חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו – איש הפוסט-אמת

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 1.01.17 1:13

שנים לפני לידתו של המושג "פוסט-אמת", שמציין את נטישת העובדות האובייקטיביות לטובת ההתלהמות, הרגש והאמונה, והרבה לפני שמישהו יכול היה להזות את טראמפ כנשיא ארצות הברית – בנימין נתניהו כבר היה נביא בעירו

מאת: נגה איתן

שנים לפני לידתו של המושג "פוסט-אמת", שמציין את נטישת העובדות האובייקטיביות לטובת ההתלהמות, הרגש והאמונה, והרבה לפני שמישהו יכול היה להזות את טראמפ כנשיא ארצות הברית – בנימין נתניהו כבר היה נביא בעירו. בזמנים שלפני פייסבוק ו"ישראל היום", כשעובדות עוד הופרדו מעמדות ועיתונות הפרינט עוד הייתה רווחית – נתניהו כבר שייט בקלות ובמיומנות בשטח ההפקר שבין עובדה לבדייה ובין הספין לחיים עצמם. שם, למשל, הוא העניק אזרחות ישראלית למרגל ג'ונתן פולארד ומינה את רחבעם זאבי לשר בממשלתו. שנים מאוחר יותר חצו את שטחי ההפקר הללו אוטובוסים מטרטרים, עמוסים בערבים שנעו לכיוון הקלפיות.

ראש המחלקה ללמידה וזיכרון במכון ויצמן, פרופ׳ ידין דודאי, אמר פעם בראיון ל״ידיעות אחרונות״ ש"ביבי הוא דוגמא לאדם עם זיכרון מומצא". מדובר באנשים שחוזרים  פעם אחר פעם אחרי השקרים שלהם, מתוך אינטרס מוגדר וכדי לעשות מניפולציות בסביבה, עד שהם מאמינים בהם בעצמם.

אישורה של הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות, סיפקה לנתניהו הזדמנות לטנטרום דיפלומטי חסר תקדים, שלפחות לזמן קצר מיסך את השיח סביב חוק ההסדרה השנוי במחלוקת וסביב פרשיות שונות שכנראה יגיעו לחקירת משטרה בימים הקרובים. החלטת האו"ם 23344 הייתה גם טריגר לג'אגלינג עוצר נשימה על הציר שבין האמת לשקר – חגיגה של ספינים, חצאי אמיתות ועיוות של מציאות היסטורית. יחסיו המורכבים של נתניהו עם האמת ניפקו את הארסנל שהיה זקוק לו – כדי להפוך את ישראל לקורבן האולטימטיבי, לבנות קייס מדיני מזויף ולקרוע קרע ביחסים עם חברות מועצת הביטחון של האו"ם.

כך למשל, שעה קלה לפני שיצא למלחמה נגד העולם, תקף נתניהו נמרצות את צביעותה של הקהילה הבינלאומית: "תחשבו על האבסורד הזה, חצי מיליון בני אדם נטבחים בסוריה", אמר. "המזרח התיכון כולו עולה בלהבות וממשל אובמה ומועצת הביטחון בוחרים להיטפל דווקא לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". העובדות: יום לפני ההצבעה על 2334, נערכה באו"ם הצבעה בעניין הצעת החלטה שנחושה לחקור את פשעי המלחמה בסוריה. נתניהו הורה לנציגי ישראל להיעדר מההצבעה בגלל דיל, מדומיין אף הוא כנראה, עם פוטין. נתניהו גם הודיע השבוע שבין יתר הסנקציות החמורות שישראל נוקטת נגד המדינות הסוררות, ישראל תימנע מלהעביר לאו"ם 30 מיליון שקלים המיועדים למוסדות פלסטיניים. העובדות: נתניהו הכריז על הסנקציה המסוימת הזו שבוע בדיוק לאחר שישראל העבירה לאו"ם את הכספים.

