גל השריפות – עלילת דם אנטישמית תוצרת ממשלת ישראל

במקום לתקן את הליקויים בשירותי הכבאות מאסון הכרמל, נתניהו מנסה להציל את עצמו באמצעות הסתה. מה שעושים בכירי ממשלת ישראל ובכירי קואליציה בימים האחרונים לא מזכיר עלילת-דם אלא מהווה עלילת-דם

מאת: ק. טוכולסקי

בשנת 1892 התפוצצה בצרפת שערוריית פנמה, בשערורייה היו מעורבים אנשי עסקים ופוליטיקאים, רובם ככולם לא היו יהודים, אבל מעורבות של שני יהודים בפרשה שחקה לידיהם של האנטישמים בצרפת. שנים ספורות לפני פרשת דרייפוס הייתה האנטישמיות בצרפת במגמת עלייה, חלק לגיטימי (במונחים של אותם ימים) מהשיח הפוליטי בצרפת. מעורבותם של שני יהודים בחלק די זניח של הפרשה הספיקה למפלגות ולתנועות האנטישמיות לצאת במסע הסתה כנגד היהודים בצרפת כולם.

במאות ה-12 וה-13 והלאה, בעיקר במרכז אירופה אולם בכמה מקרים גם במערבה ובמזרחה, במקרים רבים בהם נמצאו ילדים מתים, הואשמו בכל יהודי המקום או יהודים וצוענים שלא מבני המקום אבל שהיו בסביבה. קשה לבצע חקירה פלילית ממרחק של מאות שנים, אבל מבחינת המקרים עולה תמונה שמצביעה על כך שהורים שניסו להיפטר מילדים לא רצויים או עברייני מין היו, סביר להניח, העבריינים ולא יהודי או צוענים ש"חטפו" ילדים לצורך פולחני או מסחרי.

עלילת הדם הייתה חסרה בסיס עובדתי בכל מקרה שנחקר, אבל זה לא הפריע בימי הביניים ולמען האמת גם לאחריהם (עד קיליצה 1946) להשתמש בעלילות דם כנגד היהודים.

לאחר מהפכת 1905 ברוסיה התארגנו ברוסיה בחסות המשטר כנופיות לאומניות ריאקציונריות בשם "המאות השחורות", בניסיון לתת תגובה לאומנית-שמרנית ודתית הולמת לעליית הסוציאל-דמוקרטיה ולרוחות המהפכניות במדינה. המשטר השתמש בכנופיות לעריכת פוגרומים ועשיית תעמולה אנטישמית כדי שזעם ההמונים יופנה לא כלפיו אלא כלפי היהודים.

עלילות הדם וההסתה כנגד היהודים, כרוצחי ילדים וכמי שמוצצים את לשד האנושות היו תמיד תוצאה של הסתה ארוכת שנים של מנגנוני משטר הגמוניה וממסד שהשתמשו ביהודים כשעיר לעזאזל לנווט כנגדם את כעסו של ההמון.

לפעמים לעלילת הדם היה גרעין של אמת, בדרך כלל יהודי שסחר בבורסה ובצע שם הונאה, המפורסם ביותר בזמננו הוא ברנרד מיידוף, שדמותו ומעשיו מזינים את האנטישמים באמריקה הצפונית ובעולם כולו להוכחת הנוכלות של כלל היהודים. מעניין שהחברים החדשים של ממשלת נתניהו, האנטישמים הימנים באלטרייט האמריקני הם מפיצים נלהבים של עלילות דם אנטישמיות, מעניין אבל לא מפתיע.

מה שעושים בכירי ממשלת ישראל בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים שלו ארדן ובכירי קואליציה בימים האחרונים לא מזכיר עלילת דם אלא מהווה עלילת דם. כמו אחרוני האנטישמים הכושלים נתניהו ושריו מנסים להציל את עורם מזעמו של העם שהולך להבין שלבניו אין נגמשים, אבל קונים צוללות תמורת שוחד. שרמת החיים שלו יורדת כבר כמעט 8 שנים רצוף מאז שנתניהו עלה לשלטון. ששודדים אותו ממשאביו ונכסיו בעבור קומת טייקונים ותאגידים מקומיים ואמריקאים.

