזורוב הוא נכון ומדויק.
  מכאן גם נובע שאם תוחלת החיים עולה אז תצטרך לאכול את 'העוגה' שצברת על פני יותר שנים. כלומר פחות קצבה. אם הריבית בעולם נמוכה בעשר השנים האחרונות, אזי גם השמרים בעוגה תופחים פחות, וגם כאן המשמעות היא עוגה קטנה יותר במועד הפרישה.
  הגדלת העוגה דורשת השקעות, הרבה ידע, עבודה וזמן. זה נכון שהמשמעות היא עלויות, אבל ביידיים הנכונות אתה תקבל עוגה הרבה יותר גדולה בעת הפרישה. בתיאבון.

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  יש יותר הון, יש פחות צורך בעובדים וכל המערכת חולה. מערכת הפנסיה התלויה בשוק ההון היא מערכת שכל תפקידה להיות כלי שעבוד נוסף להון.
  במערכת הקפיטליסטית המנצלת וההרסנית הפנסייה הצוברת היא לא פחות ולא יותר מכלי שיעבוד. לכל חובבי אורוול הפנסיה שלנו היא לא יותר ממה שהחזירים הבטיחו לסוס שהם שלחו בסוף היום לקצב.
  כן מערכת אמתית עולה מיליארדים שאותם צריך לקחת ממי שכיסיהם מתמלאים בלא סיבה בכסף שלנו.
  בשיטה הנוכחית של השקעה בשוק ההון אנחנו אכן שוקעים וההון אכן גדל אבל לא זה שלנו.

 7. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  נס גדול קרה פה.
  כספי הפנסייה "החדשה" נשדדים על ידי כרישי הבורסה ,חברות הבטוח,המנכ"לים הבוזזים,נעשים כולם מיליונרים,ואותנו ,אלו ש"תורמים" מאונס למנכ"לים ,אותנו מזהירים שלא תהיה לנו פנסייה כשנזדקק לה.

  עולם נפלא שבו הכל זורם לברונים השודדים,וה"זכות" היחידה שיש לנו לתושבי ישראל,היא למות בעוני ובמחסור.

  במשחק" הזה ,תפקידה היחיד של הממשלה הניאו-ליבראלית,הוא להזרים את כספי הציבור לגנגסטרים פיננסיים.

 8. החגב עמד יציב הגיב:

  מוחלטת ומנותקת מהמציאות.
  ניקח טיעון אחד כמקרה בוחן " הפנסיה הצוברת הנסחרת בבורסה היא משחק פירמידה ענק ולא יותר מזה"
  טעות השקעת נכסים בבורסה היאה שקעה בחברות ציבוריות ואלה בטווח הארוך צומחות ביחד עם הכלכלה

  פנסיה הנובעת מהתחייבויות על תקציב הממשלה היא במהותה פירמידה שכן היא מניחה צמיחה בגידול בהכנסות המדינה או הדפסת כספים עתידית.

  אבל הכל בסדר טוכולסקי תעבוד 25 שנים עד גיל 47 ותחיה מפנסיה ממשלתית עד גיל 80
  ובדרך תהנה מ 36 ימי חופש בתשלום, יש מעסיקים רבים שישמחו לתת לך תנאים אלה ומדינות רבות שיצליחו לקיים כלכלה בריאה בתנאים הללו.

  לא יאמן לפעמים כמה מנותקים סוציאליסטים מהמציאות הכלכלית, בקיצור- מיהו ג'ון גאלט

 9. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  מעניין מאיזה מחלבת כספי ציבור מתפרנס החגב .
  מה שבטוח שהוא לא עובד קבלן,כמו חלק הולך וגדל של הציבור בארץ.

 10. ק. טוכולסקי הגיב:

  יש כאן ויכוח בין שתי תפיסות עולם, זו שאומרת יש לנו את הרע במיעוטו ומתעלמת מכל מה שרע ושאינו במיעוטו וזו שאומרת
  בעולם שיש בו יותר טכנולוגיה ויותר הון תכלס רובנו צריכים לעבוד מעט מאוד בשביל שכולנו נחיה בכבוד צריך לשנות את השיטה.
  אנשים שניסו לעצור את הקדמה זו שהיום כבר אינה מספיקה לנו ובצדק, היו אותם אנשיםש אמרו שאם לא נעבוד 16 שעות ביום סדר העולם יתמוטט
  לא צריך להיות מופתעים.

 11. החגב עמד יציב הגיב:

  עובדי הקבלן ושיעורם הגבוה בישראל הוא בסך הכל הצד השני של המטבע של עובד הציבור המאוגד אשר לא ניתן לסיים את העסקתו גם אם הוא נע בחלל עם דם על הידיים.

  לא תראה הרבה עובדי קבלן במגזר הפרטי בישראל (לא כולל עובדי אבטחה וניקיון אשר אלה הם ענפים ויכולות ליבה נבדלות וכך גם בחקיקה וברגולציה הרלוונטית).

 12. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  ממה אתה מתפרנס,חגב המתחבא מאחורי האנונימיות?
  אתה עובד בשירות הברונים השודדים?
  ספר לנו מי אתה?

 13. החגב עמד יציב הגיב:

  "טיעון אד הומינם" ואז תשתה משהו ותירגע.

  נמשיך להסתכל קצת על דברי ההבל והשטות של טוכולסקי:
  " מספיק משבר טוב בבורסה כדי שעוד חודש נוסף יגרע אלפי שקלים מהפנסיה ולא להיפך, ככה זה עובד ברולטה בה הפקידו את עתידנו הכלכלי".

  אני מסיק מהכתוב כי טוכולסקי אינו מבין לעומק מהי הבורסה ותפקידה באקו סיסטם הכלכלי, אינו מכיר את תורת ההשקעות, אינו מבין את "המודל הצ'יליאני" לפנסיה (פרי הגותו של מילטון פרידמן) ועוד ועוד.
  עצם ההתייחסות לשוק ההון כאל רולטה היא בורות לשמה, אבל זה לא באמת חשוב בעולמם האידאולוגי של טוכולסקי ולינדנבאום, מה שכן עולה ביתר שאת זו האלימות והכפייה הנמצאת בכל כתביכם, וזה לא מפתיע כי זוהי תמצית ההגות הסוציאליסטית לדורותיה- כפיה, שלילת חופש וחירות הפרט באלימות המופעלת ע"י המדינה.

  בקיצור- מיהו ג'ון גאלט! 🙂

 14. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  ובכל זאת,מה שימך אתה חגב מתחמק?
  איך אתה רוצה שאתייחס אליך ברצינות אם אתה מתנהג כמו כל טוקבקיסט להשכיר?

 15. החגב עמד יציב הגיב:

  שאתם באמת משוכנעים שאדם אינו יכול להחזיק בדעות הפוכות, הוא אוטומטית "טוקבקיסט שכיר" או כינוי גנאי אחר פרי עיטו של טוכולסקי.

  בכל אופו לינדנבאום אני סולח לך על דברי ההבל והשטות, מיהו ג'ון גאלט?
  🙂

 16. ק. טוכולסקי הגיב:

  כל אחד יכול להאמין במה שהוא רוצה, מה הבעיה? כל אחד יכול להשתמש בכינוי גם בכך אין בעיה. חגב אתה יכול להמשיך הלאמין בקפיטליזם או בסנטה קלאוס ובפיית השיניים. זה בסדר, אני רק רוצה להעיר בנושא שגם לשדונים של סנטה קלאוס וגם לפיות השיניים מגיע לצאת לפנסיה לאחר לא יותר מ-30 שנות עבודה ולמען האמת צריך גם את זה להוריד ומגיע להם ביטחון תעסוקתי והגנה מפני ניצול בעבודה.

 17. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכולקי, למה "מגיע" להם אחרי 30 שנה לצאת לפנסיה? זהו חוק טבע? מי אמור לממן את זה?
  הדבר היחידי אשר מגיע להם הוא הזדמנות אמיתית למצות את כישוריהם, הזדמנות כזו ניתנת רק בשוק חופשי (בין היתר חופשי מכבלי האגודה העותומנית ודומיה).

  אדם אשר לאחר 30 שנות עבודה חסך מספיק ובנה הון אשר מאפשר לו להפסיק לעבוד למחייתו ולהתקיים מנכסיו אדרבא, לו "מגיע" זה בטח לא זכות אוניברסלית.

  ולבינתיים אני ממליץ כי נקרא על פרשת שחיתות נוספת המגיעה מבית הגידול המרכזי לשחיתות בישראל, מהעבודה המאורגנת-
  בכיר בוועד עובדי דיסקונט חשוד שביקש שוחד מחברת ביטוח
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001177705
  שנאמר "סוציאליזם חזירי?"

 18. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  חגב פחדן.מי מתייחס אליך ברצינות?
  אתה שכיר חרב של הגנגסטרים הטייקונים.

 19. החגב עמד יציב הגיב:

  אני פשוט אדם שלא מסכים עם ראיית עולמך וגם קצת טרול אינטרנטי אשר משועשע מכם ומהמתחולל באתר.

  אגב, אשמח אם תוכל להפנות אצבע ולומר לי מיהם אותם "גנגסטרים טייקונים" ואיפה אפשר למצוא אותם

 20. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  חגב,לא שמעת על משטר ההפרטה והטייקונים , שמשמיד את מדינת הרווחה,ואשר נחת עלינו עם חשיכת המשטר הניאו-ליבראלי אחרי האסון האלקטוראלי של 1977 ?.

 21. החגב עמד יציב הגיב:

  כגון מדינה אשר בעקבות מלחמת יום כיפור נכנסה לסחרור כלכלי מסוכן אשר לווה בהיפר אינפלציה.
  היציאה ממוות קליני כלכלי לוותה במגוון רפורמות כלכליות ובין היתר הפרטת חברות ממשלתיות צעד נכון לתקופה וצעד נבון ברב הזמן.

  מדינה אשר הציגה צמיחה משמעותית בתל"ג וברמת החיים של כלל אזרחיה, העשירים והעניים כאחד בעשורים אשר חלפו משנת 1977

 22. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  עם רמת שמיעה כזאת,כדאי ללכת לרופא אוזניים.
  ולשומע ינעם.

 23. החגב עמד יציב הגיב:

  קראתי שוב את הדיון
  מה אגיד ומה אומר? הנכונות ומוטיבציה להביע עמדה בנושאים בהם אתם בבירור בורים ועמי ארצות ופשוט להוציא לחלל טענות נטולות תיקוף לא מפסיק להפתיע.
  לסיכום,
  #שיטשקולקטיבסטיםאומרים
  וכמובן, מיהו ג'ון גאלט?!

Leave a Reply