נתניהו טען בלהט שאת הצעת ההחלטה הוביל אובמה, הנשיא האמריקני העוין ביותר לישראל אי פעם, שניסה להכתיב תנאים מופרכים להסכם קבע. כפי שנתניהו יודע היטב, זו לא הפעם הראשונה שארה״ב נמנעת מהטלת וטו על הצבעה במועצת הביטחון. ולמעשה, כל הממשלים בארה"ב מאז שנות השבעים תמכו בפתרון שתי המדינות. כל נשיאי ארה"ב בשלושת העשורים האחרונים, ביניהם שלושה נשיאים רפובליקנים, נמנעו מהטלת וטו על החלטות של מועצת הביטחון בנושא אי חוקיות ההתנחלויות ובעניין התנהלותה של ישראל מול אוכלוסייה פלסטינית בשטחים הכבושים. ממשל אובמה, לעומת זאת, הטיל וטו חמש פעמים על החלטות בלתי נוחות לישראל.

נתניהו והמקהלה המאגפת אותו מימין מתעקשים שההצבעה באו"ם הייתה צעד נקמני, זדוני ומתוכנן היטב כאקורד סיום מרושע של כהונת אובמה, ואין לו כל קשר לחוק ההסדרה המתגרה. האמת, במובנה המקורי, מלמדת אחרת: "ההתנחלויות אינן חוקיות תחת החוק הבינלאומי, ולוקחות אותנו רחוק מפתרון שתי המדינות שכולנו רוצים לראות", אמר השגריר הבריטי לאו״ם, מתיו רייקופט, שבוע לאחר ההצבעה על החוק, וימים ספורים לפני אישור 2334. "אנו מודאגים במיוחד מהצעת חוק הסדרת הקרקעות, אשר תכשיר בדיעבד מאחזים בגדה המערבית. אם הצעה זו תתקדם, תהיה זו מכה רצינית לסיכויי פתרון שתי המדינות. זה יסלול את הדרך לצמיחה ערכית של ההתנחלויות בעומק הגדה, וייצור עוד תסכול, היעדר תקווה וכעס בקרב הפלסטינים".

להמשך קריאה ב"העוקץ"

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  פוסט-אמת היא השידרוג השיקרי החדש לפוסט-מודרנה.

  נראה שכל כוונתו של המושג החדש היא לברוח מהודאה מפורשת בכישלונה של עוד תיאוריה חברתית מנותקת מהמציאות ומן העובדות.

  בכדי אין פוסט-אמת כמו שאין רב-תרבותיות. יש אמת ועובדות ויש שקרים וסיפורים ופרשנויות מוטות אמונה – דתית או פסבדו-דתית.

  פוסט-אמת תמות כפי שמת הפוסט-מודרניזם (ואם עדיין לא מת ממש, אזי הוא גווע), מפני שאין לו אחיזה במציאות ובעובדות. פוסט-אמת הוא ניסיון להפוך את הראליה לשילוב בין מציאות למציאות מדומה (מומצאת). זה בערך מה שעושה השמאל הישראלי כלפי נתניהו כבר זמן רב – עתה תויג הדבר תחת המצאת מונח חדש כמו- "חצי-אמיתי".
  שנה אזרחית טובה.

 2. נטע :

  בשביל נתניהו לא צריך "פוסט-אמת". יש מונחים קלסיים מתאימים בהחלט.

  אדם שמשקר לעצמו – תופעה מתחום שאיננו פוסט ואיננו אמת, אלא מתחום הטראומה.

  כאשר ח"כ אומר לנתניהו שאיננו מודאג אם נתניהו משקר לאמריקאים, לפלסטינים, לסיעתו,
  אבל הוא מודאג כשנתניהו משקר לעצמו – זה אומר הכל.

  הניסוח המסוים הזה, ע"י ח"כ מסוים – הוא רק אחד מהניסוחים לאותה תופעה, כפי שנצפתה דווקא ע"י אנשים מודאגים שקרובים לנתניהו, שבדרך כלל לא שיתפו את המידע ברבים, אבל להסתיר לגמרי – אי אפשר.

  מצד שני לבנות על זה תיאוריה פוליטית שלמה?

 3. דליה :

  לרפי,
  המושג "םוסט אמת" הוא מילה מכובסת למילה "שקרן"

 4. ג'ון גאלט :

  יש לי שאלה גועלית

  מה הקשר בין הצביעות השקרים והמניפולציות של נתניהו לשאלת הסוציאל/קפיטל?

 5. דליה :

  לתגובה 2,
  סוציאל דמוקרטיה מבוססת על אמת לא על פוסט אמת. ראש הממשלה בכיוון אחר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.