postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » השמיעו קול – קריאה לכל מי שהדמוקרטיה יקרה לו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השמיעו קול – קריאה לכל מי שהדמוקרטיה יקרה לו

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 10.11.16 0:47

מכתב פתוח של רחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה לישראל, בעקבות תגובת לשכת ראש הממשלה לתחקיר של אילנה דיין 

חברות וחברים יקרים,

דבר נפל אתמול בישראל. תגובתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר אודותיו ששידרה העיתונאית אילנה דיין בתוכנית "עובדה" היא שיא חדש באמנות הספין שלו, שעיקרה לא לתת תשובות ענייניות לביקורת על הנהגתו ובמקום זה להשתלח, להסית ולתייג כל מי שמבקר אותו כשמאל קיצוני ובוגדני.
"עובדה", למי שלא מעודכן, שידרה תחקיר לגבי התנהלות הלשכה של נתניהו ומידת התערבותה של אשתו בהחלטותיו, ואף הביאה עדויות של אנשים שטענו שנתניהו התנה את מינויו של סגן ראש המוסד לשעבר לתפקיד ראש הארגון בכך שיהיה "נאמן לו". התוכנית שלחה לרוה"מ 32 שאלות בנוגע לממצאי התחקיר וקיבלה ממנו תגובה משתלחת שתקפה את דיין עצמה, מקצועיותה וטוהר כוונותיה, כינתה אותה "שמאלנית קיצונית" ולא ענתה על אף אחת מהשאלות.

התגובות המזועזעות מהטקסט הקיצוני ששלח נתניהו למערכת "עובדה" לא איחרו להגיע, כשפוליטיקאים רבים, כולל כמה שרים מהליכוד (אם כי בעילום שם), גינו בחריפות את נתניהו וטענו שהתנהגותו היא הסתה נגד דיין עצמה והתקשורת בכלל. כולם הסכימו שהטקסט הזה של רוה"מ הוא נקודת שיא בכל הקשור לסנטימנט העוין והחשדן שלו לתקשורת הישראלית. נתניהו רואה בכל מי שמבקר אותו או את אשתו כגורם עוין, אינטרסנטי ותועמלני שמטרתו הפלתו מהשלטון.

אנחנו בקרן החדשה לישראל מכירים טוב מאוד את השיטה הזו. כבר לפני 6 שנים הקרן סומנה ע"י גורמי ימין כגוף לא לגיטימי, בוגדני ועוין, רק משום תמיכתה בארגוני זכויות אדם שפועלים על מנת לחשוף ולתעד את הכיבוש, במטרה לסיימו. קמפיין דה לגיטימציה מסית ומשחיר הופץ אז ברחבי המדינה בגנות הקרן והעומדים בראשה, ולנו היה ברור שהמגמה הזו לא תיעצר. ואכן, סימון מי שאינו מסכים עם דעת הממשלה, בעיקר בנושא הכיבוש, הפך מאז לנגע שחלחל לכנסת, לממשלה ולעומד בראשה. יחד עם הקרן הושמו על הכוונת גם ארגוני זכויות האדם עצמם שספגו הסתה, נסיונות חקיקה נגדם וסומנו כבוגדים; לאחר מכן הגיע תור האומנים ואנשי התרבות שלא מסכימים עם דעת הממשלה, וגם הם סומנו על ידי נציגיה כעוינים; אחריהם הגיעו קציני צה"ל הבכירים כמו הרמטכ"ל הנוכחי וסגנו, שסומנו אף הם כבוגדים ושמאלנים קיצוניים רק משום שהתעקשו לשמור על מוסר לחימה וטוהר הנשק; ואז גם שר הבטחון בעצמו, בוגי יעלון, הפל קורבן להסתה מימין וסומן כבוגד משום הסתייגותו מהירי של אלאור עזריה במחבל הגוסס בחברון, סימון שבסופו של שבר הביא את נתניהו לפטרו מהממשלה.

בחודשים האחרונים העביר נתניהו את עיקר הפוקוס של מגמה זו לעבר התקשורת והעיתונאים בישראל. נסיונותיו לבטל את הקמת תאגיד השידור הציבורי, שהוא עצמו יזם, בגלל שלדעתו יש בו ריבוי עיתונאים שמאלנים, הפך לאג'נדה העיקרית שלו, תוך התעלמות מהמחיר הכלכלי העצום שביטול כזה יגבה ותוך פגיעה אנושה ביכולת לקיים שידור ציבורי חופשי ועצמאי בישראל. רוח הדברים והפעולות של נתניהו הביאו את יו"ר הקואליציה, דוד ביטן (ששבוע לפני עוד הספיק לאיים לשלול את אזרחותו של יו"ר בצלם, חגי אלעד) לחפש הוכחות לשמאלניותם של עיתונאים מהתאגיד בחשבונות הפייסבוק שלהם. גם כמה אזרחים שמעו את נתניהו ופעלו ברוח דבריו, מה שהוביל לתקיפה המכוערת של העיתונאי אמנון אברמוביץ' בידי פעיל ימין לפני כמה שבועות.

בתגובתו ל"עובדה" נתניהו אף הזכיר את הקרן החדשה בהקשר של פרס הוקרה שקיבלה דיין מהקרן לפני כמה שנים, פרס אותו בחרה לתרום לעמותת "איתך- משפטניות למען צדק חברתי". העובדה שתרומה לעמותה שעושה עבודת קודש ומסייעת משפטית לנשים מוחלשות מוצגת ע"י ראש ממשלת ישראל כאקט בעייתי ומגונה היא ההוכחה הטובה ביותר לאותו מדרון חלקלק שהתחיל, בין השאר, עם הקמפיינים נגד הקרן החדשה לישראל וצמח למימדים המבהילים שלהם היינו עדים השבוע. דיין עצמה התייחסה לחלק הזה בתגובתו של נתניהו כשהתראיינה השבוע לגל"צ ואמרה: "הרבה לפני שהצמיחו קרניים לקרן החדשה הלכתי ונתתי שם הרצאה על חופש הביטוי, קיבלתי אות הוקרה וכן- חשבתי שארגון שעוזר לנשים מאוכלוסיות מוחלשות ונותן להן סיוע משפטי הוא ארגון שראוי לפרס".

אני קוראת לכל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לו להשמיע קולו ולא להירתע. היום, יותר מאי פעם, חשוב שכל ישראלי שמאמין בחופש הביטוי ובדמוקרטיה מהותית לא ישב בשקט. כתבו דעתכם, השמיעו אותה מעל כל במה אפשרית והצטרפו לפעולות לחיזוקה של ישראל ברוח מגילת העצמאות. ישראל שייכת לאזרחיה, תומכי הדמוקרטיה מימין ומשמאל המאמינים שכל בני האדם נבראו בצלם, ואסור לתת לאף אחד לקחת אותה מאיתנו.

בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא הבא של ארצות הברית מחזקת עוד יותר את הצורך המיידי לפעול ביתר שאת למען הערכים היקרים ללבנו. אנא תמכו בקרן החדשה לישראל, במיוחד בימים סוערים כאלה, והזמינו חברים נוספים להצטרף אלינו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    מרואיינים בתכנית אילנה דיין העבירו יפה את המסר שהם שותפים אידיאולוגיים לנתניהו, אך זה מה שחשוב יותר לנתניהו מהאידיאולוגיה הימנית זו הנאמנות האישית אליו ולמשפחתו. נאמנות לאדם ולא נאמנות לערכים משותפים. זו הדרך לדקטטורה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.