חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההטיה של תקשורת הימין – קלמן ליבסקינד, אונסקו, הכיבוש וההתנחלויות

נושאים התמונה הגדולה, תקשורת ב 27.10.16 0:48

למרות שהתקשורת ציטטה את תגובת נתניהו השקרית על אונסקו –  "אונסק"ו: אין קשר בין העם היהודי למקומות הקדושים בירושלים" – קלמן ליבסקינד, הלין עליה כי היא עוינת לנתניהו. זוהי דוגמא להתנהלות המוטה של תקשורת הימין הרואה באופן דיכוטומי דרך הפריזמה של הכיבוש וההתנחלויות  

 מאת: אמנון פורטוגלי

קלמן ליבסקינד הוא ככל הנראה העיתונאי ואיש התקשורת המוכשר ביותר מבין העיתונאים ואנשי התקשורת  בימין הרדיקלי החדש בישראל, ה    Alt-Right הישראלי. הוא ניחן בכישרון קיצוני לשמוע ולראות מתוך המציאות רק מה שמתאים לסטריאוטיפים שלו. זה העיקרון האופרטיבי שמאחורי הכתיבה שלו, מה שלא מסתדר לו לא קיים או שולי או שקר או מזימה.

קלמן ליבסקינד ובני דמותו אינם מסוגלים להתמודד עם המציאות. הם מתכנסים במבנה אמונות סגור, בוחרים רק את העובדות שיבדלו אותם מהאמיתות שאינן נוחות, וכל מי המאיים על מערכת האמונות שלהם מותקף. הם מתעלמים מעובדות שאינן עולות בקנה אחד עם תמונת עולמם. העולם שלהם הוא שחור לבן בלי גוונים וצבעים. הם מסרבים להפתח לאפשרויות חדשות לשמוע קולות אחרים, ליזום אופציות נוספות לעתיד. העולם שלהם הוא דיכוטומי, הלנו אתה או לצרינו, מי שאינו ידידי הוא האויב שלי. וכאשר חושבים בצורה כזו, קל לראות באחר בוגד ולהסית נגד אלו שאינם חושבים וכותבים כמותם.

ליבסקינד ובני דמותו קוראים את העובדות כך שיוכלו לחיות עמן מוסרית ופרקטית. הם בונים לעצמם עולם סגור, ווירטואלי, בו כל פלסטיני, ערבי או מוסלמי הוא איום קיומי. בעולמם איננו כובשים ומתנחלים אלא רק קורבנות של טרור ותוקפנות פלסטינית מתמשכת. בתפיסתם, אנו תמיד קורבן פוטנציאלי של כוח שטני, העומד בכל רגע לשחזר את ההיסטוריה. הם מסבירים לעצמם ולאחרים את כוחנו המופעל תדירות  כתגובה על איום עתידי צפוי.

מעניין אם עולה בדעתם האפשרות שיהודים אינם העם הנבחר, נזר הבריאה. שהפלסטינים אינם בהכרח כולם אויבים, שלא כולם רוצים לזרוק אותנו לים. האם הם רואים ומבינים שכוונותינו ומעשינו כפי שהם מיושמים בשטחים מביאים להרס חוט השדרה המוסרי של ישראל. האם הם רואים ומבינים שכוונותינו ומעשינו כפי שהם מיושמים בשטחים הם עצמם תוקפניים, וחוסמים כל אפשרות לשינוי, שייתכן ויוכל להחזיר אותנו לקיום נורמלי בקרב משפחת העמים, לשלום עם שכנינו.

ליבסקינד כתב מאמר במעריב בכותרת: "מה קורה לעיתונאים הישראליים כשהם שומעים "בנימין נתניהו"?

גם אם נקבל את הגישה של ליבסקינד, כפי שמוצגת במאמר, כי כל התקשורת עויינת לנתניהו, צריך לשאול את השאלה איך הגענו למצב בו עשרות הבכירים והפרשנים ומאות עיתונאים בתקשורת עוינים (לדבריו) את נתניהו. התשובה היא שנתניהו השקיע הרבה כדי לקבל יחס זה, בשקרים ובחצאי אמת, בתחמנות, בספינים תקשורתיים, במינויים פוליטיים נלוזים, בבניית חצר שהמילה ביזנטינית קטנה עליה, ובאלפי דברים אחרים.  כך הגענו כיום למצב בו אי אפשר להאמין לאף מילה שראש הממשלה אומר, ואת זה אומרים גם מנהיגים בעולם.

