חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו – אולי הוא פשוט לא מכאן

נושאים דעות, פוליטי ב 8.11.16 2:00

לקראת הבחירות בארה"ב, דברים על ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפי הנאום של מישל אובמה, אשת נשיא ארה"ב, על דונאלד טראמפ בפניקס אריזונה

מאת: אמנון פורטוגלי

הוא בא ממקום אחר.  יתכן ולגור בבית מבוצר מאחורי מסך הפרדה שחור ואטום המפריד בינו לבין העולם, לחיות בוילה בקיסריה, לבלות בעולם של מועדונים אקסקלוסיביים, במלונות פאר, בעולם בו מודדים את ההצלחה לפי הזוכים והמפסידים, ולפי מספר האפסים בחשבון הבנק שלך, בעולם כזה מפתחים מערכת ערכים שונה.

יתכן ולחיות בחצר ביזנטינית המאויישת בעדת חנפים אומרי הן מהדרגה הנמוכה ביותר, יתכן ועם כה מעט חשיפה וחוסר ההיכרות עם אנשים השונים ממנו, עושה זאת קל יותר לנצל את אלו שמזלם לא שפר עליהם, או אנשים שפועלים לפי החוק.

יתכן ולחיות על חשבון אחרים והציבור ולא לשלם מכספך,  עושה זאת קל יותר לנצל את אלו המשלמים את מה שהם חייבים לשלם. מפני שבעולם שלו, אנשים אלו אינם כה חכמים, ונראים לו ככאלו שמגיע להם פחות. ואם הוא חושב בצורה כזו, אז קל לראות את אזרחי המדינה כ'אנחנו' נגד 'הם', וקל לקרוא ולהסית לצאת אחד נגד השני, לראות באחר בוגד, לבנות חומות פנימיות.

'הם' הם האחרים שאינם כמותו, 'הם' הם אלו ש'שכחו מה זה להיות יהודים', וקל לעשות ל'הם' דה-הומניזציה, להתייחס אליהם בבוז ובזלזול, מפני שאינו מכיר אותם מפני שאינו מבין אותם, הוא לא יכול אפילו לראות אותם מכיון שהוא אוטם עצמו מהם, שם סדין שחור בינו לבינם, הם שקופים לעיניו.

אולי בגלל זה הוא לא יכול לראות את כל האנשים ההגונים שעובדים קשה, חלקם במשמרות נוספות שמשלמים מכיסם את תשלומיהם ומסיהם בזמן, אנשים אשר מגדלים משפחות מדהימות, שולחים את ילדיהם ללימודים במכללות ובאוניברסיטאות. אולי הוא לא מאמין שאנשים כאלו,  כמונו באמת קיימים. כי הוא לא רואה את האנושיות המשותפת שלנו.

יתכן וזו הסיבה שהוא רואה ותיקי מלחמות ואנשי מילואים חברי עמותות וארגונים מסויימים כ'הם'. יתכן וזו הסיבה מדוע הוא מסית ומדיח ורודף אותם. חיילים וקצינים ומשפחותיהם שהתפללו ומתפללים לברוח מהבשורה. גיבורים שאוהבים את המדינה שמוכנים להקריב את חייהם למענה. הוא פשוט לא מסוגל להבין אותם, לראות אותם, הם שקופים עבורו, מכיון שהוא לא מסוגל לראות את כוחם הפנימי.

יתכן וזו הסיבה שהוא חושב שאנחנו צריכים לפחד מהאזרחים הערבים בישראל מפני שבאמת אין לו מושג מי הם. הוא אינו מבין שהם זה 'אנחנו', הם אזרחים במדינה שלנו, הם השכנים שלנו, העמיתים שלנו. אנשים אמונה בדיוק כמו הרבה אחרים במדינה.

יתכן וזו הסיבה שהוא רואה בחלק מהמהגרים לישראל, באלו שברחו מגיא ההריגה במזרח אפריקה כפושעים, במקום לראות אותם כאנשים שעובדים כל יום, כדי לתת לילדיהם חיים טובים יותר, עתיד טוב יותר, לעזור לבנות את ישראל. כי הוא לא מכיר 'אותם' באמת,
וזה נהיה יותר ויותר ברור כי עבורו רוב אזרחי ישראל הם 'הם', אחרים.

אבל זה לא כך, תסתכל עלינו, פשוט תסכל עלינו ותקשיב ותשמע אותנו. כולנו יודעים טוב יותר, בין אם אנחנו ימין או שמאל, יהודים או מוסלמים או נוצרים, זה לא משנה. כולנו מבינים כי התקפה על כל אחד מאיתנו היא התקפה על כולנו, ואנו יודעים שזה לא מי שאנחנו. לא

מי אנחנו?

אנחנו מדינה שנוסדה לתת בית בטוח לעם היהודי, הפתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; מדינה המושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; מדינה שלקחה עליה לשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; שהתחייבה לקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; לתת לבני העם הערבי תושבי מדינת ישראל אזרחות מלאה ושווה ונציגות מתאימה בכל מוסדותיה, הזמניים והקבועים; מדינה שהבטיחה חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; מדינה שהבטיחה לשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות;  ולהיות נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות.

אנחנו מדינה הבנויה על ההבדלים בינינו, המונחים על ידי האמונה שכולנו נוצרנו שווים, מדינה שמכירה היטב כי אנחנו תמיד חזקים יותר כאשר כולנו כולנו ביחד.

זה מי שאנחנו. זאת המדינה שאנחנו רוצים לגדל את הילדים שלנו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    לפני כמה חודשים נבחר נשיא חדש בפיליפינים. לנו זה לא אכפת כי אנחנו שניים בעולם מבחינתנו רק לארצות הברית אבל הנשיא הנבחר היה בן דמותם של ארדואן וטראמפ, פופוליסט ימני שמבטיח פתרונות מהירים ואלימים לבעיות המדינה, למשל הוא קרא לרצוח נרקומנים ברחובות ואכן אלפי נרקומנים נרצחו מאז תחילת כהונתו.
    ביבי מכאן, הכאן הזה זה עולם שבו לרופרט מרדוק כראש תאגיד תקשורת ימני בעל זרועות תמנון יש יותר השפעה על עיצוב התודעה מאשר שיש למסורת.
    השמאל צריך להתחיל להתמודד עם הפופוליזם הימני ולא לחשוב שהוא לא מכאן אחרת בסוף אנחנו לא נהיה כאן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.