postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הייתה אלטרנטיבה לטראמפ – יש אלטרנטיבה לנתניהו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הייתה אלטרנטיבה לטראמפ – יש אלטרנטיבה לנתניהו

נושאים דעות, פוליטי ב 6.11.16 2:35

הסיקור של המערכת הפוליטית ע"י תקשורת המשרתת את בעלי ההון, גורם לציבור לחשוב שלא תתכן אלטרנטיבה שמאלית אמתית לשלטון. מה שקרה בארה"ב קורה גם אצלנו

מאת: ק.טוכולסקי

מה יקרה בבחירות בארצות הברית אני לא יודע. אני מקווה שהדמוקרטים יכבשו את הסנאט ושהילרי קלינטון תהיה נשיאה, זה תסריט סביר אבל הולך ומאבד מסבירותו. בימים האחרונים התקשורת של בעלי ההון שתמכו בהילרי נכנסה להיסטריה ומתנהלת בפאניקה. כולם אוחזים את הראש בשתי הידיים ושואלים את עצמם איך המועמדים לנשיאות ארצות הברית הם מועמדת מושחתת ומועמד מושחת כושל ובריון, שניהם לא בדיוק מועמדים מיטביים. התשובה לשאלה הזו, בדיוק כמו ההליך שהוביל לבחירתם של הילרי רודהם קלינטון ודונאלנד טראמפ למועמדי מפלגותיהם, די פשוטה. שני המועמדים הם תוצר של רוח התקופה. לפני ארבעים שנה איש כמו דונלאד טראמפ היה יכול להיות במקרה הכי סביר מועמד של הקלו קלוקס קלן והילרי קלינטון הייתה יכולה להתמודד בבטחה כמועמדת רפובליקנית מתונה. הנציגים של מעמד האוליגרכים האמריקאי לשלטון הולכים ונהיים ימניים יותר. הרבה אנשים שתופסים את הראש ושואלים איך הבחירה היא לא בין בארני סאנדרס הדמוקרט סוציאליסטי וקאסיק הרפובליקני המתון, מתקשים בקוראם את עמודי הדעה בעיתוני ואתרי החדשות והפוליטיקה בארצות הברית להבין איך זה קרה.

אבל כאמור התשובה פשוטה. כבר כ-40 שנה מתנהל מסע צלב די מוצלח של הימין הנאו-ליברלי והנאו-שמרני נגד כל מה שמריח משמאל. ההסתה הזו נראית לנו היום כאילו תמיד הייתה כאן, אבל היא לא, רק שבשנים האחרונות התקשורת מתחלקת בעולם לפרטית שמתפקדת כשופר של ההון ולציבורית שהולכת ונרמסת בידי פוליטיקאים שנבחרים בכסף של ההון. השיח הציבורי שההון מתדלק לא מאפשר בכלל אופציה של שמאל בשיח, בטח לא כאלטרנטיבה. קחו את הקמפיין של בארני סאנדרס בארצות הברית. המועמד שזכה ל-45% מקולות הדמוקרטים ובאופן עקבי הוביל בסקרים כנגד כל מועמד אחר, זכה לפחות מ-10% מהסיקור בתקשורת. חלק ניכר מהסיקור שהוא כן קיבל היה בשלב שבו ערוצי התקשורת הימניים חשבו שהצגתו לציבור תזרע בהלה מפני הדמוקרטים וכאשר התברר שעמדותיו זוכות לפופולאריות, פחת גם שיעור החשיפה שלו בתקשורת למרות ניצחונותיו והישגיו בפריימריז. דמיינו מה היה קורה אם הסיקור שלו היה שווה לזה של טראמפ למשל. אבל התקשורת הליברלית והנאו ליבראלית העלימו אותו ואת רעיונותיו. הליברליים רצו את קלינטון והנאו ליבראליים ילכו אחרי כל רפובליקן, העיקר שרעיונות של שמאל לא יקבלו ביטוי והכרה.

זה נכון גם בארץ, זה נכון גם בבריטניה ועד שהשמאל לא ישכיל להבין שככה זה הוא ימשיך להיות עלוב ומשותק. קשה להיות רלוונטי כשההנהגה שלך כמו בישראל ובגרמניה כל כך עלובה, אבל גם אם עמיר פרץ או יוסי יונה היו עומדים בראשותה עבודה הישראלית הסיקור שלהם בתקשורת, שלהם ושל רעיונותיהם לא היה הוגן. שלא לדבר על אלטרנטיבות אנטי ממסדיות מהסוג של איימן עודה או דב חנין.

ההתעלמות של התקשורת הנאו ליברלית משמאל והנאו שמרנית מימין משמאל הביאה לא רק לכך שהמועמדים של השמאל-מרכז נהיו עלובים והתקשורת הליברלית אבדה את השפעתה, היא גם הביאה לכך שהאלטרנטיבות בימין הלכו והפכו ליותר אזוטריות. כן כשאי אפשר להגיד שום דבר טוב על בוזי הרצוג או הילרי קלינטון אפשר לנהל מסע שלילי נגד הימין, רק שזה לא כל כך עובד. בציבור הרחב פחות ופחות אנשים מאמינים לתקשורת הממוסדת ולאינטרסים שהיא מייצגת וכך פוליטיקאים ומנהיגים כושלים מושחתים ובריוניים כמו ביבי בישראל וטראמפ בארצות הברית נתפסים כאלטרנטיבה כי הם יוצאים נגד ה"אליטות", זה שקרי וטיפשי אבל ככה זה עובד.

אז מה נשאר לשמאל לעשות? מה שהוא לא עושה כבר כמה עשורים טובים. לחזור ולהיות שמאל. להפסיק להיגרר לשיח הצהוב הרדוד והתקשורתי שכלי התקשורת של ההון מעצבים ולהציב אלטרנטיבה. מנהיגות שתדבר על פנסיה ממלכתית, שבוע עבודה של 35 שעות בחמישה ימים, מערכת חינוך חינם בשעות שמתאימות להורים עובדים ומערכת בריאות אוניברסאלית, על הצורך בהסדר מדיני ושלום, על איכות סביבה, תצליח להיות אלטרנטיבה, לא מערכת שרק מגדפת את הנהגת היריב בלי להציב אלטרנטיבה מהותית. אלטרנטיבה מהותית, מה שהדמוקרטים בארצות הברית והעבודה בארץ לא הצליחו לבחור תוכל גם להצליח.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. אדם :

  הצגת את שורש הבעיה, אבל שכחת זאת כשהצגת פתרון

  אם, כפי שהצגת, השמאל לא מקבל וגם לא יכול לקבל כיסוי מספיק והוגן בתקשורת (בגלל שהיא משרתת של ההון), כיצד יוכל השמאל להציג ולשווק את עמדותיו, כפי שאתה גורס? האם יש לך רעיון (מעשי) כיצד להגדיל את החשיפה של השמאל בתקשורת?

 2. ק. טוכולסקי :

  יש דבריםש כבר קורים כמו כלי תקשורת אלטרנטיביים.
  אולי מה שחסר זה איגום ואיחוד כוחות ומשאבים. כמו כן תמיד דרכים להתמודד עם הבעיה צריך מודעות.

 3. החגב עמד יציב :

  Arranging deck chairs on the titanic

  אתה דינוזאור טוכולסקי, דעותיך מיושנות ואינך מסוגל להסתכל במציאות ולהבין כי הסוציאליזם קרס עקב היותו שגוי אינטלקטואלית ורצחני ומפלצתי במקומות בהם יושם.

  ברני סאנדרס הוא בבואה משמאל של הפופולריות של טראמפ בדמות מועמד אשר אינו חלק מהותי מהממסד.
  הטענות כי עקב קנוניה מוכתבת מלמעלה לא שומעים את התקשורת השמאלית האמיתית הן פרנואידיות ומביכות.

  מיהו ג'ון גאלט?

 4. נטע :

  ואתה חגב, לא דינוזאור?
  הסוציאליזם לא קרס.
  הקפיטליזם קורס, כמו שקרסה ברית-המועצות.

  זה מה שקורה כשהולכים עם אידיאולוגיה ומזנים אותה.

  כל זמן קיומה של ברה"מ התנהל הקפיטליזם על קצות הבהונות וגילה נכונות לפשרות עם הס"ד.

  הטעות היתה כשנראה שכבר אין איום – ואז צף הביוב הקפיטליסטי על כל סתירותיו ומערומיו, כולל הריח.
  התעוררות אנכרוניסטית שמובילה את כל העולם לשקיעה.

  זה כוחה היתר על ברה"מ – נפילת האחרונה לא לקחה איתה את כל העולם.

 5. ק. טוכולסקי :

  ברית המועצות התפרקה כשהאנשים מהיו ברחובות ולא יותר מאחוזים בודדים, שום משטר "דמוקרטי" לא מצא לנכון ללכת הביתה מאז בגלל הפגנות, למעט זה שבאיסלנד.
  הדמוקרטיה הקפיטליסטית כמו שהיא מתעצבת בטורקיה ישראל ורוסיה מראה לכולנו כמה היא דמוקרטית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.