אבל יותר מכך, המאמר מתאר בצורה יפה וציורית את נקודות המוצא לכתיבתו של ליבסקינד.

עבור ליבסקינד ורוב רובם של העיתונאים בעיתון המופץ ביותר במדינה, עבור חלק ניכר מהעיתונאים הכותבים בעיתונות הכללית ועבור כל העיתונאים ואנשי התקשורת בערוצים הימניים הימנית, יש שתי נקודות שהעולם סובב סביבן. שתי נקודות הקובעות מה תהיה עמדתם בכל נושא ובכל עניין – ההתנחלויות והכיבוש. כל מי שכותב או נלחם נגד הכיבוש הם יתנגדו לו. הם ילחמו בכל מה שנתפס כאיום, ולוא הקטן ביותר, נגד ההתנחלויות. על ההתנחלויות והכיבוש הם יגנו בגופם, ימסרו את נפשם.

דוגמה טובה לכך היא ההחלטה של אונסקו. כך, בשנייה שבה נתניהו הוציא הודעה שתוקפת את אונסק"ו על החלטתה בנושא המקומות הקדושים ביהודה ובשומרון, הוא גזר למעשה על ליבסקינד ועיתונאי הימין הרדיקלי   Alt-Rightבישראל לתקוף את אונסקו. זה משהו שהוא חזק מהם. זה משהו שכבר מזמן אינו בשליטתם. זה משהו שייתכן שהם אפילו כלל לא מודעים לו.

ליבסקינד כותב שברגע בו נתניהו הוציא הודעה שתוקפת את אונסק"ו, שדרת פרשנים רחבה הפסיקה להתעניין במסמך השקרים של אונסק"ו והתחילה לעסוק בנתניהו. הבעייה היא שזה עולם הפוך הקיים רק במוחו של ליבסקינד. התגובה של נתניהו באה מיידית, בערב אחר ההחלטה של אונסקו שהתקבלה באותו יום אחרי הצהריים. החלטת אונסק"ו מה-13 לספטמבר עוררה ביקורת קשה במערכת הפוליטית, הן בימין והן בשמאל, ובתקשורת. רוב רובם של העיתונים, הכתובים והאלקטרוניים, כולל 'הארץ'  יצאו, אחרי דברי נתניהו, ולמחרת נגד ההחלטה. חלקם תארו אותה בנוסח השקרי "אונסק"ו: אין קשר בין העם היהודי למקומות הקדושים בירושלים".  רק אחרי מספר ימים, ללא קשר לדברי נתניהו, העזו מספר עיתונאים למסור קודם כל את העובדות, ורק אח"כ את הפרשנות לגבי העובדות. והעובדות שונות. ההחלטה של אונסקו אינה שוללת את הקשר בין העם היהודי להר הבית, ואינה אומרת שלעם ישראל אין קשר להר הבית ולכותל.

ליבסקינד חושב ש"מסמך ההחלטה של אונסק"ו הוא נייר שקרי, מתחילתו ועד סופו" הוא גם בטוח שאין לפלסטינים מורשת תרבותית בירושלים, או כדבריו: "שאונסק"ו ממציאה בו, יש מאין, "מורשת תרבותית" לפלסטינים בירושלים". אני לא בטוח שהוא קרא את המסמך של אונסקו, ואם קרא לא הבין.

כדאי וחשוב לקרוא את ההחלטה של אונסקו.  בניגוד לדברי ראש הממשלה שהוביל את הקמפיין השקרי, את הספין הנוכחי שכוון הפעם נגד אונסקו, ובניגוד למה שמספר לנו קלמן ליבסקינד, ההחלטה של אונסקו אינה שוללת את הקשר בין העם היהודי להר הבית, ואינה אומרת שלעם ישראל אין קשר להר הבית ולכותל.

מנסחי המסמך הערבים  מדגישים, כצפוי, את אופיים המוסלמי של המקומות הקדושים. ההחלטה לא מזכירה את הקשר של היהודים להר הבית מהסיבה הפשוטה שזה לא נושא ההחלטה או הדיון. וכפי שכותב מואב ורדי, "זה בערך כמו שמישהו ייקח הצעת החלטה שישראל תיזום שתדבר על אלימות הפלסטינים וייזעק שההחלטה לא מזכירה את הקשר ההיסטורי של הפלסטינים לארץ."

ליבסקינד לא מעלה בדעתו שאפשר לדבר ולהתמקד באופיו המוסלמי של הר הבית מבלי לשלול את הקשר בין העם היהודי להר הבית. אבל אף אחד מבין 41 הסעיפים בהחלטה  אינו שולל את הקשר בין העם היהודי להר הבית ולכותל. להיפך, כבר בתחילת המסמך, בסעיף 3, ההחלטה 'מאשרת את החשיבות של העיר העתיקה של ירושלים וחומותיה לשלוש הדתות המונותיאיסטיות'. ובסעיף 36 מצויינת המוסכמה  Conviction של הקהילה הבינלאומית, שמערכת המכפלה וקבר רחל הם בעלי משמעות דתית ליהדות, לנצרות ולאיסלאם.  מצד שני, אין לליבסקינד שום בעייה לשלול את הקשר בין העם הפלסטיני להר הבית.

מה באמת כתוב במסמך של אונסקו?  "כשקוראים ברצינות – הודעת אונסק"ו לא רעה לישראל", זו כותרת המאמר של עפר זלצברג, אנליסט בכיר בפרויקט הישראלי-ערבי של קבוצת המשבר הבינלאומי.

"במשפט אחד, ההחלטה, שנוסחה על ידי ירדן והרשות הפלסטינית, קוראת לחזור לניהול האתר לפי "הססטוס קוו שהיה נהוג לפני שנת 2000". האם זה טוב? האם זה רע? ומה הוא הסטטוס קוו הזה בכלל? …….אפשר לראות כי כל הצדדים יכולים להרוויח מניהול האתר לפי הסטטוס קוו שהיה נהוג לפני שנת 2000, כפי שההחלטה קוראת לצדדים לעשות. ההסלמה אחרי קריסת שיחות קמפ דייויד והאינתיפאדה השנייה התבטאה גם באתר עצמו, והובילה לניהולו באופן שאינו אופטימלי לכל הצדדים, ושתרם לתכיפות הגבוהה של ההתפרצויות האלימות בו." את ליבסקינד זה לא מעניין.

כדאי גם לקרוא את מה שכתב ד"ר רועי פלד ב'מאקו':  "ההחלטה מאשרת את חשיבות העיר העתיקה לשלוש הדתות. אין בה שום הצהרה על היעדר קשר בין העם היהודי לכותל המערבי….ההחלטה עוסקת בהתנגדות לפעולות שמבצע הכוח השולט בתוך האתר שקדוש (גם) למוסלמים. הכוח השולט זה אנחנו…. למה לא מדובר שם על האינטרסים של העם היהודי במקום? אין שום מקום לעניין הזה בהחלטה. ישראל לא חשודה כפועלת נגד האינטרסים של העם היהודי."  את ליבסקינד זה לא מעניין.

ההחלטה של אונסקו אכן כתובה בשפה עויינת לישראל. שבע מדינות ערב – אלג'יריה, מצרים, לבנון, מרוקו, עומן, קטר וסודן, חתומות על ההחלטה של אונסקו, החלטה שנקראית כחד-צדדית ומקוממת. בכל מקום בהחלטה בו מצויינת ישראל צמוד אליה המונח, 'הכוח הכובש'.  ההחלטה מבקשת מישראל, בסעיף  40, להסיר את מערת המכפלה וקבר רחל, שהיא קוראת להם האתרים הפלסטיניים, מרשימת אתרי המורשת הלאומית שלה וקוראת לרשויות הישראליות לפעול בהתאם לבקשה זו. אבל קודם לכן, בסעיף 36 מצויינת המוסכמה  Conviction של הקהילה הבינלאומית, ששני האתרים הם בעלי משמעות דתית ליהדות, לנצרות ולאיסלאם.

