חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה מחמם את כוס התה של השמאל?

נושאים דעות, פוליטי ב 16.01.17 1:03

ומה גרם שם לרוחות הקדים שהעירו אותו משנתו? ומי בכלל זוכר את חוק ההסדרה ואת הדיונים בכנסת על סיפוח מעלה אדומים? ואיך כל זה קשור  לקור העז שנחת על ירושלים בשלהי 2016 אחרי סתיו שקט ויבש?

מאת: נטע חוצן

יום ב' 5.12.2016, שעת ערב מאוחרת – בחוץ קור כלבים. במליאת הכנסת המחוממת מתכוננים להצבעה על הקריאה הטרומית של חוק ההסדרה. מה פירוש מתכוננים – אחרי ההצבעה הולכים הביתה, לזה מתכוננים. ואכן ההצבעה עוברת מהר, בלי קול ובלי צווחה, לבד מאקט מביך של חה"כ הרצוג שקרע את נוסח ההצעה מעל בימת הנואמים (ההיסטוריה חוזרת כפארסה). מיד אחרי ההצבעה ננעלת הישיבה וחברי הכנסת יכולים לעבור למכוניות המחוממות ולהתרחק במהירות מהקור הנשכני של בירת ישראל לנצח נצחי נצחים. בירושלים יישארו רק עשרות אלפי משפחות שמגרדות את הראש – כיצד לחמם בלי לגרד את תחתית הארנק.

החוק הועבר לוועדת מיוחדת בראשות ניסן סלומיאנסקי, שם הוכן במהירות הבזק לקריאה ראשונה במליאה  שהתקיימה כעבור יומיים – יום ד' 7.12.2016. הפעם האופוזיציה עשתה קצת יותר סימנים של מאבק, אבל כמו בקריאה הטרומית, החוק התקבל שוב –  בקולות 'כולנו'  , והועבר לוועדה להכנה  לקריאה שנייה ושלישית  .

נעמי ונפתלי רז ממבשרת ציון, יחד עם מספר קטן של חברים, מחליטים ללוות את הדיונים על החוק במשמרת מול בית ראש הממשלה. הודעות הופצו ברחבי הרשת.  מספר המתגייסים, ולו לשעה קלה – זעום. האם יתכן שהקור הנשכני מרתיע, או שהשמאל הקפיא עצמו הרבה לפני כן? אם כך, מה יפשיר אותו, אם בכלל?

הוועדה המיוחדת כבר הכינה את הנוסח לקריאה שנייה ושלישית. בינתיים החוק לא עולה למליאה – האם בגלל פניית הממשלה לבג"צ לדחות את פינוי עמונה? פנייה זו כבר התקבלה. ואולי זו היד הנעלמה שמכוונת את תורנות הסקנדלים בתקשורת, שהציפה תלונות על הטרדה מינית נגד יו"ר הוועדה ב- 15.12.2016 ? מכיוון שהנוסח המתוקן כבר התקבל בוועדה. ומכיוון שהתלונות הגיעו מתוך הבית פנימה, אין שום מניעה שמישהו אחר יעלה את החוק למליאה. אז אולי זו ההצבעה במועצת הביטחון (23.12.2016)? ההצעה כבר התקבלה, ארה"ב נמנעה ולא הטילה ווטו. למה לא הוציא נתניהו את החוק למליאה במסגרת מלחמתו בכל העולם ואשתו?

ואולי אולי אולי, הסיבה היא אחרת לגמרי. כי נפתלי בנט לא מבזבז זמן. חוק ההסדרה כבר בכיס שלו וכשור מועד הוא דוחף עכשיו קדימה את סיפוח כל השטח – מעלה אדומים תחילה. בדיוק מהסיבה הזו החליטו האנשים במשמרת ליד בית ראש הממשלה לפרסם עצומה ולהחתים את מאות האנשים שלא הגיעו למשמרת.

כאן בדיוק מתחיל הסיפור שלנו, שמחייב  הקדמה בעניין פתרון שתי המדינות. "שתי מדינות לשני עמים" הוא פתרון פוליטי, לא איזה פיצוח מדהים של פרדוכס מתמטי. כפתרון פוליטי הוא לא יכול להיות מושלם (פתרונות פוליטיים "מושלמים" מפחידים אותי). כפתרון פוליטי עליו להיבחן בהקשרים רחבים ומול אלטרנטיבות אחרות. העולם כולו תומך בו. הליגה הערבית תומכת בו. הרשות הפלסטינית מקבלת אותו. רוב אזרחי ישראל היהודים מקבלים אותו עקרונית. בתנאים האלה אין פלא שאפילו החמאס מגמגם על נכונות להשלים איתו. בשלב הנוכחי נראה שזהו הפתרון היחיד שמונח על השולחן וזוכה לתמיכה כמעט מקיר אל קיר.

במצב עניינים כזה אין מקום להשליך אותו לכל הרוחות רק משום שנפתלי בנט ואיילת שקד מנהלים פה כרגע את העניינים. לא משליכים פתרון לפח באין אלטרנטיבה טובה ממנו שזוכה לגיבוי רחב.

הבעיה היא – שאת זה בדיוק עושים חוגים בשמאל, ללא הצעה מגובשת טובה יותר וללא כל דיון מסודר! למשל –   "א.ב. יהושע מייאש, מתוך ייאוש"  , שכאלטרנטיבה  מציע את תכנית הסיפוח של בנט. בכך הוא מגשים את נבואת הייאוש שלו.

זהו משחק מסוכן לידיים של הימין שעושה מאמצים גלויים  לייאש את הציבור הישראלי מפתרון שתי המדינות, לטובת אלטרנטיבה מעורפלת שרק דבר אחד ברור נובע ממנה – המשך הכיבוש והסתבכותו.

עכשיו נחזור לעצומה שעיקרה:

"הכיבוש הוא הפיך ואנחנו נאבק בלי רתיעה לסיים אותו בהסכמי שלום!

אנו החתומים מטה, מזהירים מפני חוק "ההסדרה" ומפני כל מהלך של סיפוח,

המסכנים את הסיכוי הקיים לפתרון של שתי מדינות, שהוא בעינינו הסיכוי היחיד לשלום – והסיכוי היחיד לעתידה של מדינת ישראל דמוקרטית ונאורה".

מי שאבדה לו האמונה בסיכוי הזה, מן הסתם לא יחתום, למשל, אב. יהושע. מי שחושב שבידיו פתרון מוצלח יותר שיכול לקבל תמיכה רחבה פנימית וחיצונית – מן הסתם לא יחתום. מי שמאמין בייאוש שזורע הימין ומוכן להצטרף לנפתלי בנט – מן הסתם לא יחתום.

אבל אבוי – לא על כך התפתח הוויכוח, ולא הדברים האלה הוציאו את השמאל מן ההקפאה, אלא  המשפט המקדים הבא: "הימין הפנאטי ורדיקלים אנטי-ציוניים מהשמאל הקיצוני – חברו יחד לשכנע אותנו כי "הכיבוש הוא בלתי הפיך" – וואו.

וכבר אצו רצו השליחים – לא לתקן את אי הדיוק, אלא כדי להוקיע את החותמים ולפסול אותם אישית. געוואלד, איך אפשר להשוות את השמאל האנטי-ציוני עם הימין הפנאטי? האמת, בימים אלה שבהם אפילו  בני בגין הוא "סמולן בוגד", עמידה בשורה אחת עם הימין הפנאטי עשויה להתגלות כמצילת חיים. אבל אם נהיה רציניים לרגע – צריך להודות שהמשפט הלא מדויק הזה הוא מיותר – א.ב. יהושע הוא רדיקל אנטי-ציוני? בעיני מי? ומדוע לעורר מדנים בתוך המחנה ולסמן קווים בתוכו? לא מספיק שהימין עושה זאת? האם משפט כזה יאיר בבת אחת את עיני המוסתים, עד שיבינו לפתע שציפי לבני איננה "בוגדת מסריחה"? ברור שלא.

מצד אחר, צריך גם להודות שלולא המשפט הזה, חייה של העצומה היו מתקצרים מאוד. היא לא הייתה זוכה להבלטה המעטה שזכתה לה. החלון הצר שנפתח – מחדד את הצורך לדון בעניין האמיתי –  מי שיש לו (מימין או משמאל), אלטרנטיבה אחרת – יתכבד ויניח אותה על השולחן, מנומקת באופן חיובי-פוזיטיבי ועונה על שאלות: מי, עם מי, מתי, איפה, כמה, למה, איך וכו' (ר'  הסכם ג'נבה  ). אם תתפתח אלטרנטיבה כזו לתמונה משורטטת בבהירות מספיקה ויהיו לה קונים  שמתעניינים ברצינות, ולא ימצאו בה על פניה חסרונות גדולים מאלה של הפתרון המוצע כרגע – יגיע הזמן לשקול אם לזרוק את פתרון שתי המדינות.  אבל לעשות זאת כשעל השולחן מונחת רק האלטרנטיבה המעורפלת (לא במקרה) מבית המדרש הפשיסטי- זהו חוסר אחריות פוליטי, שלא לומר  – התקפלות ובריחה, אולי אף התאבדות קולקטיבית של השמאל.

