חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוזר מנכ"ל משרד החינוך: מותר לנהל שיח פתוח ואמיץ עם תלמידים או אסור?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 19.12.16 1:28

התיקון לחוזר מנכ"ל משרד החינוך בעניין השיח החינוכי אוסר כניסת דוברי ארגונים העלולים לערער את הלגיטימיות של גופים ממלכתיים. האם המסר הוא למנוע שיח ביקורתי בקרב תלמידים? להלן ביקורתה של מורה על החוזר האוסר

מאת: אוריאלה ענבר

באנו חושך לגרש

בעיתוי מושלם, רגע לפני חנוכה חג האור נדהמתי, אני וגם חברי המורים לקרוא את ההנחיות המעומעמות והמתפתלות שיצאו והגיעו אלינו ממשרד החינוך .

הכותרת בקצרה: "לא תותר כניסת דוברים של ארגון "שיש בפעילותו לערער על עצם הלגיטימיות של גופים ממלכתיים כגון צה"ל. החוזר מחדד את המחויבות של הדוברים – מורים וגופים חיצוניים – בפני תלמידים לעצם קיומה של מדינת ישראל ולחוק החינוך הממלכתי, ומדגיש את האיסור לפגוע בלגיטימיות של מדינת ישראל ומוסדותיה הממלכתיים, ויחד עם זאת מאפשר לבקר את המדינה בתנאי שהשיח נעשה בגבולות הסייגים שצוינו לעיל״.

לא הבנתי… מהי הפגיעה שאני צריכה למנוע או להימנע מלעשות?  מותר לנהל שיח פתוח ואמיץ עם תלמידים או אסור? כי עד היום ידעתי שכל ארגון שלא הוצא מחוץ לחוק במדינת ישראל משמעו שאינו פוגע בלגיטימיות של  המדינה. כך לפחות קבע המחוקק. אז מה עכשיו? כמה חשוך עוד יהיה לפני שיבוא הנס ויהיה שוב אור?

כבר שנים שאני בשמחה וללא טיפת ציניות לוקחת חלק בעיון מחודש על דמותו הרצויה של בוגר מערכת החינוך.שואלת את עצמי שאלות קשות ודנה בכל מיני פורומים בשאלות אמיתיות העוסקות בחינוך. בדיני נפשות.  בכל חזון שתפתחו באקראי באחד מבתי הספר שתבחרו תמצאו גרסא שונה. אבל תמיד תמצאו את המלים:  בוגר מעורב, ביקורתי ומוביל חברתי. איך? אל תשאלו אותי. אני לא הבנתי.

אני חשבתי שכדי להיות ביקורתי צריך לשמוע דעות שונות. אני לתומי חשבתי שכל משפט שמסתיים בסוג של סימן קריאה הוא סוגר דיון ולא פותח. אני חשבתי שהתלמידים שלי, שעוד רגע מתגייסים לצבא וצריכים לקחת אחריות על חיים של פקודים שלהם, על חייהם עצמם, חייבים לדעת דבר או שניים על דעות אחרות משלהם. אני לתומי האמנתי שמי שנתן לי ולחברי מנהלים ומורים את המנדט לשהות במחיצת הנוער המצוין הזה, וללמד אותו (לא רק לדעת על העבר, אלא ללמוד ממנו על עתיד), מאמין שיש לי יכולת לתווך כל מידע באופן נכון וראוי.

הנוער של היום צמא דעת וביקורתי, והנוער הזה מאמין לי ולחברי המורים. סומך שיש לי יכולת להפעיל שקול דעת, והכי חשוב, שאנחנו המורים לא חושבים  שהם מטומטמים.  אנחנו יודעים שיש להם דעה. שהם מגבשים אותה לאחר שהם מקשיבים. ועם כל הכבוד לי, ולחברי המורים אין היום נערה או נער במדינת ישראל (וטוב שכך!) שמה שהוא שומע מפי מוריו או מנהליו הוא קדוש… ואני בטיפשותי אפילו שמחה על כך. שהם שואלים. מתווכחים. שואלים שאלות קשות ומאתגרים אותי לחפש איתם את התשובות.

