22 מתוך 50 חברות המעסיקות מנופאים נחקרות; המנופאים מתפטרים

ועדת העבודה והרווחה קיימה אתמול דיון על עבודת המנופאים. תחום עבודה זה מוזנח ופרוץ לגמרי, תנאי העבודה ירודים ולא בטיחותיים, ההעסקה לא מוסדרת ואין פיקוח, עובדים שעות אינסופיות וגם השכר לא מדווח. בנוסף, אין תקינה מסודרת

בדיון מיוחד שקיימה אתמול ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ביוזמת חברי הכנסת מאיר כהן (יש עתיד), איל בן ראובן (המחנה הציוני), עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) ויו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר דובר ארגון מפעילי עגורן צריח, רועי ויינשטיין: "240 מנופאים יורדים עכשיו מהמנופים ומספיקים לעבוד. אני חושש מההשלכות הקשות שיהיו על חברינו שנשארים לעבוד, וייאלצו לעשות זאת בתנאים קשים ובשעות בלתי אפשריות עוד יותר. עם זאת, החלטנו להתנדב ולצאת לשטח כדי לצוד את כל אלה שמפירים את חוקי הבטיחות ומסכנים את החיים של כולנו, ולדווח עליהם. החיים שלנו ושל המשפחות שלנו שווים הרבה יותר מחוסר הטיפול של המערכות השונות שאנחנו זוכים לו".

המנופאי שגיא הלל סיפר: "ביום חמישי האחרון ראיתי את המוות מול העיניים. התגלה סדק בבסיס המנוף בזמן שאני הייתי למעלה. אחרי שהצלחתי לחלץ את עצמי, כל מה שעניין את המנהל זה כאב הראש שעומד להיות לו עכשיו מהחקירה, הוא אפילו לא שאל לשומי ולא הציע לי כוס מים. אני לא יודע אם אוכל לחזור לעבוד במקצוע הזה".

מנהלת מינהל אכיפה והסדרה במשרד העבודה והרווחה, יפה סולימני: "השר החליט על צעדים שאמורים לשנות את הענף מהיסוד. במקביל אנחנו מנהלים 27 תיקי חקירות על הפרות ל-22 מתוך 50 חברות שמעסיקות מנופאים". מנהל תחום הבטיחות במשרד העבודה והרווחה, רן כהן, בישר כי בחודש הקרוב יתגבש נוהל משותף עם המרכז לשלטון מקומי על תגבור הפיקוח לתקינות מנופים. בנוסף יפורסמו מעתה צווי בטיחות באופן פומבי.

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף: "התחום מוזנח ופרוץ לגמרי: תנאי העבודה ירודים ולא בטיחותיים, ההעסקה לא מוסדרת ואין פיקוח, עובדים שעות אינסופיות וגם השכר לא מדווח. בנוסף, אין תקינה מסודרת ולא יודעים כמה שנים אפשר להשתמש במנוף, וגם כשמתקנים עושים זאת פעמים רבות באופן לקוי. כמו כן, לא נבדקים תנאי מזג אוויר טרם עלייה למנוף והרבה רישיונות מזויפים מסתובבים בשטח. למנופאים אין קורסים והכשרות. גם טיפול הרשויות רשלני; מינהל האכיפה וההסדרה במשרד העבודה והרווחה השיב לפנייה שלי רק כעבור חודשיים, ואת התשובה לא הבנתי, למעט שהיא מתנערת מאחריות. מנופאים טוענים שלקח להם שנה וחצי לקבל תשובות". אלאלוף הודיע כי יקיים פגישה דחופה בשבוע הבא עם התאחדות בוני הארץ על מנת לקדם פתרונות למצוקות בענף ולעודד העסקה ישירה של מנופאים ופועלי בניין.

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) ציין כי הצעת חוק שלו להתקנת מדי רוח במנופים נדחתה על ידי הממשלה.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) אמר כי הוא מאוכזב מטיפול ההסתדרות בנושא. "המצוקות לא התחילו אתמול, מזמן הייתם צריכים להיות החלטיים ולאגד את המנופאים לכוח מאוחד וחזק". ח"כ אילן גילאון (מרצ) תהה: "מדוע המשא ומתן עם ההסתדרות אורך כבר למעלה משנה?". יו"ר הסתדרות עובדי הבניין, יצחק מויאל, השיב: "המנופאים דורשים משכורת של 25 אלף שקלים בחודש, ואין לי אפשרות להשיג זאת עבורם". המנופאי דן ורשבסקי השיב: "מגיע לנו להשתכר סכומים גבוהים, אך זה לא מדויק".

במהלך הדיון עדכן ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) את המשתתפים על פועל בניין פצוע הלכוד באתר בנייה בנצרת.

הודעה מאת אורי מיכאל, דובר ועדת העבודה והרווחה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply