postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » על רקע לאומני – נוטשים את האזרח

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על רקע לאומני – נוטשים את האזרח

נושאים דו-קיום, דעות ב 27.11.16 1:35

ההתמקדות בשרפות כאירוע טרור והשימוש בהן כדי להגביר את החשדנות והשיסוי, פוגעת בחוסן החברתי ומכסה על מדיניות המפקירה את האזרחים לגורלם

מאת רביב נאוֶה

בואו נדבר רגע על הצתות על-רקע לאומני.
לא, סתם. בואו נדבר רגע על מה שחשוב באמת. מה שראינו ביממה האחרונה הוא הפגנת חוסן אדירה של תושבי חיפה. תחשבו על מצב שבו אנשים אחוזי פאניקה (מוצדקת לגמרי) מציפים את הרחובות, חוסמים את הגישה לכוחות החילוץ, אחרים מסרבים לדרישות להתפנות, מעדיפים להאמין לשמועות בווטסאפ על-פני ההנחיות הרשמיות של גורמי הביטחון, מספרי הנפגעים הולכים ותופחים, יש גם נפגעי חרדה, בתי החולים נסתמים, בטלוויזיה מראים תגרות אלימות במאבק על מקום באוטובוס הפינוי וחבורות משולהבות רודפות אחרי ערבים שמישהו שמע שראו אותם  מבצעים ניסיון הצתה.

זה לא תרחיש דמיוני. למעשה, כל אחד מהדברים האלה כבר קרה בעבר. הסיבה שלא ראיתם אותם היום לא מובנת מאליה, וגם אם אי-אפשר למדוד בדיוק כמה נפגעים וכמה כבאיות ושוטרים החוסן הזה שווה ברור שהוא שווה הרבה. ההיפך מחוסן, הוא חברה מתפוררת, משוסעת וקורבנית, שעסוקה בחיפוש אשמים במקום להתרכז בשמירה על תפקוד ובהיערכות לימים הלא-קלים שעוד יבואו.

עכשיו, בואו נדבר על אלו שרוצים שנדבר על "רקע לאומני".
כאשר המנהיגות מלבה פאניקה במקום להרגיע, כאשר הציבור שעמד בלב האירועים היום: תושבי העיר, מתנדביה, שוטריה וכבאיה הוא שקוף עבורה והיא מעדיפה להתמקד, מול המצלמות ובפוסטים בפייסבוק, בדיבורים על "הצתה והסתה", היא מחבלת באותו חוסן שהוא זה שמאפשר את ההתמודדות עם האסון הזה, ויאפשר אותה גם באסון הבא.

אין פה נאיביות. דיברתי היום עם לא מעט חיפאים, עבור כל מי שדיברתי אתו, הרקע הלאומני של ההצתות הוא עובדה, לא אפשרות. השכנים שלי מדברים בגלוי על היתרונות של לגור בשכונה מעורבת – הסיכוי שמישהו  יצית את הואדי מתחת לבית שלנו הוא קטן. אבל, הם מבינים גם שזה לא העיקר. העיקר הוא שחצי עיר עלתה היום באש, אבל אף חיפאי לא יישן ברחוב. העיקר הוא ש-80 אלף איש התפנו, ועדיין לא ברור לכמה אלפים מהם אין לאן לחזור. האנשים האלה יצטרכו את המדינה שם, בשבילם, ולא רודפת אחרי רוחות רפאים של מציתים.

ראש הממשלה היה צריך לעמוד אתמול מול המצלמות עם שר האוצר (אחרי שגמר לפנות את הבית שלו ולבדוק שהכל בסדר) ולהגיד: "הכרזנו על גל השרפות כאסון לאומי, נקים מנהלת שתטפל באנשים שאיבדו את רכושם, נכניס שינויים בתקציב כדי לבצע את זה ונדאג שאף אחד לא יישאר לבד".
 
במקום זה, ראש הממשלה עמד עם השר לביטחון פנים וזיבל בשכל על "נמצה את הדין עם המציתים והמסיתים". שר האוצר תרם את שלו היום, כשהבהיר שאם האירוע לא יוכרז כאירוע חבלני – הנפגעים לא הולכים לראות שקל.
 
הממשלה הזאת אומרת לאזרחים שלה: "לכו חפשו". ערבים.
זאת ממשלה על רקע לאומני.

%d7%a9%d7%a8%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%97%d7%99%d7%a4%d7%94

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

9 תגובות

 1. נטע :

  מאמר חשוב

  חד וחותך. בהיר ולעניין.
  יש רק בעיה אחת "קטנה" – שבכלל צריך להגיד את המובן מאליו.

  שהמובן מאליו הוא ההיפך מעצמו. שעל המובן מאליו לא מנצחים בחירות.

  שמובן מאליו שכדי לנצח בחירות צריך לעשות ולהגיד את ההיפך מהמובן מאליו.

  אפילו ביבי, אם היה מזהה בסוף שהסתה אינה משתלמת, היה מוצא בתוכו את הכוחות להפסיק עם זה, למרות הכישרון יוצא הדופן שלו בתחום.

 2. פוקסי :

  תודה על הפוסט . צודק כותב הפוסט , לקשר בין איפוק , לבין חוסן לאומי . אלא שההתעמרות שלו בממשלה לאומנית לכאורה , מביישת ממש :

  לא טרח כותב הפוסט , להביא ציטוט אחד , מקור אחד , לא טרח להציג , איזה פרמטרים קובעים אובר לאומנות או חוסר אחריות וממלכתיות .

  בהקשר שלנו , על הכותב היה להוכיח :

  שלא היה חשד סביר שאלו הצתות , ועל רקע לאומני . והרי , החשד התגלה כסביר מאוד , ומה שלא היה סביר , זה בכלל , ההתעלמות הראשונית מחשד ברור דנן . ועוד :

  היה צריך להוכיח כותב הפוסט , שהייתה האשמה גורפת וכוללת כלפי ערבים , הכל בקשר להצתות . ועוד :

  שהטיפול הראשוני לפחות , בנפגעים , היה לא סביר . כל זאת חדל כותב הפוסט מלעשות , אבל , מלא כרימון בתואנות , טענות , שונות ומשונות .
  ממשלה לאומנית , או אובר לאומנית , זוהי בעיה !! אבל , רגשות אנטי לאומניים , הן גם כן בעיה !! בעיה שמייצרת תגובה אנטגוניסטית , ואז :
  לאומנות עולה וצומחת ופורחת כתגובת נגד ( ממש כמו בברקסיט , כמו בבחירה של דונאלד טראמפ , ועוד ….) .

  אז טרחתי קמעא בשביל הקוראים וכותב הפוסט , הנה כחלון מצוטט להלן :

  "אני מבקש מכל הנוגעים בדבר לפעול לפי סולם הרגישות הגבוה ביותר של אנשים שמשתתפים במצוקה מתוך הבנה לגודל השבר. האנשים שיגיעו מולכם עברו אירוע קשה. הטיפול בנפגעים אינה מלאכה קלה אבל אנחנו חייבים לעשות את זה במקצועיות ובמהירות המירבית. זו חובתינו כלפי האזרחים הטובים האלה שאנחנו יודעים לגבות מהם מסים במהלך השנה – עכשיו הם צריכים אותנו. אל תתנו להם לטבוע בניירות, לא לשלוח אותם ממשרד למשרד, לא לטרטר אותם. לעשות את זה בצורה הכי מתחשבת שיש. איתנו הם צריכים לבנות את חייהם מחדש. אנחנו נלווה כל אחד ואחד, צעד אחר צעד …"

  עד כאן הציטוט :

  והנה בנט מצוטט :

  "שיהיה ברור: בשום אופן ובשום מצב, שאף אזרח שלא יפעיל אלימות או ייקח את החוק לידיים. יש משטרה, ויש כוחות ביטחון. הם כבר מבצעים מעצרים של מחבלי אש".

  ועוד מבנט :

  " זו טעות קשה להאשים את הציבור הערבי הישראלי כולו, ולא אקבל זאת. רבים בציבור הערבי מוקיעים את ההצתות האלו וכואבים אותן "

  עד כאן הציטוט :

  אז מה לא סביר בכל זה ? אולי יטרח כותב הפוסט , ויציג משהו שאנו לא יודעים עליו ?

