postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » העובדה שכמעט אף פוליטיקאי לא יכריז 'אני ניאו ליברל', היא הצלחה שלנו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העובדה שכמעט אף פוליטיקאי לא יכריז 'אני ניאו ליברל', היא הצלחה שלנו

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 6.11.16 1:15

עזרא דלומי מראיין מחנכים ופעילים סוציאל דמוקרטים, בניסיון להבין מה דעתם על המצב שהם רוצים לשנות, מה עושים כדי להחזיר צבע אדום לדגלים וללחיים ואיפה הקיבוצים בסיפור הזה.

והפעם: רמי הוד, מנכ"ל המכללה החברתית כלכלית

בחיפוש אחר תשובה, פרק חמישי

"בשביל לבנות מחנה שמאל, הארגונים החברתיים זקוקים לגב של המוסדות הגדולים של תנועת העבודה," אומר רמי הוד , ומצביע, מתוך קנאה, על האופן שבו מועצת יש"ע מתחזקת את ארגוני הימין, ומצר על כך שהתנועה הקיבוצית וההסתדרות לא פועלות באופן דומה. לדבריו, "התנועה הקיבוצית יכולה לשמש בית לארגונים חברתיים, לגופים הקהילתיים, למכינות הקדם צבאיות. אנחנו זקוקים לה. לנו אין גב של גופים גדולים כמו שיש לארגוני הימין. עלינו לבנות מחדש את החברה האזרחית מצד שמאל ולגופים הגדולים של תנועת העבודה, שהתנועה הקיבוצית היא אחד מהם, יש יכולת לסייע בכך, ולא רק כספית. אחרי רצח רבין הימין עשה מאמץ גדול 'להתנחל בלבבות' והצליח בכך בעוד השמאל בכה שהלכה לו המדינה וחי מהפגנה להפגנה."

רמי הוד (31, תל-אביב) הוא מנכ"ל המכללה החברתית-כלכלית. המכללה הוקמה בשנת 2004 כבית ספר לשינוי חברתי, במטרה להציב אלטרנטיבה רעיונית, חינוכית וציבורית לשליטה של הימין הכלכלי בדעת הקהל ובמדיניות הציבורית בישראל. כיום, המכללה – שהיא גוף חצי אקדמאי חצי אקטיביסטי – מפעילה תכניות חינוך והכשרה לקבוצות ומנהיגים הפועלים בזירות ציבוריות מרכזיות ומארגנת כנסים שונים: כאלפיים אנשים בשנה משתתפים בתכניות אלה. בין היתר מכשירה המכללה כלכלנים חברתיים צעירים לשירות הציבורי במסגרת "התכנית לכלכלנים חברתיים", מחנכת ומכשירה מנהיגי עובדים הפועלים לשינוי שוק העבודה ולחיזוק העבודה המאורגנת. המרצים במכללה- אנשי אקדמיה מובילים ופעילים חברתיים בולטים – פועלים בה בהתנדבות. טרם היותו מנהל המכללה, שימש רמי במשך חמש שנים כרכז הארגוני של "כוח לעובדים", והיה לעובד הראשון בארגון עם הקמתו. הוא ליווה התארגנויות עובדים מענפים שונים וסייע לבנות ולפתח את הארגון המייצג כיום כ-25,000 עובדים במשק. רמי חבר במפלגת העבודה ומזוהה עם הקו הסוציאל-דמוקרטי בה. הוא חבר בחוג יסו"ד (ישראל סוציאל-דמוקרטית). עבד בעבר עם ח"כ עמיר פרץ ושימש כמנהל מטה יום הבחירות של ח"כ שלי יחימוביץ' בפריימריז של 2015. בהשכלתו, הוא בוגר תואר שני בסוציולוגיה מאוניברסיטת בן גוריון. את התזה שלו כתב על תהליכי הפרטה ואי שוויון במערכת החינוך בישראל; רמי מרצה על מדיניות חברתית-כלכלית ושינוי חברתי, וכותב ומתראיין על כך בכלי התקשורת.

 

מאיפה השורשים הרעיוניים שלך?