אז מה באמת התכוונו בניסוח המעומעם לומר לי? אולי שעכשיו הצו המוסרי, האתי, הוא "נעשה ונשמע"? אולי שעכשיו זה לא הזמן לשאול שאלות. להטיל ספק. לא לשמוע דוברים של ארגונים בטח לא כאלו שלא בקונצנזוס. כדי שלא אני ולא תלמידי נוכל להחליט האם אנחנו מסכימים או לא עם דעתם.

או שעדיף שרק נעשה. בעיקר לא נשמע. נמשיך  בצייתנות למלא טבלאות, דוחות, לבדוק מבחנים ולא נבלבל את המוח על אקטואליה, דיונים על זכויות אדם, על מוסר, כי על כל אלה  אין ציון בבגרות. חשיבה ביקורתית לא נמדדת בסולם של 1-100. מורה טוב נותן השכלה. משלים מה שאין בויקיפדיה. וכל היתר? שיתכבד הנוער ויקרא בפייסבוק. שם אולי הוא יקרא ויקראו  מוריו ש"בנט אמר" לא תותר כניסת ארגוני שמאל קיצוני כזה או אחר. ואז יוצא חוזר מנכ"ל . אמר או לא אמר?

אני כאדם, כאישה, כאימא  יודעת שמי שמפחד לא מנצח . לא בקרב על הדעת, ולא בשום קרב אחר. הילדים שלי, כמו התלמידים שלי מצפים ממני להנהיג ולהוביל ולכוון אותם לשאול. ולא רק ממני מצפים. אלא מעוד רבים וטובים שהמערכת עוד לא הצליחה להפחיד. זאת למרות שמדי יום שומעים על מורים שחשופים ללחץ קשה  ולא פעם אף לרמיזות קשות שעדיף שישבו בשקט. "לא לעשות גלים ." ומי שלא יתיישר שלא יתפלא אם תהיינה לכך תוצאות. והכל כך מנומס . זו רק עצה ידידותית. לא הוראה. לא איום.

חברי המורים והמנהלים, אל תוותרו על המנדט שקיבלתם. קיימו את חובתכם לחשוף את תלמידי ישראל לכל מגוון הדעות, המגדרים, ותפיסות העולם בחברה הישראלית. תאמינו בתלמידים שלכם שהם ידעו לבחור. כי האפשרות האחרת היא להשאיר את ההנהגה החינוכית לפייסבוק ולטוקבקים. ספק אם תצמח לנו כחברה אפילו חצי טובה מאפשרות כזו. התלמידים בישראל הם רק כ 20% מאוכלוסיית ישראל, אבל הם 100% מהעתיד של כולנו. והעיקר "לא לפחד כלל".

אוריאלה ענבר היא מורה לספרות בתיכון עירוני ד' בתל אביב

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. נגה תדמר :

  המורה לספרות - בפרטי ובכללי

  לפני כארבעים שנה הוזמנתי, ע"י המורה לספרות בעירונית ד', לשיחה עם תלמידים בנושא שנהוג לקרוא לו "דת ומדינה". השיחה היתה מצוינת, ולי היה רגע של נחת, כי אני עצמי תלמיד של עירונית ד' (אליאס בית חינוך תיכון). עכשיו, בקריאת הרשימה של אוריאלה אני משתחווה אפיים ארצה בפניה, כי היא מציגה בפני כולנו, בלשון נהירה וברורה את ערוות נפתולי סר האין חינוך. עם זאת הערה אחת, הנוגעת למשפט: "אין היום נערה או נער במדינת ישראל (וטוב שכך!) שמה שהוא שומע מפי מוריו או מנהליו הוא קדוש". אללי, תלמידי החינוך הדתי על כל חלקיו, לאומי, חרדי וכו', אינם נכללים באפיון נפלא זה. ובדבר הזה אין שום הסתייגות ממה שאני חש כלפי הרשימה, ובוודאי לא 'הצעת' עריכה, אלא תגובה פרטית שלי, שמכוונת לקוראי רשימתה. מתוך כך אני מעיר גם על "לא לפחד כלל" שהוא מכוון לפחד אחר לגמרי (מפני 'הגוי'?) וזה כבר נושא אחר לגמרי.

