חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הישג לארגונים החברתיים: ושרה הרפורמה בבנקאות

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 14.12.16 23:55

ההחלטה כוללת: הקמת תשתית טכנולוגית להקמת בנקים חדשים, שעבוד שני שיאפשר תחרות בשוק ההלוואות והכנסת נציגי ציבור לוועדת היישום. זו הרפורמה הראשונה בה הארגונים החברתיים הפעילו לובי ציבורי בראשות 'לובי 99' ועמותת 'צדק פיננסי', והוכיחו ששתדלנות יכולה לשרת את האינטרס הציבורי באותה האפקטיביות שהיא משרתת את אינטרס החברות המסחריות

מאת מערכת עבודה שחורה

חברי ועדת הרפורמות של הכנסת הצביעו אתמול על אישור סעיפי הצעת החוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל. הרפורמה ההיסטורית תאפשר, לראשונה מקום המדינה, הזדמנות אמתית לשבירת קרטל הבנקאות. לובי 99 ועמותת 'צדק פיננסי', המובילות את קואליציית הארגונים החברתיים בנושא, הביאו להישגים משמעותיים לטובת הציבור במהלך דיוני החוק ובהם:

 • תוקם תשתית טכנולוגית על ידי המדינה שהיא הבסיס עליו יכולים לקום בנקים נוספים. עד להקמת התשתית יחייבו בנקים ותיקים לאפשר לאחרים שימוש בתשתיות הקיימות.
 • יתאפשר שעבוד שני – מאפשר לאותו הנכס להיות בטוחה לכמה הלוואות מכמה בנקים, זאת לעומת המצב היום בו בעל העסק חייב לקחת את כל ההלוואות שלו מאותו הבנק ואין לו יכולת מיקוח. משכון שני יותר גם להלוואות שניתנו בעבר והסעיף יכנס לתוקף חודשיים מתחילת תחולת החוק.
 • השוואת מחירים לתועלת הצרכן: הבנקים יחויבו לתת לגופים חיצוניים להתממשק לנתונים כדי לערוך השוואה בין התנאים שהם מקבלים .
 • הוקמה וועדת יישום שתלווה את ביצוע הרפורמה בפועל, תדווח לוועדת הכלכלה של הכנסת ותודיע תוך 3 חודשים על קביעת יעדים מדידים להצלחת הרפורמה .
 • נוספו סנקציות פליליות להפרת סעיפי החוק.

  ההצבעה בוועדת הרפורמות, אתמול

  ההצבעה בוועדת הרפורמות, אתמול

לינור דויטש – הלוביסטית הציבורית הראשונה, לובי 99: "הניצחון הזה של לוביסטים מעטים מול רבים ושל הציבור מול בעלי ההון הוא התחלה של שינוי כיוון בתרבות השלטונית בישראל. לאורך כל חודשי הדיונים בוועדה ראינו עשרות לוביסטים המסחריים הטילו מצור על דיוני הוועדה – לפני ומאחורי הקלעים. בדיון האחרון ישבו באולם לא פחות מ-26 לוביסטים, שפעלו ללא חת לייצג היטב את האינטרסים של הבנקים ושל בעלי ההון. אני גאה במאבק שניהלנו, המוכיח כי ניתן להשתמש בכלים של לובי במטרה לקדם ולהבטיח את האינטרס הציבורי. מאבקנו חסך גביית עמלות במיליארדי שקלים  ואנו מאמינים כי את פרות ההצלחה ירגישו כל אזרח ואזרחית בישראל. ברצוננו להודות לח"כים הרבים שהתגייסו לסייע לנו וששלחו מסר חד לבנקים- די לעושק הציבור".

ברק גונן – צדק פיננסי:" הצלחנו להכניס לחוק המלצות מרכזיות של ועדת שטרום שלא היה להם זכר בנוסח הראשון. כגון הקמת תשתית מחשוב בנקאית שתשרת בנקים חדשים, מתן יכולת לעסקים להתמקח על הריביות. ההישג הבולט הוא שתוקם ועדת יישום שתפרסם, כפי שדרשנו, יעדים להגברת התחרות. אנחנו נעקוב מקרוב אחרי היעדים ונוודא שלא יעבדו על הציבור".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. נטע :

  מרשה לעצמי ספקנות מסוימת.

  ולא בגלל התמיכה בריכוזיות.
  יש הרבה בעיות בשיטה שמובילות לריכוזיות ואמצעים טכניים בלבד לא יועילו, אולי יזיקו ובטח לא יטפלו בעומק הבעיות.
  מה אתה אומר, פוקסי?

 2. פוקסי :

  נטע , את בהחלט צודקת , שהרי יש בעיה של הון התחלתי נדרש , ובנקאות דיגיטלית ( פינטק ) לא ממש תעזור בקשר לכך . הנושא בכללותו די סבוך , לא פשוט , כדאי אם את מתענינת בנושא , לקרוא על בנקאות דיגיטלית , מאמר טוב מאוד בגלובס פה :

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001152940

  ודווקא בעבודה שחורה , כאן , עלה בזמנו פוסט טוב , לגבי הקמת בנק חברתי , והון תחילי נדרש וכו… כאן :

  http://www.blacklabor.org/?p=55739

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.