ובנוסף לכל הצרות, בפעם השנייה תוך שש שנים, המדינה עולה באש. וראש הממשלה שהורה לפאר את שמו בטכס לזכר קרבנות האסון הקודם, שהוא אחראי לו, שוב נכשל להגן על התושבים מפני אש.

נתניהו מנסה להציל את עצמו באמצעות הסתה כמו שהוא עשה באופן כל כך שטני בבחירות האחרונות. אני לא אומר שלא יכול להיות שפלסטיני מהגדה או תושב ישראל הצית את אחת התבערות, מה שבטוח הוא שבמדינה שהיו בה מספיק כבאים ומספיק ציוד כיבוי ותשתיות ראויות, ויערות מטופלים, ושטחי מרעה לעיזים ביערות וחורשות ושבילי אש וכך הלאה, דברים שלא טופלו בצורה מספקת מאז השריפה הקודמת, לא ניתן היה לשתק מדינה שלמה בגלל שריפות.

אבל נתניהו כרגיל לא עשה כלום חוץ מאשר להיות שותף למעשי שחיתות ושוד כנגד תושבי ואזרחי ישראל. כעת. ככלות סבלנות העם לנוכח פרשת השחיתות האחרונה שלו ושל משפחתו, הוא משתמש בנשק עלילת הדם ומבעיר בכך אש לא פחות מסוכנת מזו שהרשלנות הפושעת שלו ושל ממשלותיו מבעירה בימים האחרונים את הארץ.

ככל שהכישלון של השלטון יותר גדול, ככה ההסתה שהוא ישתמש בה תהיה יותר פרועה. בשבוע שעבר נתניהו הגיע לשיא הכהונה הרצופה של ראש ממשלה בישראל וכך המדינה גם נראית. מרוטה ומרופטת, מעורערת תשתיות ונוירוטית, שטופת שנאה ופרנויה. השימוש של ממשלתנו בנשק עלילת הדם הגיע לשיא של כיעור ועליבות, יותר מתמיד זה הזמן להחליפה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

25 Responses to “גל השריפות – עלילת דם אנטישמית תוצרת ממשלת ישראל”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  קבלתי מרבותי שחשודים הם בבחינת חשודים ומכאן שהתלהמות של ראש הממשלה, היתה אולי מוקדמת מדי (קראתי שבאיזשהו מקום בשטחים תפסו ישהו על חם?).

  קראתי גם את התאור של רביב על התכסיס המניעתי הפנטסטי נגד שרפות – "השכנים שלי מדברים בגלוי על היתרונות של לגור בשכונה מעורבת – הסיכוי שמישהו יצית את הואדי מתחת לבית שלנו הוא קטן".
  http://www.blacklabor.org/?p=58587

  ועלה בדעתי שאם וכאשר יוכחו החשדות – אולי כדאי לצרף את המציתים ללוחמי האש – אם הם יודעים איך לכוון שריפה בצורה לאומנית כל כך מדויקת – בתנאים של רוחות עזות שמעיפות אצטרובלים לוהטים למרחקים עצומים – אולי כדאי להתייחס אליהם כמו להאקרים שמגויסים לעבוד עם הממסד ולא נגדו.

 2. רפי לאופרט הגיב:

  אני מבין שהכותב והמגיבים לפני נפגעו עד עמקי נשמתם מן העובדה שחרף שריפתם של בתים רבים במדינת ישראל ע"י פורעים וטרוריסטים מבית ומבחוץ, לא נספה אף ישראלי במחווה ההשנאה הערבי האחרון.
  לשמחה אני שותף מלא, להתלהמות האנטי ממשלת-ימין – לחלוטין לא.
  בינתיים נמצאים במעצר כ- 40 חשודים, נגד חלק מהם יש כבר הוכחות ממשיות להשתתפות בהצתה/ות. בסה"כ מעריכים כוחות הביטחון (ואני מבין שהמתלהמים אינם מאמינים לדיווחים אלה, עד אשר יאושרו ע"י "בצלם" או ה"קרן החדשה") שכ- 40% מהדליקות היו הצתות יזומות.
  ניתן כמובן להעריך, במוח חולני כמובן, שהימין ביצע כאן פרובוקציה נגד הערבים "המסכנים" שמעולם לא הציתו שריפה בישראל ומעולם לא ביקשו לפגוע ביהודי.
  מה לעשות ואני ותיק מדי במדינת ישראל ובארץ-ישאל מכדי להאמין להבלים אלה.
  נכון, באופן אישי אין להעניש איש בפשע בטרם הוכחה אשמתו. אבל מותר להחשידו אם יש ראיות לכאורה. אם מותר לבדוק את עניין הצוללות – אעפ"×™ שכל מי שעסק אי-פעם ברכישות עבור מערכת הביטחון או מטעמה, יודע שגם הרוח הרעה בנושא ×–×”, היא כלאם פאדי, וכי טרם הוכח דבר… – מותר וחייבים לבדוק ברצינות רבה את סיפור השריפה שעל פני נראה כחוליה בשרשרת הפיגועים האינסופית של ערבים ביהודים בא"×™…
  מי שאינו מוכה אמוק בשנאה עיוורת לכל מה שאינו מתיישב עם דעותיו הקדומות, לא היה מתעלם משיפורי התפקוד של מערכות עזרה שונות שהתגלו באירוע זה. עדיין לא נפתרו כל הבעיות ויש מקום לזרז ולהעמיק את הטיפול, דווקא משום שהוכח שלא מדובר רק באירוע מעשה ידי הטבע, ומי שפעל הפעם, ינסה שוב בהזדמנות "הטבעית" הראשונה שתקרא לידיו, אם לא יענשו העבריינים שתוכח אשמתם ללא רחמנות.
  אני מבין את התסכולים של חלק מהכותבים ואת צרות האופק וצרות העין של אחרים, אבל בפרוש לא מסכים עימם, לא מקבל אותם כגישה נורמטיבית ולא מתכוון להיסחף בגל העכור של שנאה עצמית שהם מחוללים.

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  תודה לך ל. רפי שקצרת את דברי ההבל והקללות.
  מה שביבי עשה לפני שהיו הוכחות למשהו היתה עלילת דם ובינתיים ההערכה של ההצתות ירדה לשליש מהמקרים כשברובם אין שום הוכחה למי זה היה או מהי מהות ההצתה (למשל הצתה של גזם)
  אבל ככה זה באנטישמיות גם כשהעושים בה שימוש הם לכאורה יהודים לפחות לפי ההלכה.
  סיפור השרפה הוא סיפור של התעלמות של שנים משינויי האקלים, של מיעוט במספר הכבאים לנפש ביחס למדינות ה-OECD, של הזנחת היערות והחורשות, של כל מה שלא מצטלם טוב כמו סופרטנקר שמביאים כשהכל כבר נגמר בשביל צילומי יח"צ.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  חשודים בהצתה שלא נתפסו ממש על חם – הם בבחינת חשודים.
  החקירות עצמן בקשר לסיבות השריפה אינן מסתיימות ביום אחד ובוודאי לא במהלך המאמצים לכיבוי השרפות.

  לכן – יפה האיפוק לחכמים.

  חברות הביטוח לא אמורות לפעול על סמך הערכות ערטילאיות על הצתות. מה שקובע במקרה כזה הוא בית משפט.
  מצד שני קיים חשש שחברות הביטוח יעוטו על התלהמות הבלתי נפסקת בעניין הטרור ויעצרו כל תביעה עד שיתברר סופית היכן הדברים עומדים.

  ואני רק שאלה – בכלל לא בטוח שניתן ×™×”×™×” להוכיח קשר או אי קשר בין שרפה של בית X להצתה בוואדי Y.
  נתניהו שקודם יורה ואחר כך מכוון – פתח פה תיבת פנדורה.

