ארגון גישה באתר חדש "עזה מבפנים"

מאז בוצעה תוכנית ההתנתקות, בשלהי קיץ 2005, ישראלים רבים מניחים שבכך ניקתה ישראל את ידיה מרצועת עזה ואין לה עוד אחריות לנעשה שם. אלא שהשליטה הישראלית מתקיימת. האתר החדש מציג את משמעות הסגר הקבוע על עזה

ארגון גישה השיק אתר חדש,  "עזה מבפנים" – מדריך מקיף ומרהיב, שמציג את כל הנחוץ להבנת משמעות ומהות הסגר שישראל מטילה על רצועת עזה, השפעתו של החיים של תושבי הרצועה, כמו גם המחירים שהם משלמים על ההחלטות של שחקנים אחרים בזירה. הסגר כבר בשנתו העשירית, ולמרות שמטרותיו הראשוניות לא הושגו, לא רק שישראל מוסיפה לדבוק בו, נראה שהיא אף מהדקת אותו.

ישראל אמנם לא מחזיקה עוד חיילים דרך קבע בשטח עזה, אך ממשיכה לשמר שליטה, אזרחית וצבאית, על מרכיבים מרכזיים בחיי תושבי הרצועה, זאת באמצעות מגבלות קשות על תנועת אנשים וסחורות ממנה ואליה. בעשור האחרון הוחרף ניתוקה של עזה מהגדה המערבית, עמה חולקים תושבי הרצועה יחסי חברה, כלכלה ומשפחה. עם סגירתו התכופה של מעבר רפיח למצרים, היחיד שאינו בשליטת ישראל, נחסמה כמעט לגמרי הגישה של תושבי הרצועה לעולם.

ב"עזה מבפנים" עוצבו במיוחד ציר-זמן ומפה, שמתמצתת את נקודות הגישה המוגבלות לרצועה, לצד מידע רב על התושבים ועל מגבלות התנועה דרך היבשה, האוויר או הים ומשמעותם לגביהם.

בצד אלה, הצעות קונקרטיות לנחוץ לשם פיתוח רצועת עזה ולשיקום תשתיותיה, בעיקר באמצעות הסרת מגבלות שאינן הכרחיות לצרכי ביטחון ובהתאם לאינטרס הישראלי המוצהר, לפיו התאוששות כלכלית בעזה תתרום גם לביטחון ישראל.

  הודעה מאת שי גרינברג דוברת

   גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע

עזה מבפנים

למעלה מ-40 אחוזי אבטלה, הפסקות חשמל ממושכות, מחסור חמור במים נקיים, כמו גם בכיתות לימוד ובהזדמנויות כלכליות; אוכלוסייה צעירה מאוד, משכילה ובעלת פוטנציאל; והסגר, שמעכב שינוי לטובה. כך נראים היום החיים ברצועת עזה

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply