להפסיק את הפנסיה התקציבית

דו"ח מבקר המדינה בעניין הפנסיה מוביל לפתרון הנדרש: להפסיק את הסדר הפנסיה התקציבית. הוא לא שוויוני. יש להעביר את קרנות הפנסיה התקציבית למעמד של שאר קרנות הפנסיה במדינה. יש לצמצם את ההוצאה התקציבית שהפנסיה התקציבית כופה על הציבור

מאת: עמיר סגל

המסקנה מדו"ח מבקר המדינה בנושא הסדרי הפנסיה בישראל צריכה להיות ברורה לכל אדם: את הפנסיה התקציבית יש לבטל ומיד. אי אפשר להמשיך ולשאת את הנטל התקציבי הזה, שמכביד על קופת המדינה ושלל ארגונים ציבוריים ומגדיל את אי השוויון בישראל בצורה קיצונית.

דו"ח המבקר חושף מידע חדש, אך גם מציג בצורה מסודרת שלל נושאים שנסקרו בעיתונות הכלכלית בשנים האחרונות. כך למשל העובדה כי החוסכים בפנסיה הצוברת, כלומר כלל הציבור, משלמים דמי ניהול גבוהים, ואילו הזכאים לפנסיה תקציבית משלמים סכומים מזעריים אם בכלל.

נזקי הפנסיה התקציבית אדירים. מדובר בהוצאה של מיליארדים בשנה, שהיו יכולים להיות מופנים אל שלל מטרות שונות. כך למשל לפני שבועות אחדים הודיעה האוניברסיטה העברית לסטודנטים כי פתיחת שנת הלימודים תידחה. הסיבה, חובות ענק של האוניברסיטה ואי הסכמה על היקף תמיכת המדינה במוסד. החובות, לטענת הנהלת האוניברסיטה – כולם תוצר של הפרשות לפנסיה של עובדי האוניברסיטה לשעבר.

קשה לייצר סמליות טובה יותר לנזק של הפנסיות התקציביות מכך – בגלל הפרשות לפנסיונרים של האוניברסיטה מתקיים איום על לימודי דור הסטודנטים הנוכחי, שהוא דור העתיד של המדינה.

מקרה נוסף בו נזקי הפנסיה התקציבית זועקים הוא פינוי מרכז הקליטה במבשרת ציון. מהלך נכלולי שנעשה בצורה עקומה והביא לאיום בפינוי על עולים מאתיופיה ששכנו במרכז. כל זאת, משום שהסוכנות היהודית חיפשה דרך להעביר נכסים אל קרן הפנסיות של עובדיה – כדי לכסות חובות שנגרמו, כמובן, בשל הפנסיה התקציבית.

גם תקציב הביטחון המתנפח הוא חלק מאותו עוול מתמשך. לא די בכך שמדובר בתקציב עתק שהפיקוח עליו רופף, אלא שהוא גם משועבד אל ותיקי המערכת. במקרה זה אפילו לא היינו צריכים את דו"ח המבקר – אשר אמנם הראה עד כמה קציני הצבא מנצלים את נדיבות המערכת ושלל פרצות כדי לעשות לביתם, אך לא חידש בכך שכבר שנים ברור כי העובדה שאנשים בשנות הארבעים והחמישים לחייהם מקבלים פנסיה מבלי שהם עובדים, היא אי שוויון ממאיר. וכי העובדה שלבשו מדים במקום עבודתם, ואולי אף הסתכנו, איננה תירוץ לשוד הקופה הציבורית.

בדו"ח המבקר שלל המלצות לפעולה, אך הפתרון הנדרש והפשוט לא מופיע שם. יש להפסיק לאלתר את הסדר הפנסיה התקציבית. לאלו שזכאים לו כפנסיונרים. ודאי, שלאלו שצוברים אותו עתה כעובדים. העברת הקרנות הללו אל אותו המעמד של שאר קרנות הפנסיה ושחרור הציבור כולו מהעול התקציבי הזה, שכל כולו הטבה לבודדים. זה אמנם לא נעים לרדת ברמת החיים, ולא נעים להבין שההסדר הבלתי שוויוני שזכית לו מסתיים, אך זה צעד מתבקש. וגם למי שיטענו כי מדובר בצעד חריג וחריף – מדינת ישראל ומדינות אחרות כבר נקטו בצעדים חריפים לא פחות. כלפי הציבור, כלפי חברות עסקיות וכלפי מגזרים מסוימים.

עלינו לצמצם את ההוצאה התקציבית שהפנסיות התקציביות כופות עלינו, ואם לא יבוטלו יכפו עלינו לעוד עשרות שנים. לא סביר כי הציבור ישלם לא רק מכספו, אלא גם באיום על דחיית לימודים אוניברסיטאיים או פינוי משפחות עולים. ובהקשר הצה"לי, ודאי שלא סביר כי אנשים בגיל העבודה יוכלו להתפנות ולנפוש, בעוד שרבים-רבים שעברו את גיל הפנסיה נאלצים לעבוד למחייתם משום שלא זכו להימנות בין הנבחרים הבודדים – הנהנים מהפרשה חודשים על חשבון הציבור הרחב. כך שיש להפסיק לאלתר את פנסיות הגישור השערורייתיות המאפשרות לאנשים בגיל העבודה להתחמק מתעסוקה פרודוקטיבית. כמובן, ביטול נהלים אלו יבטל מאליו את הנוהג ההזוי לש העלאה מלאכותית של אחוז הפנסיה לפורשי צה"ל.

מגיע לנו שצעד חריף של הממשלה יהיה, הפעם, לתועלת הציבור הרחב ולא לתועלתה של קבוצת אינטרס צרה. זה אולי מורכב, אבל אפשרי. הרוח הגבית שמספקים כמה עיתונאים חרוצים, כמה פוליטיקאים מסורים ודו"ח מבקר המדינה האחרון מספקת כדי להעביר החלטה כזו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

3 Responses to “להפסיק את הפנסיה התקציבית”

 1. דליה הגיב:

  מסתבר שהאוצר רצה לבטל את הפנסיה התקציבית, אך יאיר לפיד התנגד http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000839581

 2. עזרא טיסונה הגיב:

  זה מצויין שבאתר סוציאל דמוקרטי דורשים להפסיק את אחד השרידים לזכויות עובדים. עולם ישן? עד היסוד נחריבה.

 3. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  לעזרה טיסונה. האתר דמוקרטי ומפרסם גם מאמרים של בעלי דעות אחרות.
  לגופו של עניין, אם את הפנסיה התקציבית היו מחילים על כלל העובדים בישראל, זו אכן היתה יכולה להיות סוציאל דמוקרטיה למופת. אך הפנסיה התקציבית מוענקת למיעוט נבחר, זו לא סוציאל דמוקרטיה, אלא פלוטוקרטיה.
  פנסיה נחוצה לכלל העובדים בישראל, ואם תנאיה היו שווים לכל העובדים, זו סוציאל דמוקרטיה.

Leave a Reply