  לכן, במקום קשקשת וצרורות של אמירות סותרות – צריך לקום מידית גוף מוסמך שמרכז את כל הפעולות – שבראשו יעמוד שר X ואיתו מספר אנשי מעשה, אם יש כאלה בסביבה.

  כחלון דיבר על קיצור בירוקרטיה – בינתיים אני רואה רק סיבוך בירוקרטי.

  השמן על גבי המדורה – מיותר לחלוטין.
  מסקנות לגבי רשלנות בפעולות מניעה – מתחייבות.
  אי אפשר להמשיך ככה עם החפיפיות.

  אנחנו חיים על גבול המדבר. מזג האוויר כפי שציין טוכולסקי משתנה.
  צריך לצאת מהקופסה.

 5. פוקסי הגיב:

  אנונימי מס' 4 ….

  רבים הם הכותבים דברי הבל סביב ההצתות הללו ,ואין פה קשר , לא ל – X ולא ל- Y , לא עצפור לא בטיח ולא נעליים . כדאי לעשות קצת סדר בבלגן :

  תחילה , יש לשים לב :

  חשד להצתה , הינו חשד כמו כל חשד אחר . אפשר לחשוד , ואפשר להאשים , רק על סמך ראיות נסיבתיות ( בלי טביעות אצבע למשל , ובלי די אן איי , ראה לינק לפסק דין ) . אין צורך וטעם להתיחס לחשודים דנן , באופן שונה .

  מעבר לכך , החוק עצמו הוא ברור וחד , וממש לא מסובך , הנה , מתוך חוק העונשין , תשל"ז 1977 , סעיף 448 (5 ) כך :

  " המשלח אש במזיד בדבר לא לו, דינו – מאסר חמש עשרה שנים; עשה כן במטרה לפגוע בנכס של המדינה, בנכס המשמש את הציבור, באתר טבע, בצמחיה או בבטחת דרי הסביבה או במטרה לפגוע בבני אדם, דינו – מאסר עשרים שנים. "

  עד כאן הציטוט :

  שימו לב לנוסח , התוצאה לא מעלה ולא מורידה , אלא , שילוח האש במזיד , עצם המעשה ( להבדיל מניסיון כמובן ) .

  כך שאין מה להרבות : אושיות , קושיות , ישויות , ומחלות קיבה …יחקרו אותם , כמו חשודים אחרים , גם בהצתות , וידעו בדיוק , מה מהות החשד והסתברות ביצוע העבירה .

  לינק לפסק דין , ערעור לעליון , על הצתה , הרשעה בלי טביעת אצבע , בלי די אן איי , רק על סמך ראיות נסיבתיות , כאן :

  http://elyon1.court.gov.il/files/12/470/039/W03/12039470.W03.htm

  תודה

 6. פוקסי הגיב:

  רק תיקון טעות בתגובתי לעי"ל :

  עסקינן בסעיף 448 (א) לחוק העונשין , ולא כפי הכתוב : 448 (5) .

  תודה

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  פוקסי בבקשה – מבלי להיכנס לפרטי המשפט ואיך הוכיחו שם נסיבתית את המזיד – הדוגמה שלך מדברת בעד עצמה. עד שלא מוצו כל ההליכים – הכל תקוע.
  וגם כשיקבע שפלוני הצית במזיד עדיין צריך להוכיח את הקשר לדירה מסוימת.

  לא בלתי אפשרי בהרכח, אבל עוד שלב של סחבת.
  אז בוא נראה את האדונים כחלון וביבי – מקצרים הליכים. נראה אותם משלמים את הביטוח כממשלה ומתחשבנים אח"×› מול חברת הביטוח.

  מי שהאזין אתמול והיום לשידורי רשת ב' – שמע רצף מערכונים של הגשש – הודעות סותרות רדפו זו את זו, לעיתים מפיו של אותו דובר.

  ואת הלקחים המעשיים, ההכרחיים – לא ילמדו. ×–×” באחריות.
  אשמח להתבדות.

 8. פוקסי הגיב:

  אנונימי 7 :

  אני רק מניח שאתה האנונימי 4 שאליו התיחסתי . בתגובתך מס' 4 , כך רשמת :

  " ואני רק שאלה – בכלל לא בטוח שניתן יהיה להוכיח קשר או אי קשר בין שרפה של בית X להצתה בוואדי Y.
  נתניהו שקודם יורה ואחר כך מכוון – פתח פה תיבת פנדורה. "

  עד כאן הציטוט :

  פסק הדין , היה צריך להוכיח לך , שאפשר ועוד איך להוכיח הוכחות שכאלו , משמע :

  שהייתה הצתה בוואדי Y , והקשר לשריפה בבית X , והכל מתוך ראיות נסיבתיות ( בלי די אן איי , בלי טביעות אצבע למשל ) . מעבר לזה , אם קראת הוראת החוק שציטטתי , אזי :

  העבירה או הענישה , לא מותנית בתוצאה , משמע :

  גם אם הייתה הצתה בואדי Y , והתפשטות האש לבית X , גם אם לא התכוון בדיוק המצית לבית X , הוא חייב בפלילים .

  לגבי נתניהו וכחלון , לא כתבתי והתיחסתי , עושה רושם שהדברים מתנהלים ממש לא כפי שאתה כותב . אבל , אולי יותר מאוחר אתיחס לכך .

  תודה

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הסביר המומחה לביטוח:
  נניח שפלוני ביטח את ביתו ותכולו בסכום מסויים ושילם בהתאם פרמיה גבוהה,
  הנה עכשיו יוכרז שביתו נשרף בפעולת חבלה.
  האחריות לתשלום הביטוח עוברת לממשלה.

  לשמאי הממשלתי אין שום מחויבות לסכום שבו ביטח את ביתו ולפרמיות ששילם במשך שנים בהתאם.
  יש מצב שהשמאי יעריך את הנזק בסכום נמוך יותר.

  ההכרזה על שריפת ביתו כתוצאה מפעולת חבלה עוינת תגרום לו בכלל הפסד.

  לטענת אותו מומחה אין למבוטח אופציה לבחור מי ישלם לו את הנזק. חברת הביטוח מן הסתם תדאג לנתק עצמה מהמחויבות.

  הענין מסובך ביותר.
  וישנם אלה שלא ביטחו עצמם בכלל ולא יוכר נזקם כתוצאה מחבלה.
  מדברים על חקיקת חוק בעניינם.
  יצא שלא שילמו גרוש על ביטוח ויקבלו בעצם יותר מאותו פלוני שנזכר למעלה

  וכן הלאה וכן הלאה.

  פה תקום חתיכת צעקה.
  עדיף היה שהמנהיגות תחסוך במילים מיותרות והצהרות לא בדוקות.

  הצעתו של רביב להקים גוף שירכז את כל הפעולות ויתאם את כל התסבוכות – בינתיים נופלת על אוזניים אטומות.
  אבל מילים מילים מילים מילים – אם אפשר רק ×”×™×” לכבות שריפה בכל הרוק הריק ×”×–×”.

 10. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי 9 :

  יש חוק , ולפי החוק פועלים . וסתם גוף שיוקם , לא יכול לפעול בניגוד לחוק ממילא . מי שטוען שצריך להקים גוף , צריך להסביר , למה בדיוק . הצעות סרק , בלי הבנה של החוק לא עוזרות כלל . לא ממש קשור למנהיגות . קשור לחוק , על פי החוק פועלים . בינתיים כחלון ונתניהו , עושים מה שהם יכולים , בשביל להסיר ביורוקרטיה מן הסיפור ( לא לשכוח , שביורוקרטיה היא אבן יסוד בשלטון החוק ומינהל תקין , ביורוקרטיה סבוכה שלא לצורך , היא הרעה החולה , או בשעת חירום , אבל ×–×” סיפור … ) .