"למדתי בבי"ס א.ד. גורדון בתל-אביב, מה שהיה בעבר בית חינוך לילדי עובדים. זה בית ספר עם אידיאולוגיה. בימי שישי נהגנו לבוא עם חולצות כחולות. שם ההתחלה. ב-2006 עליתי לשנה וחצי לברעם. עבדתי שם במערכת החינוך כדי לחסוך ללימודי באוניברסיטה. זאת היתה תקופה מעצבת עבורי. ההתגייסות של הקיבוץ בזמן מלחמת לבנון השנייה הרשימה אותי מאוד. למדתי מהו כוחה של סולידריות. בתחום הרעיוני, אני מניח שיש גם דברים שבאים איתם מן הבית."

הימין עבד, השמאל בכה

עמדתו של רמי הוד "על המצב" מורכבת. מצד אחד, הוא מצביע בדאגה על פעילות הימין והישגיו: בתקשורת, במכינות הקדם צבאיות, במוסדות הלימוד והמחקר שלהם; מצד שני, יש התפתחויות חיוביות במחנה השמאל, עיקרן תוצאה של מחאת 2011. כמו דני זמיר ממכינת רבין ("הזמן הירוק" 7.10), גם הוא מפרגן לקיבוץ שמיר על תמיכתו הרבה בארגונים הסוציאל דמוקרטיים.

."יש היום כניסה מסיבית של בוגרי המחאה לשירות הציבורי, אשר משנה את פניו," מסביר רמי הוד, "נערי האוצר כבר לא בדיוק הנערים של ביבי. הם לא סוציאליסטים, אבל הרבה יותר רגישים לנושאים חברתיים. בשביל לבנות מחנה, הארגונים החברתיים זקוקים לגב של המוסדות הגדולים של תנועת העבודה. אני מביט בקנאה כיצד מועצת יש"ע מתחזקת את ארגוני הימין. התנועה הקיבוצית וההסתדרות יכלו לפעול כמוה. לתנועה הקיבוצית יש יכולת לשמש בית לארגונים חברתיים, לגופים הקהילתיים, למכינות הקדם צבאיות. אנחנו זקוקים לה. לנו אין גב של גופים גדולים כמו לארגוני הימין. קיבוץ שמיר החליט לפני כמה שנים שהוא תומך ביוזמות חברתיות ובארגונים חברתיים ועושה זאת בסדרי גודל יפים. זהו מעשה חלוצי שיכול לתת דחיפה לתנועה הקיבוצית כולה."

 

איפה שורש הבעיה?

"רוב התשובות שאנחנו שומעים אחרי הבחירות הן: קמפיין כושל, הציבור ימני, ההסתה של ביבי הצליחה. בכל אמירה כזאת יש משהו נכון, אבל הדור הצעיר של השמאל הציוני ולא רק הוא, צריך להסתכל יותר לעומק, לבחון איך השמאל פעל מאז רצח רבין ואיך הימין פעל. אלה דפוסים מאוד שונים.

מאז רצח רבין, הימין יותר אפקטיבי מאתנו. מצבו אז לא היה טוב והוא החליט להתנחל בלבבות, להיכנס למיינסטרים, לבנות את הממלכתיות הישראלית לפי דרכו. הימין שם לו למטרה להיכנס לפוליטיקה ולמגזר הציבורי – לתקשורת, לצה"ל, להקים מוסדות עצמאיים המכשירים סוכני שינוי: מדובר במכון שלם, במכון לאסטרטגיה ציונית, בגרעינים תורניים ברחבי הארץ שפועלים גם בתוך הקו הירוק ובמכינות הקדם צבאיות ששיעור אנשיהם בהן גדול בהרבה משיעורם באוכלוסייה; הם הצליחו להיכנס לליכוד, להדיר משם את הזרם המתון ולחולל בתוכו תהליך של 'פייגליניזציה'.

רוב הציבור בארץ איננו ימני, אבל הימין, כמכונה פוליטית, הקים מוסדות ונכנס לתוך הממסדים הציבוריים, בעוד השמאל, לפחות עד לאחרונה, בכה שהלכה לו המדינה. הציבור הגדול הולך היום אחרי מי שנראים לו כנחושים יותר. עסקנו במחאה במקום לעצב ממלכתיות אחרת. בקרב השמאל היו מי שאמצו את הנרטיב הכלכלי חברתי של הימין. הימין עובד לטווח ארוך, בעוד אנחנו חיפשנו את ההפגנה הבאה.

הימין מצליח להטמיע בתודעת הציבור שהשמאל הוא פחות ציוני. הוא עובד על זה, בגיבוי כספי ופוליטי. הציבור רואה את השמאל כפחות לאומי, למרות שזה קשקוש."

 

איך מתקנים?