 2. נגה תדמר :

  אופס, נשמט, המורה לספרות ומחנכת הכיתה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אוריאלה יקרה
  חזקי ואמצי.

  מחזיקה לך ידיים
  מירושלים

  🙂

 4. פוקסי :

  תודה על הפוסט . אפשר להבין אי הנוחות של הכותבת , אבל , בסך הכל , לכל בעיה קשה , יש פיתרון יצירתי והוגן :

  תחילה , ברור שהתאחדות בלתי חוקית , התאחדות שהוצאה מחוץ לחוק , אין לתת לה לבוא ולהטיף לתלמידים , זה ברור אכן !!

  לגבי אי בהירות בנוגע לארגונים אחרים , שלא הוצאו כאמור מחוץ לחוק :

  על המנכ"ל , לפרסם רשימה של ארגונים , אשר לדעת משרד החינוך , גם אם לא הוצאו מחוץ לחוק , הם לא ראויים , וזאת אך ורק מתוך מה שברור מן החוזר ( תמצית ) , כך מצטט :

  " כל זאת בתנאי ששיח זה אינו קורא להסתה, לגזענות, לאלימות או להדרה של קבוצות שונות בחברה הישראלית או לדה לגיטימציה של המוסדות הממלכתיים של המדינה. "

  עד כאן הציטוט :

  אלא מאי , בגלל הערטילאיות , יש להשאיר את שיקול הדעת הסופי , למנהלים , למורים , ולתלמידים , באופן זה או אחר ( נניח הצבעה ) והחוזר , צריך שיהיה בבחינת המלצה בלבד .

  אפילו כך , גם אם יבואו להרצות ולהטיף , אין בעיה :

  על כל ארגון שמביע עמדה כלשהיא , יש ארגונים בשפע , שיביעו עמדה נוגדת . ואם כך , השיח צריך להיות במקרה דנן , אך ורק , בפורמט של ויכוח פתוח , בין נציגי ארגונים נוגדים . וכך התלמידים :

  יקבלו , לא עמדה או שטיפת מוח , אלא , חידודים , ופלוגתאות , אשר יעזרו לגבש דיעה באופן מיטבי , וגם יפתחו אותם אישית / תודעתית / אינטלקטואלית. הספק שבדבר , לא פעם , חשוב לא פחות , מן הדבר עצמו .

  תודה

 5. פוקסי :

  רק להבהרה :

  הפרמטרים בחוזר , הינם מושגיים נכונים וכשרים וטובים , אין ספק בדבר . אבל , זה רק בתיאוריה כמובן . שהרי , כפי שטוענת כותבת הפוסט הנכבדה , איך יידע אדם , לאבחן האם גוף עומד או לא בפרמטרים המושגיים .

  אם כך , אדם לא יכול לדעת ! אין אפשרות בעיקרון , אלא אם כן , הוצא בעליל מחוץ לחוק הגוף . האבחנות דקות מדי , מסובכות מדי , לא נתונות לאדם מן היישוב , והזכות עצמה ( חופש הביטוי ) הינה זכות נעלה וחוקתית , הכלל הקיצוני הינו חופש הביטוי , והחריג ובמשורה , הינו כלל ההשתקה .

  לכן :

  כתבי אישום , הנוגעים לעבירות הנוגעות לחופש הביטוי , מוגשות בעיקרון , רק על ידי אישור היועץ המשפטי לממשלה , זאת על מנת שהדבר יעבור מסננת או פילטר נחרצים ביותר , כה נעלה הזכות במדינת ישראל .

  לכן , הפיתרון צריך להיות יצירתי וקונסטרוקטיבי , כפי שהצגתי לעי"ל , בתגובתי המכוננת .

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.