ההחלטה של אונסקו מדברת בסעיף 20 על  ההריסות הבלתי-חוקיות של שרידים אומיים, עות'מאנים וממלוכים ומבקשת מישראל להפסיק הריסות כאלו, ולפעול לפי התחייבויותיה על פי הוראות אמנות אונסק"ו.  בקריאה ראשונה זה נשמע רע, מקומם, היתכן וישראל הורסת שרידים איסלאמיים?, היתכן שישראל מתנהגת כמו שליבסקינד כותב על הפלסטינים: "הפלסטינים הורסים בחפירות ברבריות את ההיסטוריה הארכיאולוגית החשובה לעם היהודי"?. על זה נאמר טול קורה מבין עיניך ליבסקינד. כאשר קוראים על  'חפירות ההצלה' שעושה עמותת אלע"ד במשך שנים בסילוואן, זה בהחלט יתכן.

ליבסקינד מתעלם מהפיל שבחדר שבעקבותיו נכתב המסמך של אונסקו, מהפעולות שנעשות בישראל בתמיכת שרים בכירים לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, ולהרוס בעתיד את מתחם אל-אקצה, מסגד אל אקצה וכיפת הסלע. 

המסמך של אונסקו לא בא פתאום.  הבעייה הנוכחית בירושליים נובעת כמובן מהרבה סיבות שהעיקרית בהן, להערכתי, היא החשש של הערבים המוסלמים לגורלו ולעתידו של מתחם מסגד אל-אקצה.  המתחם הנקרא בערבית "אל-חַרַם אל-קֻדְסי א-שַריף" – המתחם הקדוש הירושלמי, ובו נמצאים גם מבנה כיפת הסלע, אתרי תפילה ומבני דת מוסלמיים אחרים.  מסגד אל אקצה עצמו הוא האתר הקדוש השלישי בחשיבותו למוסלמים בכל העולם, החל במתונים שבמתונים בהם ועד הקיצוניים שבמוסלמים.

שאול אריאלי תאר זאת בצורה מעולה לפני שנתיים, בנובמבר 2014, במאמר "החשש הפלסטיני להר הבית כבר לא הזוי".

ניר חסון נותן תמונת מצב עדכנית: " קציני המשטרה בעיר יכולים להעיד כיצד בתוך שעה מרגע שחבר או חברת כנסת הודיעו על הצעת חוק חדשה בנושא או על ביקור נוסף בהר, החלו הפגנות אלימות בהר הבית. חקירות הפיגועים בשנתיים האחרונות העלו כי כמעט בכולם היתה ההגנה על אלאקצא המניע הראשון במעלה של המפגעים. בצוואה שצילם לפני שיצא לפיגוע ביום ראשון שעבר בירושלים הסביר המפגע את מניעיו. "ביום הדין ישאלו אותנו מה עשינו בשביל אלאקצא", הוא אמר. בדומה לכמעט כל אחד אחר ממבצעי פיגועי הדקירה, הדריסה והירי בעיר בשנתיים האחרונות, גם הוא הונע על ידי החשש מפני הפגיעה במסגדים או מפני שינוי הסטטוס קוו בהר הבית – שלא מאפשר תפילת יהודים במקום, אלא רק ביקור – ועל ידי צורך עמוק להגן על אלאקצא.".

דומה כי נתניהו, בנט, אורי אריאל, מירי רגב, ליבסקינד וחבריהם לא למדו דבר על רגישותו ונפיצותו של הר הבית. המקום הזה משמש דבק המלכד את החברה הפלסטינית על פלגיה, ואת העולם המוסלמי כולו. הוא מניע גם אנשים שאינם קשורים לארגון כלשהו לבצע פיגועים כמו הפיגועים האחרונים בירושלים, בשטחים ובישראל. הגידול הדרמטי בהיקף הביקורים של יהודים בהר הבית, כולל חברי כנסת ושרים; ההכרזות של אישי ציבור שיש לאפשר תפילה של יהודים בהר הבית ואף להקים מחדש את בית המקדש; ההחמרה בהגבלות על כניסתם של מתפללים מוסלמים ואף סגירת ההר, כל אלה מחזקים אצל הפלסטינים את התחושה כי הריסת מתחם אל-אקצה עומדת להתגשם, ועליהם למנוע זאת. הם יעשו זאת לבדם או בעזרת הארגונים האיסלאמיים המתחזקים, בישראל ומחוצה לה.