  על פי החוק במדינת ישראל , בעיקרון , לא מקבלים פיצויים משני גורמים גם יחד ( נניח גם מן הביטוח הלאומי , וגם מסתם אדם שהזיק לך ) . ואגב , ממילא בחוק ( תגמולים לנפגעי פעולות איבה ) ישנה אפשרות להקים רשות , אשר תקבע , באם פעולה מסויימת הייתה פעולת איבה ( לא פשוט הדבר ) .

  למי שרוצה להבין בדבר , שינסה לקרוא ולהבין את " חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, תש"ל-1970 " ( להלן לינק , וביחוד סעיף 16 שם , אשר מעיד על אפשרות קבלת פיצוי , רק ממקור אחד בעיקרון כאשר עסקינן במקור ממשלתי / ציבורי כמובן , ולגבי הקמת רשות דנן שתקבע באם פעולה שהתרחשה הינה פעולת איבה אם לאיו , סעיף 10 שם ) .

  מי שלא מבין , יכול לשאול …אשתדל לעזור …. רק שמכלול הנושא , סבוך מאוד ….

  לינק לחוק תגמולים לפעולות איבה , שימו לב ביחוד לסעיף 16 ו- 10 :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/P229M2_001.htm

  תודה

 11. פוקסי הגיב:

  רק הבהרה לתגובתי לעי"ל , הבהרה כללית שנשתכחה ממני :

  החוק המוזכר ( תגמולים לנפגעי פעולות איבה ) הינו חוק , אשר כשמו כן הוא , מסדיר פיצויים מטעם המדינה בעיקרון , לקורבנות מעשי איבה ( משמע : קורבנות להתרחשות טרוריסטית , פגיעה מנשק המיועד נגד פעולות איבה וכדומה , סעיף 1 שם ) .

  אז ברור , שיש כאן פוטנציאל להגדרה של השריפות וההצתות , כפעולות איבה , וממילא זכאות לתגמולים . אז שוב :

  הבעיה , מה קורה במצבים לא ברורים או מעורבים , אם כך , סעיף 10 שם באמת , מאפשר הקמת רשות עצמאית , אשר תקבע בדבר ( האם איבה אם לאיו ).

  תודה

 12. פוקסי הגיב:

  רק למי שמעונין , חוק מס רכוש וקרן פיצויים , לעיין בפרק 8 והאפשרויות העומדות בפני שר האוצר ולנסות להבין , להלן :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/273_001.htm

  תודה

 13. פוקסי הגיב:

  והתקנות הנלוות לחוק מס רכוש כאמור , כאן :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/273_020.htm

  תודה

 14. פוקסי הגיב:

  למי שמעונין בפירוט נוהלים יותר בהיר ופשוט , ופרטים לגבי פניה לרשות המאשרת ( מאשרת שעסקינן בפעולת איבה אכן , על פי סעיף 10 לעי"ל לחוק כאמור ) ועוד : פניה וערעור לועדת ערעורים , על החלטת הרשות לעי"ל , אז כאן , מסמך נהלים של משרד הביטחון :

  http://www.mod.gov.il/ListForms/אישור%20תביעות%20לפיצויים%20בגין%20נזקי%20מלחמה%20ופגיעות%20איבה.pdf

  הרבה יותר פשוט ובהיר בעיקרון …

  תודה

 15. פוקסי הגיב:

  רק הבהרה או תיקון :

  הרשות המאשרת לעי"ל , כבר הוקמה וקיימת כמובן , ולא כפי שעשוי היה להשתמע מתגובותי בטעות ,שהקמתה הינה בבחינת אפשרות או אופציה כמובן .

  תודה

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  השאלה היא פוקסי – האם יכול אדם לבחור איזה גוף יפצה אותו?
  למשל חברת הביטוח ששם שילם פרמיות עבור פיצוי גבוה יותר ממה שקבעה לו המדינה?
  האם הוא יכול לערער על הפיצוי שקבעה לו המדינה, בטענה ששילם פרמיות גבוהות עבור פיצוי גבוה יותר, ולדרוש שהמדינה תשלם לו את מה שחברת הביטוח הייתה חייבת לשלם?

