postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הפורום החילוני בתגובה להדתה בחינוך – להקים זרם חינוך ממלכתי חילוני

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפורום החילוני בתגובה להדתה בחינוך – להקים זרם חינוך ממלכתי חילוני

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 8.01.17 0:12

הפורום החילוני פרסם מנשר ובו הוא דורש  את הקמתו של זרם חינוך ממלכתי-חילוני שיוכל להגן על עצמו מפני מגמת ההדתה של מערכת החינוך והחברה הישראלית. הוא מסביר בו את יסודות הזרם החילוני. לדידו, זו הדרך היחידה לבסס תרבות חילונית ישראלית נאורה וביקורתית

כנס הפורום החילוני נגד הדתה בחינוך – איך להיאבק נגד החדרת הדת לחינוך הממלכתי

הורים, מורים ואזרחים רבים נעשו מודעים לתופעת ההחדרה של תכנים וערכים דתיים לחינוך הממלכתי החילוני והחופשי. כנס שארגן הפורום החילוני עסק בדרכים בהם ניתן להיאבק נגד ההדתה בחינוך הממלכתי מאת: דליה בלומנפלד

לקריאה נוספת

בעשור האחרון התחזקו הכוחות במדינת ישראל שמנסים להפוך אותה למדינה יותר דתית ופחות דמוקרטית וליברלית. אחת הזירות שבה פועלים הכוחות הללו באופן נמרץ ועקבי היא מערכת החינוך הממלכתית העוברת כעת תהליך הדתה אגרסיבי.

התרבות החילונית הישראלית מאז ומעולם נתנה כבוד להסטוריה התרבותית של עם ישראל ושאבה מהמקורות היהודיים ההומניסטיים, אך כעת משרד החינוך מגדיל את היקף התכנים הדתיים ומעודד את לימודם על ידי נציגי עמותות חיצוניות דתיות, המלמדות את היהדות בגרסה מדירה, תוקפנית ומסוגרת, שאף נירתמת לטיפוח רגשות לאומניים, והמובילה להבנה והגדרה צרה יותר ויותר של הדמוקרטיה. בד בבד, מקצועות לימוד ונושאים המגלמים רוח חילונית פתוחה (אזרחות דמוקרטית, מדע ביקורתי, אמנות יצירתית, פילוסופיה) נמחקים מתכנית הלימודים או מודרים לשוליה. האקלים במערכת החינוך נעשה סמכותי וחסר סובלנות. גילויים של חילוניות – ניסיונות לטפח זיקה לתכנים אוניברסליים וחשיבה ביקורתית – מדוכאים בדרכים שונות, גלויות וסמויות. הכוונה המוצהרת של התהליך הוא שינוי צביון דור העתיד של המדינה, צביון שיהיה שונה לחלוטין ממה שקיוו לו אבות הציונות מכל קצות הקשת הפוליטית.

המהלך הזה מתבצע במערכת החינוך הממלכתית המייצגת בעיקר ציבור חילוני, ציבור המאמין בציונות הנאורה של הרצל, והמבקש לחנך את ילדיו ברוח מטען עשיר של אמיתות וערכים חילוניים. כך נוצר קונפליקט מובנה בין התכנים הנלמדים בבית הספר לערכי ההורים החילונים. אך בעוד שהזרם הממלכתי-דתי זכאי להגנות בחוק על ערכיו, הזרם הממלכתי אינו מוגדר כחילוני ואינו מוגן מפני לחצם של אמונות וערכים המנוגדים לכל הווייתו.

בנסיבות האלו אנו סבורים שתיקונים קלים במערכת החינוך הממלכתי לא יספיקו (מה גם ששיפורים של שר אחד יבוטלו בידי מחליפו). גם מאבקים נקודתיים עקב רומן שנפסל, ספר לימוד שקולקל וכדומה לא יספיקו. יש הכרח לבנות מערכת חינוך אוטונומית המבוססת על עולם התוכן של התרבות החילונית הישראלית. אנו דורשים את הקמתו של זרם חינוך ממלכתי-חילוני שיוכל להגן על עצמו מפני מגמת ההדתה של מערכת החינוך והחברה הישראלית. אנו מאמינים שזו הדרך היחידה לבסס תרבות חילונית ישראלית נאורה וביקורתית. כך נוכל לטפח דור חדש שיזכה ללימודים ברמה הגבוהה ביותר, ידע לעמוד על ערכיו וזכויותיו ויקדם את מדינת ישראל ברוח אבות הציונות החילונית.

אלה יהיו יסודות הזרם הממלכתי-חילוני:

 • חינוך להומניזם ולדמוקרטיה מגיל צעיר;
 • קידום פתיחות לעולם הרחב;
 • יצירת אקלים חינוכי חילוני – משתף, חקרני, שוחר ידע ותרבות;
 • עידוד ביטוי עצמי, חשיבה ביקורתית ויצירתית בתחומי האמנויות, מדעי הרוח והטבע;
 • טיפוח קהילתיות חילונית ואחריות חברתית;
 • בלימת תהליך ההדתה של מערכת החינוך, בד בבד עם טיפוח התרבות העברית על מקורותיה היהודיים ההומניסטיים.
נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כתובת הפייסבוק של הפורום

  https://www.facebook.com/forum.hiloni/

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כתובת האתר

  http://www.hiloni.org.il/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.