חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלטון ההון בישראל – האם ניתן לתקן את קלקוליו?

נושאים דעות, כלכלת בית ב 2.11.16 1:10

הבעיה שלנו היא קומץ בעלי הון ומשרתיהם הטובים בפוליטיקה, ששולטים בנו שליטה ללא מיצרים וכמעט ללא קריאת תיגר כבר כמעט 40 שנה ללא הפסקה. האם ניתן יהיה לתקן את הקלקול. יש מקומות בעולם בהם יש עתיד

מאת" ק. טוכולסקי

שם בסופו של דבר יש עתיד, אצלנו אין

האנובר, בירת סאכסוניה התחתית, מדינת המחוז הצפון מערבית. אחר-צהרים אפור של סתיו, שמיים אפורים אפורים כמו פלטה ללא מתום ומתחתיהם סתיו אירופאי קלאסי, על מגוון רחב של עלים שגוועים בשלל צבעים מהירוק אל האפור דרך אדום, צהוב וחום.

כבר כמה ימים שאני פה, מתרסק אצל חברים מהלימודים לכמה ימים של שקט. לא רחוק מהתעלה וחופיה המוריקים, יכול אני לשאוב קצת כוח מהרוגע והיופי. ישבתי בימים האחרונים ושוחחתי עם אנשים סביבי על המצב בגרמניה, על מה שנראה מהארץ כמו אפוקליפסת זומבי של פליטים ברוב ערוצי התקשורת, או אפוקליפסת זומבים של פליטים נגועי טרור, אם להאמין לכתב לענייני פחד מהאסלם של ערוץ עשר צבי יחזקאלי. וגיליתי שכרגיל החדשות בישראל יותר משקפות את מה שאנחנו רוצים להאמין בו מאשר את המציאות.

כן, אומרים אנשים. לפני שנה זה נראה בעייתי, אבל עכשיו עושה רושם שהעסק בשליטה, מבקשי המקלט מוינו והמוכרים פוזרו בין ערים עיירות וכפרים, נקלטו בלימודים, בקורסי אינטגרציה ובמקומות עבודה. בסך הכול, זאת לא בעיה שאי אפשר להתמודד אתה.

גם דברים אחרים, כמו איום הטרור העולמי, לא עושה רושם שמציקים פה יותר מדי. מה מציק לאנשים? הקיצוץ בשירותים הציבוריים. תראה, אומר לי אחד החברים של מארחי, אני בא מאזור כפרי מחוץ לעיר הגדולה. יותר ויותר שירותים נמצאים אצלנו בסכנת סגירה תחת התירוץ של התייעלות ואיחוד שירותים. למשל, סוגרים שלושה בתי חולים קטנים ומקימים אחד גדול, אבל אז אנשים צריכים לנסוע לפחות שעה ממקום אחד למשנהו בשביל לקבל שירות ולפעמים אפילו יותר. אנשים מודאגים ממה שקורה בסוריה, אנשים מודאגים מההתחממות הגלובלית, אנשים מודאגים ממצב קופות החולים קורנות הפנסיה. בקיצור אנשים מודאגים מהמציאות, ממה שקורה סביבם ולא אוכלים כל מני ספינים.

אני כותב את הדברים הללו בכאב גדול. אני מבין מה גורם לי לקנא באנשים האלה. זה לא מזג האוויר החורפי בזמן שבארץ עוד אפשר ללכת לים, זה לא היופי או השלווה העמוקה של רחובות בשכונות השינה של עיר בסוף שבוע, זה לא הטבע בכל מקום בהשתלבות בלי להיות מאוים בידי קבלנים שוחרי מפלצות ארכיטקטוניות, גם לא המחירים הזולים של מוצרים פה, ממזון ועד מוצרי חשמל. אני מקנא בהם כי יש להם עתיד בזמן שלנו כבר אין. אני כותב את הדברים האלה בצער גדול ולפני שתצקצקו לי אני רוצה להגיד שהבעיה היא לא הערבים ולא החרדים, גם לא המזרחים, או כל קבוצה אחרת שמישהו כבר רוצה לצעוק: קחו את עצמכם ועופו לאירופה כי זה מה שאתם חושבים. לא. הבעיה שלנו הייתה ונותרה קומץ בעלי הון ומשרתיהם הטובים בפוליטיקה, ששולטים בנו שליטה מדהימה ללא מיצרים וכמעט ללא קריאת תיגר כבר כמעט 40 שנה ללא הפסקה.

אין עתיד בישראל, לא כמו שהיא נראית. וגם אם איכשהו נצליח לשנות את רוע הגזרה, אני כבר לא ממש בטוח שנצליח לתקן את נזקי הכיבוש והניכור, הרחבת הפערים וזריעת השנאה.

לאט הולכת ומתבהרת העובדה שלא בטוח בכלל שעוד אפשר לתקן את זה. מה שאנחנו עשינו למשל למבקשי מקלט לעומת הגרמנים. כן יש פה הפגנות וכ–12% מהגרמנים בסה"כ יצביעו למפלגות מתנגדות הגירה, אבל בישראל אפילו יו"ר מפלגת העבודה, המתיימר להיות אלטרנטיבה משמאל, מדבר על מבקשי מקלט כמו מנהיגי הימין הקיצוני בגרמניה. כן גם בגרמניה יש שנאת זרים, בעיקר מוסלמים, אבל מה שהימין המתון מרשה לעצמו להגיד בישראל, בגרמניה לא יגידו בימין הקיצוני.

גם בגרמניה יש הפרטות וגם בגרמניה מחלקים מתנות לטייקונים מקורבי משטר. אבל מה השלטון מרשה לעצמו בישראל, לא ירשה לעצמו אף מנהיג גרמני. אפשר להמשיך לעוד הרבה נושאים, תמיכה בחקלאות, אנרגיה ירוקה, התמודדות עם תאונות עבודה, התמודדות עם מכורים לסמים, תחום אחר תחום אנחנו בפיגור מהותי והגרמנים מתקדמים והם לא לבד.

שום דבר אינו חסר תקווה וכל דבר אפשר לשנות. אבל אנחנו צריכים להבין שככה אי אפשר יותר, לא עם נתניהו ולא עם לפיד, לא עם הרצוג ולא עם בנט/ליברמן. ישראל לא נמצאת היום במצב שאפשר לתקן באמצעות החלפת השלטון הנוכחי במשהו שאינו שונה מהותי, ולא בטוח שלישראל יש הזמן שנדרש כדי שגורמים שעושים עבודה יפה, אבל איטית בשטח כמו "כוח לעובדים", יגיעו לנקודה שבה משקלם יהיה מהותי ולא זניח. ככה אי אפשר להמשיך אלא לאבדון.

שלטון ההון בישראל זה לוקסוס שמדינה במצב כמו ישראל  לא יכולה להרשות לעצמה. ישראל נמצאת בדרך לאבדון ולא לשום מקום אחר. ואם רוצים שזה לא יקרה, צריך להבין מה עמוק השינוי שנדרש. החברה הישראלית חולה, אדישה ואכזרית, חסרת סבלנות וחסרת רחמים, הונינו את הזר, ניצלנו את היתום, הערמנו על הגר ועשקנו את האלמנה. בהאנובר עושים את זה אחרת, גם במאלמו ובדבלין, גם במילאנו ובליון. אם לא נשתנה רק נחמיר את מצבנו והמחיר יהיה מר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. עודד גלעד :

  כן אבל

  עם כל התודעה המפותחת שלהם, גם הם מתקשים להתמודד עם המתקפה של כוחות השוק הגלובלי, שמשגשגים כשאזרחי העולם מפולגים למדינות ריבוניות, שאז קל לעשות להם 'הפרד ומשול'. האירופאים בוודאי פריווילגים מספיק כדי להתמודד עם זה טוב יותר מאיתנו אפילו עם הכלים המקומיים שלהם – אבל גם אלו, בסופו של דבר, הם בעלי כח מוגבל מעצם המגבלה הטריטוריאלית שלהם אל מול הכוחות העולמיים.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אני מבין שגם בגרמניה,הגנגסטריזם של ההפרטה ושל יצירת טייקונים מקורבים למשטר

  אני מבין שגם בגרמניה,הסרטן הממאיר,של הפרטה בנוסח הגנגסטר אל קאפונה ושל יצירת טייקונים מקורבים למשטר, סרטן זה הולך ומתעצם.

  אז מה הבשורה ומה התקווה לעתיד הסוציאל-דמוקראטייה בארץ,עם הבשורות הקשות האלה מגרמניה,מולדת הסוציאליזם.

 3. החגב עמד יציב :

  גרמניה היא מולדתה של עוד אידאולוגיה

  רצחנית ושקרית ידועה בהיסטוריה

 4. ק. טוכולסקי :

  צרות לא חסרות להם שם, באמת שלא, גם השמאל מרכז שם כל כך עלוב שאני לא יודע מי יותר גרוע הרצוג או גבריאל, אבל יש שם אלטרנטיבה ויש שם קווים אדומים ויש שם מודעות ציבורית לדברים שאין פה.

 5. נטע :

  אפרופו ריכוזיות ו"רפורמות"

  שימו לב מי שולט בפלאפון

  http://www.bezeq.co.il
  החברה עוסקת במתן שרותי תקשורת ברשת כלל ארצית, במתן שירותי תקשורת בינלאומיים ואינטרנט ושולטת ב"פלאפון","בזק בינ"ל" וב"יס שרותי לווין".
  מספר מנפיק
  מספר תאגיד
  שווי שוק (03/11/2016)

  מתוך אתר הבורסה.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  והנה זה בגלובלי

  חברות וחברים יקרים,

  זהו רעיון המיזוג הגרוע ביותר בהיסטוריה.

  מונסנטו מרעילה את המזון והשדות שלנו. באייר הורגת דבורים עם חומרי הדברה. עכשיו הן רוצות להתמזג למגה תאגיד בשווי 100 ביליון דולר אשר ישלוט בכל מערכות המזון הגלובליות שלנו!

  שתי החברות נמצאות כרגע במסע קניות לצבא לוביסטים שיוכלו להעביר את תכניתן דרך הרגולטורים האמריקאים והאירופים. אנו זקוקים ללובי גדול יותר של כח אזרחי כדי לעצור אותם.

  כאן אנו נכנסים לתמונה. אוואז כבר ניצחה בעבר את שני התאגידים הללו, לכן אנו יודעים איך לעשות את זה: דרך קמפיינים וסקרים שיראו התנגדות ציבורית מאסיבית, שכנוע רגולטורים על ידי פניות אישיות עוצמתיות ועורכי דין שיבדקו כל פרט בתכנית.

  אם 40,000 מאתנו יתרמו את מחירם של כוס קפה או ארוחה ב-24 השעות הקרובות, נוכל להריץ את הקמפיין. תרמו עכשיו לעצור את המיזוג המפלצתי הזה לפני שהוא מתחיל:

  תאגידים גלובליים גדולים מידי בכדי לפקח עליהם ותעשיית החקלאות כבר נמצאת בידיהן של 6 חברות ענק בלבד. מיזוג שתיים מהגדולות מהן, יחד עם היסטוריה של ניצול הבריאות והמערכת האקולוגית שלנו, הוא רעיון נורא.

  מרגרט וסטגר, נציבת האיחוד האירופי לענייני תחרותיות וראש מחלקת איחודי הון במשרד המשפטים האמריקאי, רנטה הס, יכולות למנוע את המיזוג אם הן תחלטנה שהוא עומד בניגוד לטובת הציבור ולשתיהן יש מוניטין טוב. כציבור, יש לנו כוח אמיתי להשפיע על דעתן. אך הן נמצאות תחת לחץ פוליטי גדול.

  אוואז כבר השיגה כמה וכמה ניצחונות היסטוריים נגד מונסנטו ובאייר: מעצירת חידוש הרשיון של מונסנטו למוצר הגדול ביותר שלה, הגלייפוסט, לאיסור שימוש באחד מחומרי ההדברה קוטלי הדבורים של באייר, הניקוטינואידים. אולי הן חושבות שביחד הן תוכלנה לנצח אותנו הפעם.
  מה שהכי מפחיד במיזוג מונסנטו/באייר הוא הכוח הפוליטי העצום שיהיה לתאגיד שכזה, לשלוט בקבלת ההחלטות הדמוקרטית שלנו. מה שכל כך נפלא בתנועה שלנו היא היכולת לחזות מראש את האיום לדמוקרטיות שלנו ולעצור אותו בזמן שאנחנו עדיין יכולים.

  בתקווה ונחישות,

  ריקן, דני, אליס, אמה וכל צוות אוואז

  מידע נוסף

  הצעת המיזוג בשווי 66 ביליון של באייר למונסנטו נקראה 'זיווג מהגיהינום' (הגרדיאן)
  https://www.theguardian.com/business/2016/sep/14/bayer-takeover-monsanto-66-billion-deal

  רכישת באייר מונסנטו תעמוד בפני בחינה מדוקדקת טעונה פוליטית (רויטרס)
  http://www.reuters.com/article/us-monsanto-m-a-bayer-antitrust-idUSKCN11K2LG

  באייר AG מגייסות שתדלנים לעסקת מונסנטו (וושינגטון פוסט)
  https://www.washingtonpost.com/news/powerpost/wp/2016/09/21/bayer-ag-bulks-up-lobbyist-roster-for-monsanto-deal/

  שש חברות בינלאומית שולטות בשוק החקלאות (דלק ושמן)
  http://www.gasandoil.com/oilaround/2011/06/six-multinational-companies-dominate-the-agricultural-input-market

  גלייפוסט – ניצחנו!! (אוואז)
  https://secure.avaaz.org/en/nothing_we_cant_do/

  ——————————————————————————–
  אוואז הוא רשת קמפיינים בינלאומית בת 44 מיליון חברים. הארגון פועל להגביר את השפעתם של אזרחי העולם על מקבלי ההחלטות ("אוואז" פירושו "קול" במספר שפות). חברי אוואז מפוזרים בכל ארצות העולם והצוות שלנו ממוקם ב-18 מדינות ב-6 יבשות שונות ופועל ב-17 שפות. קיראו עוד על הקמפיינים הגדולים ביותר של אוואז, כאן., או עיקבו אחרינו בפייסבוק ובטוויטר.
  הצטרפתם כחברים לבתנועת אוואז והתחלתם לקבל את האימיילים מאיתנו כשחתמתם "ביבי, הקשב לקולות שלנו!" בתאריך 2011-08-08, באמצעות כתובת הדוא"ל [email protected].
  כדי שההודעות של אוואז יגיעו לתיבת הדואר הנכנס שלך, הוספ/י בבקשה את הכתובת [email protected] לספר הכתובות שלך. כדי לשנות את כתובת הדוא"ל שלך, השפה שבה נשלחות אלייך הודעות או לעדכן פרטים אחרים, אנא צור/י אתנו קשר. כדי להסיר את עצמך מרשימת התפוצה שלנו, פשוט לחצ/י כאן. .

  אין להשיב להודעה זו. כדי ליצור אתנו קשר, אנא השתמשו בטופס בקישור הבא: http://www.avaaz.org/he/contact או התקשרו אלינו לטלפון מספר +1-888-922-8229.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חברות וחברים יקרים,

  זהו רעיון המיזוג הגרוע ביותר בהיסטוריה.

  מונסנטו מרעילה את המזון והשדות שלנו. באייר הורגת דבורים עם חומרי הדברה. עכשיו הן רוצות להתמזג למגה תאגיד בשווי 100 ביליון דולר אשר ישלוט בכל מערכות המזון הגלובליות שלנו!

  שתי החברות נמצאות כרגע במסע קניות לצבא לוביסטים שיוכלו להעביר את תכניתן דרך הרגולטורים האמריקאים והאירופים. אנו זקוקים ללובי גדול יותר של כח אזרחי כדי לעצור אותם.

  כאן אנו נכנסים לתמונה. אוואז כבר ניצחה בעבר את שני התאגידים הללו, לכן אנו יודעים איך לעשות את זה: דרך קמפיינים וסקרים שיראו התנגדות ציבורית מאסיבית, שכנוע רגולטורים על ידי פניות אישיות עוצמתיות ועורכי דין שיבדקו כל פרט בתכנית.

  אם 40,000 מאתנו יתרמו את מחירם של כוס קפה או ארוחה ב-24 השעות הקרובות, נוכל להריץ את הקמפיין. תרמו עכשיו לעצור את המיזוג המפלצתי הזה לפני שהוא מתחיל:

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בהמשך לתגובה 6 שכותרתה אמורה להיות "והנה זה בגלובלי":

  תאגידים גלובליים גדולים מידי בכדי לפקח עליהם ותעשיית החקלאות כבר נמצאת בידיהן של 6 חברות ענק בלבד. מיזוג שתיים מהגדולות מהן, יחד עם היסטוריה של ניצול הבריאות והמערכת האקולוגית שלנו, הוא רעיון נורא.

  מרגרט וסטגר, נציבת האיחוד האירופי לענייני תחרותיות וראש מחלקת איחודי הון במשרד המשפטים האמריקאי, רנטה הס, יכולות למנוע את המיזוג אם הן תחלטנה שהוא עומד בניגוד לטובת הציבור ולשתיהן יש מוניטין טוב. כציבור, יש לנו כוח אמיתי להשפיע על דעתן. אך הן נמצאות תחת לחץ פוליטי גדול.

  אוואז כבר השיגה כמה וכמה ניצחונות היסטוריים נגד מונסנטו ובאייר: מעצירת חידוש הרשיון של מונסנטו למוצר הגדול ביותר שלה, הגלייפוסט, לאיסור שימוש באחד מחומרי ההדברה קוטלי הדבורים של באייר, הניקוטינואידים. אולי הן חושבות שביחד הן תוכלנה לנצח אותנו הפעם. תרמו עכשיו להראות להן שהן טועות:

  כן, אני אתרום ₪10

  כן, אני אתרום ₪20

  כן, אני אתרום ₪40

  כן, אני אתרום ₪80

  כן, אני אתרום ₪160

  לתרום סכום אחר, לחץ כאן.
  מה שהכי מפחיד במיזוג מונסנטו/באייר הוא הכוח הפוליטי העצום שיהיה לתאגיד שכזה, לשלוט בקבלת ההחלטות הדמוקרטית שלנו. מה שכל כך נפלא

 9. נטע :

  המשך - והנה זה בגלובלי

  מה שהכי מפחיד במיזוג מונסנטו/באייר הוא הכוח הפוליטי העצום שיהיה לתאגיד שכזה, לשלוט בקבלת ההחלטות הדמוקרטית שלנו. מה שכל כך נפלא בתנועה שלנו היא היכולת לחזות מראש את האיום לדמוקרטיות שלנו ולעצור אותו בזמן שאנחנו עדיין יכולים.

  בתקווה ונחישות,

  ריקן, דני, אליס, אמה וכל צוות אוואז

  מידע נוסף

  הצעת המיזוג בשווי 66 ביליון של באייר למונסנטו נקראה 'זיווג מהגיהינום' (הגרדיאן)
  https://www.theguardian.com/business/2016/sep/14/bayer-takeover-monsanto-66-billion-deal

  רכישת באייר מונסנטו תעמוד בפני בחינה מדוקדקת טעונה פוליטית (רויטרס)
  http://www.reuters.com/article/us-monsanto-m-a-bayer-antitrust-idUSKCN11K2LG

  באייר AG מגייסות שתדלנים לעסקת מונסנטו (וושינגטון פוסט)
  https://www.washingtonpost.com/news/powerpost/wp/2016/09/21/bayer-ag-bulks-up-lobbyist-roster-for-monsanto-deal/

  שש חברות בינלאומית שולטות בשוק החקלאות (דלק ושמן)
  http://www.gasandoil.com/oilaround/2011/06/six-multinational-companies-dominate-the-agricultural-input-market

  גלייפוסט – ניצחנו!! (אוואז)
  https://secure.avaaz.org/en/nothing_we_cant_do/

 10. נטע :

  חבל שהאתר אינו מאפשר המשך .

  .

 11. רביב - מערכת עבודה שחורה :

  נטע,
  התגובות באתר אינן מיועדות לטקסטים מועתקים ולגיוס תרומות.
  ניתן לפרסם קישור לאתר הרלוונטי.

 12. נטע :

  הכל בסוף תאכלעס.

  רביב,
  הקטע של גיוס התרומות יכול היה לרדת.

  אבל השאר הוא רלבנטי, ואנשים בהנחה שנכנסים בכלל לתגובות, לא תמיד טורחים ללכת לקישורים, במיוחד אם אין תוכן מסוים שמסביר את עניין הקישור.

  הרלבנטיות:
  1. איך מה שמתואר כאן במאמר פועל בעולם.
  2. איך ניתן להיאבק ומה ניתן למוד מזה על המאבק הפנימי בישראל.

  הכל בסוף – תאכלעס.
  אין תאכלעס? חבל על הזמן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.