postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אוונגרד אמנותי אמיתי לא צריך לקחת מימון ממשרד התרבות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אוונגרד אמנותי אמיתי לא צריך לקחת מימון ממשרד התרבות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 26.10.16 1:05

אין לצפות ששלטון רע יממן אירועי תרבות ראויים. אין מקום לתפיסה שתרבות אמורה לקבל מימון ציבורי ממי שרוצה להכריתה. אוונגרד אמנותי אמיתי לא צריך לקחת כסף ממשרד התרבות ולא צריך לתלות יהבו בכסף הציבורי של הממשלה

מאת: ק.טוכולסקי

לא צריך לקחת מהם כלום

לא מזמן ראיתי קטע אינטרנט של "כאן" תאגיד השידור הציבורי החדש. בקטע, שלומי חתוכה דיבר על הפרסומת של קסטרו לילדים, ועל כך שאין בה ילדים שחומים, ומה זה עושה לדימוי העצמי שלהם. מה ששלומי חתוכה בעצם אמר הוא שבסדר הקיים, המטרה של מאבקו היא שילוב השחומים בתמונה הכוללת של ניצול תאגידי.

במהלך החגים הארוך, שהתחיל בכיפור והמשיך עמו לתוך סוכות, הלך והסלים המאבק על האופי של פסטיבל חיפה. שרת התירבות, בחפשה כרגיל אחרי ספינים, שיסיטו את תשומת הלב הציבורי מכך שגם בתפקידה החדש היא מתפקדת בעיקר כשרה להשכיר לכל בעל ממון, נפלה על פסטיבל חיפה באיומי שלילת מימון. מיד קם קול צעקה, ומה אני אגיד לכם, הצעקה נשמעת לא פחות אווילית מהרצון לשנות את העולם באמצעות שינוי תדמית של תאגיד בפרסומות. אין לצפות ששלטון רשע ומנצל יממן את מה שראוי בעולם התרבות. אין מקום לתפיסה שתרבות אמורה לקבל מימון ציבורי ממי שרוצה להכריתה.

יש לי חבר שכבר שנים שומר אמונים לאחת מסצנות התרבות האלטרנטיבית הקטנות בארץ. הסצנה של הרוק הכבד. כבר שנים הוא מספר לי על להקות, כמו סיילם, שכל נגניה מתפרנסים במקביל לקריירה המוסיקלית ארוכות השנים שלהם מעבודות יום יומיות. הוא מספר על להקות צעירות שחבריהן משלבים בין לימודים ועבודה להגשמת החזון האמנותי שלהם. סצנת הרוק הכבד בעולם כולו היא לא מיינסטרים ושום ממסד אינו תומך בה, גם במדינות שבהם פסטיבלים ענקיים ולא כמה מאות ווירדואים.

מה שכן, בלי להפחית מכבוד האלטרנטיבה שמציעים גורמים שמצפים למימון ציבורי בשביל להציג את האלטרנטיבה שלהם לסדר היום התרבותי של המיינסטרים, אני מסכים עם אנשי סצנת המטאל בישראל, שלא ממש צריך להתחנף לממסד שאתה בז לו בשביל לעשות תרבות.

אם יש אנשים שפסטיבל חיפה לא מוכן להזמינם כי המשט הפשיסטי בתחום התרבות מאיים עליהם, אז שיתכבדו ויעשו מה שעושות להקות רוק כבד עם שם עולמי כמו להקת המטאל בצפר, שמבחינתה ערב במועדון קטן בחיפה לפני 200 איש בלי שום סבסוד או חסות זאת המציאות.

כן. זה לא פשוט להתפרנס בארץ הזו, לא מתרבות ולא משום דבר אחר, אבל זה לא ישתנה עד שלא נעיף את ממשלות הימין לפח האשפה של ההיסטוריה.

במקום לשתף פעולה עם הפרוטות העלובות שהשלטון הרע הזה מוכן לזרוק לתחום התרבות כדי לכסות את ערוות ההענקות לתאגידים והשוחד הרבה שזורמים למגזרים מקורבים שונים, הגיע הזמן שהאוונגרד התרבותי בארץ לא יתלה יהבו בכסף הציבורי של הממשלה.

משרד התרבות צריך מופעי אוונגרד לא פחות ממה שאמני אוונגרד צריכים כסף. שביתה של ענף התרבות תגרום נזק תדמיתי אדיר למדינה. אז אמני אוונגרד יקרים, אם אתם מכורים לכסף ציבורי, כי אתם לא רואים את עצמכם מנהלים משמרת בדומינוס פיצה, במקביל לקריירה של נגן תופים בלהקת מטאל, צאו לשבות. תדאגו שבכל העולם התרבותי ידעו ששרת התרבות הישראלית מהלכת אימים על אמנים.

האמת. אם אתם באמת רוצים יום אחד ממשלה שהתרבות יקרה לה לא פחות, ורצוי אף יותר מהמכון לחקר המקדש (שקבל מוועדת העיזבונות לאחרונה 150,000 ₪ בשביל קערה), החרימו את משרד התרבות וצאו לתת אלטרנטיבה משוחררת מכספי השלטון במאבק להחלפתו.

בשבוע שעבר קראתי כתבה בעיתון שמאל מחו"ל, שבה רואיינו אנשים שהיו בפנתרים השחורים המקוריים בארצות הברית. בכתבה הם מתחו ביקורת על תנועת "חיים שחורים הם בעלי משמעות", זה נשמע מוזר אבל הטענה שלהם דווקא הגיונית. הפנתרים הזקנים אמרו: אנחנו קראנו תיגר על המערכת הקפיטליסטית כי היא הגורם לאפליה. לא בקשנו להילחם באפליה ספציפית.

זה נכון גם כאן, גם למי שרוצים לא רק שתאגידים יציגו ילדים שמוחים בפרסומות שלהם בזמן שהפועלים, שמייצרים את הבגדים אי שם במזרח אסיה, עובדים בתנאי עבדות, והמוכרים בחנויות בארץ עובדים בתנאים מינימאליים לפי החוק. אך בעלי החברה גורפים הון עתק לכיסיהם תוך שהם מנצלים ומזהמים. כך גם בתרבות, אוונגרד אמתי לא מתחנף למשטר, אלא פועל להחלפתו, במיוחד כאשר מדובר במשטר שהוא גזעני, משרת הון, מחרחר מאבק מתמיד בין קבוצות בחברה, ומטפח לאומנות, בורות ושנאה.

לא צריך לקחת מהם כלום, צריך להחליפם, ואז, שלטון חדש, שיתבסס על אלה הרוצים שינוי אמתי בחברה הישראלית, הרוצים תיקון חברתי והשואפים לחברת מופת גם בתרבות וגם בנראות, אבל בראש ובראשונה בצדק החלוקתי של המשאבים, יוכל להגשים באמת את הכול ולא רק בנראות ובשוליים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. פוקסי :

  טוכולסקי ,

  אני תוהה טוכולסקי , אם היו עושים לך איזה מבחן מעין פסיכוטכני , היו מראים לך חיות שונות ומשונות , נניח ככה :

  נחש אנקונדה ענק , ומה זה היו שואלים אותך ? כמובן שהיית מפטיר באדישות : חזיר ( קפיטליסטי ) . אחר כך , נניח ככה : זברה , שד טסמני , ג'ירפה לא עלינו וכיוצא באלה , מה שוב :

  חזיר ( קפיטליסטי ) כך הדבר , ולא אחרת !! עלה בדעתך טוכולסקי :

  שהציבור , שאתה כה אמון עליו , ראוי לו , שתהא לו מדינה והווי וחיים תרבותיים ישראלים מקוריים ? מה יעזור לנו , אם אנשים מוכשרים , יעבדו בפיצה , וייצרו יצירות פאר , והציבור , ידיר רגליו בגלל מחיר הכרטיס כדרך משל ??