  לינקים :

  כחלון :

  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3702564,00.html

  בנט :

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/848/930.html

  תודה

 3. פוקסי :

  רק עוד המחשה שנשתכחה ממני :

  הנה , נתניהו בסיור בשטח , ודבריו נכוחה לכבאים , כפי שמובאים במלואים ממבזק מעריב ( ראה לינק רצ"ב ) הנה :

  נתניהו ללוחמי האש בבית מאיר: "אף אחד לא צריך למות בעסק הזה"

  ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר במוקד השריפה בבית מאיר יחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן. נתניהו נפגש עם לוחמי האש ואמר להם:

  "הדבר הכי חשוב הוא לפנות את האנשים, וגם את עצמכם. אף אחד לא צריך למות בעסק הזה".

  ראש הממשלה שיבח אותם והוסיף: "אי אפשר להילחם באש בלי לוחמי אש כמוכם, אי אפשר, וזאת גבורה, אתם עומדים בקו האש, אבל אין שריפות יער ואין שריפות שטח, אין היום טיפול בעולם, אפקטיבי, בלי מטוסי כיבוי".

  עד כאן הציטוט :

  לינק אליו :

  http://www.maariv.co.il/breaking-news/Article-564696

  תודה

 4. נטע :

  שמענו כולנו את הציטוטים שפוקסי מביא פה. אין בהם חידוש. גם האזרח י' "מבקש מכל הנוגעים בדבר וגו'", רביב קורא לזה: "הקמת מנהלת…." נחכה בסבלנות, בעיקר אלה שהיו הפעם מחוץ למעל האסון. עם סבלנות מגיע בסוף התור לכולנו.

  הדברים המצוטטים רק מחזקים את דברי רביב.
  יש סיבות טובות להניח שהוא מוכשר ממני לענות בצורה מפורטת יותר.

 5. פוקסי :

  נטע ,

  כותב הפוסט , לא הביא אפילו המחשה אחת . אז אין חידוש ? ואם יכול היה , לא היה מביא להמחשה והוכחה ? אולי הוא סתם עצלן ? אבל פוסט מוכיח ומתעמר כן העלה ?

  ואיך אין חידוש , כאשר הם ( מובאותי ) סותרים בעליל את מה שכתוב בפוסט ? את בהכרה נטע ?

  ואם הם סותרים , ובעליל , אז איך הדברים המצוטטים מחזקים את דברי רביב ?

  אני לא יודע , הכישרון של מי מבין שניכם , עולה על איזה , אפשר רק להניח , שבשני המקרים , הוא לא ממש מרקיע שחקים .

  לזכותך רק יאמר , שלפחות יש בך שמץ של צניעות , להניח ,שהוא מוכשר ממך ( לא יודע אם בכלל , אבל , לפחות לגבי : מענה בצורה מפורטת יותר ) .

  נ.ב : הייתי תוהה ושואל , מה את עושה בחיים , אבל , זה לא מקובל , ולא מנומס באינטרנט , ובצדק !! בחיי ….. ביחיאת חיי ….

  רב תודות …

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תאמין לי פוקסי – רביב מוכשר ממני.

  ואני בתגובה הזו רק להבהיר – "אין חידוש" – הכוונה היא שרוב הציבור נחשף לציטוטים שהבאת.
  והיא הנותנת – לא שמענו משהו בכיוון שרביב מכוון אליו. אפילו לא מכחלון – שדיבר בציטוט שהבאת על איזה משהו ערטילאי, מצברוחי, כאילו שהוא לא אחד השרים הכי בכירים במשק (בערך, כי מספר הפעמים שביבי כופף אותו עולה על מספר חברי סיעת כולנו).

  בקיצור, לא ברור לי איך מביאים קישורים למה שלא נאמר ולא נעשה.