"יש להשתחרר מן הסיפור שנתניהו פועל רק ממניעי הישרדות פוליטית. הציבור מבין שמאחורי התנהלותו ישנה תפיסה שעיקרה הוא שמירה על הסטטוס קוו הקיים. יש מקום לפוליטיקה אידיאולוגית. כסוציאל דמוקרטים עלינו ללמוד לפעול בתוך מערכות גדולות, שיש בהן אנשים שתפיסתם שונה משלנו ולראות בכל מי שמשמאל למרכז שותף לעבודה פוליטית. אנחנו צריכים ללמוד לפעול בתוך מתווה של שתי מפלגות ציר גדולות. עדיף להיות מחנה סוציאל דמוקרטי בתוך גוף גדול שיש בו גם אראל מרגלית וציפי לבני שאינם שמאל כלכלי, מאשר להיות מפלגה 'נקייה' של 7 מנדטים. זכינו ב-24 מנדטים בבחירות האחרונות כי הציבור ראה גוף גדול בעל סיכוי שבו אנשים שמים מאחוריהם את האגו. נחוץ קוטב סוציאל דמוקרטי שיידע לעבוד בתוך מערכת גדולה ולדעת שגם אם המנהיג איננו העתק שלנו, ניתן להשפיע על סדר היום. נחוץ לנו מהלך השואב את השראתו מן התקופה שבה ליד מפלגות השמאל פעלו מוסדות חינוך וארגונים אזרחיים מתוך מחשבה על בניית מחנה לטווח הארוך. יש הרבה כסף פילנטרופי המוזרם לשמאל, אך הוא מופנה למחאה של כאן ועכשיו במקום לבניית תשתיות."

 

מקום לתקווה  

"מאז המחאה, יש שינוי משמעותי", מסייג רמי הוד את ביקורתו, ומצביע על  פעילות רצינית לבניית התשתיות של השמאל: במכינות הקדם צבאיות, בהתארגנויות עובדים. לדבריו, "מאז שנת 2008 התאגדו 180 אלף עובדים ב'כוח לעובדים' ובהסתדרות שחזרה לאגד עובדים לאחר שבמשך שנים לא עשתה כן. גם מפלגת העבודה היא יותר סוציאל דמוקרטית מאשר בעבר, אלא שאנשיה פועלים כאינדיבידואלים, כל אחד לעצמו.

יש בשנים האחרונות התעוררות שאת תוצאותיה נראה בטווח הארוך. זאת הזדמנות לגופים גדולים כמו התנועה הקיבוצית להתחבר לפעילות הזאת ולהוות לה עוגן.

זאת פעילות שנוגעת באנשים ומשנה עמדות. כך במחאת הגז, כך במחאה נגד השר"פ. אנשים מתחברים אליה, כי הדברים נוגעים בהם.

העובדה שהיום כמעט אף פוליטיקאי, גם לא בימין, לא יכריז 'אני קפיטליסט' או 'אני ניאו ליברל' היא הצלחה שלנו. הדרך שלנו היום היא במיינסטרים יותר מבעבר. מפלגת העבודה היא היום יותר סוציאל דמוקרטית משהייתה. זה מקור לתקווה. בנושאים ששלי יחימוביץ', לדוגמא, עסקה בהם בשנים האחרונות – גז, שר"פ, שכר הבכירים – יש שינוי עצום. היא לקחה נושאים שהיו בשולי השיח הציבורי והעבירה לראש סדר היום.

כשקמה המכללה ב-2004, הייתי בן 19. דיברו אז על ויקי כנפו כקורבן חד פעמי של המדיניות הכלכלית, שזה לא יגיע לפתחנו. היום זה בפתחם של בתים רבים. כרגע השיח הציבורי  מתבטא יותר בצד הצרכני של יוקר המחיה. פחות עוסקים בשכר ובהתפרקות מדינת הרווחה, שהם הסיפור הגדול. האתגר שלנו הוא להסביר לציבור שזה זה לא רק המחירים, אלא שיש אידיאולוגיה ימנית מאחורי כל זה. "

מתוך הזמן הירוק

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט , תודה על הריאיון המענין ( יש לציין לטובה המראיין הסדרתי הזה פה באתר : עזרא דלומי ) אלא , שרוב הקביעות וההנחות של המרואיין , חסרות זיקה ממשית למציאות , ויקצר המצע מהשתרע , לא נגמור בסוף כל הדורות , אבל בכל זאת :

  לדעת המרואיין הרי ש :

  " הציבור הגדול הולך היום אחרי מי שנראים לו כנחושים יותר "

  כך , ולא יסף !! תמוה ביותר :
  במדינת ישראל , הקטבים האידיאולוגיים , מטיבעם ממילא , הינם קטבים , יותר נחרצים ונחושים , כך טבעו של עולם !! אלא מאיי :

  במדינת ישראל , לרוב , הקולות הצפים , הם אלו שקובעים את פני המערכה הפוליטית . מבלי להיכנס להגדרות סבוכות , ולפילוח סבוך , ישנם במדינת ישראל קרוב ל : 30 מנדטים של קולות צפים ( בפועל או פוטנציאלים ) האם הם נוהים אחרי הנחושים ביותר כפי המרואיין ? ודאי שזה חסר שחר !!

  הציבור המיינסטרימי במדינת ישראל , המרכיב העיקרי של הקולות הצפים , ידוע בסכיזופרניה שלו . הוא רוצה שלום , רוצה אופק מדיני , אבל , לא רוצה ויתורים של ממש , או סיכון בטחוני מינימלי אפילו לא פעם. בעד צור ישראל ושמירה על אושיות בטחוניות , אבל , לא להרגיז יתר על המידה הגויים והאמריקנים . בכובעו האחד , הוא בעד : קפיטליזם סו קולד , או שוק חופשי סו קולד , בעד : צמיחה , טכנולוגיה , קדמה , עשיית עושר , אבל , בכובעו השני , הוא גם בעד סולידריות חברתית , ועזרה לשכבות חלשות ( ולא בהכרח מתוך שיטה מאורגנת , שיטה ממשלית כפי הסוציאליזם סו קולד , וראה , פרישת כחלון מן הליכוד , והקמה של מפלגה חברתית , ראה : חצי מליון מפגינים במחאה חברתית , אבל , יאיר לפיד גרף הקופה בתכוף , עם 19 מנדטים , על חשבון מי ? שלי יחימוביץ בעיקר !! ) . באמת תקצר היריעה !!

  יאיר לפיד למשל , מסתמן , ככוח חשוב וגדול !! סקרים אחרונים מעלים מעל 20 מנדטים , הכל עוד יכול להשתנות , אבל , עד כה , ולא רק בקשר ללפיד , עסקינן בכוחות מרכזיים , מורכבים , וכלל וכלל לא ממש נחושים כפי שאפשר להניח שמבין המרואיין .

  בשורה האחרונה : נחישות היא מצב נפשי , אבל , התוכן עצמו צריך לקסום לציבור !! הציבור , ברובו , עדיין : ממלכתי , מיינסטרימי , מעין שפוי , מעין מאוזן , מבין שאין פתרונות קסם לשום ענין ודבר , מצבה של המדינה מורכב , וצריך אחריות וממלכתיות בד בבד עם רפורמות שפויות ואחראיות .

  האם זוהי נחישות ? ודאי שלאיו כפי שהמרואיין הניח ( ולא בכדי , הציג את הימין הציוני דתי , כהמחשה לנחישות דנן ) . ישנה נחישות כמצב נפשי, וישנה נחישות קונספטואלית . ואפשר להיות נחוש נפשית , ומאידך : גם לגבי מורכבות של מיינסטרים , וזה מה שהציבור רובו במדינת ישראל , או לפחות הציבור המכריע המערכה !!
  תודה

 2. נטע :

  פוקסי
  – סכיזופרניות לא הולכת כל כך אפילו עם "מעין שפיות, מעין איזון".

 3. פוקסי :

  נטע , אין צורך לקחת דברים באופן ליטרלי מוגזם ביותר . הכוונה הינה שהתפיסות הציבוריות ,עוגנות על קטבים שונים ומנוגדים . הואיל והקטבים שונים ומנוגדים , אזי :

  נוצרת מעין פשרה או כורח , ,על ידי : " מעין שפיות ,מעין איזון " . האיזון או השפיות , מגלמים פשרות בין קטבים מנוגדים או כורח קיצוני . וכך כדרך משל :

  יאיר לפיד , הוא מרכז מדיני כדרך משל , אבל , בבואו לדבר על ירושלים , כולל זו הכבושה לכאורה כדרך משל , אזי :

  הוא גורס , כמו רוב הציבור , שירושלים הינה רעיון , לא מקום !! ( ראי לינק ) . ואכן , הרבה ציבורים , בעד הסדר מדיני עקרוני עם הפלסטינאים ( או לפחות היו ) ועל איזה בסיס בעיקרון :

  החזרת שטחים כבושים , ועשיית שלום , תוך הכרה בישות פלסטינאית עצמאית בעיקרון . ואם כך :

  האם צריך היה , או צריך למעשה , להחזיר גם את ירושלים המזרחית ? את הכותל ?? ודאי שיש קונצנזוס די גורף : את הכותל , אין להחזיר !! גם בקרב הציבור היותר " שפוי " או מאוזן !!

  עוד המחשה ? למה לא , הפעם מן התחום הכלכלי אפילו :

  הנה , כפי שהמחשתי בתגובה המכוננת :

  יצאו חצי מליון , וזעקו כהאי לישנא ( באלו המילים ממש ) :

  " העם רוצה צדק חברתי " האם הם התכוונו לזה ? ממש לא !! הם הצביעו בטירוף ליאיר לפיד , לא לשלי יחימוביץ !! ולמה :

  כי הם כיוונו ליוקר מחיה , כיוונו לדיור נגיש לזוגות צעירים , כיוונו לפוליטיקה נקיה , לעומס ביורוקרטי בלתי נסבל ( פיננסית ומהותית ) אבל :

  צעקו : צדק חברתי !! אז מחד צעקו , ומאידך , הצביעו ללפיד הבורגני משהו !!

  האמיני לי , הייתי יכול להפליג פה , בעוד אלפי המחשות , זהו הציבור במדינת ישראל !! אין פה קטע קליני/ רפואי , אל תהיי כבדה כזו !!

  לינק להלן :לפיד וירושלים על ראש שמחתנו , וראי שם : מחד כמיהה למשא ומתן מדיני מצידו , ומאידך , אין לחלק את ירושלים :

  http://news.walla.co.il/item/2580851

  תודה

 4. פוקסי :

  רק לתוספת או הבהרה :

  יאיר לפיד עצמו , חילוני לעילא כמובן , חילוני ואתיאיסט . המחשה ממש אופיינית . רק בנושאי דת למשל ,דת ומדינה לא כל שכן , קשה לתאר , את הפיצול האישיותי של הציבור . הדברים מורכבים , סבוכים , קשה מאוד לפלח אותם בצורה ווקטורית וחדה . זהו הציבור במדינת ישראל ( המיינסטרימי ) . זה לא עסק לחובבנים !!

  תודה

 5. דליה :

  הממשלה מחזקת בכסף את ארגוני הימין

  רמי הוד מתייחס בקנאה לדרכי ההתארגנות של הימין. חשוב לציין בהקשר זה שלממשלה תפקיד חשוב בחיזוק ארגוני הימין באמצעות כסף. הממשלה מתקצבת בסכומים גבוהים את ארגוני הימין באמצעות המשרדים השונים והכספים שמועברים ישירות למפלגות הימין. וכנגד, היא מייבשת את ארגוני השמאל למיניהם. העזרה הישירה לארגוני הימין בכסף היא המחזקת אותם.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  פוקסי
  השאלה לא נשאלה בכבדות 🙂

  ובכלל מי אני שעסקתי בתחום למעלה מ-10 שנים שאעיר הערות בנושא.

  אז רק משהו קטן – כשעוברים תהליכים של בירור עמדות אנשים לא עוברים לאורך סקאלות (מהאמצע למרכז או מכיוון זה לכיוון אחר).
  הדינמיקה שונה לגמרי.

  על הסקאלה יש שחור/לבן. שאלות חד ממדיות. באמצע נמצא האפור. האפור מיצג לפעמים את חוסר הרצון או היכולת להחליט ולאו דווקא בחירה מושכלת.

  הבנת מורכבות היא תהליך אחר, אחר לגמרי.

 7. פוקסי :

  משתמש אנונימי 6 :

  איזה שאלה שאלת ואת מי ? לא מצליח להבין !! אתה או את , יכולים להפנות אותי ?

  מעבר לכך :

  אתה בעצמך מתאר סקאלה !! זו של :

  שחור , לבן , ואפור . ובו זמנית :

  כותב לי , שכשעוברים תהליכים של בירור עמדות של אנשים , לא עוברים לאורך סקאלות .

  אני תוהה , אם אתה מבין מה אתה כותב עם כל הכבוד .