  עם כל הרצון הטוב (ונכונה הערתך בקשר לבירוקרטיה) – האם יש לכך תקדימים? איך מתייחס לכך החוק?
  וכדי לא לסבך יותר – אתה בעצמך מודה שהעניין סבוך, לא ארד לשאלות פרטניות יותר (כמו הפניה של כחלון לחברות הביטוח היום).

  לא התייחסת לכך בכלל בתגובותיך.

 17. פוקסי הגיב:

  משמתמש אנונימי 16 ,

  לא התיחסתי להרבה מאוד דברים , יותר מדי דברים , אי אפשר פשוט ….

  מעבר לזה , כתבתי מפורשות , סעיף 16 בחוק ( תגמולים לנפגעי פעולות איבה ) מייצר חלופה מכאן או משם ( ביטוח לאומי נ' איבה ) הנה מצטט :

  " תגמול לפי חוק זה או גימלה לפי חוק הביטוח עקב מאורע אחד

  16. (א) הזכאי עקב מאורע אחד לתגמול לפי חוק ×–×” ולגימלה לפי חוק הביטוח, ישולם לו תגמול לפי חוק ×–×”, ואולם תוך ששה חדשים מהיום שבו נמסרה לו ההודעה על החלטת הרשות, ואם הוא × ×›×” לפי חוק ×–×” – גם תוך שלושה חדשים מהיום שבו נמסרה לו ההודעה על קביעת דרגת נכות לצמיתות, הברירה בידו לבחור בגימלה לפי חוק הביטוח.

  (ב) בחר הזכאי תוך תקופה כאמור בגימלה לפי חוק הביטוח –

  (1) תשולם לו הגימלה בניכוי הסכומים ששולמו לו כתגמול לפי חוק זה בתקופה שבעדה מגיעה לו הגימלה;

  (2) יהיה חלק הגימלה העודף על התגמול לפי חוק זה על חשבון המוסד, ושאר הגימלה יהיה על חשבון אוצר המדינה. "

  אם כך , הכותר הינו : תגמול לפי חוק ×–×” או גימלה לפי חוק הביטוח ….. וכתוב בסיפא של הסעיף עצמו : " הברירה בידו לבחור בגימלה לפי חוק הביטוח ( חוק הביטוח הלאומי ) . ×–×” אמנם לא חד לגמרי , יש חפיפת זמנים , אבל בגלובל ×–×” כך .

  מעבר לזה , השארתי לינק להנחיות משרד הביטחון , שם מפורטים ההליכים . ברור שלגבי חברות ביטוח פרטיות , הרי זה ענין של הפוליסה של כל אדם ואדם . אין קשר בין השמאות הממשלתית , ההערכה הממשלתית ( מנהל מס רכוש ) לבין פיצוי מחברת הביטוח .

  אם לפשט אזי :

  1) יש לפנות למנהל מס רכוש ולמלות טופס תביעה
  2) הועדה המאשרת שאירעה פעולת איבה מאשרת ( שאכן אירעה פעולת איבה )
  3) יש אפשרות ערעור על החלטת הועדה בסעיף 2 לעי"ל .

  וזה ממש בגלובל …. ×”×›×™ פשוט כמובן , והכי יעיל , עורך דין שהוא מנוסה בתחום , ומנוסה בהופעות בבית משפט . אבל , מי שידו לא משגת , יכול לשאול פה , ואשתדל מאוד לעזור .

  תודה

 18. פוקסי הגיב:

  על מנת לחדד ולא לסבך , להלן הלינק להוראות משרד הביטחון , להתרכז רק בלינק הזה , והוראות שם מפורטות ביותר ויותר פשוטות ובהירות , הנה שוב :

  http://www.mod.gov.il/ListForms/אישור%20תביעות%20לפיצויים%20בגין%20נזקי%20מלחמה%20ופגיעות%20איבה.pdf

  תודה

 19. פוקסי הגיב:

  רק הבהרה כללית :

  כמובן שביטוח לאומי מפצה על נזק גוף ונפש , לא על רכוש . מס רכוש על הרכוש , אלא ששניהם , כתוצאה מפעולות איבה לצורך הענין שלנו .

