חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה הירוקה, קיבוצים ואיכות-הסביבה

נושאים מכתבים, פוליטי ב 25.12.08 6:10

עומר כרמון בדק את מצע התנועה הירוקה ואת רשימת מועמדיה, והתעוררו אצלו שאלות הנוגעות לאופי המפלגה, לקשריה אל הקיבוצים, ללובי החקלאי, למינהל מקרקעי ישראל, למים ולאיכות הסביבה

לתנועה הירוקה,

שלום.

1) מצע ורשימת התנועה הירוקה לבחירות לכנסת מביעים תמיכה מוחלטת בלובי החקלאי ובעיקר בקיבוצים. עובדה זו מעוררת תהיה – האם התנועה הירוקה היא מפלגה חברתית או מגזרית?

התנועה הירוקה מטיפה מצד אחד כי נכסי המדינה שייכים לכלל אזרחי ישראל, אך מצד שני תומכת במתן זכויות יתר על משאבי המדינה למיעוט קטן המתגורר בקיבוצים. בנוסף, כידוע לכולנו, תעשיות מזהמות רבות נשלטות בידי קיבוצים.

בין עשרת המועמדים הראשונים ברשימת התנועה הירוקה לכנסת ישנם שלושה חברי קיבוצים – מספר העולה בהרבה על משקלם היחסי באוכלוסיה הישראלית. (עופר קוט – קיבוץ משמרות; נתליה גוטקובסקי – קיבוץ פלך; שמואל חן – קיבוץ יפעת).  בנוסף להם: יו"ר התנועה ערן בן ימיני מועסק במכללת סמינר הקיבוצים; מס' 2

ברשימה, פרופ' אלון טל, הקים מכון בקיבוץ קטורה. כלומר, מחצית ממועמדי התנועה לכנסת, כולל שני מוביליה, קשורים ישירות בתנועה הקיבוצית. נתון מדהים.

ראוי לציין כי כבר כיום קיים ייצוג יתר במפלגות לחברי קיבוצים, בשל התפקדות מאורגנת מטעם התנועה הקיבוצית.

2) מתוך מצע התנועה הירוקה:

* התנועה הירוקה תומכת במענקי מדינה לקיבוצים.

* התנועה הירוקה תומכת בצמצום המיסוי להעסקת העובדים הזרים בחקלאות (עובדה מקוממת במיוחד כשמדובר בתנועה המתיימרת להיות חברתית – ייבוא העובדים הזרים לישראל מהווה עבדות מודרנית: המעסיקים גובים אלפי דולרים דמי תיווך מכל פועל).

* התנועה הירוקה דורשת את ביטול מעורבות מנהל מקרקעי ישראל בהחלטות הנוגעות לקיבוצים.

* התנועה הירוקה תומכת בייצור כמויות גדולות של מים מותפלים.

אני מבקש להבין כיצד עמדותיה של התנועה הירוקה בנושא הקיבוצים

מתיישבות עם עמדותיה בנושאי איכות הסביבה? 

בברכה,

עומר כרמון

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

34 תגובות

 1. אריה :

  עומר אנא תדייק אתה מוציא דברים מהקשרם ולא סתם אין קישור למקום ממנו לקחת את הדברים ( http://yeruka.org.il/index.php?option=com_content&task=view&id=709&Itemid=229 ) , כי כתוב שם בדיוק את מה שאתה מבקש (מתוך תפיסה מורכבת)לדוג':

  "אנו תומכים בהקטנת מספר העובדים הזרים ובתנאי שהממשלה תפעל למיכון המשק החקלאי, ותיצור חבילת תמיכות ותמריציםאשר יעודדו קליטת ישראלים בענפי החקלאות. בלמטרה זאת נתמוך בצמצום המיסויוהתשלומים הנלווים להעסקת העובד הזר מחד גיסא, ובהגברת הפיקוח על חקלאים העוברים עלהחוק או מנצלים את העובדים הזרים מאידך גיסא."

 2. אריה :

  תוספת הסבר: לא סתם להאבק בחקלאים מתוך תפיסה ירוקה, אלא שילוב של תפיסה ירוקה ותפיסה חברתית בה דואגים גם לקרקע של כולנו וגם לחקלאים ולעובדים הזרים.

 3. אופיר :

  דווקא בתוך חזון התנועה (שהוא יותר חשוב מניירות העמדה שהציטוט מהן) יש פסקה שלמה בנושא עירוניות מתחדשת.
  ממש לא מייצגים אף קיבוץ בתנועה הירוקה, זאת שטות גמורה. אף פעם לא שמעתי כזה דבר. שהתנועה הירוקה תהייה שליחה של הקיבוצים? זאת בדיחה!
  אני מתפלא על "עבודה שחורה" שמפרסמים בראש העמוד רשימה כזאת קטנונית.

 4. אופיר :

  בנושא העובדים הזרים: הציטוט שלך הפוך מהעמדה שלנו- לצמצם את העובדים הזרים בארץ, ואם כבר- להעלות את המס על העסקתם.

  בנושא החקלאות: התנועה בעד עידוד חקלאות מקומית בת קיימא בארץ. כתוב במצע שהתנועה שהתנועה תעודד את ההתיישבות הכפרית להשתמש בקרקע לחקלאות.

  בנושא המים: התנועה הירוקה קודם כל בעד תוכנית חיסכון מקיפה במים, לא הוזכרה מילה אחת על התפלה. כי אנחנו יודעים שבניהול נכון לא נצטרך להתפיל.

  אני פשוט לא מבין מאיפה הציטוטים האלה, ולמה הם מקבלים במה כזאת באתר החשוב הזה.
  כמה שלא תנסה, התנועה הירוקה היא היחידה שמתמודדת עם הבעיות הסביבתיות והחברתיות המקיפות של ישראל.

 5. עומר כרמון :

  לגבי עובדים זרים – כיצד ניתן לדבר גבוהה גבוהה על צימצום מספר העובדים הזרים ובאותה נשימה לדרוש את צמצום המיסוי והתשלומים הנלווים להעסקת העובד הזר?

  בשעה שהההתייחסות הנוגעת לצמצום מספר הפועלים הזרים מעורפלת ונעדרת הצעות אופרטיביות, ההתייחסות הנוגעת להקלה על מעסיקים לקחת פועלים נוספים מכילה הצעות אופרטיביות וברורות.

  מדוע דורשת התנועה הירוקה לתת לקיבוצים בעלות על שטחי מדינה עצומים?

  מדוע אין במצע התייחסות לתעשיות מזהמות שנשלטות בידי קיבוצים (מפעלי הפלסטיקה, הכימיה, הרפתות, הדשנים וכו')?

  הפניתי שאלות לתנועה הירוקה ואני מצפה לתשובה.

  התנועה הירוקה מטיפה מצד אחד כי נכסי המדינה שייכים לכלל אזרחי ישראל, אך מצד שני תומכת במתן זכויות יתר על משאבי המדינה למיעוט קטן המתגורר בקיבוצים.

  המצע הבעייתי הזה דורש הסבר ברור.

 6. אבי דבוש :

  יש לי קושי מאוד גדול עם ההשתלחות הזו, דווקא כמי שקרוב בעניין זה לתפיסות הקשת הדמוקרטית, יותר מאשר לקיבוצים, אם מוכרחים לשים על רצף כזה.
  ראשית, צריך לייצר הבדל עמוק בין לובי שמאורגן של קיבוצים המתפקד למפלגות ומייצר אג'נדה מרכזית, למול בחירה של שלושה אנשים בחמישיה השנייה של התנועה, שלא התייחסה כלל בבחירתם לעובדת היותם חברי או תושבי קיבוצים.
  זה מתגלגל למחוזות הזויים משהו- אלון היה חבר קיבוץ בעבר, ערן מלמד בסמינר הקיבוצים, איריס קרובה של קיבוצניקית וגם אצל חוסיין בטח נמצא שביקר באיזו רפת, לפני שהתיישב בסכנין.
  אנחנו המפלגה היחידה שיש בחמישיה הראשונה שלה שתי נשים, ערבי, פרופסור ודוקטור ועומד בראשה מזרחי (אין כזו, אגב, מלבד ש"ס..).
  מבלי להיכנס לנייר העמדה (שאיננו בחזון, אגב), שמנסה לייצר איזון בין חשיבות שמירת השטחים הפתוחים ע"י חקלאים ומצד שני רגיש לצדק חלוקתי, נדמה לי שהצגת הדברים באופן כזה היא מסולפת מאין כמוה, ואני רוצה לקוות שבאה מתום לב ורצון אמיתי להבין את התנועה הירוקה ולא משיקולים זרים.

 7. עומר כרמון :

  ובתגובה הקודמת לא התייחסתי לדרישת התנוע ההירוקה לתת מענקי מדינה לקיבוצים…

  האם מדובר במפלגה חברתית או במפלגה מגזרית? אני מבקש תשובות ברורות.

 8. עומר כרמון :

  לאופיר – אתה טועה. התנועה הירוקה דורשת את צמצום המס על העסקת העובדים הזרים. אתה מוזמן לקרוא במצע.

  לגבי התפלה, אתה שוב טועה. התנועה הירוקה דורשת במצעה להתפיל מים בכמויות גדולות.

 9. עומר כרמון :

  לאבי דבוש – אם אין קשר בין המצע למספר הגבוה של חברי קיבוצים ברשימה. מדוע המצע נוטה באופן ברור לעמדות אנטי-סביבתיות ואנטי-חברתיות בכל הנוגע לתנועה הקיבוצית?

  אני שואל בלב טהור ותמים. רציתי להצביע לתנועה הירוקה, מצע התנועה עורר בי ספקות עמוקים.

 10. אופיר :

  עומר אני אשמח אם תראה לי מאיפה הציטוט על זה שאנחנו בעד התפלת כמויות עצמות של מים, ומאיפה הציטוט שאנחנו בעד הקלה עם סוחרי עבדים זרים.
  ואיפה במצע אתה בכלל רואה התייחסות לקיבוצים כשלעצמם.

  לא זכור לי שהמועמדים שהזכרת הזכירו את הקיבוציות שלהם: עופר קוט מדבר בעיקר על כלכלה אקולוגית, נתליה על חינוך ופריפריה ושמואל על יהדות וקיימות. אף אחד מהם לא מייצג את הקיבוצים.

 11. אבי דבוש :

  לעומר- אני שמח שהדברים באים מנסיון להעמיק. אני בטוח שאם היית חבר והיית מגיע לישיבות ולפעילויות, דוגמת האחרונות בבצת, הבונים ובתחנות המרכזיות, היתה נחה עליך דעתך.
  אני לוקח על עצמי להבהיר ולאזן את נייר העמדה הבודד שאתה בוחר לצטט. ובכל זאת, שים לב שכל עניינו שמירה על שטחים פתוחים דרך שמירה על חקלאות. לא לובי חקלאי, לא עיגון הזכויות בקרקע החקלאית, לא שטחי מסחר וכו
  בחזון ובניירות אחרים יש איזון, אבל לא מספיק. באתר הקמפיין תראה יותר ניירות חברתיים, שזכיתי לכתוב את חלקם. אל תשכח שאנחנו תנועה בהתהוות, וזו לא התנצלות, והבעתי בבמה זו את הזמנתי להצטרפות כוחות חברתיים נוספים שיחובקו. אנחנו מנסים לייצר משהו אמיתי שאף אחד לא עשה ולא באמצעות הצנחה מלמעלה של "סביבתיי", "חברתיים", "פמינטים" ו"גאים". זו משימה רצינית ואנחנו עושים אותה בכובד ראש ומתוך תחושת אחריות. לצערינו, הבחירות הוקדמו וכעת עיקר עיסוקנו בקמפיין, אבל מועצת המומחים שלנו והפעילים ימשיכו במלאכה גם תוך כדי ובעיקר אחרי.

 12. עומר כרמון :

  אופיר, אתה מוזמן לקרוא:

  http://yeruka.org.il/index.php?option=com_content&task=view&id=709&Itemid=229

  http://yeruka.org.il/index.php?option=com_content&task=view&id=711&Itemid=231

  לאבי – אשמח אם תפרט לגבי הצעדים שננקטים כדי לאזן את השפעת הלובי החקלאי בתנועה הירוקה.

  תודה.

 13. לעומר :

  עם שקיעת מפלגת העבודה, הלובי החקלאי (כמו גם עופר עיני) שם חצי מסכום ההימורים על קדימה:

  על ההתפקדות ההמונית למפלגת קדימה והאינטרסים במנהל מקרקעי ישראל
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000408280&fid=607
  לחשוד שהלובי החקלאי הסתנן למפלגה שעדיין (לצערי) לא עוברת את אחוז החסימה נשמע לי מופרך.

  בטח שאי אפשר להסיק זאת מהרכב הרשימה. זה רציני בערך כמו להסיק משהו על עמדותיהם של נציגי מימ"ד ברשימה מעצם העובדה שהם חברים בקהילות דתיות.

  עם זאת, אני שמח שהעלית את הנושא לדיון, ולו משום שמשכת את אבי דבוש מזכל התנועה הירוקה להתמודד עם ביקורת על המצע שלהם. לדעתי ענה לך ברצינות ובצורה יפה.

  אני מאמין ששינוי חברתי-פוליטי יגיע רק כאשר קיבוצניקים בהווה או בעבר ואנשי הקשת המזרחית בהווה או בעבר יוכלו לעמוד מאותו צד של המתרס, ביחד עם עירונים מת"א "היאפית" ומקומות נוספים.

  הקשת המזרחית לבד והקיבוצים לבד לא יכולים להוביל כלום, ובתל אביב – רואים בעיקר את תל אביב…

  מימ"ד-התנועה הירוקה נראית לי כרגע (למרות נקודות חלשות במצע!) האופציה הכי טובה לשילוב כוחות ממגזרים שונים ולפריצת הבועות הסגורות של השמאל הציוני (מרצ ועמוס עוז) והרדיקלי (חד"ש ושמאלה).

  איתי

 14. אופיר :

  קראתי בעיון רב:
  1. בעניין העובדים הזרים: יש שם טעות במילה. ברור שהכוונה היא שנתמוך בעבודה מקומית תוך הקשחת חוקי העבודה לזרים (כך שלא ישתלם לנצלם).
  2. בעניין המים: לא מוזכרת במסמך התפלה.

  התנועה הירוקה מבטאת את האידאולוגיה של התנועה הסביבתית בארץ. מי שכתב את ניירות העמדה זה מומחים לכל נושא. הניירות, עקב קוצר הזמן, לא עברו את כל מסכת הביקורת של התנועה. לעומת זאת, החזון כן. לכן ניירות העמדה עדיין פחות הדוקות מהחזון.

  אני בעד שתהיה כאן ביקורת על התנועה, אבל שתהיה עניינית. לומר שאנחנו נציגים של הקיבוצים זה אבסורד. יש ניגודי אינטרסים רציניים.

  יש בתנועה הרבה אנשים שמודאגים ממצב בחקלאות בארץ (ידעת ש- 82% מהקלוריות שאנחנו רוכלים מיובאות?) ושרוצים להופכה לחקלאות בת קיימא ולא תלותית.
  אין כאן קשר של אינטרסים עם בעלי עניין או פורום כלשהו.

 15. עמרי :

  עומר,
  בתור קורא מן השורה שלא בטוח בכלל שיצביע עבור התנועה הירוקה כיוון שהיא לא בטוח תעבור את אחוז החסימה, קראתי בעיון רב את הקישורים שהוספת ואני חייב לציין שאינני מבין היכן מצאת את העמדות הללו.
  גם אני לא נתקלתי במונח התפלה ובנוסף, ברור לחלוטין שכוונת המשורר הייתה לצמצם את כמות הפועלים הזרים.
  לנושא הקרקעות כמה דברים: ראשית, מוגדר בפירוש (ובכתב מודגש) שהתנועה מתנגדת לשינוי ייעוד הקרקעות החקלאיות ולפיתוח שפוגע בסביבה. כלומר, הפיכת קרקעות חקלאיות למרכזי קניות למיניהם. דבר זה נפוץ בעיקר בקרב מושבי וקיבוצי המרכז אך גם במקומות נוספים. התנגדות התנועה לכך הופכת אותה למעשה ל"אוייבת" של קיבוצים רבים שאתרי מסחר אלה הם פרה חולבת עבורם (וחליבת פרות אמיתיות היא רק תוספת קטנה).
  שנית, חשוב לזכור שיש בעיה בנושא הקרקעות של מושבים וקיבוצים. חשוב לזכור שרבים מאדמותיהם נקנו מכסף פרטי (ולא ע"י קק"ל שאדמותיה הולאמו למנהל) ולכן להם יש זכות על הקרקע שקודמת עוד את הקמת המדינה. בנוסף, ישנם מושבים וקיבוצים שהוקמו על אדמות לאום לאחר קום המדינה אך בעלותם לא מוגדרת וכך למעשה מחר יכול לקום פקיד במנהל ולפנות קיבוץ (כנראה באיזור המרכז) שאדמותיו מאוד יקרות וירצו למכור אותם לקבלן כלשהו.

 16. עמית-ה :

  אני לא חושד שכוונת כותבי מצע הירוקה היא כפי שעומר קורא אותה.
  אני חושב שכוונתם היא לחזק את החקלאות כאמצעי לשמירה על שטחים פתוחים.
  ולדאוג להספקת מים ראויים לשתיה.

  לדעתי אלו כוונות טובות.
  בנושא החקלאות יש לעשות זאת כפי שמקובל בארצות שאנחנו מעונינים להידמות להן כלומר ע"י סובסידיות.
  ניתן לסבסד עובדים ישראלים כך צעירים יוכלו לחסוך כסף ללימודים וטיולים והחברה תרוויח עבודה ישראלית ואזרחים שיודעים שתפוח לא גדל באריזת פלסתיק.
  אפשר וכדאי לסבסד חקלאות שמשלבת קיימות, צריך גם לחזור לתכנון המשק בכלל ובפרט תכנון המשק החקלאי.

  בנושא התפלת מים כפי שכתוב במצע מדובר בבעיה שאיננה רק איכות סביבה, חברה ישראלית. זאת בעיה אזורית, אנחנו היחידים בסביבתנו המידית שיכולים לממן התפלת מים, עדיף לשלם מחיר כספי וסביבתי ולחיות בשלום עם הסורים הירדנים, הלבנונים והפלשתינאים.
  אם לא נקטין את צריכת המים הטבעיים שלנו נגביר את הסיבות לסכסוך באיזרנו.

 17. אבי דבוש :

  אפתח בברכות לעומר שעורר דיון ראוי לשמו.
  אני רוצה להתייחס לנושא אחוז החסימה-
  ישנה התשובה הטובה, אך מתוחכמת, של מדעי המדינה שמדברים על הסיכוי הסטטיסטי הכה נמוך של קול\כל אחד מאיתנו להשפיע על הבחירות, שהסיכוי להיהרג בתאונה, חלילה, בדרך לקלפי גדול ממנו. המסקנה היא שמדובר באמירה ערכית.
  ישנה תשובה יותר חשובה- ישנו כאן כוח צעיר ותוסס, שעוד לפני תחילת הקמפיין מגרד את אחוז החסימה. אני מלא ביטחון שנעשה את זה, אבל למי שיש ספק, מוזמן להגיע לפעילויות, מוזמן לבקר בכנס ההשקה ב- 7.1, ורק ב- 9.2 להחליט האם ראוי להצביע לתנועה הירוקה- מימד אם לאו. שיהיו לנו בחירות דמוקרטיות ותוצאות משמחות!

 18. אריה :

  דבר נוסף לגבי אחוז החסימה:
  בפגישה שערכנו עם רחל עזריה, שעומדת בראש רשימת "התעוררות ירושלמים" במועצת העיר ירושלים, היא הדגימה כמה הסקרים לא משקפים במקרים של מפלגה שפונה לצעירים, הדוג' הייתה שהסקרים שדי דייקו בירושלים לגבי כל הרשימות פספסו בגדול את הרשימה שלהם שקבלה בסקרים אחוז אחד מהקולות ובפועל הם קיבלו 8 אחוזים. הסיבה היא שלקהל הצעיר אין טלפונים קווים ולכן הם גם ידעו שהסקרים אינם משקפים את המציאות. כנ"ל יקרה גם פה, אם הסקרים יהיו סביב אחוז החסימה, אז בפועל דבר על 5-6 מנדטים שהם היעד הריאלי בעיני לרשימה הזו.
  ואכן בואו כולכם לאירוע ב-7 לינואר ותחזו בהתחדשות של מחנה השמאל החברתי סביבתי בישראל.

 19. לאריה :

  מכיוון שהאתר עוסק בשיח – אולי תשלח מכתב (+העתק לאתר) ליוסי ורטר מהארץ בנושא פספוסים עקביים של הסקרים בדגימת מחוסרי טלפון קווי.

 20. לאבי דבוש :

  כתומך מימד נלהב מצד אחד וכאדם רציונלי מצד שני, אני חייב לציין שהסקרים למרות כל הבעייתיות שלהם יותר אמינים בעיני מאמירתו של מזכיר התנועה הירוקה ש-5-6 מנדטים זה ריאלי.

  היעד המוצהר שלכם צריך להיות לעבור את אחוז החסימה בסקרים שלפני הבחירות (כדי ליצור אפקט כמו של הגמלאים ב-2006), אחרת רבים יירתעו מלבזבז את הקול.

  אולי גם אני.

 21. כמעט משופשף :

  מי לעזאזל רוצה ליצור אפקט כמו של הגמלאים?!
  תנו בראש… התנועה הירוקה עפים למעלה!

 22. שמוליק קינזר :

  כנראה שכולם מתכופפים מול הלובי החקלאי והתנועה הקיבוצית והמושבים.
  הכוח של האינטרסים הכלכליים שלהם יותר גדול מכל מפלגה בישראל.

 23. עומר כרמון :

  נושא ההתפלה מוזכר ועוד איך. "התפלת מים בכמויות גדולות".

  כמו כן מוזכר במפורש צמצום המיסוי על העסקת עובדים זרים. אבי דבוש לא הכחיש זאת.

  אני מקווה שבתנועה הירוקה יגבשו מצע ברור שיבהיר לעירוניים כמוני שרוצים להצביע בעד המפלגה, כי התנועה הירוקה תייצג את כלל אזרחי ישראל ולא בעיקר את האינטרס של התנועה הקיבוצית.

 24. בר :

  אוי מזמן לא נתקלתי בשילוב כלכך נורא של בורות וזעם קדוש.
  הלובי החקלאי אותו תמנון אדיר ורב זרועות שהשגים האדירים שלו הצליחו לגרום שסבסוד החקלאות בישראל (באחוזים מהתוצר החקלאי), הוא חצי מהמריקאים, שליש מהממוצע באיחוד הארופי, ובערך חמישית מסקנדיביה.
  נמשיך לנושא המים האם יודע מר כרמון שצריכת המים השפירים בחקלאות בישראל היא קצת פחות מחצי הצריכה הביתית וגם כך רובה המוחלט מתרכז בגליל העליון בגולן ובעמק הירדן שאין שם כל אלטרניטבה אחרת, אז כן אם תתקלח פחות והעירייה שלך תשקה פחות דשא לא יצטרכו התפלה.
  עובדים זרים אני מבקש שתראה לי את התאילנדי המנוצל בקיבוץ. יש עובדים זרים מנוצלי בישראל והרבה רובם הגדול לא בחקלאות אלה בביניין ובסיעוד, וגם בחקלאות רוב מוחלט של המקרים הידועים הוא במושבים ולא בקיבוצים, הבעיה הרבה יותר מורכבת ורובה קשור לסכום המטורף שעושות חברות העבדים (כוח אדם), אבל ביום שתראה לי שתאילנדי תפס מקום עבודה של ישראלי אחד אני נכנע. הם כן תפסו מקומות עבודה של פועלים מהשטחים, וגם זה לא בהתאמה מלאה.
  אפילו שלתומי חשבתי שבתור סוציאליסט אם השכר והתנאים הוגנים מה זה משנה מי עובד..
  ויש עוד הרבה..
  גילוי נאות
  הכותב הוא קיבוצניק לשעבר, אגרונום, תל אביבי בשבע שנים האחרונות, חקלאי אורגני, היה חבר בפורום לחקלאות מקיימת של מכון השל, סרבן שטחים והצביע כל חייו חד"ש או מרץ.

 25. אבי דבוש :

  לעומר-
  גם לא הכחשתי שהארץ שטוחה, אז מה?
  מדובר בפירוש על צמצום מספר מהגרי העבודה ולענייין המיסוי ועצם השימוש במושג "עובדים זרים" שאני, באופן אישי, מתעב- הדברים יתוקנו, ותודה שהסבת את תשומת ליבנו לעניין.
  אני יכול לומר, בלי התנצלות, שמה שמחייב אותנו הוא החזון המפורט והניירות שיעלו בתחילת השבוע לאתר קמפיין התנועה הירוקה- מימד.

 26. ניר הירשמן, דובר קמפיין התנועה הירוקה- מימד :

  עומר,

  בימים הקרובים יעלה אתר האינטרנט החדש של התנועה הירוקה מימד, ושם יבואו לידי פיתרון כל השאלות שהעלת.

  בכל מקרה, להבדיל ממפלגות אחרות, אצלינו אין "נציגי מגזרים" יש שילוב אמיתי של אנשים מכל קצוות החברה. יש לנו גם שלושה ירושלמים ברשימה, אז מה, זה אומר שכולנו ימנים וחרדים?

  התנועה הירוקה מימד היא הדבר הגדול הבא. תנועה אמיתית, ערכית, ירוקה במובן האירופאי, הרחב, הסוציאלי והדמוקרטי ואני מזמין אותך לבוא לכנס הבחירות הגדול שלנו, ב- 7/1/09, ביתן 10, גני התערוכה בת"א ולהצטרף לדבר הכי טוב שקרה לפוליטיקה הישראלית

 27. דני בלוך :

  לא הצלחתי להבין מה רע בהתפלה כשהיא משולבת בתוך תכנית מים אזורית שמרכיביה הם: שימור מקורות המים הטבעיים;חיסכון בשימוש במים;שימוש מירבי במי גשמים וטל;הגברת השימוש במי קולחין ומים ממוחזרים, ולכל אלה נוספים גם מים מותפלים במקומות שהדבר כדאי ולשימוש בשנות בצורת.

 28. עמית-ה :

  דני אין בזה כל רע להיפך.
  זאת בדיוק הסיבה שאני רואה קירבה בין רעיונות סוציאליסטים לרעיונות ירוקים, בשני המקרים האדם (קרי נציגיו) מנהל את המציאות לטובת החיים בין שהם בני אדם או אורגניזמים אחרים.
  להבדיל מהרעיון הניאו-ליברלי שאומר ניתן לסך כל הכוחות למצוא שיווי משקל מבלי להתערב ע"י מנגנונים דמוקרטיים.

 29. עודד גלעד :

  התפלת מים היא גם חטא סביבתי וגם "החטאה" סביבתית. ראשית, כי התפלה צורכת הרבה אנרגיה והאנרגיה בישראל -עד שיוכח אחרת – היא מזהמת, כשחלק עיקרי של הזיהום הוא גזי חממה שתורמים למשבר המים. שנית, התפלה לכאורה משחררת אותנו מהתלות במערכת ההתפלה הסולארית החינמית שמעניק לנו הטבע (גשם), ובמערכת הסינון החינמית שנתנה לנו אמא אדמה (הקרקע), ובמערכת האיגום והאצירה הטובה ביותר שיכולה להיות לנו – מי התהום. מבחינת סדרי עדיפויות – צריך להשקיע כל הון בפיקוח, מניעת זיהומי קרקע, הסדרת תשתיות ביוב בישראל, שינוי התשתית מתשתית "מנקזת" לתשתית "מחלחלת" – רק אחרי שנמצא את הפוטנציאל של הפתרונות הנכונים אפשר יהיה להתחיל לדבר על התפלה, שמקודמת ברוב שופרות על ידי הלובי התעשייתי והלובי של חב' החשמל. גם לי מאוד מפריע המשפט בעניין ההתפלה בדף העמדה של התנועה הירוקה.

 30. עומר כרמון :

  לעודד – שכחת להוסיף לרשימה גם לובי מעוניין נוסף שלוחץ על התפלה – החקלאי

  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=498105&blogcode=8929880

 31. חדשות מפלגת הירוקים » ארכיון » הכישלון הירוק והפוליטיקה המלכלכת :

  […] בנושא הזה. במצע של תנועתם הם הכניסו פרק שלם שלמעשה מצדד בהעברה של קרקעות המדינה לידיהם של "החקלאים", מה שנקרא עיגון זכויות […]

 32. הכישלון הירוק והפוליטיקה המלכלכת - TheMarker Cafe :

  […] בנושא הזה. במצע של תנועתם הם הכניסו פרק שלם שלמעשה מצדד בהעברה של קרקעות המדינה לידיהם של "החקלאים", מה שנקרא עיגון זכויות […]

 33. האדם הסביר » ארכיון הבלוג » הסאנצ’ו פאנצ’ו של ויסנר שובר שיא :

  […] החקלאיות –תמיכתם בהעברת קרקעות המדינה לידי חברים הלובי החקלאי ועמדות בנושא קרקעות שמאוד מזכירות את עמדות הלובי […]

 34. הסאנצ’ו פאנצ’ו של ויסנר שובר שיא | האדם הסביר :

  […] החקלאיות –תמיכתם בהעברת קרקעות המדינה לידי חברים הלובי החקלאי ועמדות בנושא קרקעות שמאוד מזכירות את עמדות הלובי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.