הבעייה אינה רק העלייה היומיומית של קיצוניים כמו השר אורי אריאל וכנופייתו, חסידי תנועת 'נאמני הר הבית' ודומיהם להר הבית.  הבעייה היא במטרה המוצהרת שלהם, בתוכנית הגלויה שלהם, להרוס את מסגד אל-אקצה ולבנות במתחם אל-אקצה את בית המקדש השלישי.

אחרי כל הדברים והפעילויות האלו, מה הפלא שהמוסלמים בישראל בשטחים ובעולם נזעקים להגן על מתחם אל-אקצה? מה הפלא שאונסקו נזעקים להגן על מה שהוגדר כאתר מורשת עולמית והנמצא ברשימת אתר מורשת עולמית בסיכון?

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. פוקסי :

  יש רק לשים לב , לסעיף או ענין מאוד חשוב בהחלטה . ההחלטה והקודמות לה , מיצרות על סירובה של ישראל , למנות נציג מטעם אונסקו , למזרח ירושלים על מנת שידווח תדיר על המצב ( סעיף 4 להחלטה ) .

  לישראל , יש מסורת של אי שיתוף פעולה , עם גורמים משפטיים בינלאומיים . הרבה פעמים , אנו יוצאים ניזוקים על לא עוול , זאת הואיל , ואין באפשרות ממשלת ישראל , להוכיח טיעוניה בפורומים מתאימים .

  כך למשל , בדו"ח על עזה ( מבצע איתן ) ישראל סירבה להכניס הוועדה מטעם האו"ם , ונמנע הצד הישראלי בסיפור , שהרי צה"ל הפעיל אמצעים בלתי נתפסים , למניעת פגיעה באזרחים לא מעורבים ( ולמרות זאת , הדו"ח היה מאוזן יחסית אגב ) .

  אחד המקרים היותר קשים ומדהימים , הוא סיפור המרמרה כמובן . התובעת חקרה חקירה מקדימה , והגיעה למסקנה , שאין צורך להמשיך בחקירה מלאה . השופט שם בקדם משפט , הפך ההחלטה ( לכאורה , למעשה , החליט שעליה לשקול שוב ) . אלא מאיי :

  על פי המימצאים שהיו בידיה ( של התובעת ) לטענתה , הרי יש ראיות פורנזיות ( מדעיות ) לכך שבוצע לכאורה , ירי מן המסוקים , לעבר האוניות והנוסעים בהן . הדבר הזה מדהים . לא היה דבר כזה , לא הגיוני בעליל !! אבל , לא היה מי או מה , שיסתור זאת שם . כמה מוצגי וידאו מן האירוע , היו שוללים אפשרות כזו קרוב לוודאי .

  גם בסיפור הזה : ממשלת ישראל ( הממשלה גופא ) לא פוגעת בשום אתרים איסלמיים . ממשלת ישראל מקפידה בדבר . יש חפירות ארכיאולוגיות מורשות וכדין . יש חיזוקים ותמיכות ושיפוצים וכו…. שום פגיעה מכוונת מצד ממשלת ישראל , נהפוך הוא .

  אז , צריך לשקול שיתוף פעולה , על מנת , להוציא אויר מן הבלון , ולתת לנציג דנן להגיע , ושיווכח בעצמו !!

  תודה

 2. פוקסי :

  רק הבהרה לתגובתי לעי"ל :

  התובעת המוזכרת , הינה כמובן התובעת של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג .

  תודה

 3. פוקסי :

  עוד הבהרה :

  ירי מן המסוקים על הנוסעים , לפני הנחיתה של הקומנדו הימי על המרמרה .

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.