 7. פוקסי :

  אנונימי 6 ( מניח שנטע בטעות ) :

  אני לא מבין , למה את מתעקשת קבל עם ועולם , להבליט עקשנות של חמור גרם :

  אני מגיב על מה שרביב כותב בפוסט , אז הנה שוב מה שהוא כתב :

  " עכשיו, בואו נדבר על אלו שרוצים שנדבר על "רקע לאומני".
  כאשר המנהיגות מלבה פאניקה במקום להרגיע, כאשר הציבור שעמד בלב האירועים היום: תושבי העיר, מתנדביה, שוטריה וכבאיה הוא שקוף עבורה והיא מעדיפה להתמקד, מול המצלמות ובפוסטים בפייסבוק, בדיבורים על "הצתה והסתה", היא מחבלת באותו חוסן שהוא זה שמאפשר את ההתמודדות עם האסון הזה, ויאפשר אותה גם באסון הבא. "

  עד כאן הציטוט :

  אם כך , המובאות שלי , הוכיחו בעליל , שמה שהוא כתב , לא נסמך על כלום ( וממילא בפוסט לפחות , לא נסמך על כלום ) .

  הוא כתב על ממשלה לאומנית , שמלבה פניקה , הוא כתב שהכבאים או הלוחמים באש , שקופים בשביל הממשלה וכדומה …

  והנה , הוכחתי בציטוטים לעי"ל , שלא כך הדבר . ומה שרביב כתב הרי , כתבו לעייפה בכל רחבי הרשת , ואמצעי תקשורת מכללא וכדומה … האמיני לי !! ובכלל , אם לא היו אומרים האמת , שאלו הצתות ( בין היתר לפחות ) גם זה היה פוגם בחוסן , שהרי , יש בכך לפגוע באמון הציבור במערכות השלטון , מחמת חשד לטיוח כלשהוא .

  אז את תוהה איך מביאים קישורים למשהו שלא קיים ? שלא נאמר , ולא נעשה ? אבל הרי הוא כתב ועשה ואמר ( רביב כמצוטט לעי"ל ) .אז על סמך מה ? ואני הרי הוכחתי היפוכם של דברים .

  אני לא מבין , את רוצה להמשיך להתעקש ? חלאס !! את שמה עצמך לחוכא ואיטלולא פה ?

  האמת הפשוטה היא , שאנחנו זייני שכל מקצועיים . כל אחד מזיין השכל . אבל , כאשר נדרשים , להוכיח , לבסס , להעמיק , לפרט , מסתברת אמת פשוטה : שאנחנו חיים בסרט . שאנחנו מפיקי סרטים מקצועיים ….מיתוסים אצטקים מגוחכים פשוט ….

  נו .. תמשיכי להשתולל , אני תוהה אם תמשיכי עוד להגיב , זה לא יאמן …

 8. נטע :

  אני אמשיך להגיב רק כדי לאמר – הארוע לא הוכרז בינתיים כאסון לאומי. לא הוקם גוף שירכז את הטיפול באסון.

  אם הטענה הזו בטעות יסודה – אשמח לקבל – קישור.

  על השאר יגיב, אם ירצה, כותב המאמר.

 9. נטע :

  "אנחנו לא יכולים להתחרות בדיבורים של הפוליטיקאים שמדברים על פיצויים", אמר גורם במשטרה"
  המידע שמוצג בכתבה בהארץ הוא לא פחות ממדהים.
  הוא מאשר את כל התגובות של "הפטפטנים" וכד', כפי שהוגדרו כאן ע"י מגיב אחר.

  "לפי המשטרה, המקרים שבהם יש חשד להצתות נמצאים בחקירה, בה נבדק גם הרקע להצתה. "אנחנו לא יכולים להתחרות בדיבורים של הפוליטיקאים שמדברים על פיצויים", אמר גורם במשטרה, והסביר כי בשלב זה באף אחת מהזירות לא נקבע באופן סופי המניע, למרות החשד הסביר שעולה בחלק מהמקרים. כך למשל, בשריפה באזור נטף נמצאו בקבוקים עם חומרי בעירה, אולם עד כה אין אינדיקציה למניע לאומני מכיוון שטרם אותרו חשודים במעשה".
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.3136643

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.