postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מיכל האמוניה שרד גם את השימוע. האם אנחנו נשרוד את המיכל?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מיכל האמוניה שרד גם את השימוע. האם אנחנו נשרוד את המיכל?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 22.12.16 0:06

המשרד להגנת הסביבה קיים שימוע לחברת "חיפה כימיקלים" ובו הוחלט לאפשר לחברה להציג חלופות לסגירת המיכל. כך פורסם בתקשורת. אדריכל שמואל גלבהרט, ששימש בעבר חבר מועצת עיריית חיפה מגיב

כותב שורות אלו הגיש בשנת 2001 את הערר המונע עד היום מתן היתר למיכל. מאז, יחד עם עו"ד יאיר אבני, נאבקנו לסילוקו, בכל ועדות הערר ובתי המשפט. שני המכשולים העיקריים שעמדו בפנינו היו דווקא… בעירית חיפה: המנכ"ל שמואל גנץ שיצא מגדרו ומסמכותו למען היתר למיכל, ורק שכח לגלות את קשריו העסקיים עם בעלי השליטה במפעל. ראש העירייה מר יהב שהדהד אחריו: "עזוב גלבהרט, זה המיכל הכי מוגן בעולם", ולא טרח להגיע איתנו ולהטיל משקלו באף אחד מדיונים הרבים.

תגובתה המביכה של העירייה לשימוע, מוכיחה שה"מאבק" שלה עדיין רק בכאילו: ….נשקול שלילת רישיון עסק אם לא נקבל תשובות מספקות לסיכונים". נשקול…ברוח רופסת זו סיכם את השימוע גם המשרד להגנת הסביבה, ודרש מהנהלת המפעל להכין עד פברואר הצעות מפורטות להעתקת המיכל, בחלופות שונות. ש"חיפה כימיקלים" תכין? הרי הם יכינו רק מה שטוב להם!

מדוע לא הפתרון שהצעתי: לגבות מהם אגרה, ובאמצעותה למנות ולממן צוות מומחים עצמאי, בלתי תלוי ב"חיפה כימיקלים", ממנו לקבל את ההצעות להעתקת מיכל האמוניה ולאכוף על המפעל את יישום ההצעה הנבחרת, בראית האינטרס הציבורי מעל לכל?

מיגון מיכל האמוניה? אל תאמינו!
עם פז"מ של 15 שנות מאבק לסילוק המיכל:
אין אף לא בדל של סיכוי למיגון המיכל, ולא שלא ניסינו. שלא לדבר… או בעצם למה לא?
שכן לדבר, גם על המיכלית לייבוא אמוניה, וכל פעילות הפריקה והטעינה, שינוע והזרמה,  של החומר המסוכן. מיפתח המיכל מחייב תקרת בטון מסיבית של כמה מטרים לשאת את משקלה העצמי, ויסודות המיכל הקיים לא תוכננו לשאת משקל שכזה. חיזוקם כמוהו כהקמת המיכל מחדש!

אז למה שוב כאן? וגם אם הרשויות השתגעו, כפי שקורה להן לפעמים, ובחרו בחלופה זו

במלחמת העולם השנייה פצצות "גרנד סלאם" פשוטות שהוטלו ממטוסי לנקסטר בריטיים, פיצפצו מיגון של דירי צוללות גרמניות בעובי 4.5 מ' בטון מזויין. ואם המיגון לא הספיק מול אמל"ח שמקומו היום במוזיאונים, קל וחומר שלא יעמוד מול פצצות GBU מונחות, החודרות 8 מ' בטון. חדירת המיגון עם מרעום השהיה "תרים" אותו, האמוניה הנוזלית תתנדף לגז, ורק כיוון הרוח יקבע אם הנפגעים יהיו בחיפה או בקריות. 17 אלף כפי שחישבו פרופסורים בטכניון, או "רק כמה מאות מכסימווום" כפי שמרגיעים קצינים בפיקוד העורף. וליתר בטחון הוסיף אלוף עורפנו בזמנו: "אני לא מודאג, כי במצב חרום נרוקן את המיכל". זאת בהנחה שנסראללה יקפיד לשלוח לו ס.מ.ס. 40 יום לפני כן, כי זה משך הזמן הדרוש לרוקן את המיכל…יש גם פצצות שלא נועדו לפיצוח המיגון, אלא לחדור את הקרקע ליד המיכל, וליצור אפקט של רעידת אדמה, שתפרק את המיכל כולו, עם אותן תוצאות.

ואל תחשבו לרגע שברשות חיזבאללה, ו/או אירן, ו/או צפון קוריאה, אין אמל"ח מתקדם מהסוג שיש למערב ו/או לנו. לכן תמוה שאחת החלופות שעדיין נבחנות, היא מיגון המיכל.  לאחרונה תע"ש אף הציעה למכור לחיפה כימיקלים "חליפת מיגון" ייעודית למיכל האמוניה.
במקרה זה מקובלת עלינו תשובתו של רה"ע מר יהב: "שיעבירו את המיכל לרמת השרון  ליד המשרדים שלהם, וימגנו אותו שם".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.