  שוב , ×”×›×™ פשוט , הלינק לעי"ל למשרד הביטחון , שם מוצגים עיקרי הדברים , ודוגמאות של טפסים וכו….

 20. פוקסי הגיב:

  רק הבהרה חשובה , בקשר לשאלותיו של אנונימי 16 לעי"ל :

  אין ספק כמעט , שאדם שמבוטח באופן פרטי , וגם מקבל פיצוי ממס רכוש , שהוא לא יוכל לקבל , סכומים משני הגורמים יחד , שיעלו על תקרת השווי של הרכוש שניזוק . מטרת הביטוח באופן כללי , על פי החוק , הינה להשיב מצב לקדמותו כפי לפני הנזק ( שיפוי ) ולא להתעשר ממקרה ביטוח מעבר לנזק ( או בהתאם ספציפי לתנאי הפוליסה כמובן ) .

  לכן , אפשר להניח , שאדם שיש לו פוליסה פרטית ( וצריך לבדוק היטב , באם לא הוחרגו בפוליסות מעשי איבה וכדומה ) יצטרך לתמרן על מנת לקבל עד תקרת השווי , ולא יוכל קרוב לוודאי , לקבל גם מכאן , וגם משם ( פוליסה פרטית , ומס רכוש ) כך שיעבור סך הכל את תקרת השווי הסבירה .

  לכן , מי שיקבל סכום X ממס רכוש , יוכל במקרה הטוב , לקבל השלמה מחברת הביטוח הפרטית , לתקרת הנזק , הסך הכל לא יוכל לעבור מכלול הנזק .

  תודה

 21. פוקסי הגיב:

  לכל המעונין , פניה של סגן שר האוצר , לחברות הביטוח בנדון :

  http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3702821,00.html

  תודה

 22. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.3136643 הודעת המשטרה שעד כה לא נקבעה אפילו הצתה לאומנית אחת.

 23. פוקסי הגיב:

  רק למי שירצה לקרוא קצת סימוכין בחוק ( מעבר לפסיקה ) על מה שכתבתי בתגובותי לעי"ל להלן חוק חוזה הביטוח :

  סעיפים : 55,56 שיפוי על נזק בלבד , וסעיף 59 כפל ביטוח , להלן :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/144_001.htm

  תודה

 24. פוקסי הגיב:

  לכל המעונין , הצעת חוק של ח"כ איציק שמולי , לחייב חברות ביטוח לשאת בהפרש שבין מס רכוש לגובה הנזק לאור האירועים האחרונים . הדברים שם , לא ממש מדוייקים מהרבה בחינות , אבל , הצעת החוק , תחייב מפורשות ופוזיטיבית קרוב לוודאי חברות הביטוח על פי הנחזה בכתבה :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4886044,00.html

  תודה

 25. נטע הגיב:

  המידע שמוצג בכתבה בהארץ הוא לא פחות ממדהים.
  הוא מאשר את כל התגובות של "הפטפטנים" וכד', כפי שהוגדרו כאן ע"י מגיב אחר.

  "לפי המשטרה, המקרים שבהם יש חשד להצתות נמצאים בחקירה, בה נבדק גם הרקע להצתה. "אנחנו לא יכולים להתחרות בדיבורים של הפוליטיקאים שמדברים על פיצויים", אמר גורם במשטרה, והסביר כי בשלב זה באף אחת מהזירות לא נקבע באופן סופי המניע, למרות החשד הסביר שעולה בחלק מהמקרים. כך למשל, בשריפה באזור נטף נמצאו בקבוקים עם חומרי בעירה, אולם עד כה אין אינדיקציה למניע לאומני מכיוון שטרם אותרו חשודים במעשה".
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.3136643

Leave a Reply