  אז אם דבריך היו נכונים , אזי , קבעתי לכאורה , שהציבור המיינסטרימי , נמצא לרוב באפור לכאורה . אז , איפה הבעיה לגבי דידך ? לא מצליח להבין !!

  ישנה אפשרות שאתה או את , למעשה " נטע " ( ומכאן הכבדות כפי שכתבתי לה בתגובתי לעי"ל ) . אז טעות או מה ? לכאורה טעות טכנית , אלא מאיי :

  שאין קשר בין התגובה של נטע , לבין התגובה הזו . בעוד שזו של נטע , עסקה בניואנס סמנטי ( ומטופש מאוד מאוד ) אתה או את מפנים לתגובה של נטע , והיא עסקה כאמור סמנטית בענין , ופה לכאורה , בתגובתך , ענין מהותי ( כולו מסך עשן בעלמא , ערטילאי , ג'יברישי , רופף לחלוטין עם כל הכבוד ) .

  נ.ב : מצידי , היית יכול לעסוק ( או את …) בתחום , מבריאת השמים והארץ , ועד שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה. אלא , אני לא מתרשם מתארים , כותרים , ואללה , וסיפורי אלף לילה ולילה …. וביננו , מה זה 10 שנים תמימות, לעומת הנצח , לעומת האינסוף .

  יום טוב לך …..

 8. נטע :

  התגובה שלי, כפי שהבנת בצדק ובהחלט טעות טכנית כפי שכתבת.

  לגבי כל השאר אין לי מה להוסיף, רק לתקן שלא הוזכרו "תארים, כותרים" וכו', רק עבודה ממשית עם לפחות מאות אנשים, בני ובנות אדם – לא תאוריה, פרקטיקה, ובמסגרת ניסוי ארצי מבוקר.

  ואם אפשר – מה שאתה מבקש מאחרים קח גם על עצמך
  וקרא את הכתוב: "האפור מיצג לפעמים את חוסר הרצון או היכולת להחליט ולאו דווקא בחירה מושכלת.

  הבנת מורכבות היא תהליך אחר, אחר לגמרי".

 9. פוקסי :

  נטע , אז אני לא מבין , את המגיבה באנונימי 6 ? אז תכתבי כך מפורשות !! ותפני אלי בראש התגובה !!

  ותכל"ס :

  אז עוד פעם את מלהגת בעלמא דברים . הבנת מורכביות , אפור , שחור , לבן , מה את רוצה להביע בדיוק ?

  אז הבחירה המושכלת , הינה זו , שמייצגת את חוסר הרצון להחליט או היכולת להחליט לכאורה . זו הבחירה ( נניח , לשיטתך ) . אז זה מה שכתבתי :

  כותב הפוסט , או המרואיין למעשה , גרס שהציבור נוהה אחרי הנחושים והנחרצים . בעוד שתכל"ס מוכח כי :

  הממלכתיות , המורכבות , האחריות הכוללת , ההבנה שאין פתרונות קסם , זבנג וגמרנו , הם אלו המולכים בכיפה עד כה בציבוריות הכללית ישראלית . אחרת מה :

  מר"צ , והבית היהודי היו גורפים הקופות !! אבל , מקדמת דנא מה :

  ליכוד , מערך , עבודה , המחנה הציוני , קדימה דאז , מפלגות מרכז מאולתרות וכדומה …. ואם כך , אי אפשר לטעון כדבר הזה , שנחרצות ונחישות לכאורה , הם כוח המשיכה , נהפוך הוא לכאורה !!

  אריק שרון ? כושי לא יהפוך עורו !! ונמר חברבורותיו , ואילו הוא :

  השיל מעצמו כל זהות , אלו של : אבי המלחמה בטרור , אבי ההתנחלויות וההתיישבות בארץ ישראל , ונסוג מעזה , עם הזנב בין הרגליים לכאורה , והכל בגין טרור למעשה , החריב יישובים מן המסד ועד הטפחות . ונו …. :

  אלמלא הקומא שנכנס אליה , לא היו היום : לא ליכוד , לא מערך , לא עבודה , לא " יש עתיד " לא עצפור לא בטיח לא נעליים !! זה , למרות שהוא השיל מעצמו זהויות באופן יסודי ביותר לכאורה !!

  את לא מבינה בדבר , דבר וחצי דבר נטע , חדלי לגמרי וזהו עם כל הכבוד !!

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.