  האם אפשר לתאר את חיינו כאן , בלי תרבות מקורית ? נניח " סרטי ריטואל ….. " סרטי הריטואל , מוגדרים כסרטים , שתבניות לשון גרוטסקיות וכדומה בהן , הופכות נפוצות בחיי היום יום , נניח מגיבים אחד לשני באינטרנט לא פעם :

  " הפוך גוטה , הפוך גוטה … " ( הסרט " מציצים ) . אז מה היינו בלי סרטים דנן : " מתחת לאף " , " מציצים " , " אלכס חולה אהבה " , " השוטר אזולאי " וכדומה …. .

  אז מה כל זה יועיל ? ברור , אם יש אומנות , ופורחת מעצמה , ולא מכבידה על הציבור , והציבור עצמו נהנה ממנה וכדומה …. אין צורך במימון ציבורי / ממשלתי !! האם זה המצב ?? ברור שלאיו !! מה זה קשור לקפיטליזם עכשיו ?

  ואפילו כך , יש גבול מסויים , כולם פה נהנים לכסח את מירי רגב , אבל , לא שמים לב בקטנות , לאליטות השמאלניות הלכאוריות , הנה , אצטט לך את אשר גרוניס , נשיא בית משפט עליון לשעבר ושאר השופטים , לגבי חנין זועבי בבג"ץ ההדחה , הנה כך , מצטט :

  "אין תקדים לכך שחבר פרלמנט קורא להטיל מצור על המדינה שלו"

  ועוד :

  " השופט חנן מלצר אמר בדיון: "לא היה קיים בעולם מקרה של חבר פרלמנט שקרא להטיל מצור על המדינה שלו, אין לכך תקדים".

  " השופטת אסתר חיות הצטרפה גם היא לביקורת: "אני אישית לא מבינה איך אדם שטוען שהוא דוגל באי אלימות יכול לומר על בני אדם שחטפו ילדים שהם לא טרוריסטים".

  עד כאן הציטוטים מחדשות 2 :

  אז יש גבול , גם למימון , גם לאוונגרד עם כל הכבוד . ואפילו שופטי עליון הנכבדים , שלהם ניתנה בינה , וחכמה , הרבה מעבר לאנשים מן היישוב , מבינים הענין עם כל הכבוד !! אבל , מירי רגב , מירי רגב …..

  נ.ב : לא הזכרת אותה אמנם מפורשות , אבל , כיוונת היטב אליה ….במחשבה שניה , גם לא תעז להכחיש , הוכחת זאת היטב בעבר , כמה אתה " דלוק " עליה .

  לינק לכתבה :

  http://www.blacklabor.org/?p=58485&utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+blacklabor+%28Blacklabor%29

  תודה

 2. פוקסי :

  רק מתקן טעות בתגובתי לעי"ל , הלינק לכתבה כדלקמן , ולא זה בטעות היפנה לפוסט אחר של עבודה שחורה , הנה הנכון :

  http://www.mako.co.il/news-military/politics-q4_2014/Article-6c890ab241e2a41004.htm

  עימכם הסליחה ….

 3. פוקסי :

  ורק ככה לפינאלה מרהיבה , מירי רגב גופא : אמנות , אמנים , לא צריכים להתחנף לשלטון , הנה כאן :

  http://www.haaretz.co.il/gallery/theater/.premium-1.3074309

  אז חלאס …..מוח האדם , זה מספר הסיפורים , מפיק הסרטים , האולטימטיבי ….

  תודה

 4. נטע. :

  אפרופו ההופעה של הבימה בגוש עציון. נא לא לבכות עכשיו.

  במצב הנוכחי:
  כל המירי רגב הזאת – הזדמנות פז – "את יודעת מה? מצפצפים על התקציב שלך. אל תעשי טובות. לא תקני אותנו בכסף….".
  כלום.
  ובהמון מתבוננים אנשים מהצד וחושבים לעצמם "אלה אין להם עמוד שדרה".

  מי שיש לו באמת עקרונות – מוכן לשלם את המחיר.

  מירי רגב העימידה את זה למבחן – וניצחה.

  אז לא לבכות עכשיו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.