ובינתיים, הזמן אינו קופא – הדיון על סיפוח מעלה אדומים מתקדם.

"היו"ר נורית קורן:

תודה, חבר הכנסת זחאלקה. אם כך הגענו לסיום. ועדת חוקה קיימה היום דיון מאוד משמעותי, והחוקיות של החוקתיות של החלת החוק הישראלי על העיר מעלה אדומים. בפני הוועדה הצגנו פחות או יותר את פערי החקיקה שקיימים בכלל באיו"ש ולבין מדינת ישראל. זה חשוב מאוד.

אני מאוד מקווה שסגן שר הביטחון יקדם את החקיקה שהוא מקדם, כדי שזה יהיה כמה שיותר מהר. לצערי הרב, הוא קם ולא נתנן לנו אפילו טווחי זמן. אני רוצה שנעשה דיון נוסף בנושא. זה רק היה דיון ראשוני, ואבקש שאולי בעוד חודשיים, כשנראה שסגן השר התחיל לקדם את החקיקה ולסגור את פערי החקיקה, ואנחנו צריכים לדאוג שבפעם הבאה יהיו נציגי ממשלה פה. נסיים, ואני מקווה שכפי שכולם אמרו, שמעלה אדומים היא חלק ממדינת ישראל, ואנחנו רוצים שגם החוק יחול במעלה אדומים".

בטחחח – "כפי שכולם אמרו".

 הישיבה ננעלה  בשעה 11:35

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זה כבר לא דיון אקדמי

  http://rotter.net/forum/scoops1/376116.shtml#23

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ומי לא יבוא?

  בואו ביום א' הקרוב 22.1 בשעה 14.00 לרחוב קפלן מעל משרד ראש הממשלה בירושלים – לחיזוק המאבק נגד הסיפוח ונגד "חוק ההסדרה",

  בדיוק בעת שממשלת הימין הקיצוני מתחילה בחקיקת החוק לסיפוח, והתנחלות מעלה-אדומים תחילה – http://adumim1.co.il/ .

  ממשלת הימין הקיצוני חיכתה עד למינוי טראמפ ,הרפובליקאי הימני הקיצוני, לנשיא ארה"ב;

  ממשלת הימין הקיצוני חיכתה עד שיתברר שוב שהבטחותיה להעתקת עמונה מחייבות שוב גזל אדמות פלסטיניות פרטיות – וראו בצרופה;

  ממשלת הימין הקיצוני חיכתה עד שתשומת הלב הציבורית תתמקד בחקירות המשטרה נגד ראש הממשלה נתניהו ובני משפחתו;

  ממשלת הימין הקיצוני חיכתה עד שתשומת הלב הציבורית תתמקד בהרס בתים של אזרחי ישראל ערבים, בקלנסואה ובאום אל-חיראן.

  ביום א' הקרוב 22.1 בשעה 13.00 מתחילה במשרד ראש הממשלה בירושלים שרת המשפטים איילת שקד – לדון בוועדת השרים לחקיקה בחוק לסיפוח ההתנחלות מעלה-אדומים, כתחילת הסיפוח בכל שטח C;

  בואו ביום א' הקרוב 22.1 בשעה 14.00 לרחוב קפלן מעל משרד ראש הממשלה בירושלים – לחיזוק המאבק נגד הסיפוח ונגד "חוק ההסדרה"!

  הודיעו נא בהקדם מי יוכל להגיע!

  להתראות ביום ראשון ב-14.00,

  נפתלי רז (מרכז "המחנה הדמוקרטי"), 054-54941172.

  וזה עוד לא הכל – שימו לב עכשיו למה שיוצא מהפה (או מצויץ וכד')

  https://knesset.gov.il/Laws/Data/BillKnesset/675/675.pdf

  עבר בקריאה ראשונה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.