חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פדרציה וקנטונים – התארגנות חדשה לפתרון מדיני

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 6.11.16 23:41

"תנועת הפדרציה" החלה פעילות במסגרת "קנטון ירושלים". על סדר היום: העברת סמכויות מעיריית ירושלים לקהילות

מאת מערכת עבודה שחורה

בסוף השבוע שעבר נפגשו במכון ירושלים חברים ירושלמים של "תנועת הפדרציה" –  תנועה פוליטית חדשה הדוגלת בסיפוח יהודה ושומרון, מתן אזרחות ישראלית לתושבים הפלסטינים והחלת שלטון איזורי בארץ ישראל – ודנו בהקמת "קנטון ירושלים" של התנועה החדשה. סדר היום של ההתארגנות החדשה מחולק בין השאיפה לפעול למען הפיתרון המדיני אותו מקדמת התנועה במישור הארצי, לבין קידום תפיסות של ממשל אזורי במסגרת המוניציפליות בירושלים וסביבתה

כ-30 איש לקחו חלק באירוע הראשון מסוגו, שכלל סקירה של ישראל קמחי, לשעבר ר׳ אגף התכנון בעירית ירושלים, שסקר את המצב במטרופולין ירושלים מבחינת חלוקת העיר והתמונה הדמוגרפית, לטוב ולרע. הארכיטקט שלמה גרטנר סקר בקצרה את עבודתו בהכנת תוכנית אב למטרופולין ירושלים עד 2050, תוכנית שלוקחת בחשבון שכל ארץ ישראל היא יחידה אקולוגית וביולוגית אחת וכך צריך לבצע תכנון ארוך הטווח.

בדיון שהתפתח סביב הדברים, הסכימו רוב הנוכחים שכדי לשפר את השירותים המוניציפליים בירושלים יש להעביר סמכויות מהעירייה המרכזית אל קהילות בשטח, בפורמט דומה לתפיסת המינהלים הקהילתיים. "תנועת הפדרציה" תוסיף לדון בעתיד בדרך הטובה ביותר לעשות זאת. לדברי עמנואל שחף, יו"ר משותף של תנועת הפדרציה: "ברור שבמציאות הפוליטית של היום בה קיימת גדר ההפרדה, העיר ירושלים לא יכולה להתפתח כמטרופולין וכל המאמצים לשפר את המצב הכלכלי של העיר והסביבה הקרובה לא יעלו יפה. יש חשיבות לביזור השלטון בעיר במהלך שייתן כוח לרובעים ולמנהלות הקהילתיות אך די ברור שעירית ירושלים לא מעוניינת בכך.

מבנה של קנטון וממשל המבוסס על רובעים בהחלט יכול לשפר את המצב אך ברור שככל הנראה לא ניתן להגיע למטרה זו אלא אם גם נפתור את המצב מסביב, כלומר הסכסוך עם הפלסטינים, בדרך המציאותית היחידה בה ניתן לפתור אותו כיום: החלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, מתן אזרחות ישראלית לכלל התושבים ומעבר לממשל פדרלי בדומה לשיטת הקנטונים של שוויץ", סיכם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט . אז זוהי הדרך המציאותית היחידה ? החלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון ? מתן אזרחות ישראלית ואיזה ממשל פדרלי , שווייצריה הקטנה האקזוטית משהו ? עם קנטונים וקרטונים ?

  עולה על דעתם :

  שצריך לחלק משאבים . משאבים בתכנון מרכזי . ואיך יחלקו אותם ? בשיוויוניות ? זו תהא מדינת אפרטהייד !! פה בארץ :

  חילונים נ' חרדים , שמאל נ' מתנחלים , מזרחים נ' אשכנזים , אתיופים בתורם נ' מרוקאים ועוד ….. ערבים נ' יהודים , סוציאליסטים נ' קפיטליסטים , הון ושלטון נ' כולם …. איפה לא ? קורעים אחד השני על משאבי ציבור !! אז איך ? הם יזכו לנתח שווה והוגן , מבחינתם לא כל שכן ??

  ומה , תהא להם זכות תנועה חופשית , בכל רחבי הארץ ? מאיפה ימריאו ? מנתב"ג ?? איפה יעבדו ? מה תהא תוכנית הלימודים ? עם נכבה ? בלי נכבה ? עם שואה ? בלי שואה ? בלי שואה , לא יקבלו תקציבים !! עם שואה יקבלו !!

  יהא משטר צבאי תדיר ? על יהודה ושומרון ? כל התפרעות ? וזה הרי כבר יהא מדינת ישראל רסמי !!

  יתנו להם להיכנס למועדונים ברחבי הארץ ? לונה גלים למינהם ?

  איזה מחשבות הבל אלו ? יש באמת רק פיתרון אחד : והוא מדינה לייט לפלסטינאים , וזהו !! מדינה עצמאית , לכל דבר , עם שליטה בטחונית , כמעט מוחלטת של מדינת ישראל . אבל :

  מבחינה אזרחית , הם צריכים להיות תלויים בעצמם , ורק בעצמם !! לנהל הכל בעצמם , ולא לראות צבא בשטחם !! עד אשר יוכיחו , שהם עומדים בכל זה , ויודעים ויכולים לנהל מדינה , ולחיות בשלום !!

  תודה

 2. פוקסי :

  הנושא סבוך , אבל רק הבהרה גולמית הכרחית :

  שליטה בטחונית טוטאלית ישראלית , באזור C ובבקעת הירדן ממילא . לא בתוך המדינה לייט כמובן. שם יהיו ערובות והסדרים שונים לחלוטין , שאין המקום לפרטם כאן .

  תודה

 3. עמנואל שחף :

  מה הפחד ?

  חלוקת המשאבים מתבצעת בשתי דרכים: מהמהמשלה המרכזית בירושלים המקצה לכל קנטון סכום קבוע על פי חוק ועל ידי הממשלה הקנטונילי שנבחר בקנטון ומחלק את המשאבים על פי הצורך/המדיניות שנקבעת בקנטון על ידי האוכלוסיה שבחרה את הממשל. לא תיהיה אפרטהייד כי תהיה חוקה פדרלית שמבטיחה את הזכויות של כולם, ללא קשר להשתייכות ללאום, דת או מגדר. כמובן תהיה זכות תנועה חופשית ומעמדם של הפלסטינים תהיהי כמו של כל האזרחים. אין פיתרון אחר. כל פיתרון אחר יהיה אכן אפרטהייד.
  תוכנית הלימודים תהיה לימודי ליבה לכולם כולל 2 השפות העיקריות ולימודי אזרחות והיסטוריה. כל היתר תהיה על פי החלטת הקנטון[ כפי שזה קיים בעוד 27 מדינות בעולם, 40% מאוכלוסיית העולם. מה אתה מפחד ? ברגע שלכולם יש זכויות שוות, אין כל בעייה לא לנכבה ולא לשואה.

 4. פוקסי :

  עמנואל שחף ,

  אתה באמת חי בעולם הזה , או בגלגול אחר אני תוהה . אתה לא מבין מה אתה כותב עם כל הכבוד !!

  גם פה יש חוק !! יש בתי משפט !! נו ו… התיאור שנתתי בתגובה המכוננת שלי , היה צריך להספיק לך , על מנת להבין , שחוק וחוקה לא מספיקים במקום שיש יריבויות , לא כל שכן כה עמוקות .

  החוק לא יכול לענות על הכל , הוא לא אמור לענות על הכל !! חוק גם צריך לאכוף !! יש הרבה , יותר מדי מצבי ביניים , מצבים לא ברורים לגמרי , מצבים אשר משאירים את חלוקת המשאבים , לשיקול דעת של הרשות המבצעת ( ראה למשל לינק להלן , מירי רגב וחלוקה על פי קריטריונים שונים ומחודשים של תמיכה למוסדות אמנות ) .

  אתה כותב לי שכל פתרון אחר יהיה אפרטהייד , אני לא מבין !! אתה מבין מה הוא אפרטהייד ?? לא מצליח לקלוט !! אתה יודע מה , אטרח קמעא בשבילך , כי אתה נראה לי מעופף רציני , ולצערי , רבים כמוך פה . בוא נראה :

  אמנת ז'נבה , ואמנת רומא , מגדירים בעיקרון , את אותה ההגדרה לאפרטהייד . אמנת רומא , היא זו היותר רלבנטית לעיניננו , וכך נוסח ההגדרה ( בתוך הגדרות של פשעים נ' האנושות ) כך מצטט את סעיף 7(2) (h) :

  "The crime of apartheid" means inhumane acts of a character similar to those referred to in paragraph 1, committed in the context of an institutionalized regime of systematic oppression and domination by one racial group over any other racial group or groups and committed with the intention of maintaining that regime;

  עיניך הקוראות אם כך . צריך שיהא משטר משותף , קונסטיטוציה משותפת . אינסטטוציה משותפת , על מנת שיהא משטר אפרטהייד . צריך שתהא דיכוי ואפליה , ממוסדים , מתוחזקים , באותו המשטר , של קבוצה אתנית , על אחרת , על מנת שיתקיים יסוד עובדתי של אפרטהייד . אלא , שבמצבנו , עסקינן בכיבוש , ולא באפרטהייד . כיבוש הינו חוקי , אפרטהייד אסור !! מה גם , שבשטחי A , לרשות יש כוח משלה , אוטונומי ריבוני : כמחוקק , וכמבצע . השיתוף במשאבים ובמשטר , יהווה מיד בסיס לאפרטהייד , בלי שום חוכמות !!

  זה אפילו לא על קצה המזלג , למה העסק הזה ,בלתי אפשרי . היינו יכולים להאריך פה , לצאת משוגעים לגמרי !! אין לי זמן , ורוצה עוד להישאר צעיר !!

  מירי רגב , שינוי קריטריונים , והזעקה סביב , מה נאמר , מה נוסיף :

  http://mcs.gov.il/Culture/Professional_Information/events/Pages/RegevRegulations.aspx

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4673659,00.html

  תודה

 5. פוקסי :

  עמנואל ,

  ההמחשה עם מירי רגב , נקודתית וזניחה אפילו . אטרח עוד קצת ( מעבר לאינספור מימדים אחרים , שקצרה ידי כרגע …) ואמחיש לך , בהמחשה יותר אסטרטגית .

  מזרח ירושלים :

  כידוע לך ( אם לאיו ) מזרח ירושלים , סופחה לה כשטח ריבוני מלא של מדינת ישראל ( חוק יסוד : ירושלים בירת ישראל ) . משמע :

  המשפט והריבונות והחוק , מוחלים במלואם , משל הייתה תל אביב . גם מערב העיר , גם מזרחה , וגם שטח כפרי סובב לה .

  אין לתאר ההזנחה במזרח ירושלים . אי השיוויון בהקצאת משאבים מוניציפליים וכלליים . באינתיפאדת הסכינים למשל , הרבה מאוד מפגעים יצאו ממנה . עוצר הוכרז לא פעם . אמצעים צבאיים קשים שהוחלו על התושבים . יקצר המצע מהשתרע ממש . כל זה , על שטח ריבוני של מדינת ישראל , זעיר ומצומצם יחסית .

  תקרא את דו"ח האגודה לזכויות האזרח , על ההזנחה בעיר , ונסה לשוות בדמיונך , הנה כאן :

  https://www.acri.org.il/he/1876

  תודה

 6. עמנואל שחף :

  פוקסי

  אני ער למציאות, לחלוטין. אני חייתי ב-5 תרבויות תקופות משמעותיות. אני יודע מה קורה במזרח ירושלים. אני יודע מה זה חוק וחוקה. אין כל סיבה בעולם למה לא ניתן לצאת לדרך חדשה, אם אנחנו מעוניינים בכך. בהחלט יתכן שלא נממש את כל הדברים שחייבים לממש מההתחלה אך זה לא צריך למנוע מאיתנו לנסות לממש אותם. ההצעה לפדרצהי היא ההעה הכי ריאלית שקיימת כי היא כן יכולה לזכות לתמיכה רחבה גם של הימין (שבינתיים תומך) וגם השמאל (שעדיין לא הבין ששתי מדינו תכבר לא תהיינה כאן). נביא את הגישה שלנו לציבור וניתן לציבור לשפוט. אני
  מכיר את עכל הטיעונים, בעד ונגד. יש יותר טובים בעד…

 7. פוקסי :

  עמנואל ,

  מחד , אתה כותב בעלמא שאתה ער , חי במציאות וכדומה …מאידך , תוכן כתיבתך , מעיד על ההיפוך הגמור , כך , שאני לא מתרשם כלל וכלל .

  אל תשלה עצמך שאתה מכיר , אתה לא מכיר כלל וכלל , בטח ובטח , לא כל הטיעונים והקונפיגורציות העובדתיות , משפטיות אסטרטגיות . מה שכן , אתה מדמה שאתה מכיר !! אפילו מהו אפרטהייד , לא הבנת , אז עם כל הכבוד …

  ייתכן שהציבור ישפוט לטובה , הרבה תלוי באסטרטגיה התקשורתית . זה לא יעשה את זה עדיין : ישים , הגיוני , ריאלי וכדומה …. מקווה רק עם כל הכבוד , שלא תצלח דרכיכם ( למרות שאתה אישית עושה כמובן רושם של אדם טוב …. ) .

  הפתרון הריאלי היחידי , הינו : מדינה לייט , וזהו !ייתכן פתרון אחר מחוץ לקופסא . אבל , הוא עדיין היפוטטי ומחוץ לקופסה .

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.